Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 42

Temat: 2.4 JTD/JTDM 20v - spostrzeżenia

  1. #21
    Użytkownik Pasjonat Avatar @sdero
    Dołączył
    02 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    RAV4 / Ducati Diavel Carbon
    Postów
    3,133

    Domyślnie

    Cytat Napisał ernest159 Zobacz post
    Jak zaniedba? Poziom w zbiorniku wyrównawczym ?
    Na przykład. Lub naleje czystej wody.
    Histereza pozwala na włączenie wiatraków powyżej 100 stopni
    Dolna histereza to 97-101, a górna 105-109.
    A jeśli 2.4 w dodatku jest chipowany, to robi się... gorąco.
    Chip tuning, EGR off , DPF off, SCR off, Lambda off , modyfikacja dawki startowej oraz inne.

    Więcej informacji: www.conmir.pl, lub Fanpage na FACEBOOK
    Trochę o korektach - > Motoblog - wpływ korekt pod obciążeniem
    Trochę o DPF - > Motoblog - co warto wiedzieć o DPF

  2. #22
    Użytkownik Fachowiec Avatar KaaC
    Dołączył
    01 2014
    Mieszka w
    Gostyń/Leszno/Rawicz
    Auto
    AR 166 2.4M-Jet 06r
    Postów
    2,435

    Domyślnie

    Do autora..
    Ja mam czwarte 2.4...
    Marea 2.4TD 125KM
    Marea 2.4JTD 131KM
    Alfa 166 2.4JTD 150KM
    ALfa 166 2.4JTDm 175KM

    Powiem szczerze tak,
    2.4jtd 131km z marioli, nie zakurzyła mi nawet przy gwałtownym wciśnięciu Gazu nie mam pojęcia czemu,

    Potem miałem 166 2.4JTD 10v cf3 150KM, ten silnik przy gwałtownym obciążeniu zadymiał raz i spokój

    Teraz mam 166 2.4JTDm 20v cf3 175KM
    No i ten silnik kopci najbardziej spośród wszystkich JTD jakich miałem.
    Wszystko sprawdziłem włącznie z wtryskami prócz Kolektora ssącego za którego się zabiorę na pewno

    Wdg mnie najzdrowszy silnik miała Mariola 2.4JTD 131KM i teraźniejsza Alfa 166 175km, która jeździ na full syntetyku. Albo tak jest, albo nie wiem. Sam rozłożyłem ręce. Znalazłem bardzo zaufanego mechanika i myślę, że on mi problem rozwiąże

    P.S 20v w 166 grzeje się na pewno ciut bardziej niż 166 w 10v.


    Za największego wroga ludzie mają tego, kto mówi im prawdę // Platon.

    Była Marea 2.4TD HLX 125KM '98r
    Była Marea 2.4JTD ELX 131KM '99r
    Była 166 2.4JTD 10v 150KM '03r
    Była 166 2.4JTDm 20v 175KM @ 238KM 504Nm by @sdero '04r
    Jest 166 2.4M-jet 20v 2006r @ ?

    Masz problem z autem ? Chcesz usunąć klapy wirowe, DPF bądź EGR ?
    Zrobić kompleksową diagnostykę ?
    Wymiany rozrządów/eksploatacja i remonty silników ?
    Załatwimy nawet programowo !

    Zapraszam na nasz warsztat.

  3. #23
    Użytkownik Romeo Avatar .Andrzej.
    Dołączył
    10 2014
    Mieszka w
    Opole
    Auto
    do zabawy: Alfa Romeo Gtv 1.9 JTDm, na co dzień: duże z V6 i RWD
    Postów
    678

    Domyślnie

    Cytat Napisał @sdero Zobacz post
    Na przykład. Lub naleje czystej wody.
    Histereza pozwala na włączenie wiatraków powyżej 100 stopni
    Dolna histereza to 97-101, a górna 105-109.
    A jeśli 2.4 w dodatku jest chipowany, to robi się... gorąco.
    No ale co z tego, że robi się gorąco - pracuje to się grzeje. Przecież problem głowic nie jest praca układu chłodzenia w 110'C.
    W tym roku jeździłem moją 2.4 na południu EU w temperaturach niejednokrotnie przekraczających 44'C w cieniu, silnik z chipem, auto dociążone. Stanie w korkach, jazda w górzystym terenie oraz autostradami. I co? I nic - zrobiłem ponad 4.000 km i jakoś się nie przegrzał na fabrycznych nastawach wentylatorów, ani głowicy szlag nie trafił. Więc wg mnie to zbędne dłubanie przy wartość załączania/wyłączania wentylatorów, chyba tylko po to, aby poprawić samopoczucie użytkownika że coś "ulepszył".

  4. #24
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Competizione
    Dołączył
    09 2010
    Mieszka w
    Wołczyn
    Auto
    166 2.4 jtd 10v
    Postów
    444

    Domyślnie

    Cytat Napisał KaaC Zobacz post
    Do autora..
    Ja mam czwarte 2.4...
    Marea 2.4TD 125KM
    Marea 2.4JTD 131KM
    Alfa 166 2.4JTD 150KM
    ALfa 166 2.4JTDm 175KM

    Powiem szczerze tak,
    2.4jtd 131km z marioli, nie zakurzyła mi nawet przy gwałtownym wciśnięciu Gazu nie mam pojęcia czemu,

    Potem miałem 166 2.4JTD 10v cf3 150KM, ten silnik przy gwałtownym obciążeniu zadymiał raz i spokój

    Teraz mam 166 2.4JTDm 20v cf3 175KM
    No i ten silnik kopci najbardziej spośród wszystkich JTD jakich miałem.

    P.S 20v w 166 grzeje się na pewno ciut bardziej niż 166 w 10v.

    I powiem Ci ze przeżyłem to samo z 20v. Wszystko było ok a lubial sobie dymka puścić. Z kolei jeśli chodzi o temperaturę to nigdy nie widziałem kreski na 90. Zawsze było 88-87 a żeby to rozgrzać to minimum 6- 7 km musiałem pokonać po 10 km Już miał 82-83 stopnie.


    Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
    była 166 3.0 24v, była 156 2.4 m-jet

  5. #25
    Użytkownik Pasjonat Avatar @sdero
    Dołączył
    02 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    RAV4 / Ducati Diavel Carbon
    Postów
    3,133

    Domyślnie

    Cytat Napisał .Andrzej. Zobacz post
    Więc wg mnie to zbędne dłubanie przy wartość załączania/wyłączania wentylatorów, chyba tylko po to, aby poprawić samopoczucie użytkownika że coś "ulepszył".
    Jeśli tak uważasz, to twoja sprawa. Wyraźnie napisałem o przypadkach zaniedbań, błędnie wykonanych modyfikacji itp. Nalej wody destylowanej i poszalej troszeczkę. Mamy w tej sprawie doświadczenie z wieloma jednostkami. Ostatni przypadek dwukrotnego pęknięcia głowicy rozwiązała dopiero sprawa korekty temperatur do takich jakie są ustawione we wcześniejszych wersjach. Parę stopni, a zrobiło różnicę.
    Chip tuning, EGR off , DPF off, SCR off, Lambda off , modyfikacja dawki startowej oraz inne.

    Więcej informacji: www.conmir.pl, lub Fanpage na FACEBOOK
    Trochę o korektach - > Motoblog - wpływ korekt pod obciążeniem
    Trochę o DPF - > Motoblog - co warto wiedzieć o DPF

  6. #26
    Użytkownik Romeo Avatar .Andrzej.
    Dołączył
    10 2014
    Mieszka w
    Opole
    Auto
    do zabawy: Alfa Romeo Gtv 1.9 JTDm, na co dzień: duże z V6 i RWD
    Postów
    678

    Domyślnie

    Spoko, ja nie mam zamiaru udowadniać, że moja racja jest mojsza niż twojsza

    Napisałem tylko, że moja 2.4 w trudnych warunkach temperaturowych sprawowała się dobrze. Do Afryki raczej nie pojadę żeby dowieść, że i tam nie ma potrzeby ingerowania w nastawy wentylatorów. Zresztą moja 159 jest przywieziona spod Neapolu i raczej lekko tam nie miała jeśli chodzi o chłodzenie. Natomiast, jeżeli ktoś ma dorżniętą jednostkę, to taka modyfikacja i tak jest pudrowaniem pryszcza, bo jest to tylko przesuwaniem w czasie nieuniknionego. Zdaję sobie sprawę, że kupując 159 nie da się sprawdzić w jakim stanie jest głowica i jak auto było traktowane. Ale nie zgodzę się z opinią, że problem z głowicami w 2.4 jest normą. Normą w Polsce, to są właśnie 2.4 kupowane "okazyjnie" stąd później wysyp takich kwiatków. A o "źródełku" takich wraków pod Krakowem już kiedyś pisałem.

  7. #27
    Użytkownik Pasjonat Avatar @sdero
    Dołączył
    02 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    RAV4 / Ducati Diavel Carbon
    Postów
    3,133

    Domyślnie

    Nie, normą to nie jest ale rzadkością też nie. Jakby było rzadkością, to człowieki by tego nie zauważyli
    Chip tuning, EGR off , DPF off, SCR off, Lambda off , modyfikacja dawki startowej oraz inne.

    Więcej informacji: www.conmir.pl, lub Fanpage na FACEBOOK
    Trochę o korektach - > Motoblog - wpływ korekt pod obciążeniem
    Trochę o DPF - > Motoblog - co warto wiedzieć o DPF

  8. #28
    Użytkownik Romeo Avatar .Andrzej.
    Dołączył
    10 2014
    Mieszka w
    Opole
    Auto
    do zabawy: Alfa Romeo Gtv 1.9 JTDm, na co dzień: duże z V6 i RWD
    Postów
    678

    Domyślnie

    Ale wydaje mi się, że to chyba wynika z czegoś innego. Stosunkowo mało 2.4 jeździ u nas. To co naściągano hurtowo, to niestety w większości wycofane z ekspolatacji padaki i historia wypadkowa/kolizyjna jest tu najmniejszym problemem. Drugie niestety: z przebiegami kilkukrotnie większymi niż obecni właściciele widzą na swoich licznikach i w co gorąco chcą wierzyć. Więc automatycznie ilość z uwalonymi głowicami procentowo spora.

    BTW, te dwukrotne uszkodzenie głowicy, o którym pisałeś zdarzyło się w 159 z DPF czy bez?

  9. #29
    Użytkownik Pasjonat Avatar @sdero
    Dołączył
    02 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    RAV4 / Ducati Diavel Carbon
    Postów
    3,133

    Domyślnie

    Bez przesady, nie wszystko co sprowadzone to padaki i kręcone. Nie pamiętam czy Alicja miała DPF, czy nie.

    Podłącz sobie MES-a i poszalej swoim sprzętem. Zobaczysz to czego nie widzisz na wskaźniku na konsoli.
    Problemy z uszkodzeniem głowic z powodu wadliwego działania układu chłodzenia, to nie domena tylko Alf i silników 2.4. Powszechnie wiadomo, że przegrzewania w skutek zapowietrzenia, płynów o za niskiej temperaturze wrzenia, braku płynów itp. kończą się między innymi uszkodzeniem głowicy. Ta subtelna różnica kilku stopni przy np. płynie chłodniczym o zbyt niskiej temperaturze wrzenia, to powstawanie bąbli gazowych i złe chłodzenie. Co gorsza złe chłodzenie ale niejako punktowo powoduje siły dążące do odkształceń. Takie zmęczenie po prostu robi swoje.
    Było dobrze z 2.4 do chwili gdy temperatury nie wzrosły poza te standardy w dieslach Fiata, czyli okolice 88 stC.
    Chip tuning, EGR off , DPF off, SCR off, Lambda off , modyfikacja dawki startowej oraz inne.

    Więcej informacji: www.conmir.pl, lub Fanpage na FACEBOOK
    Trochę o korektach - > Motoblog - wpływ korekt pod obciążeniem
    Trochę o DPF - > Motoblog - co warto wiedzieć o DPF

  10. #30
    Użytkownik Romeo Avatar .Andrzej.
    Dołączył
    10 2014
    Mieszka w
    Opole
    Auto
    do zabawy: Alfa Romeo Gtv 1.9 JTDm, na co dzień: duże z V6 i RWD
    Postów
    678

    Domyślnie

    Odwołujesz się to ekstemalnych sytuacji i to raczej przypadki osób technicznie ułomnych, a tu chyba takich brak.
    Moja już niejednokrotnie pracowała w temperaturze w okolicach 100'C - oczywiście nie jest tu mowa o wskaźniku w konsoli - bez jakichkolwiek negatywnych skutków.
    Co z tego, że ktoś obniży punkt załączania wentylatorów, skoro będzie miał zakamieniony i niewydajny układ chłodzenia, albo pompę nie zmienianą od "początku świata".

    Kiedyś pisałem, tu na forum, o pracy silnika przy podniesionej temperaturze w układzie chłodzenia i jestem zwolennikiem, właśnie tego rozwiązania.
    Dlatego uważam, że przy utrzymaniu ww. układ w należytym stanie, nie ma potrzeby ingerencji w jego działanie, ale jeśli ma to komuś w czymś pomóc i poprawić samopoczucie, to jego sprawa. Jednak rozumiem twój punkt widzenia i poniekąd to rozwiązanie może być zbawienne, gdy układ nie jest w stanie odebrać ciepła m.in. z przyczyn o których wspomniałem. Co sprowadza się do jednego : jak dbasz, tak masz. A właściwie: jak dbano o auto/silnik od nowości, to tak się odpłaci w czasie eksploatacji. A z czasem nasze słońce się wypali, Ziemia wyjałowieje i będzie koniec świata

Podobne wątki

  1. [146] Porównania, spostrzeżenia dot. 146. Użytkowanie codzienne, prowadzenie.
    Utworzone przez Bisu w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 101
    Ostatni post / autor: 18-09-2013, 09:07
  2. [159] nawigacja w B&M spostrzeżenia
    Utworzone przez coachu w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 13-08-2011, 20:53
  3. [145] Wymiana przekładni kierowniczej - uwagi i spostrzeżenia
    Utworzone przez as w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 07-07-2010, 18:08
  4. spalanie a opony - zależności, spostrzeżenia itp.
    Utworzone przez alces1 w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 04-10-2009, 09:26
  5. [145/146] Kolejne spostrzeżenia na temat wariatora
    Utworzone przez QBUS w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 18-01-2008, 11:53

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory