Strona 1 z 7 1234567 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 65

Temat: Letnie opony bieżnikowane

  1. #1
    Administrator weteran Romeo Avatar ozzy
    Dołączył
    12 2007
    Mieszka w
    Opole
    Auto
    Ford Mondeo MK3 2.0 DuraTec Ghia Kombi
    Postów
    915

    Domyślnie Letnie opony bieżnikowane

    Witam, rok temu napisałem następujący post w wątku http://www.forum.alfaholicy.org/166/...n_zimowy.html:
    Cytat Napisał ozzy Zobacz post
    Tak jak zapowiadałem n-postów wcześniej oto mój raport nt. LETNICH opon bieżnikowanych.

    Zakupiłem w maju 2013 roku zestaw 4 opon Markgum COLWAY CM3 205/55 R16 o takich:
    http://www.markgum.com.pl/pl/katalog...olway-cm3.html

    Zamówiłem, ponieważ od pewnego czasu jeżdżę Fordem Mondeo MK3 2.0 benzyna
    raczej emerycko i uznałem że nie potrzebuję opon do jazdy sportowej jak kiedyś do Alfy 156.

    Zrobiłem na nich jakieś 20.000km. maj - wrzesień 2013. Więc test raczej miarodajny. Ale od początku.

    Koszt zakupu 4szt wyniósł ~500zł. Zamówiłem przez www producenta www.markgum.com.pl . Dostawa jest za free. Przesyłka pobraniowa.

    Przy zakładaniu i wyważaniu okazało się że 1 szt. jest idealna i nie wymaga wyważania, 1 szt. jest ok a dwie wymagają więcej zachodu niż zwykle, ale udało się wyważyć. Te gorsze założyłem na tył.

    W czasie jazdy z tyłu odczuwałem drgania. Przy 80km/h denerwujące, powyżej 120km/h uciążliwe. Wróciłem do wulkanizatora, okazało się że jedna opona ma wadę fabryczną a druga jest... dziwna. Skontaktowałem się z producentem, wyjaśniłem sprawę, przysłali bezpłatnie dwie nowe opony (stare mi zostały) w ciągu 2 dni. Założyłem, drgania zniknęły.

    Na suchym asfalcie: opony są głośne, jako nowe miały takie gumowe włoski, które jak się starły to było ciszej, ale mimo wszystko opony słychać bardziej niż te co miałem poprzednio. Hamowanie ok, nie zauważyłem poślizgów czy coś (ale mam ESP). W zakrętach jak wchodze ostrzej to piszczą. Miałem bardzo ostre hamowanie przed nadjeżdżającym tirem i zachowały się bardzo przewidywalnie i poprawnie.

    Na mokrym asfalcie: opony są ciche, jak mocno nacisnę pedał gazu to buksują ale tak samo miałem w normalnych oponach 2letnich.

    Na piachu: bezproblemowo.

    Podsumowanie:
    Czy polecam? W sumie nie wiem czy kupiłbym ponownie, bo wymiana 2 opon w wulkanizacji to czas i pieniądze, więc wyszły mnie w sumie trochę więcej niż sam koszt zakupu. Natomiast obsługa klienta okazała się być na wysokim poziomie, tylko tam trzeba zadzwonić, na emaile nie odpisują. Może i kupię, tylko najpierw zadzwonię i poproszę aby mi je przed wysyłką sprawdzili

    Na pewno opinie o tym, że opony bieżnikowane to w nich się bieżnik odkleja itd. to absolutne mity. Ogólnie nie mogę narzekać, bo jeździ mi się dobrze, nie mam już z nimi żadnych problemów. Robię długie trasy po 500km, drogi krajowe, autostrady, gierkówka, mieszkam przy nieutwardzonej drodze więc auto ma przegląd przez wszystkie polskie nawierzchnie. Opony na polskie drogi w sam raz, nie za twarde, nie za miękkie, są dobre. Ale ja jeżdżę do 140km/h i nie wchodzę w zakręty przy dużych prędkościach.

    Na pewno jeżeli planujecie zakup używanych opon to dużo lepszym wyborem są bieżnikowane. Miałem używki, bieżnikowane to zupełnie inna klasa opon, bez porównania, guma się jednak szybko starzeje.
    Chciałbym zmienić wyrażoną powyżej opinię. Kategorycznie NIE POLECAM letnich opon bieżnikowanych.

    Miesiąc temu na autostradzie A4 przy 130km/h odpadł mi kawałek bieżnika. Odkleił się po prostu. Co ciekawe, uszkodzenie nastąpiło w oponie tylnej, najmniej obciążonej i najmniej pracującej, po roku użytkowania w aucie rodzinnym, nie sportowym. Bieżnik jak widać na zdjęciach wcale nie jest niski. Temperatura na zew. była około 28C. Dodatkowego smaczku dodaje fakt, że odklejająca się guma połamała plastikowe nadkole, a podróż po A4 była raczej emocjonująca. Zdjęcia opony poniżej.

    PODSUMOWUJĄC:
    Letnie opony bieżnikowane to nadal bardzo, bardzo głupi pomysł, z naciskiem na głupi. Przestrzegam, nie popełniać mojego błędu.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20140710_163946.jpg
Wyświetleń:	302
Rozmiar:	76.4 KB
ID:	139985Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20140710_170234.jpg
Wyświetleń:	458
Rozmiar:	106.4 KB
ID:	139986Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20140710_170236.jpg
Wyświetleń:	355
Rozmiar:	105.3 KB
ID:	139987
    Jest: Outlander II, 2.0MIVEC, CVT, 2WD, Lift
    Były: Mitsubishi Lancer Sportback CYxA 1.8; Ford Mondeo MK3 2.0 DuraTec Ghia; Alfa Romeo 156 2.0 T.S. Selespeed; Alfa Romeo 166 3.0 V6 SporTronic; Honda Civic 1.4i EJ9; Fiat 126p 650.

  2. #2
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    02 2012
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    156 2.5 V6 SW jakiś SP, 02r. / 147 1.9 jtd 8v 115km. 3d czerwona :)
    Postów
    2,768

    Domyślnie

    Dopisz tylko ze nie polecasz opon firmy Markgum, podaj typ.
    Ja ze swojej strony polecam opony firmy Profil. Jeśli ktos chce to opisze szczegółowo moje wrażenia z użytkowania.

  3. #3
    Użytkownik Fachowiec Avatar pampik
    Dołączył
    11 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    była - AR 166 2.4 JTD / 159 1.9 JTDm 16V 07r - jest 159 2.4 210 :)
    Postów
    2,177

    Domyślnie

    powiem tak, żona na zimówki w Fieście z 2000 r z silnikiem 1.3. Auto jeździ tylko po mieście, bieżnik wysoki i dobrze trzyma na śniegu. Do Alfy bieżnikowane ? nigdy.

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta Avatar adrian1115
    Dołączył
    07 2014
    Mieszka w
    Mielec
    Auto
    ex GT 1.9 JTD/ex 166 FL 2.4 JTDm
    Postów
    312

    Domyślnie

    Jeśli ktoś nie robi dużo kilometrów to bieżnikowane są dobre ale tylko na zimę bo na lato nigdy w życiu nie kupiłbym takich opon.

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Łukasz 166
    Dołączył
    01 2014
    Mieszka w
    Podlasie
    Auto
    Peugeot 406 Coupe 3.0 Była Alfa Romeo 166 2.4
    Postów
    750

    Domyślnie

    Na zimę to jeszcze bieżnikowane ujdą ale na lato nigdy w życiu bym takich nie zakupił.
    Jest Peugeot 406 Coupe 2002r 3.0 V6
    Była Alfa Romeo 166 2002r. 2.4 JTD
    Była Vectra B 2000r 2.0 DTI
    Była Vectra A 1993r 1.8 B+G

  6. #6
    Użytkownik Ogier Avatar MICHAL-TBG
    Dołączył
    09 2008
    Mieszka w
    Tarnobrzeg
    Auto
    Bravo 1.4 T-jet
    Postów
    176

    Domyślnie

    Odpowiedzcie sobie na pytanie co jest ważne w życiu; parę stówek w kieszeni-które i tak się wyda czy bezpieczeństwo Moje (Twoje) i innych. Kupowanie opon bieżnikowanych za ~500 zł (tak jak kolega Ozzy) co pewnie z wyważeniem i paliwem wyszło ok. 600 zł a dołożenie do Nowych opon np. Fulda SportControl do Mondeo 205/55 R16 to koszt około 900-950 zł, które starczą na kilka ładnych lat to chyba nie jest duży wydatek. A nawet jak się poszuka, to można kupić opony w naprawdę dobrej cenie. Sam za P7 Cinturato z indeksem Y 225/45 R17 zapłaciłem 1200 zł. A bieżnikowane kupił kiedyś mój ojciec, do Astry I, firma Targum chyba. Po miesiącu jedną oponę "wybuliło" druga biła jak cholera a w końcu dwie poszły do Skody Favorit (za darmo) której to kierowca naprawdę wolno jeździł...

  7. #7
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    02 2012
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    156 2.5 V6 SW jakiś SP, 02r. / 147 1.9 jtd 8v 115km. 3d czerwona :)
    Postów
    2,768

    Domyślnie Letnie opony bieżnikowane

    Ale wiesz ze sa lepsze opony od Twoich P7 cintorato?
    Czemu ich nie kupiłeś?
    Choćby advan a08 neova?

    No i jeszcze jedno - miałeś okazje pojeździć na xr01 choćby?

  8. #8
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    Gorzyczki okolice Wodzisławia Śląskiego
    Auto
    Same ALFICE
    Postów
    4,445

    Domyślnie

    Mam bieznikowane dwuletnie zimówki firmy profil. Nigdy więcej, zaczynają pękac i odklejają się ich boki tzn. odpadają. Niestety takie już kupiłem na aucie i następna zima to normalne zimówki choćby dębica, które przynajmniej tak nie huczą.
    Poprzedni własciciel zakupił jako nowe w ww. firmie i miały być super, hiper, duper, a w rzeczywistości to jedno wielkie g***o... Z ciekawości zobacze co to za wzór bieżnika. W każdym razie data produkcji na oponach to 2012r. i najlepsze wyprodukowano w Polsce....

  9. #9
    klekot ™ gorol Quadrifoglio Verde Avatar bocian
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    SD ( Dąbrowa Górn. )
    Auto
    156 1.6 TS , GT 1.9 JTD ,159 SW Ti 2.0 jtdm , Volvo 4.4 V8 , Jeep GC WK2 5.7 Hemi
    Postów
    14,782

    Domyślnie

    Cytat Napisał majster Zobacz post
    następna zima to normalne zimówki choćby dębica,
    ta "choćby" dębica frigo 2 niejednokrotnie przekraczała u mnie w GT swój indeks prędkości i złego słowa nie powiem :-)








  10. #10
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    Gorzyczki okolice Wodzisławia Śląskiego
    Auto
    Same ALFICE
    Postów
    4,445

    Domyślnie

    Napisało mi się choćby w złości, bo jak można było sprzedać komuś taki bubel, co po dwóch latach emeryckiej jazdy się sam z siebie rozpada.... Biodegradacja, czy co?
    Przypomniało mi się jakie to opony bieznikowane mam, a właściwie miałem, gdyż niedługo leca na szrot, a felgi do odnowy po zimie.. Opony to firma Profil wzór INGA.
    Nigdy kurna więcej tego szrotu...

Podobne wątki

  1. Opony Zimowe Bieżnikowane
    Utworzone przez ConSpir w dziale Śląskie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 01-01-2012, 17:22
  2. Opony bieżnikowane
    Utworzone przez Stanley w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 12-10-2009, 11:42

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory