Strona 19 z 37 PierwszyPierwszy ... 91011121314151617181920212223242526272829 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 181 do 190 z 366

Temat: leasing na Alfę

  1. #181
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,999

    Domyślnie

    Cytat Napisał makaronek Zobacz post
    ...
    i nikogo nie wprowadzam w żaden błąd jak próbujesz utrzymywać ciągle. Podam Ci to na liczbach (zaokrąglę bo mi szkoda czasu na detale).

    Pracujesz na pełen etat, pracodawca odprowadza za Ciebie zaliczki równe podatkowi należnemu. Powiedzmy, że podstawa opodatkowania wynosi 120 tys zł rocznie (tu już się opłaca wejść w liniowy choćby żeby nie wejść grubo w drugi próg podatkowy).
    a co ma praca na etacie do możliwości odliczenia jeśli dodatkowo założysz firmę? to osobne sprawy. pewnie coś tam na ZUSie uda się nie płacić, ale na PIT czy VAT - i tak musisz mieć dochód z firmy a nie od pracodawcy. No chyba że masz na myśli że zwalniasz się a pracodawcę fakturujesz już jako niezależny podmiot/usługodawca z DG. No to wiadomo, same korzyści, ale to nie ma nic do kupowania auta, bo większość korzyści osiągniesz po prostu przechodząć na DG i fakturując dawnego pracodawcę. Oczywiście daje to Ci też możliwość zakupów na firmę, ot choćby samochodu.
    jest jednak też kruczek - żeby przejść na liniówkę to musi jakiś czas minąć jeśli chcesz fakturować dawnego pracodawcę - coś mi po głowie lata 2 lata, ale może się mylę - czytałem o tym z jakieś 8 lat temu jak zakładałem DG.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  2. #182
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    Gdańsk
    Auto
    Alfa Romeo 156 2.0JTS; Ford Fiesta ST 3D 200KM, Fiat 500X, była Alfa Romeo Mito i Vespa125
    Postów
    607

    Domyślnie

    Cytat Napisał makaronek Zobacz post
    epsonix, ale po co Ty mi to piszesz? Wyobraź sobie, że mam firmę, biorę obecnie piąty leasing, jestem płatnikiem VAT, dawno już przestałem płacić obniżony zus i w odróżnieniu od Ciebie sporo czytam i nie zrzucam wszystkiego księgowej za 200 zł (czasem się konsultuję).

    1. najpierw piszesz, że 500 zł, później, że jednak 150 zł "jak masz dochody". Na cholerę komuś firma bez dochodów? wiadomo, że wszelkie optymalizacje podatkowe dotyczą DOCHODÓW, ale można w to wpleść dochody od pracodawcy. Kolejna rzecz - pit rozliczasz jeden wspólny (czyli Pit16) razem z tym od pracodawcy, więc jak nadpłacisz zdrowotnego chociażby czy dochodowego, to roczny podatek należny pomniejsza Ci koszty uzyskania, więc się okazuje, że nawet jeśli firmę masz tylko pod samochód, to Twój pracodawca odprowadził o wiele więcej zaliczek, niż faktycznie należy się podatku. Inna sprawa to powiązanie auta w leasingu z jakimkolwiek przychodem (faktury sprzedażowe wystawiać trzeba) - ale tu też jest spore pole do działania, np wymiana różnymi usługami neutralna podatkowo, jednak powodująca przychód.
    makaronek popisujesz się i wprowadzasz forumowiczów w błąd:

    Nie można odliczać kosztów od dochodów z innych źródeł. Nie odlicza się kosztów np z działalności od dochodu z pracy, najmu, działalności rolniczej, dochodów kapitałowych.
    Do rozliczenia rocznego składa się PIT-B w którym wykazuje się przychód i koszty z każdej DG. Koszty, które przekraczają przychód przechodzą na kolejny rok.

  3. #183
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    WPR
    Auto
    Giulietta Veloce MY2016 / Giulia Veloce 2.0
    Postów
    481

    Domyślnie

    częściowo masz rację, tzn nie można na jednym PIT36 rozliczyć etatu i firmy, jeśli firma jest w liniowym 19% (żeby zakładając firmę ci najwięcej zarabiający nie uciekali od drugiego progu podatkowego w ramach etatu). Natomiast jeśli firmę rozliczasz również na zasadach ogólnych 18%, to rozliczasz i przychody/podatki z etatu i z firmy na jednym PIT36. Oznacza to, że podstawa opodatkowania wyliczana jest jako suma przychodów - suma kosztów uzyskania (firma + etat) - zusy, które i tak płaci za nas pracodawca. Upraszczając, pracodawca płaci za nas zaliczki na podatek z uwzględnieniem ryczałtowych kosztów uzyskania przychodu, a podatek jest faktycznie wyliczany z uwzględnieniem KUP z firmy - czyli należny jest o wiele niższy niż zaliczki, a to oznacza zwrot.

    jeśli popatrzymy na leasing vs gotówka, warto też poza kosztami leasingu uwzględnić np wartość pieniądza w czasie - leasing kosztuje (nie licząc tarczy podatkowej) od 5 do 15% za okres 3 lat, czyli w sumie mniej, niż jesteś w stanie zarobić inwestując tę wydaną jednorazowo dużą gotówkę w obligacje.

    nikt mi nie jest w stanie udowodnić na liczbach, że są sytuacje, w których zakup na osobę prywatną opłaca się bardziej niż wzięcie w leasing. Nie widzę tak na szybko również scenariusza, w którym nie opłacałoby się założyć firmy (pracując na etat) tylko pod samochód. Może ktoś zaakceptuje challenge?

    w kwestii pracy na DG z dotychczasowym pracodawcą - nie wypowiadam się, bo się nie znam - nie miałem takiej sytuacji żeby przechodzić w tej samej firmie z etatu na samozatrudnienie.

  4. #184
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    Gdańsk
    Auto
    Alfa Romeo 156 2.0JTS; Ford Fiesta ST 3D 200KM, Fiat 500X, była Alfa Romeo Mito i Vespa125
    Postów
    607

    Domyślnie

    Makaronek nie ma znaczenia jak się rozliczasz!

    Działalności nie miesza się do stosunku pracy.

    Pit-B składasz zawsze niezależnie od tego czy jesteś na liniowym czy na ogólnym.

  5. #185
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    WPR
    Auto
    Giulietta Veloce MY2016 / Giulia Veloce 2.0
    Postów
    481

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej_Kolbudy Zobacz post
    makaronek popisujesz się i wprowadzasz forumowiczów w błąd:

    Nie można odliczać kosztów od dochodów z innych źródeł. Nie odlicza się kosztów np z działalności od dochodu z pracy, najmu, działalności rolniczej, dochodów kapitałowych.
    Do rozliczenia rocznego składa się PIT-B w którym wykazuje się przychód i koszty z każdej DG. Koszty, które przekraczają przychód przechodzą na kolejny rok.
    http://mf-podatki.pl/wp-content/uplo...02/pit36-2.jpg

    jak wytłumaczysz, że przy wpisaniu w pozycję 52 kosztów działalności, a w 44 kosztów z etatu i zsumowaniu ich w pozycji 83 nagle kosztów działalności nie wlicza się? Skoro podstawa opodatkowania bierze się bezpośrednio z pozycji 84, a zaliczki były odprowadzane przez pracodawcę na podstawie pola 45, to powstanie nadpłata (oczywiście, do wysokości odprowadzonych zaliczek).
    Czemu jak Wy tutaj piszecie, to zawsze walicie te ciężkie teksty "wprowadzasz w błąd" "gadasz głupoty" jakbyście mieli jakiś monopol na wiedzę, po czym (jak już stworzycie wrażenie, że gadam głupoty) to sprawa jakoś się rozmywa poprzez płynny przeskok na inny temat? Odpowiedz mi proszę, liczbami (nie licząc zusów i zdrowotnego) ile podatku będę miał do zapłaty/ zwrotu kiedy:

    w pozycje 43 wpisze 100.000 zł
    w pozycje 44 wpisze 2000 zł
    pozycja 45 wyjdzie 98000 zł
    a pozycja 47 to odprowadzone zaliczki - 17640 zł (18% dochodu)
    następnie pozycja 51 to 10000 zł
    pozycja 52 to 25000 zł (nikt mi nie zabroni wydać więcej niż zarobić w firmie)
    pozycja 54 to 15000 (strata)
    pozycja 55 to 0 (nie odprowadzałem zaliczek bo byłem ciągle w dupie)

    analogicznie -
    pozycja 82 to 110 000 (suma przychodów)
    pozycja 83 to 27000 (suma kosztów)
    pozycja 84 to 83000 (sumaryczny dochód, straty z firmy nie liczymy)
    pozycja 85 to nadal 17640 (odprowadzone zaliczki)

    natomiast nie licząc zusów i zdrowotnego, należny podatek od 83 tys to 14940, a zaliczek odprowadził pracodawca 17640, więc koszty firmy go obniżają.
    gdzie wg Ciebie jest błąd?

  6. #186
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    Gdańsk
    Auto
    Alfa Romeo 156 2.0JTS; Ford Fiesta ST 3D 200KM, Fiat 500X, była Alfa Romeo Mito i Vespa125
    Postów
    607

  7. #187
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    WPR
    Auto
    Giulietta Veloce MY2016 / Giulia Veloce 2.0
    Postów
    481

    Domyślnie

    podane informacje dotyczą (nie)możliwości wliczenia STRATY z firmy do PIT36, natomiast dokładnie potwierdzają to, co mówiłem, czyli możliwość wliczenia kosztów:

    Bez względu na to, czy uzyskujesz przychód z działalności wykonywanej osobiście (np. działalność publicystyczna, artystyczna), z działalności gospodarczej, czy pracujesz na etacie, możesz go zmniejszyć o uzyskane koszty.
    Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

  8. #188
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    Gdańsk
    Auto
    Alfa Romeo 156 2.0JTS; Ford Fiesta ST 3D 200KM, Fiat 500X, była Alfa Romeo Mito i Vespa125
    Postów
    607

    Domyślnie

    Nie wiem co Ci odpisać...


    dobrze Ci poradzę: zatrudnij księgowego - przyda Ci się.

  9. #189
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    WPR
    Auto
    Giulietta Veloce MY2016 / Giulia Veloce 2.0
    Postów
    481

    Domyślnie

    no to szkoda, że nie wiesz, po tym jak napisałeś, że wprowadzam w błąd - bo jak dla mnie po prostu póki możesz sobie gadać aby gadać, to to robisz, ale jak pytam z przykładami i liczbami, to odwracasz kota ogonem.
    Jak rozumiem na poziomie liczb i formularzy się nie dogadamy, przejdźmy więc na tor personalny z cynicznymi uwagami i radami o księgowym.

    Księgowy mi się przyda jak będę miał tego typu temat do rozgryzienia, a póki co nie mam takiego tematu. I wtedy tak jak mówię - potrzebuję odpowiedzi z Izby Skarbowej na piśmie (koszt 1/3 tego co za księgowego, a masz pewność zamiast "myslę, że"), a nie klepacza 20 faktur miesięcznie za 250 zł.

    ps. zapytalem znajomego ksiegowego, bo w odróżnieniu od niektórych, wolę się upewnić zanim napiszę komuś, że gada głupoty, bo wycofywanie się ze swoich własnych błędów jest wtedy prześmieszne
    Ostatnio edytowane przez makaronek ; 02-08-2017 o 22:20

  10. #190
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    05 2015
    Auto
    Poszukiwana: Alfa 159 SW
    Postów
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał makaronek Zobacz post
    podane informacje dotyczą (nie)możliwości wliczenia STRATY z firmy do PIT36, natomiast dokładnie potwierdzają to, co mówiłem, czyli możliwość wliczenia kosztów:

    Bez względu na to, czy uzyskujesz przychód z działalności wykonywanej osobiście (np. działalność publicystyczna, artystyczna), z działalności gospodarczej, czy pracujesz na etacie, możesz go zmniejszyć o uzyskane koszty.
    Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
    Przeczytaj do końca dokładnie informacje z linku podanego przez Andrzej_Kolbudy. Tam jest podany analogiczny przykład do tego, który błędnie wcześniej przytoczyłeś na liczbach:

    "Nie łącz kosztów i przychodów z różnych źródeł
    Dochód ustalamy dla konkretnego źródła przychodów. Stanowi on nadwyżkę sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągniętą w roku podatkowym. Jeżeli koszty przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
    Chociaż podatek jest jeden, rozliczany rocznie, to trzeba go oddzielnie wyliczać dla każdego ze źródeł przychodów przyporządkowując każdemu z tych źródeł oddzielne koszty. Może się więc zdarzyć sytuacja, w której przedsiębiorca z prowadzonej działalności poniesie stratę, a z pracy na etacie dochód do opodatkowania.
    W takiej sytuacji nie ma jednak możliwości pomniejszenia dochodu z pracy etatowej o stratę z działalności gospodarczej.
    Firma Pani Moniki w 2011 roku uzyskała przychód w wysokości 30 000 zł przy kosztach w wysokości 40 000 zł. Poniosła więc stratę 10 000 zł. Pani Monika jednocześnie pracowała na etacie. Po dokonanych możliwych odliczeniach dochód z tego tytułu, jaki został do opodatkowania wynosi 95 000 zł. Pani Monika nie może zmniejszyć uzyskanego dochodu z pracy o poniesioną stratę z działalności. Musi więc do części dochodu (przekraczającej 85 528 zł) zastosować stawkę 32%."


    Reasumując w podanym przez Ciebie przykładzie należny podatek to będzie w dalszym ciągu 17640 ... czyli żadnej korzyści podatkowej nie ma.

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory