Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Temat: [tutorial] Dodatkowy czujnik temperatury oraz ciśnienia oleju (1.9 JTD m-jet i inne)

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar esati
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Julka QV
    Postów
    41

    Domyślnie [tutorial] Dodatkowy czujnik temperatury oraz ciśnienia oleju (1.9 JTD m-jet i inne)

    Temperatura i ciśnienie oleju to bardzo ważne wskazania, w szczególności w mocniej wysilonych jednostkach. W poniższym opisie przedstawie Wam mój pomysł na te pomiary na przykładzie alfy 147 1.9 jtd 16v, jednak opis ten z powodzeniem można stosować do innych silników. Na wstępie przedstawie dwie ważne kwestie które mi przyświecały od początku:
    - nie chce robić choinki z auta dokładając kolejne zegary - wole mieć wszystko na jednym wyświetlaczu.
    - zależy mi na dokładnych wskazaniach.


    Jak wiemy w 1.9 JTD nie ma fabrycznie czujnika temperatury oleju (szkoda). Czujnik taki musiałem zakupić. Kupiłem czujnik do temperatury oleju 0-150C firmy AUTO GAUGE, koszt ok. 20zł, o taki:




    Jest to czujnik NTC - taki sam jak czujnik temperatury cieczy silnika tylko o większym zakresie pomiarowym. Jednak zależało mi na DOKŁADNYCH wskazaniach, dlatego środek rozwierciłem i umieściłem cyfrowy czujnik o oznaczeniu DS18B20, ma on zakres pomiarowy -40C...+125C (wystarczy), rozdzielczość 0,1C i dokładność 0,5C. Koszt takiego czujnika to jakieś 5-10 zł.



    Tak przygotowany czujnik najlepiej wkręcić w miskę olejową. Ja niestety nie miałem fabrycznego miejsca na czujnik, a nie chciałem go wkręcać zamiast korka do zlewania oleju bo by za bardzo wystawał od dołu i mógłbym zawadzić. W silnikach ze stajni fiat/alfa często w podstawie filtra oleju są wkręcone 2 zaślepki (korki), wygląda to tak:





    Mają one gwint M18 x 1.5mm, czujnik ma 1/8" NPT więc potrzebna nam będzie redukcja M18x1.5 => 1/8" NPT, o taka:



    Redukcje wkręcamy w miejsce zaślepek. Dobrze jest to na wszelki wypadek dodatkowo uszczelnić (np. klejem do gwintów lub taśmą teflonową) gdyż ciśnienie w tym miejscu jest wysokie.



    Zastanawiacie się pewnie po co mi dwie redukcje... Druga jest na czujnik ciśnienia oleju.

    Dobry wskaźnik ciśnienia oleju kosztuje nawet kilkaset złotych. Ja kupiłem sam czujnik, który podłącze do uniwersalnego komputera pokładowego (UKP firmy REVELTRONICS). Kupiłem czujnik również od Auto Gauge za około 60zł. Teraz uwaga - najpopularniejsze są czujniki 3-160 Ohm od wskaźników "Indiglo" i "Smoke", jednak dużo dokładniejszy będzie czujnik 240-33 Ohm od serii "Warning" i "Peak" i taki właśnie polecam, jest droższy kilka złotych ale jest sporo lepszy:



    Czujnik posiada również gwint 1/8 NPT. Czujnik wkręcamy w adapter (na klej do gwintów lub taśmę teflonową), a adapter w blok (również uszczelniamy). Całość podłączamy do komputera UKP - pełny tutorial opisałem na ich forum.



    A całość na wyświetlaczu w AR 147 prezentuje się tak:





    Dokładność wskazań czujnika ciśnienia sprawdziłem z manometrem. Wyświetlacz od UKP pokazuje dokładnie to samo co manometr, błąd może być o grubość wskazówki (0,2 bar?). Na rozgrzanym oleju do 90C ciśnienie w JTD 16V (w moim przypadku) wynosi 2 bar. Przy 2000 RPM jest to około 5 bar. Podczas przyspieszania dochodzi do 6,7 bar. Wskazania są STABILNE i nie falują. I teraz najlepsze: w UKP można ustawiać własne alerty, np. za wysoka temperatura silnika, oleju, za wysokie ciśnienie doładowania, za niskie ciśnienie oleju itd - PEŁNA KONFIGURACJA. Alert dźwiękowe i wizualne.

    Nagrałem filmik na postoju:



    Jak widzicie ja do tego komputera pokładowego mam też podpięte inne wskazania, m.in.:


    • ciśnienie doładowania (turbo)
    • temperatura silnika (z czujnika na ECU wyskalowane z interfejsem diagnostycznym)
    • pomiar zużycia paliwa
    • wykresy (np. ciśnienia turbo, ciśnienie na listwie C-R)
    • no i oczywiście takie rzeczy jak prędkość, dystanse, przyspieszenia...


    Wiele czujników i JEDEN wyświetlacz typu OLED. Bardzo duże możliwości. Fajna sprawa to wykresy:



    Mam nadzieję że tutorial będzie pomocny. Postaram się pomóc/podpowiedzieć w razie pytań.

    Na koniec przydatne linki:
    - dokładny opis podłączenia w/w czujników z UKP na ich forum
    - UKP-PRO firmy Reveltronics
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	01-czujnik-temperatury-oleju-autogauge.jpg
Wyświetleń:	657
Rozmiar:	87.5 KB
ID:	168823   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	02-czujnik-temperatury-oleju-przerobka.jpg
Wyświetleń:	119
Rozmiar:	115.0 KB
ID:	168824   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	03-czujnik-temperatury-oleju-ds18b20.jpg
Wyświetleń:	587
Rozmiar:	125.5 KB
ID:	168825   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	04-podstawa-filtra-oleju.jpg
Wyświetleń:	135
Rozmiar:	97.6 KB
ID:	168826   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	05-korki-w-podstawie-filtra-oleju.jpg
Wyświetleń:	639
Rozmiar:	235.9 KB
ID:	168827  

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5.jpg
Wyświetleń:	238
Rozmiar:	225.4 KB
ID:	168828   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	06-otwory-w-podstawie-filtra-oleju.jpg
Wyświetleń:	706
Rozmiar:	225.7 KB
ID:	168829   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	6.jpg
Wyświetleń:	568
Rozmiar:	176.1 KB
ID:	168830   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	7.jpg
Wyświetleń:	100
Rozmiar:	72.0 KB
ID:	168831   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	8.jpg
Wyświetleń:	100
Rozmiar:	132.0 KB
ID:	168832  

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	9.jpg
Wyświetleń:	107
Rozmiar:	168.1 KB
ID:	168833   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	10.jpg
Wyświetleń:	104
Rozmiar:	218.2 KB
ID:	168834   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	adaptery-w-podstawie-filtra-oleju.jpg
Wyświetleń:	586
Rozmiar:	86.6 KB
ID:	168835   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	czujniki-cisnienia-i-temperatury-oleju-w-podstawie-filtra.jpg
Wyświetleń:	722
Rozmiar:	268.6 KB
ID:	168836   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	klej-anaeorobowy-do-gwintow.jpg
Wyświetleń:	622
Rozmiar:	60.2 KB
ID:	168837  

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	odczyty-z-czujnikow-na-ukp.jpg
Wyświetleń:	614
Rozmiar:	71.1 KB
ID:	168838   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ukp-pro-w-alfa-147.jpg
Wyświetleń:	667
Rozmiar:	108.1 KB
ID:	168839   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wykresy-na-ukp.jpg
Wyświetleń:	528
Rozmiar:	48.0 KB
ID:	168840  
    Ostatnio edytowane przez esati ; 04-06-2015 o 21:01

  2. #2
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    05 2012
    Auto
    brak
    Postów
    1,301

    Domyślnie

    wykreśl tą bzdurę, że najlepiej umieścić czujnik w misce, bo większej głupoty nie ma.

  3. #3
    Użytkownik Świeżak Avatar esati
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Julka QV
    Postów
    41

    Domyślnie

    Cytat Napisał siewcu Zobacz post
    wykreśl tą bzdurę, że najlepiej umieścić czujnik w misce, bo większej głupoty nie ma.
    Chętnie się poprawie pod warunkiem że merytorycznie przekonasz mnie czemu czujnik temperatury oleju w misce olejowej (de facto wymienniku ciepła) jest złym pomysłem. Wiele producentów fabrycznie montuje tam czujniki, również w autach klasy WRC, dlatego tym bardziej ciekawi mnie Twoja argumentacja.

  4. #4
    Moderator Znawca Avatar Teddy84
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    Legnica
    Auto
    156 2.0 Turbo/Giulietta 1.4TCT MY'16
    Postów
    1,284

    Domyślnie

    W cywilnych autach miska jest spoko .Olej w misce ma niższa temp jak w magistrali - najlepiej go założyć tam gdzie jest przepływ oleju ale to daily driver więc po co kombinować.
    Ja bym to spłycił do wyboru między ochroną silnika przy upalaniu (temp oleju w magistrali) i temperatura w misce która to mniej więcej wskazuję kiedy można bezpiecznie deptać ale nie ostrzeże nas przed wzrostem temperatury powyżej której olej jest jak woda i może wystukać panewkę etc. pojemność cieplna miski ilość tego oleju w misce to że cieplejsza ciecz zawsze jest wyżej itd. Montaż czujnika na dnie miski jak widać jest nie koniecznie najlepszym wyborem. Ale umómy się w JTD i to fabrycznym nie ma to znaczenia kompletnie.
    Ostatnio edytowane przez Teddy84 ; 07-06-2015 o 10:30

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar esati
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Julka QV
    Postów
    41

    Domyślnie

    Owszem jest niższa, ale to właśnie tą temperaturę chce mierzyć... w tej temperaturze olej jest zasysany przez pompę. Wiadomo że "czym dalej", tym cieplej, ale przecież nawet w samej magistrali temperatura też jest niższa niż przy ściankach cylindrów. Jeżeli właśnie to siewcu miał na myśli to mógł napisać, a nie pisać że większej głupoty nie ma, bo moim zdaniem głupotą to nie jest, a na pewno już nie największą

    Edytowałeś swój post to i ja muszę Fabrycznie czujniki w misce nie są montowane na dnie, tylko z boku. I tylko w przypadku kiedy jest osłona pod silnikiem a miska nie jest chłodzona powietrzem (jest np. chłodnica oleju). I dokładnie tak jak napisałeś - nie jestem w stanie zmierzyć maksymalnej temperatury jaką olej osiąga. Nawet jak dasz czujnik w magistralę, to też nie jesteś w stanie zmierzyć tej temperatury - musiałbyś mieć wbudowany czujnik w pierścienie tłokowe bo tam temperatura jest najwyższa, ewentualnie w same panewki. Temperatura oleju w misce to wyznacznik.. punkt odniesienia, i tu zgoda, tego się trzymajmy.
    Ostatnio edytowane przez esati ; 07-06-2015 o 10:41

  6. #6
    Moderator Znawca Avatar Teddy84
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    Legnica
    Auto
    156 2.0 Turbo/Giulietta 1.4TCT MY'16
    Postów
    1,284

    Domyślnie

    Ja mam fabrycznie w dnie . Więc co auto to inny montaż.

  7. #7
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    05 2012
    Auto
    brak
    Postów
    1,301

    Domyślnie

    ok, montuj sobie w misce, ja wiem jaka jest różnica w temperaturze między miską a nawet podstawą filtra oleju, nawet przy upalaniu. skoro twierdzisz, że miska nie ma niższej temperatury - powodzenia, montuj dalej. mi naoczne wyniki pomiarów powiedziały wszystko.

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta Avatar megalanca
    Dołączył
    02 2011
    Mieszka w
    Mikołów
    Auto
    Alfa romeo 159 2,4 TI SW,1,9 16V TI,1,9 8V
    Postów
    353

    Domyślnie

    Masz racje ja też zamontowałem czujnik w misce tam pomiar jest najbardziej optymalny oczywiście nie na dole miski bo zaraz byłby urwany.
    Cytat Napisał esati Zobacz post
    Chętnie się poprawie pod warunkiem że merytorycznie przekonasz mnie czemu czujnik temperatury oleju w misce olejowej (de facto wymienniku ciepła) jest złym pomysłem. Wiele producentów fabrycznie montuje tam czujniki, również w autach klasy WRC, dlatego tym bardziej ciekawi mnie Twoja argumentacja.

  9. #9
    Moderator Znawca Avatar Teddy84
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    Legnica
    Auto
    156 2.0 Turbo/Giulietta 1.4TCT MY'16
    Postów
    1,284

    Domyślnie

    Megalanca - nie przytakuj tylko dlatego ze ty tak zrobiłeś.Ktoś mógłby odnieść mylne wrażenie że tak to jest jedyne właściwe rozwiązanie. Np. w TDI VW macie czujnik temp oleju w glowicy. Wyjaśniłem wyżej różnicę w pomiarach - i wybór miejsca montażu czujnika powinien być podyktowany sposobem użytkowania auta i do tego do czego Ci tak właściwie odczyt tej temperatury ma sluzyć. Miska wcale nie jest najbardziej optymalna - każdemu wg potrzeb tylko bez ogólników.

  10. #10
    Użytkownik Romeo Avatar Krusz
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Warszawa / Lancaster UK
    Auto
    156 1.8TS '02
    Postów
    1,517

    Domyślnie

    Po co Ci znać niższą temperaturę oleju skoro już dawno stracił swoje właściwości przez przegrzanie w innym miejscu?...

    Twin Spark Compressore - Na pohybel hejterom - Szalone 0.5bara
    Mazda mx5 - bokiem, na glebie i z kierownicą po złej stronie.
    "Nothing is "good" for daily driving that's not OEM. So by that logic don't turbo your car. Don't make it faster. Don't do anything. Go buy a bus pass."

Podobne wątki

  1. [159] 1.8 mpi czujnik temperatury oleju. Nie pokazuje temperatury silnika.
    Utworzone przez Stepaniuk w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 28-12-2017, 11:51
  2. Czujnik ciśnienia oleju i temperatury oleju w 1.9 JTD 16V M-JET
    Utworzone przez esati w dziale Tuning mechaniczny
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 11-04-2015, 20:23
  3. dodatkowy wskaźnik ciśnienia oleju do 2.0TS - jaki zakres?
    Utworzone przez Andrzejsr w dziale Tuning mechaniczny
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 10-03-2015, 18:34
  4. [145] 145 - montaż dodatkowego wskaźnika temperatury oraz ciśnienia oleju
    Utworzone przez majster w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 21-04-2014, 20:12
  5. [159] 2.2JTS błąd P0017 oraz czujnik temperatury oleju
    Utworzone przez stufa w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 10-12-2013, 18:35

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory