Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Temat: Dziwny dzwięk z okolic paska klinowego/rozrządu

  1. #1
    Użytkownik Romeo Avatar Grand231
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Rybarzowice
    Auto
    Alfa Romeo 147 1,9mJTD 16 V 150 KM
    Postów
    804

    Domyślnie Dziwny dzwięk z okolic paska klinowego/rozrządu

    Dziś usłyszałem w belli dźwięk którego przedtem nie słyszałem co mnie niepokoi, dźwięk a raczej dziwny odgłos jest słyszalny gdy nacisnę gaz i trzymię go w okolicach 1700 obrotów wtedy słyszę coś w deseń łuuuuuuuu (dźwięk w niskiej tonacji, nie umiem tego inaczej opisać ). Na obrotach jałowych tego w ogóle nie słychać, auto nie ma żadnych objawów pokroju skoków temperatury, straty mocy czy np. braku ładowania. Podejrzewam, któreś łożysko, raczej nie rozrząd bo napinacz pasek pompa, była wymieniana 15 tyś km temu. Paska osprzętu nie dotykałem od zakupu. Czy ktoś może mnie naprowadzić co to może być. Ten dźwięk jest na tyle niski że słychać go w kabinie.

  2. #2
    Użytkownik Fachowiec Avatar LukaSS
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Biała Podl./Warszawa
    Auto
    Alfa Romeo 147 JTD 16V 140KM; Yamaha XTZ 800 Super Tenere
    Postów
    2,540

    Domyślnie

    Zdejmij pasek osprzetu i będziesz miał odpowiedz

  3. #3
    Użytkownik Romeo Avatar Grand231
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Rybarzowice
    Auto
    Alfa Romeo 147 1,9mJTD 16 V 150 KM
    Postów
    804

    Domyślnie

    Racja

  4. #4
    Użytkownik Romeo Avatar Grand231
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Rybarzowice
    Auto
    Alfa Romeo 147 1,9mJTD 16 V 150 KM
    Postów
    804

    Domyślnie

    Tylko tak się zastanawiam, przy np. padającym łożysku alternatora odgłos byłby raczej metaliczny, i było by go słychać też na biegu jałowym a nie tylko podczas wciskania gazu, czy taki dzwięk może dawać napinacz paska klinowego ?, jak to w ogóle sprawdzić po zdjęciu paska?.

  5. #5
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar kandy
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Katowice
    Auto
    Alfa Romeo 147 2.0 TS '08r
    Postów
    416

    Domyślnie

    Sprawdź rolkę paska wielorowkowego

    Moje 147 powodów do szczęścia


  6. #6
    Użytkownik Romeo Avatar Grand231
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Rybarzowice
    Auto
    Alfa Romeo 147 1,9mJTD 16 V 150 KM
    Postów
    804

    Domyślnie

    Też stawiam na rolkę, bo pasek osprzętu nie był ruszany przeze mnie od zakupu.

  7. #7
    Użytkownik Ogier
    Dołączył
    04 2012
    Mieszka w
    Piastów
    Auto
    Alfka 147 120koników + LPG BRC
    Postów
    199

    Domyślnie

    spróbuj włączyć jeszcze klimatyzację, dość często lubią hałasować łożyska w kole pasowym sprężarki

  8. #8
    Użytkownik Romeo Avatar Grand231
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Rybarzowice
    Auto
    Alfa Romeo 147 1,9mJTD 16 V 150 KM
    Postów
    804

    Domyślnie

    Obsłuchałem sobie motor i ten dzwięk jest najbardziej słyszalny gdzieś tak na środku bloku silnika. Słabo słychać go zarówno z tyłu jak i z przodu, najmocniej pośrodku ten dzwięk jest podobny do tego z tego filmiku https://www.youtube.com/watch?v=g92CliQ2ujc tyle że na wolnych obrotach prawie go nie słychać, to jęczenie słychać dopiero przy 1700 obr. Może zadam głupie pytanie ale gdzie jest napinacz paska klinowego w JTD 16 V ?.

  9. #9
    Użytkownik Pirat drogowy
    Dołączył
    10 2014
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    Alfa Romeo 147, 1.9 JTD 8v 2002
    Postów
    252

    Domyślnie

    Raczej na 100% napinacz paska osprzętu. Najlepiej w JTD odkręcić koło pasażera przednie, zdjąć plastikową mała osłonę, klucz oczkowy 15 i napinacz jest na wprost w dziurze po odkręceniu osłony. Zakładasz klucz 15 na rolne napinacza, ciągniesz w dół, zrzucasz pasek osprzętu, odkręcasz napinacz i w odwrotnej kolejności zakładasz pasek. Pamiętaj też,żeby koniecznie wymienić rolkę prowadzącą pasek! Łączny koszt części (rolki + napinacza) to ok 200 zł + załóż nowy pasek (ok 50 zł)
    Jeżeli zamawiasz,nie ma różnicy czy to będzie INA czy SKF, bo ona napinacze są produkcji Litens z Kanadzie. Jeżeli rolka to ja brałbym INA, ale nie mam na to żadnego wytłumaczenia. SKF będzie równie dobry, wszystko najwyższa jakość! Dla laika i kogoś kto robi to pierwszy raz, godzina czasu i wszystko wymienione :-)

  10. #10
    Użytkownik Romeo Avatar Grand231
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Rybarzowice
    Auto
    Alfa Romeo 147 1,9mJTD 16 V 150 KM
    Postów
    804

    Domyślnie

    Też wydaje mi się że to napinacz, przez weekend wszystko poodkrecam i zobaczę co i jak. Obdzwoniłem sklepy i podobno w napinaczu wystarczy zmienić samą rolkę za 50 zł, do tego pasek z Dayco za 50 zł i nie wiem po ile jest rolka prowadząca ale myślę że cena nie będzie zaporowa. Metodą dedukcji doszedłem do wniosku że a) To raczej nie pompa wspomagania bo dzwięk jest ten sam niezależnie od skręcania kołami b) to raczej nie sprężarka klimy bo w jej okolicy nie słychać tego dzwięku c) to raczej nie alternator bo raz że pewnie światła by migały, a dwa słychać było by go już na wolnych obrotach a nie podczas przygazowania. Rozrząd także myślę że to nie to bo był rok temu wymieniany cały nowy na oryginalnych elementach, poza tym pompa wody hałasuje inaczej. Temu zostaje mi pasek osprzętu i jego rolki bo tych rzeczy akurat w belli jeszcze nie dotykałem . A w ogóle jak sprawdzić czy to rolki na 100%, wystarczy, że zrzucę pasek, no ale potem jak sprawdzić czy to łożyska rolek jęczą ?.

Podobne wątki

  1. Dziwny dźwięk z okolic paska . Koło pasowe?? 1.9 JTD 16V
    Utworzone przez nitros20 w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 28-01-2016, 10:06
  2. Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 02-07-2015, 05:39
  3. Brzęczenie z okolic paska klinowego
    Utworzone przez wojtaak w dziale 156
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 02-05-2013, 23:07
  4. Dziwny dzwięk z okolic wyświetlacza
    Utworzone przez SmifNWessun w dziale 147
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 10-12-2012, 21:20
  5. Piszczy z okolic paska klinowego.
    Utworzone przez Qki w dziale 156
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 23-02-2009, 08:44

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory