Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Temat: Martwe linie w Blaupunkt Travelpilot RNS 4 156 fl

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Competizione
    Dołączył
    09 2010
    Mieszka w
    Wołczyn
    Auto
    166 2.4 jtd 10v
    Postów
    444

    Domyślnie Martwe linie w Blaupunkt Travelpilot RNS 4 156 fl

    Witam,

    Czy ktoś wie jak uzdrowić wyświetlacz w radiu Blaupunkt RNS4 w 156 fl ? Denerwują mnie trochę "martwe linie" choć tragedii jakiejś jeszcze nie mam , ale chętnie bym to sobie ogarnął żeby wyświetlało poprawnie. Nigdzie nie potrafię znaleźć jak to ustrojstwo zrobić. Wiem że to dość powszechny problem w tym radiu, jednak informacji na temat tej usterki nie potrafię "wygooglować".

    Wszelkie informacje mile widziane, jakiś tutorial schemat etc.

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    06 2013
    Mieszka w
    Kalwaria Zebrzydowska
    Auto
    Giulia Veloce MY' 2019 2.0 280KM
    Postów
    268

    Domyślnie

    podobno trzeba przelutować taśmę wyświetlacza na nową czy inną podmienić jak chcesz mam rns4 i chyba z 4płyty z mapami . zalegają mi rns4 ma martwe linie ale może będziesz potrzebował na próby testy itp, code,mapy mam do niego

  3. #3
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar jaboleq
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 156 SW 1.9 16V powered by @sdero
    Postów
    7,326

    Domyślnie

    Też mam parę martwych linii i na próbę gorącym powietrzem potraktowałem luty taśmy na wyświetlaczu - niestety albo źle to robiłem albo co innego ale nie pomogło.

    Są firmy co to naprawiają tylko cena nie adekwatna.
    ::::::: I am IN LOVE with trance! ::::::: Moja włoszka :::::::

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    06 2013
    Mieszka w
    Kalwaria Zebrzydowska
    Auto
    Giulia Veloce MY' 2019 2.0 280KM
    Postów
    268

    Domyślnie

    wydaje mi się ze to nie wina lutów .to wina samej taśmy chyba pada na zagięciu

  5. #5
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    To jest zazwyczaj wina tzw zimnych lutów. Są ludzie, którzy znają te modela na pamięć i wiedzą gdzie uderzyć. Piszcie do kolegi Tarsar. On bodajże 2 radia wysyłał do kogoś, kto robi to bdb i w znośnych pieniądzach.

  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    06 2013
    Mieszka w
    Kalwaria Zebrzydowska
    Auto
    Giulia Veloce MY' 2019 2.0 280KM
    Postów
    268

    Domyślnie

    ja znalazłem coś takiego : http://www.elektroda.pl/rtvforum/vie...hlight=#278309

    "Witam
    Bardzo czestym uszkodzeniem wyświetlaczy a Blaupunktach jest brak styku taśma-wyświetlacz.Ja robię to tak,metoda jest pracochłonna ale efekt murowany.
    Ze starych wyświetlaczy od wież ściągam metalowe zaczepy do LCD.pomaga włożenie wyświetlaca do rozpuszczalnika nitro aby zmiękł klej ,którym są zalane.Wyświetlacz odrywam od taśmy i od płyty.Następnie wsuwam metalowe zaciski na wyświetlacz i lutuję do płyty odcinkami cienkiego przewodu w oplocie jedwabnym (ze starych cewek UKF).Zajmuje to mi około 2 godzin. "

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Competizione
    Dołączył
    09 2010
    Mieszka w
    Wołczyn
    Auto
    166 2.4 jtd 10v
    Postów
    444

    Domyślnie

    Dzięki Michał12 Ten sposób całkiem spoko ale troszkę inwazyjny. Nie wiem czy tego się podjąć. Co prawda mam dostęp do stacji lutowniczej ale nie chciałbym popsuć sobie bardziej. Belfer dzięki za namiary. Mam nadzieję że ktoś to za sensowne pieniądze ogarnie. Jednak ja lubię zrobić coś sam i chętnie bym zrobił tylko musiałaby być 100 % pewna informacja co to za usterka. Tez słyszałem że to wina lutow pod LCD ale to nic pewnego.
    była 166 3.0 24v, była 156 2.4 m-jet

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    06 2013
    Mieszka w
    Kalwaria Zebrzydowska
    Auto
    Giulia Veloce MY' 2019 2.0 280KM
    Postów
    268

    Domyślnie

    chcesz to Ci mojego rns4 4 mogę opchnąć za nie wielką kasę jak coś to pw

  9. #9
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Competizione
    Dołączył
    09 2010
    Mieszka w
    Wołczyn
    Auto
    166 2.4 jtd 10v
    Postów
    444

    Domyślnie

    A tak w ogóle to jest możliwość zrobienia aux w tym radiu?
    była 166 3.0 24v, była 156 2.4 m-jet

  10. #10
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    06 2013
    Mieszka w
    Kalwaria Zebrzydowska
    Auto
    Giulia Veloce MY' 2019 2.0 280KM
    Postów
    268

    Domyślnie

    jest mozliwość czytałem gdzieś na necia gdzie trzeba się wlutować w płytę są schematy itp , trzeba tylko zastosować gdzieś mini przekaźnik przerywający sygnał audio ze zmieniarki na jacka i mini przełącznik jest gdzieś wszytko teraz juz nie pamiętam gdzie czy tu na forum czy na elektrodzie czy w necie gdzieś ale jest na 100% oglądałem to jakieś 2mce temu

    mam :

    "Witam wszystkich zainteresowanych tematyka Audio w RNS4
    Jeśli ktoś jest zainteresowany tym jak zmodyfikować radio z nawigacja typu Blaupunkt TravelPilot w wersji RNS4 tak by móc korzystać z uroków wejścia AUX (domyslnie niedostępnego w tym modelu) to w tym poście postaram się przybliżyć takową przeróbkę.

    Jedną z opcji posiadania wejścia AUX w tym modelu radia jest oczywiście zakupienie przejściówki która udając niejako zmieniarkę daje nam możliwość "wejścia" z sygnałem stereo poprzez złącze ISO część C (patrz http://studio24.prv.pl/) - modyfikacja taka jest prosta i nie wymaga ingerencji w układ elektryczny radia. Jedyną niedogodnością (jeśli ktoś tak uważa) jest fakt że sygnał z zewnętrznego urządzenia mp4/mp4 jest przetwarzany przez wbudowany tor audio ze wszystkimi konsekwencjami jego jakości przetwarzania (malkontenci zapewne stwierdzą w tym miejscu że jakość mp3 i tak pozostawia wiele do życzenia - mają rację - więc kiepska jakość przetworników i tak nie pogorszy jakości sygnału, ale ktoś może podłączyć zewnętrzny odtwarzacz czytający nie kompresowany metodą stratną dźwięk dekodowany z płyty DVD - i w tym miejscu uzyskuje przewagę). Plusów i minusów obu rozwiązań jest wiele - to czy ktoś zdecyduję się na przeróbkę zależy tylko od niego.

    Do rzeczy więc:

    1. Demontaż radia z auta - proponowana metoda chałupnicza to 4 gwoździe o odpowiedniej średnicy. Wkładamy je w 4 otworki do oporu i wyciągamy radio, odpinamy przewody i mamy pacjenta w rękach.

    2. Demontaż obudowy: 4 śrubki od góry - torx - odkręcamy i ściagamy górny panel. Odkręcamy śrubki (torx) trzymający przedni panel i pociągając energicznie wypinamy go z dwóch gniazd. Dolny panel/osłonę podważamy śrubokrętem i ściągamy stanowczym ruchem. Kiedy radio jest otwarte demontujemy moduł CD - wyciągamy go mocno w górę nie bojąc się że zepsujemy cokolwiek - moduł trzymają dwa solidne gniazda więc trochę siły się przyda.

    Kiedy CD/DVD jest usunięte mamy dostęp do serca radia. Kiedy patrzymy na nie z przodu - od strony zdemontowanego panelu przedniego - w prawym górnym rogu obok wentylatora znajduje się interesująca nas część. Zlokalizuj układ XC390239 w obudowie TQFP - to procesor sygnałowy Blaupunkta odpowiedzialny za obróbkę sygnału z głowicy AM/FM oraz z zewnętrznego źródła np. telefonu czy zmieniarki.

    3. Przeróbka wykonana będzie zgodnie z poglądowym (blokowym) schematem dostępnym tutaj:http://www.flickr.com/photos/40324840@N06/4362619203/
    Schemat ze względu na prawa autorskie Blaupunkta nie jest tutaj przedstawiony jako wycinek oryginału a jedynie jako wystarczający do zrozumienia zasady podłączenia schemat blokowy.

    Jak widać modyfikacja radia obejmuje przerwanie obwodu doprowadzającego sygnał z procesora DSP (XC390239) poprzez elementy pasywne RC do mostkowego układu wzmacniacza audio TDA7454.

    4. Na zdjęciu (http://www.flickr.com/photos/40324840@N06/4362565859/) przedstawiono górę płytki drukowanej (PCB) radia wraz z zaznaczeniem elementów które należy poddać modyfikacji. Przeróbka polega na wylutowaniu czterech kondensatorów SMS o wartości 10uF i wlutowaniu ich na "sztorc" plusem (tam gdzie ciemniejsza kreska na kondensatorze) do padu na PCB. Postępujemy tak dla wszystkich zaznaczonych kondensatorów.

    Gdy wszystkie kondensatory są już w pozycji pionowej (tutaj nieco dokładniejsze zdjęcie gdzie jeden z kondensatorów jest już w pozycji wertyklanej: http://www.flickr.com/photos/40324840@N06/4363305458/) przystępujemy do realizacji obwodu przełączającego złożonego z dwóch przekaźników dwu-pozycyjnych, dwu-obwodowych gdzie każdy obwód jest niezależny. Pamiętać należy o tym aby przekaźniki były 12V (w tym rozwiązaniu zastosowano przekaźniki marki Siemens za około 3.5PLN za sztukę - prąd 1A jest absolutnym maximum w tym rozwiązaniu - przełączanie sygnałów audio). Przekaźniki powinny być połączone równolegle w sposób przeciwsobny tzn początek cewki jednego z końcem drugiego - inaczej mówiąc pin 1 REL1 z pinem 2 REL2 i na odwrót - inaczej nie zadziała niestety - warto przetestować z zasilaczem. Równolegle do cewki przekaźnika można dołączyć diodę np. typu 1N4148 celem eliminacji przepięć wywołanych rozłączaniem obwodu cewki (nie ma na schemacie) w następujący sposób - katoda (kreska na diodzie) do plusa zasilania na przekaźnikach.

    5. Przed połączeniem odpowiednich pól (minus kondensatorów oraz pady pozostałe po odlutowaniu kondensatorów) do przekaźników warto sprawdzić czy i jak rozłożone są styki przekaźnika tzn gdzie jest "środkowy" styk do którego będą dołączane sygnały z obwodu wewnętrznego lub AUX.

    Dołączanie sygnału AUX następuje jednocześnie do kanału lewego (LF/LR) oraz prawego (RF/RR) tak więc ten sam sygnał będzie odtwarzany w głośniku przednim oraz tylnym zarówno dla każdego z kanałów.

    Sterowanie przekaźników następuje za pomocą napięcia +12V dołączanego poprzez zewnętrzny przełącznik jednosekcyjny (np. typu on/off). Napięcie +12V może być pobierane np ze złącza ISO radia sekcja A pin 4 lub 7 - dolutowanego od dołu płytki drukowanej. Przełącznik jak i gniazdo jack 3.5mm na przewód powinno być zamontowane na odpowiednio długim przewodzie tak aby było je łatwo doprowadzić np do schowka przy zapalniczce.

    6. Należy pamiętać o połączeniu masy AUX (pośrednio zewnętrznego playera) do masy radia - np. w punkcie masy złącza ISO sekcja A pin 8.

    Przekaźniki należy umieścić w okolicy złącza ISO wewnątrz obudowy (sugestia autora) ale każdy może się wykazać własną inwencją twórczą - oraz przykleić na klej szybkoschnący lub silikon.

    7. Wyjaśnienia może wymagać jeszcze kwestia który pad na "+" kondensatora odpowiada danemu kanałowi wzmacniacza tzn. LR/LF oraz RR/RF - odpowiedz znajduje się tutaj: http://www.flickr.com/photos/40324840@N06/4363454384/

    8. Miejsce w którym następuję dołączenie sygnału z zewnętrznego źródła charakteryzuje się dosyć dużą czułością - należy więc pamiętać aby przed przełączeniem radia na AUX ustawić minimalną siłę głosu na playerze.

    9. Wady rozwiązania: Sygnał ze źródła zewnętrznego jest podawany przed końcówkę mocy która ma stałe wzmocnienie (nie regulowane z warstwy użytkownika) - ma to swoje konsekwencje w sterowaniu siła głosu - wewnętrzny obwód radia nie działa w tym przypadku (brak sterowania głośnością z kierownicy).

    "
    Ostatnio edytowane przez Michał 12 ; 26-05-2015 o 18:47

Podobne wątki

  1. Martwe wycieraczki
    Utworzone przez peterde5 w dziale 147
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 01-09-2015, 11:23
  2. Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 26-06-2015, 19:27
  3. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 23-02-2015, 17:27
  4. Blaupunkt travelpilot rns3, wyciągnięcie rca
    Utworzone przez matm115 w dziale Tuning
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 05-05-2013, 19:52

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory