Strona 1 z 5 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 42

Temat: [159] swap na Q4 i F40 albo QTronic - pytania do obeznanych

  1. #1
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,999

    Domyślnie [159] swap na Q4 i F40 albo QTronic - pytania do obeznanych

    Kiedyś coś podpytywałem na forum technicznym 159, ale teraz sobie pomyślałem, że w dziale Tunning mogę uzyskać konkretniejsze odpowiedzi.
    Obecnie mam 159 SW 1.75TBI zmodzoną na 240HP/370Nm. W sumie przy FWD to już tak sobie to dziala, mimo 18" i nowych GY Eagle F1 Assy 3 (choć i tak jest duży postęp w stosunku do poprzednich opon). Chciałbym dołożyć Q4, tym bardziej że przydałoby mi się tam gdzie wjeżdżam w zimie. Będzie ciężej więc coś bym chciał dalej pomodzić silnik (turbina, wtryski, wydech, IC), więc i skrzynia byłaby zmieniana (zresztą pewnie tak jest nawet łatwiej jeśli całość wezmie się z jakiegoś dawcy). Kwestia skrzyni albo QTronic (ah, taki kaprys, leniwy się chyba robię), a jak nie to chociaż wrzucić F40 manuala - pewnie w przypadku obu będzie zapas na modzenie (skoro oba występowały w 2.4JTDM z dużym seryjnym momentem i tez je się modzi). Zastanawiam się nad najprostszą ścieżką na taki upgrade, tak żeby robić praktycznie tylko swap, a nie bawić się w jakieś rzezbienie. Czy jakbym znalazł/kupił kiedyś jakiegoś 3.2JTS Q4 z lub bez QTronic-a, z zajechanym silnikiem albo po stłuczce, to dałoby się to w miarę łatwo przełożyć? Czy trzbeba coś dospawywać do budy żeby ten Q4 zamontować, czy są niezbędne/zaślepione mocowania? Czy lepiej byłoby brac dawcę po lifcie - np ze względu na różnice w zawieszeniu czy jakiś innych sprawach? Czy jest różnica SW a sedan jako dawca? Ewentualnie jakie inne rozwiązanie widzicie na dawcę (np 2.4JTDM? - tu pewnie przełożenia skrzyni a może i mocowania będą jakieś inne, automat pewnie wymagałby jakiś zmian w elektronice sterującej?)
    Znacie kogoś ktoś robił tego typu swap w 159? Poza kosztem zakupu dawcy, jakich mniej więcej kosztów możnaby się spodziewać, i czy wystarczy to robić u powiedzmy w miarę ogarniętego mechanika, czy trzeba raczej jakiegoś magika? W razie czego kogo polecacie (Śląsk/Małopolska)?
    Trzeba coś przeprogramowywać/przekładać jeśli chodzi o komputer z VDC, ze względu na Q4?
    Jakieś inne uwagi/pułapki?
    A może lepiej sobi odpuścić na parę lat, czekać na Giulię SW (o ile kiedykowiek coś takiego będzie), i kupić Q4 z 280HP?

    PS, właściwie to czy w dobrym podforum działu Tunnin zamieściłem posta, trochę tak średnio pasuje, ale też za bardzo nie pasuje temat i do innych. W razie czego moderatora proszę o przeniesienie.
    Ostatnio edytowane przez epsonix ; 18-09-2016 o 23:30

  2. #2
    Moderator Znawca Avatar Teddy84
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    Legnica
    Auto
    156 2.0 Turbo/Giulietta 1.4TCT MY'16
    Postów
    1,284

    Domyślnie

    Temat w dobrym dziale a nie nie najlepszym jednak tych co rozbierają 159 widać wiecej na podforum o 159tkach . Ale ja już tu jesteś, zdecydowanie nie psuj TBIka 159 w q4 waży niemalże tyle co wagon z węglem i nie jedzie to jakoś wybitnie szybko. 200 koni to za mało żeby to sprawnie napędzać. O ile TBI wydaję się najwłaściwszym generatorem do tego wozu to już z q4 IMO braknie mu tych 70-80 kucy żeby to się poruszało odpowiednio. I kolejna sprawa automat - no nie wiem jak chcesz to elektrycznie spiąć ze sobą bo mi się wydaję karkołomnym i nie wykonalnym swapem(lub tym z kategorii że ktoś coś słyszał ktos coś wie ale nikt nie wie w całości jak to odpalić)

  3. #3
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,286

    Domyślnie

    Temat sobie odpuść, z wielu powodów:

    Mechaniczne przeszczepienie skrzyni z innego silnika do zupełnie innego silnika to sprawa bardzo trudno, a często niewykonalna dla konkretnych skrzyn/silników. Qtronic to nie jest jedna skrzynia, tylko oznaczenie automatu w 159. W dieslu qtronic to zupełnie inna skrzynia niż w 3.2 JTS.
    Przełożenia innej skrzyni niekoniecznie będą dobrze się zgrywać z innym silnikiem
    Przeszczepienie automatu pod względem elektrycznym - komputer skrzyni komunikuje się ze sterownikiem silnika
    Przeszczepienie Q4 to dodatkowa masa + dodatkowe straty na napędzie. Stracisz wielki plus tbi, czyli mniejszą masę niz reszta inne 159 + odczujesz wyraźny spadek mocy.
    Ostatnio edytowane przez Tomtrz ; 21-09-2016 o 08:29
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

  4. #4
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,999

    Domyślnie

    200KM to i nie jest za szybko dla 159 bez Q4, dlatego mam 240 obecni. myślałem o tym że zmiana napędu mimo dodania masy, dałaby możliwość modowania dalej, powiedzmy 280KM, czyli tyle co Giulietta TBI po modach z jej gratami, lub z jakimiś wiekszymi zmianami jeszcze wiecej wyciągnąć.

    Co do automatu, nie mam pojęcia żadnego, bardziej liczyłem że tu ktoś coś wiecej napisze, ale nie wierzę żeby nie dało się tego zrobić. Tylko pewnie trochę trzeba będzie pokombinować, a najwyżej olać niekóre funkcje tak jak wyświetlanie biegu na zegarach. W razie czego się nie upieram manual F40 też byłby OK, tylko czy podejdzie?
    Ostatnio edytowane przez epsonix ; 21-09-2016 o 09:42

  5. #5
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,286

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    200KM to i nie jest za szybko dla 159 bez Q4, dlatego mam 240 obecni. myślałem o tym że zmiana napędu mimo dodania masy, dałaby możliwość modowania dalej, powiedzmy 280KM, czyli tyle co Giulietta TBI po modach z jej gratami, lub z jakimiś wiekszymi zmianami jeszcze wiecej wyciągnąć.

    Co do automatu, nie mam pojęcia żadnego, bardziej liczyłem że tu ktoś coś wiecej napisze, ale nie wierzę żeby nie dało się tego zrobić. Tylko pewnie trochę trzeba będzie pokombinować, a najwyżej olać niekóre funkcje tak jak wyświetlanie biegu na zegarach. W razie czego się nie upieram manual F40 też byłby OK, tylko czy podejdzie?
    Wszystko się da, kwestia kasy Ale jak myślisz, jaki to jest rząd wielkości? Ile byś chciał wydać na taką operacje?
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

  6. #6
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,999

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    Wszystko się da, kwestia kasy Ale jak myślisz, jaki to jest rząd wielkości? Ile byś chciał wydać na taką operacje?
    mysle ze gdybym kupil za np 10-12tys dawce (widzialem takie 3.2 z padnietym silnikiem w tych pieniadzach) , za mechanika i magika dal pare tys, to sprzedajac reszte gratow z dawcy(tym bardziej ze dawca q4 pewnie bylby dobrze wyposazony typu fotele skorzane itp) koszt by sie zamknął w paru tys. tylko pozostaje bujanie sie z tym wszystkim, aukcje, wysylki czesci, gdzies dawce i rozmontowane czesci trzeba przechowac itp. trzebaby to raczej potraktować jako hobby, bo czasowo to jest wyzwanie i nieoplacalne na pewno

  7. #7
    Użytkownik Znawca Avatar viader
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfa 166 FL 2,4 jtdm 20V, 159SW 1,75 TBI TI
    Postów
    1,035

    Domyślnie

    Pozostań w świecie fantazji. Nikt rozgarnięty nie podejmie sie takiej roboty za kilka tysia, bo przez czas jaki na to straci zarobi 5x tyle na zwykłych naprawach. Do tego chcesz łączyć skrzynię z silnikiem, które nigdy nie byly ze sobą łączone, myślisz, że elektronikę ktoś zaprojektuje i zrobi za darmo do jednego auta, juz nie mowiac o odapterach do fizycznego zamontowania na innym silniku? Nawet jak wrzucisz manuala to z czego wezmiesz sprzeglo? Kolejny custom za grubą kasę. Generalnie takie wydumki można robić jak się ma samemu, wiedzę, umiejętności i sprzęt. Zapomnij o kosztach rzędu kilku tysięcy a nastaw się na kilkadziesiąt.

    Wysłane z mojego G620S-L01 przy użyciu Tapatalka

  8. #8
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,286

    Domyślnie

    No dokładnie, to jest sfera fantazji. To nie są klocki lego - skrzynia z jednego auta po prostu fizycznie nie pasuje, trzeba zaprojektować i dorobić adapter za gruby hajs (chociaż też nie zawsze się da), jakoś rozwiązać kwestie sprzęgła i koła zamachowego. Dalej, nawet jak wrzucisz skrzynię, dorobisz customowe łapy i poduszki, bo przecież nie będzie pasować, bo siedzi na innym silniku i będzie w innym miejscu, to musisz przerobić cały napęd, półosie, podopory. To jest niewyobrażalna rzeźba. Zrobić ulepa to jeszcze pół biedy, jak byś chciał mieć to jak w fabryce to koszt dopiero będzie kosmiczny. A o adaptacji automatu to możesz pomarzyć.
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

  9. #9
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,999

    Domyślnie

    Z takim mysleniem to na pewno od razu mozna sie poddac, I ten dzial nie ma najmniejszego sensu, tak samo jak projekty które ludzie prezentuja.

    Co do skrzyni, powiedzmy zostanmy przy manualnej F40. Liczylem na to ze nie powinno byc wielkich problemow, a to dlatego ze skoro do 1.9JTDMw naszych alfach jest M32 (tak jak w TBI ), a w SAABie 93 do tego samego silnika 1.9 wkladal juz F40. Mozliwe ze tu cos moznaby wykombinowac jesli chodzi o sprzeglo/dwumas, czy jakis walek/adapter, zeby spiac skrzynie F40 z 3.2JTS z TBI.

    Pytanie czy mechanicznie przelozenie skrzyni I napedu Q4 to jest problem. Pewnie zalezy czy jest przygotowana budy do tego - typu wymagane otwory montazowe itp - jesli tak to bylaby tylko kwestia przekrecenia wszystkiego- ile ot moze byc dzien/dwa roboty dla mechanika - wezmie powiedzmy 2tys.

    Sprawa oczywiscie wyglada inaczej jesli buda nie jest przygotowana pod Q4 - liczylem na to ze tu sie cos dowiem, ale raczej odpowiedzi na zasadzie nie wiem ale sie wypowiem I skrytykuje. Na pewno w slepo sie nie zabiore za temat, bo mozna polec, ale gdyby ktos byl w stanie potwierdzic mi kilka spraw o ktore pytam, to kto wie?

    Przy opcji z manualem, jedyne ryzyko jesli chodzi o elektronike widze w komputerze VDC, gdyby sie okazalo ze dziala troche inaczej (pewnie nie ABS, ale moze ktorys inny system). Ale moze wystarczy przelozyc komputer VDC z dawcy Q4 I po sprawie?

    Gdybym chcial automat, to jestem elektronikiem, jakos bym sobie poradzil ze sterowaniem.

  10. #10
    Użytkownik Znawca Avatar kowal78
    Dołączył
    04 2013
    Mieszka w
    100lica
    Auto
    AR 159 Q-tronic 2009
    Postów
    1,329

    Domyślnie

    Lancia Delta 1.8 tbi była łączona ze skrzynią AF40, czyli tą samą którą znamy z alfy pod potoczną nazwą qtronic.

Podobne wątki

  1. [159] Chipowanie Alfy 159 1.9 jtdm 150 km qtronic - pytania
    Utworzone przez wariiat w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 23-06-2015, 07:26
  2. 147 1.9 JDT 115km - albo gaz do dechy albo nic?
    Utworzone przez wado1 w dziale 147
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 29-09-2013, 15:31
  3. albo zamulony albo coś nie tak z moim TS-em???
    Utworzone przez vefik156 w dziale 156
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 07-02-2012, 22:28
  4. [155] SWAP z 1.7 na 1.8 albo 2.0 8zaworowki
    Utworzone przez Marian w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 08-02-2010, 18:11

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory