Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Temat: Kontrolka EOBD - brak mocy, turbina

  1. #1
    Administrator ds. gadżetów Maniak resoraków Avatar flatbeet
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    Świdnica
    Auto
    AR Brera 2.4 JTDm
    Postów
    876

    Domyślnie Kontrolka EOBD - brak mocy, turbina

    Witam

    Od dwóch tygodni jestem rozradowanym posiadaczem AR 147 JTD ale bez 'kwiatków na dzień dobry' się oczywiście nie obeszło. Już mówię w czym problem - w jeździe po mieście problem się nie ujawnił bo jestem raczej spokojnym kierowcą i nie mam ciężkiej nogi ale ostatnio w trasie przy przekroczeniu 3500 obrotów /od 3go biegu wzwyż/ wyskoczył błąd 'motor control system failure'.
    Wiem - znalazłem tu na forum podobne przypadki wiec już jestem po wizycie ASO. Po podłączeniu do komputera zrobili test wtrysku Diesel'a /EDC15 CF3/EOBD// i wykazało błąd P0235 - Ciśnienie doładowania. Założyli przesłonę na elektrozawór EGR i za całość skasowali mnie na 260zł. Powiedzieli, że powinno pomóc a jak nie pomoże to mam się znów odezwać i wtedy przyjrzą się bliżej turbinie.
    Wygląda na to, że ta ich naprawa' niewiele dała bo zaraz po wyjeździe z serwisu znów się pojawił błąd /sprawdzałem tylko raz więc może to przypadek ale dziś jeszcze sie przejadę i zobaczę czy ten sam błąd dalej się powtarza/.
    Auto sprowadzane z Holandii, ma przebieg 260tyś. km /to wyszło przy okazji na komputerze bo licznik pokazuje 210tyś. km /. Ale usłyszałem, że stan faktyczny auta jest lepszy od niejednego z przebiegiem 160tyś. km. Zresztą auto oglądał niejeden mechanik i to co się da sprawdzić gołym okiem jest w na prawdę dobrym stanie.
    Wiec ogólnie nie jest źle tylko moje pytanie - czy jeśli to będzie faktycznie turbina to czy przy aucie z tak dużym przebiegiem, którym i tak nie przejadę więcej niż 5-10 tyś. km na rok, warto inwestować w nową turbinę? Czy wystarczy dobra regeneracja. A jeśli już regeneracja to czy mam z tym z powrotem jechać do ASO /bo nie wiem czy to jak mnie teraz skasowali to dużo czy mało?/ czy z miejsca udać się do serwisu, który zajmuje się naprawą turbin. A jeśli do serwisu to czy ktoś mógłby polecić coś takiego w okolicach Poznania albo najlepiej w samym Poznaniu.

    Tak jeszcze na koniec - czy przy zachowaniu spokojnej jazdy w granicach 2000-2500tyś. obrotów można takim autem jeszcze pojeździć bez obawy jakiegoś poważnego uszkodzenia?? Bo nie ukrywam, że dopiero co kupiłem auto i ciężko obędzie teraz wysupłać z 1500 zł na regenerację /ale jeśli oczywiście naprawa będzie konieczna to znajdą się jakieś zaskórniaki /.

    Z góry dzięki za pomoc
    Pozdrawiam

    paweł

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,596

    Domyślnie

    Kolego wyczyść sobie czujnik ciśnienia doładowania i kolektor ssący wewnątrz z sadzy. Akurat EGR to nie ma nic do przeładowania a ono u ciebie występuje. A jaki masz silnik bo nie we wszystkich można EGR zaślepić
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  3. #3
    Administrator ds. gadżetów Maniak resoraków Avatar flatbeet
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    Świdnica
    Auto
    AR Brera 2.4 JTDm
    Postów
    876

    Domyślnie

    Dzięki Maciek-156

    Zrobię tak jak mówisz i zobaczymy czy to coś pomoże bo jak na razie problem dalej występuje. A swoją drogą - człowiek jedzie do autoryzowanego serwisu Alfy z nadzieją na rzeczową i konkretną pomoc a okazuje się że traktują go po macoszemu. Wydaje kasę na marne a mechanik już zaciera ręce bo i tak wie że zaraz znów do niego wrócę. A widać, że wystarczy wejść na rzeczowe forum i trafić na ludzi znających! się na rzeczy /bo Maciek sprawiasz wrażenie osoby bardzo przekonywującej w tym co mi napisałeś/ żeby uzyskać szybką i konkretną pomoc.
    Dziwne to wszystko..

    Zrobię tak jak mówisz i moooocno liczę, że to rozwiąże mój problem. Bo żadnych tam innych oznak podejrzanego buczenia czy świstu spod maski nie słychać więc może to nic poważnego.
    Silnik mam 1.9 JTD 115 KM 8v

  4. #4
    Użytkownik Embrion Avatar szpono
    Dołączył
    03 2009
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa 147 JTD
    Postów
    8

    Domyślnie

    O kurcze myślałem że to moje stare zapytanie gdy miałem dokładnie ten sam problem.
    Męczyłem się z jazdą do różnych mechaników przez jakieś 2 miesiące zanim to rozwiązałem w sumie sam. Trochę historii co u mnie robili a co nic nie dało. Zaznaczam że mam ciężką nogę i przy jeździe po mieście było wszystko oki kręciłem do 5tyś obrotów i na 1,2 i 3 biegu wszystko chodziło super. Natomiast przy prędkościach rzędu 120 i więcej na 4 i 5 biegu odcinało turbinę. Nie muszę mówić jakie to jest fajne gdy kogoś wyprzedzasz a tu auto zdycha.
    1)wizyta - skasowanie błędów, wyczyszczenie czujnika ciśnienia doładowania (+wymiana świec ale to z innej beczki dodatkowo było potrzeba)
    --efekt: odcinało turbinę przy trochę większej prędkości (czyli w tej kwestii zostało tak samo)
    2)wizyta - wymiana czujnika doładowania + czyszczenie EGR
    efekt: nic się nie zmieniło poza tym że czasami po tym jak mi odcieło turbine po chwili jazdy moc wracała
    3)Wizyta tym razem w ASO - powiedzieli że trzeba wymienić zawór OVERBOOST
    efekt: czekanie na zawór
    4)Wizyta w ASO - stojąc przy mechaniku podczas wymiany zobaczyłem że przewody ciśnieniowe od tego czujnika są nieoryginalne i kazałem je wymienić a nie czujnik.
    efekt: bez wymiany zaworu wszystko hula na 100%

    Wniosek jest taki że tak naprawdę to wszędzie robią olewkę i wcale się nie znają. Patrzą tylko co im komputer pokazuje i nie potrafią nic zrobić poza tym. najlepsze że przewody kosztowały kilkanaście złotych a za wszystkie wizyty zapłaciłem około 500zł.
    Jest to wzór typowego naciągactwa i ignorancji jak wykożystać klijenta. Jadąc do mechanika trzeba wiedzieć co naprawić.

    Może w twoim wypadku też wystarczy wymienić przewody łączące co można spokojnie zrobić samemu

    ps. gdybys potrzebował czujnik doładowania ciśnienia do 1.9JTD z Alfy147 to mam na stanie ponieważ nie mogłem oddać a ten co miałem okazał się dobry.
    Ostatnio edytowane przez szpono ; 04-06-2009 o 09:30

  5. #5
    Administrator ds. gadżetów Maniak resoraków Avatar flatbeet
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    Świdnica
    Auto
    AR Brera 2.4 JTDm
    Postów
    876

    Domyślnie

    Odświeżam temat bo problem powrócił, tym razem wymiana zaworu Overboost nie pomogła. W planach mam jeszcze czyszczenie czujnika doładowania, kolektor ssący przy przepustnicy i wymiana wężyków podciśnienia - tyle jestem w stanie zrobić sam.

    Ale przy okazji może ktoś jest w stanie zdiagnozować mi wykresy? Pierwszy wykres na 3 biegu a drugi na 4, but w podłodze aż do wywalenia błędu. Na trzecim wykresie jest jeszcze pomiar ciśnienia paliwa, wyczytałem że przyczyną może być problem z ciśnieniem ale jak widać na podstawie wykresu - ciśnienie w układzie paliwowym jest chyba prawidłowe?

    Moja objawy to właśnie przeładowanie na 3 i 4 biegu, po odpuszczeniu gazu błąd znika, nie odcina dopływu paliwa ani nie ma żadnych innych skutków prócz komunikatu o błędzie. Może jakiś fachowiec rzuci okiem na te wykresy ?





    Ostatnio edytowane przez flatbeet ; 10-08-2013 o 22:54

  6. #6
    wojtekml
    Gość

    Domyślnie

    W każdym opisywanym tutaj przypadku przyjrzałbym się zaworowi overboost który steruje zmienną geometrią turbiny. Najczęściej jest zapieczony, nie zmienia geometrii po prostu stąd przeładowanie i błąd z tym związany. Zawór znajduje się oryginalnie za puszką filtra powietrza - jest przykręcony do obudowy.
    Temat rozbiórki znajdziecie na tym forum.
    Pozdro

    Ps. Kolego flatbeet zrób jak napisałem, przejrzyj zaworek i wężyki od niego odchodzące.
    Ostatnio edytowane przez wojtekml ; 10-08-2013 o 22:35

  7. #7
    Administrator ds. gadżetów Maniak resoraków Avatar flatbeet
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    Świdnica
    Auto
    AR Brera 2.4 JTDm
    Postów
    876

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtekml Zobacz post
    Ps. Kolego flatbeet zrób jak napisałem, przejrzyj zaworek i wężyki od niego odchodzące.
    Już w pierwszym zdaniu piszę że OVERBOOST mam nowy, wymieniony wczoraj nie pomogło, ale fakt - teraz zajmę sie przewodami od niego odchodzącymi, wymieniam je obowiązkowo tylko nie wiem jaka średnica, jutro se zmierzę z kanału i zamawiam. A zastanawiam sie jeszcze czy nieszczelność w dolocie może powodować przeładowanie? Chyba nie co? Taka nieszczelność powodowałaby ewentualnie niedoładowanie tak? Choć ono u mnie tez chyba występuje na niskich obrotach /ciśnienie mierzone jest tu z kolei niższe niż oczekiwane o około 200 mBar/

  8. #8
    wojtekml
    Gość

    Domyślnie

    Jak będziesz sprawdzał przewody to odepnij główny i zapal autko, przytkaj go palcem i wyczujesz czy wytwarza się podciśnienie.
    Popatrz również na sztangę turbiny, jak samochód masz zgaszony powinna być sztanga na max wysunięta, po odpaleniu powinna być zassana, czyli krótsza.
    Może być też zapieczona geometria.
    Tyle co mi przychodzi na myśl.
    Poza tym masz kompa, robisz wykresy to przejedź się z opcjami powietrza, ciśnień, egr, overboost, obrotów silnika itp i zapodaj na forum w postaci .csv to na pewno można będzie coś więcej powiedzieć niż wróżyć z fusów. Powinieneś zrobić porządną diagnostykę 2x na 4 biegu od 1500obr do odcięcia.
    Pliki csv są po każdej diagnozie zapisywane w folderze fesa.
    Pozdro
    Ostatnio edytowane przez wojtekml ; 10-08-2013 o 22:59

  9. #9
    Administrator ds. gadżetów Maniak resoraków Avatar flatbeet
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    Świdnica
    Auto
    AR Brera 2.4 JTDm
    Postów
    876

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtekml Zobacz post
    Może być też zapieczona geometria.
    Właśnie tego sie boje najbardziej :/
    Jednak póki co wykluczę inne błędy - wymiana wężyków podciśnienia, czyszczenie czujnika doładowania, czyszczenie kolektora dolotowego.
    Przepływomierz nowy BOSCH kupiony rok temu, zrobione na nim około 8 tyś więc raczej sprawny, EGR zaślepiony.

    Co do pomiarów z FESa to właśnie zastanawiam sie jakie jeszcze inne można zrobić no bo pomiary ciśnienia doładowania w oparciu o obroty silnika zrobiłem ale fakt, może lepiej byłoby je zapisywać w postaci numerycznej a nie wykresu, to następnym razem tak zrobię po czyszczeniu dolotu i czujnika. Wężyki wymienię za jakieś półtora tygodnia bo teraz jadę na zlot ogólnopolski to już nie zdążę.
    Jest jeszcze pomiar działania samego zaworu OVERBOOST, też go zrobię choć zaworek mam nowy.

    Dzięki za rady kolego !
    Ostatnio edytowane przez flatbeet ; 10-08-2013 o 23:09

  10. #10
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar jaboleq
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 156 SW 1.9 16V powered by @sdero
    Postów
    7,326

    Domyślnie

    Turbo do zrobienia - masz źle działające doładowanie z jej powodu.
    ::::::: I am IN LOVE with trance! ::::::: Moja włoszka :::::::

Podobne wątki

  1. [Giulietta] Spadek mocy i kontrolka awarii systemu EOBD
    Utworzone przez Kolarz w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 02-02-2016, 20:30
  2. [159] Kontrolka silnika, kontrolka poduszek, spadek mocy i brak reakcji wskaźnika turbo
    Utworzone przez ck82 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 15-10-2015, 16:30
  3. Brak mocy, dym, EOBD
    Utworzone przez mmax88 w dziale 147
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 14-08-2014, 11:52
  4. Odpowiedzi: 52
    Ostatni post / autor: 02-07-2013, 07:29
  5. Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 06-12-2012, 22:49

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory