Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23

Temat: Luz na sprzęgle z dnia na dzień

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    07 2015
    Auto
    Alfa 147 '08 1.9 JTDm
    Postów
    16

    Domyślnie Luz na sprzęgle z dnia na dzień

    Witam,



    mam taki problem w mojej Alfie 147. Silnik to 1.9 JTDm 120hp z 2008 roku. Przebieg 190 000km. Chodzi o to, że praktycznie z dnia na dzień na sprzęgle zrobiło się ok. 4-5cm jałowego pola, tj. mogę wcisnąć te 5 cm małym palcem dłoni bez jakiegokolwiek oporu a dopiero później na pedał trzeba zadziałać faktycznym momentem. Sprzęgło bierze raczej na końcu, zauważyłem (chociaż to może wynikać z faktu że przyzwyczajony byłem do nacisku na "całej rozciągłości" sprzęgła) że ciężej wchodzi wsteczny i jedynka - nigdy nie dociskałem sprzęgła do końca, robiłem to intuicyjnie, wiecie - każdy ma to wyczucie kiedy można zmienić bez problemu bieg. Teraz natomiast raczej wskazane jest dociśnięcie go do końca.

    Zbiorniczek płynu hamulcowego jest pełny. Mogę mieć obawy że czeka mnie wymiana sprzęgła albo dwumasy?

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar jaboleq
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 156 SW 1.9 16V powered by @sdero
    Postów
    7,326

    Domyślnie

    Sprawdź tulejkę pompy sprzęgła.

    Napisane z komóreczki!
    ::::::: I am IN LOVE with trance! ::::::: Moja włoszka :::::::

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    09 2012
    Mieszka w
    QJawyY
    Auto
    Giulietta 2.0 ~200KM 440Nm 2010r
    Postów
    513

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta Avatar jarzon
    Dołączył
    06 2015
    Mieszka w
    Kielce
    Auto
    Alfa GT Q2, Stilo JTD 16V
    Postów
    304

    Domyślnie

    Jeśli w takim przypadku ubywa płynu ze zbiorniczka to podejrzewać można wysprzęglik, jeśli nie to przyjrzeć należy się pompce. Aby sprzęgło wróciło na swoje miejsce dobrze by było odpowietrzyć układ.

  5. #5
    Użytkownik Znawca Avatar wiedzmaak
    Dołączył
    05 2010
    Mieszka w
    Zabrze
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD M-Jet 16V------------------------ Alfa Romeo 159 2.0 JTDm 170 km
    Postów
    1,735

    Domyślnie

    U mnie równie płynu nie używało a wszystko winna była sprężyna w pompce sprzęgła. Po wyjęciu była w 3 częściach.

  6. #6
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    07 2015
    Auto
    Alfa 147 '08 1.9 JTDm
    Postów
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarzon Zobacz post
    Jeśli w takim przypadku ubywa płynu ze zbiorniczka to podejrzewać można wysprzęglik, jeśli nie to przyjrzeć należy się pompce. Aby sprzęgło wróciło na swoje miejsce dobrze by było odpowietrzyć układ.
    Stan płynu utrzymuję się na max i płynu nie ubywa.

    Jeżeli to istotne, to sprzęgło zawsze chodziło dosyć ciężko (chociaż to podobno jedna z cech 147) i "skrzypiało" przy dociskaniu do końca.

  7. #7
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2012
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AlfaRomeo Brera 2.4 / Stelvio MY20
    Postów
    1,612

    Domyślnie

    Tak. Ewidentnie coś jest nie tak z tymi sprzęgłami (albo sterowaniem sprzęgła).
    Ja mam wymienione wszystko. Nawet płyn hamulcowy. Pompa sprzęgła pada średnio co rok. A wysprzęglik - co dwa. Sprzęgło zawsze chodzi ciężko. Czasami jest odczuwalny lekki luz w początkowej fazie. No i po rozgrzaniu silnika, słychać delikatne zgrzytanie na samym dole.

    Nawet tulejka była wymieniana na łapie docisku (tej, z widełkami? - nie wiem jak to się nazywa). Wszystko sprawdzone. Zmieniane sprzęgło, docisk. Nawet dwumasa.
    Jeszcze został przewód hydrauliczny tylko do zmiany (chociaż był sprawdzany i jest OK).

    Nie wiem jak Was, ale mnie wkurza tłumaczenie, że 'ten typ tak ma'. Skoro słychać zgrzyt na samym dole, to coś musi ocierać. Nie ma bata. A jak ociera (bo stwarza opór -> bo zgrzyta), to się zużywa. I moim zdaniem tu jest problem, że sprzęgło ciężko chodzi.

    Ciekawe, czy ktoś w końcu znajdzie gdzie jest coś popitolone...?

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta Avatar jarzon
    Dołączył
    06 2015
    Mieszka w
    Kielce
    Auto
    Alfa GT Q2, Stilo JTD 16V
    Postów
    304

    Domyślnie

    Tuleje wymieniałeś obie, czy tylko tą z góry? Ponoć wewnątrz skrzyni na dole wałka jest jeszcze jedna, której zatarcie/zużycie skutkuje twardą pracą sprzęgła. Jechałem GT świeżo po zmianie kompletu sprzęgła i tam pedał pracował lekko, płynnie i cicho. Możliwe, że przy okazji zostały wymienione obie tulejki.

    Wracając do tematu postu - spróbuj odpowietrzyć (odpowietrznik powinien być na wysprzęgliku) i obserwuj czy problem się powtarza.

  9. #9
    Użytkownik Świeżak Avatar Mayron
    Dołączył
    03 2015
    Mieszka w
    Strumień
    Auto
    Alfa 147 1.9JTD 115KM 5d
    Postów
    28

    Domyślnie

    Miałem podobnie u siebie. Sprzęgło łapie dopiero od połowy, bo pedał sprzęgła dopiero od połowy dociska pompkę sprzęgła. U mnie w pedale sprzęgła brakowało jakiejś części plastikowej w pedale która oryginalna kosztuje ponad 200zł. Nie powiem Ci jak to wygląda albo się nazywa, bo jak usłyszałem cenę to zakończyłem temat. Ale mój mechanik jest magikiem, który kiedyś pracował w ASO Fiata, więc zrobił tą część ze starej monety 10zł Za pierwszym razem wytrzymało jakieś pół roku. Teraz mam to zrobione drugi raz i pedał kilka dni łapał idealnie, teraz ma minimalny luz na początku, ale jest o niebo lepiej niż sprzęgło od połowy.

    Edit:
    Dodam, że na samym początku wymieniłem pompkę sprzęgła i wysprzęglik, ale gówn... nic to w moim przypadku nie dało.
    Ostatnio edytowane przez Mayron ; 06-12-2015 o 17:31

  10. #10
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,301

    Domyślnie

    A dałbyś radę sięgnąć tam telefonem i jakieś zdjęcie zrobić z zaznaczeniem która to część?

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 10-08-2013, 16:47
  2. Z dnia na dzien, pół alfy sie zsypało po ASO
    Utworzone przez Mongoose w dziale 147
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 12-06-2013, 21:18
  3. [GTV] z dnia na dzien nie wlanczajacy sie wentylator xhlodnicy
    Utworzone przez gumiss91 w dziale Gtv/Gtv Spider
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 01-05-2013, 22:44
  4. Problem z wszystkim i to jednego dnia.
    Utworzone przez efdur w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 14-08-2010, 20:00

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory