Strona 1 z 7 1234567 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 64

Temat: Średnica tarcz, zaciski, klocki vs droga hamowania i efektywność układu

  1. #1
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar drift-r
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Szczecin/Łódź (czasem)
    Auto
    AR 147 1.6TS Distinctive 2001
    Postów
    6,807

    Domyślnie Średnica tarcz, zaciski, klocki vs droga hamowania i efektywność układu

    Pytanie zasadnicze - jak wpływa zmiana zacisków i średnicy tarcz na efektywność układu hamulcowego i o ile można w seryjnej 147 skrócić drogę hamowania wykonując niżej wspomniane modyfikacje.

    Rozważania należałoby odnieść do 3 najpopularniejszych zestawów.

    1. Seria - 284 mm i zacisk jedno-tłoczkowy
    2. Modyfikacja 1 - 305 mm i zacisk 4 tłoczkowy (małe brembo)
    3. Modyfikacja 2 - 330 mm i zacisk 4 tłoczkowy (duże brembo)

    Oczywiście rozmawiamy o najrozsądniejszym układzie do auta wykorzystywanego do codziennej jady.

    Najlepiej gdyby swoje doświadczenia opisały osoby, które takie modyfikacje wykonały u siebie lub zwyczajnie mają pojęcie w tej kwestii.

  2. #2
    Użytkownik Romeo Avatar Krusz
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Warszawa / Lancaster UK
    Auto
    156 1.8TS '02
    Postów
    1,517

    Domyślnie

    Zacznijmy od tego, że pisanie "zacisk 4 tłoczkowy" można o kant ...
    Dla przykładu Brembo z 166 vs Brembo z mitsu EVO zaciski wyglądają z zewnątrz tak samo ale powierzchnia tłoczków jest kolosalnie różna (mały tłoczek w zacisku z EVO jest jak duży z zacisku 166). A to właśnie powierzchnia tłoczka bezpośrednio decyduje o sile hamownia zacisku - i nie ma tu znaczenia, że klocki hamulcowe mają identyczne!

    Baaardzo ciężko będzie Ci porównać absolutne wartości drogi hamowania, to zależy od asfaltu, opon, klocków i czy układ był w pełni sprawny.
    Rozważając wiekszą tarczę warto też pamiętać, że inną zaletą jest zwiększenie pojemności cieplnej układu. Może nie bezpośrednio ale przy drugim, trzecim hamowaniu będzie to miało kolosalne znaczenie.

    Twin Spark Compressore - Na pohybel hejterom - Szalone 0.5bara
    Mazda mx5 - bokiem, na glebie i z kierownicą po złej stronie.
    "Nothing is "good" for daily driving that's not OEM. So by that logic don't turbo your car. Don't make it faster. Don't do anything. Go buy a bus pass."

  3. #3
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar drift-r
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Szczecin/Łódź (czasem)
    Auto
    AR 147 1.6TS Distinctive 2001
    Postów
    6,807

    Domyślnie

    No to powiedzmy, że dla potrzeb rozważań jako małe brembo będzie rozumiany mały zacisk z GTA a duże brembo to zacisk 166 lub ten większy z GTA.

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar alcapone154
    Dołączył
    06 2014
    Mieszka w
    Nad Krakowem
    Auto
    159 2.0 / ex147
    Postów
    592

    Domyślnie

    A moze mi ktos wytlumaczyc jak sie ma droga hamowania na absie na wielkich tarczach a na malych? Tak czy siak granica jest przyczepnosc opon a nie wielkosc tarcz. Tak na moj rozum....

  5. #5
    Moderator Znawca Avatar Teddy84
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    Legnica
    Auto
    156 2.0 Turbo/Giulietta 1.4TCT MY'16
    Postów
    1,284

    Domyślnie

    Nie no oczywiście że droga hamowania zależy od przyczepności. Kto robił skok z felg jakichś 15(195-205) do 17/18(215-225) to wie o czym mowa kolosalna różnica. Co do samych tarcz. Drifter ja bym do tego inaczej podszedł ty masz 1.6 pod maską i zakładam że w miarę codziennie się tym poruszasz, więc małe brembo Ci powinno wystarczyć (małe czyli 305x28) nie masz tam pierdzyliarda koni żeby ugotować te tarcze więc ich nie pogniesz. W GTA własnie z powodu przegrzewania i gięcia się tarcz zmieniono 305x28 na 330x32. A i 147 nie waży jakoś koszmarnie dużo.(btw musze do Cromy małe brembo wrzucić wóz ważacy 1700kg hamuje tarczami 285mm - koszmar jak to szybko się przegrzewa) Miedzy 284 a jakimkolwiek 4 tłokiem jest przepaść więc w kwestii bezpieczeństwa i tak tak spora rewolucja.
    Co do samych zacisków to co Krusz mówi to jak najbardziej prawda ale w wozach do tych 200 koni pomijalna sprawa chyba że się tym chlastasz w każdy wolny weekend na torze.
    Ostatnio edytowane przez Teddy84 ; 22-10-2015 o 05:20

  6. #6
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar drift-r
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Szczecin/Łódź (czasem)
    Auto
    AR 147 1.6TS Distinctive 2001
    Postów
    6,807

    Domyślnie

    Cytat Napisał Teddy84 Zobacz post
    Miedzy 284 a jakimkolwiek 4 tłokiem jest przepaść więc w kwestii bezpieczeństwa i tak tak spora rewolucja.
    Taka właśnie myśl przyświecała planom zmiany zacisków i wielkości tarcz.

  7. #7
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,301

    Domyślnie

    Jak będziesz decydował sprawdź dostępność, bo ja ostatnio się wstępnie orientowałem, to tarcz 305mm (zacisk z punto abarth, tarcze z GTA przedzmianowej) był znacznie mniejszy wybór niż 310mm dla 166 (np. nie było zimmermana , tylko brembo w zasadzie było, które drugie zaczyna mi chyba bić). Na pewno do zacisków 4 tłoczkowych większy wybór klocków będzie.
    Drogi hamowania nie mierzyłem - zmieniałem w 2,5v6 , na pewno jest lepiej ale ja wcześniej miałem jakieś dziadostwo speedmax czy coś takiego.
    Czy w 1,6 jest sens to nie wiem, w 156 1,6 mam gładkie brembo i premiery zawsze , zwykły zacisk i przez prawie 200tys km śladu bicia nie było, fajnie hamują, prędzej opony puszczają raczej.

  8. #8
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar drift-r
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Szczecin/Łódź (czasem)
    Auto
    AR 147 1.6TS Distinctive 2001
    Postów
    6,807

    Domyślnie

    W kwestii sensu to i tak muszę wymienić zestaw z przodu bo tarcze razem z klockami się kończą. W związku z czym jeśli można coś poprawić to czemu nie spróbować. Z dostępnością chyba nie jest tak źle - TRW, Brembo, Bosch, ATE, Ferodo, Mikoda (Bozarto), Rotinger, Black Diamond jakiś wybór dają.

  9. #9
    Użytkownik Romeo Avatar Krusz
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Warszawa / Lancaster UK
    Auto
    156 1.8TS '02
    Postów
    1,517

    Domyślnie

    Warto też pamiętać, że ciężka tarcza wyraźnie wpływa na przyśpieszenie, spalanie etc. (masa wirująca) więc generalna zasada brzmi bierz najmniejszą jaka Ci starcza

    Twin Spark Compressore - Na pohybel hejterom - Szalone 0.5bara
    Mazda mx5 - bokiem, na glebie i z kierownicą po złej stronie.
    "Nothing is "good" for daily driving that's not OEM. So by that logic don't turbo your car. Don't make it faster. Don't do anything. Go buy a bus pass."

  10. #10
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar drift-r
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Szczecin/Łódź (czasem)
    Auto
    AR 147 1.6TS Distinctive 2001
    Postów
    6,807

    Domyślnie

    Czyli na drogę 305 mm z zaciskiem 4 tłoczkowym byłaby optymalna.

Podobne wątki

  1. [159] Tylne zaciski od tarcz wentylowanych
    Utworzone przez cuoreventi w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 03-04-2014, 15:37
  2. Średnica układu wydechowego
    Utworzone przez ArtiGTA w dziale 156
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 23-09-2013, 16:37
  3. [Giulietta] Czerwone zaciski tarcz hamulcowych
    Utworzone przez darek3972 w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 29-12-2011, 19:51
  4. Średnica układu wydechowego
    Utworzone przez Danek w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 25-08-2011, 21:18

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory