Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 31

Temat: Aktywny tempomat szczegóły?

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar filop
    Dołączył
    02 2015
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    E0 BUSSO
    Postów
    195

    Domyślnie Aktywny tempomat szczegóły?

    czy ma funkcje jazdy w korku ? czy tylko trasa? jaki zakres prędkości ? dzięki za info
    E0 BUSSO

  2. #2
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar krisQ
    Dołączył
    07 2017
    Mieszka w
    Grodzisk Mazowiecki
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio At
    Postów
    23

    Domyślnie

    Ma funkcję jazdy w korku, ale po zatrzymaniu dłuższym niż 5 sek trzeba wcisnąć przycisk 'RES' na kierownicy albo dotknąć gazu, żeby auto ruszyło. Jazda w korku nie jest zbyt komfortowa -- jak dla mnie hamowanie jest dość brutalne, przynajmniej w Q.
    Prędkości można ustawić w zakresie 30-180, ale oczywiście utrzymywanie prędkości działa od zera. Odległość od poprzedzającego samochodu -- w zakresie od 1 do 2 sekund. Na jazdę w korku nawet ta 1 sekunda to trochę za dużo (zatrzymuje się w sporej odległości za poprzedzającym samochodem)

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    WPR
    Auto
    Giulietta Veloce MY2016 / Giulia Veloce 2.0
    Postów
    481

    Domyślnie

    mam podobne odczucia, choć jednocześnie trzeba pochwalić jego działanie.

    Na pewno przy ustawieniu dystansu na 1 kreskę przydałoby się żeby dojeżdżał bliżej poprzednika, ale też rozumiem czemu AR wolała ustawić dalej niż bliżej - żeby w razie czego ludzie nie obwiniali tempomatu o to, że "nie wyhamował". Natomiast samo hamowanie nie jest jakieś mega mocne (choć ta odległość powoduje pewne ryzyko wjechania nam w dupę)
    Po wciśnięciu RES mógłby nieco szybciej nabierać prędkości - mam wrażenie, że jadąc w korku z tym narzędziem jestem raczej upierdliwy dla otoczenia. Za daleko się zatrzymuję, za wolno ruszam. Może w innym mieście niż Warszawa miałoby to rację bytu, tutaj zostawienie luki o takiej wielkości wiąże się zawsze z tym, że ktoś się tam wciśnie albo nas strąbi.

    W trasie dla odmiany (takiej powiedzmy 80-100kmh) jest to rozwiązanie mega wygodne - fajnie utrzymuje dystans, zatrzymuje się przy okazjonalnych światłach etc. Tutaj gdzie 2m nie mają takiego znaczenia jak w korku - działa super

    Algorytmy też dość sprawnie wychwytują kiedy ktoś z pasa wjedzie przed nas, zajedzie drogę etc. Tutaj zdublowany system radar/kamera radzi sobie dobrze

    Nie mam porównania do innych samochodów, ale mnie ten DCC bardzo pasuje - a byłem jego zdecydowanym przeciwnikiem, akurat był w tej alfie z placu. Jestem raczej zaskoczony nim in plus. W odróżnieniu od tempomatów nieaktywnych albo tempomatów na manualnej skrzyni, daje sporo wygody i poczucia bezpieczeństwa.

    i tutaj jeszcze jedno spostrzeżenie - część sprzętowa tego rozwiązania wygląda na bardzo "wydolną", tzn. są dobre hamulce, czuły radar, mała wrażliwość na komary i pogodę (działa nawet w ulewie przy zasyfionym zderzaku), konieczny osprzęt na kierownicy i intuicyjna obsługa, duży zakres prędkości, elastyczny silnik i dobra współpraca ze skrzynią. Cała reszta (dystans, siła hamowania, dynamika ruszania) wygląda na kwestię stricte programistyczną, więc jest szansa, że będzie działał jeszcze lepiej.
    Ostatnio edytowane przez makaronek ; 06-09-2017 o 13:09

  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar lechtak
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Mito TCT 135 KM / Giulia Veloce Pakiet Q
    Postów
    1,143

    Domyślnie

    Często gubi sie przy dojeżdżaniu do ronda.

  5. #5
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    WPR
    Auto
    Giulietta Veloce MY2016 / Giulia Veloce 2.0
    Postów
    481

    Domyślnie

    Cytat Napisał lechtak Zobacz post
    Często gubi sie przy dojeżdżaniu do ronda.
    no ale w sumie jak ma się nie gubić? Pomijam już że 90% białkowych kierowców się gubi na rondach a co dopiero tempomat aktywny Całe szczęście, że jeszcze się te systemy gubią na rondach - jakbym chciał się teleportować bez ingerencji w kierowanie, to bym sobie kupił Enterprise ze Star Treka )

  6. #6
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar krisQ
    Dołączył
    07 2017
    Mieszka w
    Grodzisk Mazowiecki
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio At
    Postów
    23

    Domyślnie

    Cytat Napisał makaronek Zobacz post
    mam podobne odczucia, choć jednocześnie trzeba pochwalić jego działanie.
    Tak, w sumie jestem z niego zadowolony -- tego nie napisałem Te drobiazgi, które można by poprawić, są software'owe.
    Korzystam głównie w korkach -- nie po to kupiłem Q, żeby jeździć w trasie na tempomacie

  7. #7
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar Dzixon
    Dołączył
    01 2011
    Mieszka w
    Oseredek / Affoltern a A
    Auto
    Giulia Veloce
    Postów
    128

    Domyślnie

    Ja osobiście nie brałem pod uwagę tego systemu jeżdżąc szybko i dynamicznie i tak bym go nie używał. Przypuśćmy że jadąc szybko zdecyduje się kogoś wyprzedzać a system między pasami ruchy wychamuje mi to co wtedy robić... Jeśli ktoś jeździ spokojnie może i jest przydatny jak dla mnie była to zbędna funkcja.

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    WPR
    Auto
    Giulietta Veloce MY2016 / Giulia Veloce 2.0
    Postów
    481

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzixon Zobacz post
    Ja osobiście nie brałem pod uwagę tego systemu jeżdżąc szybko i dynamicznie i tak bym go nie używał. Przypuśćmy że jadąc szybko zdecyduje się kogoś wyprzedzać a system między pasami ruchy wychamuje mi to co wtedy robić... Jeśli ktoś jeździ spokojnie może i jest przydatny jak dla mnie była to zbędna funkcja.
    Nie zgodzę się do końca - głównie za swoją sprawa. Miałem dokładnie takie samo odczucie.

    Jeśli mocno przyspieszysz do wyprzedzania przerywasz działanie dcc wiec nie zahamuje wbrew Tobie.

    Tez jeżdżę dynamicznie ale czasem jak wiozę rodzine albo jadę na tyle daleko ze mi się nie chce ciagle kombinować to naprawdę fajne rozwiązanie.


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  9. #9
    Użytkownik Świeżak Avatar filop
    Dołączył
    02 2015
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    E0 BUSSO
    Postów
    195

    Domyślnie

    Też tak myślę, jak najbardziej. Dług trasa autostrada , co tu za miejsce za szarże ? Tempomat aktywny i jadymy ,a na torze to bez...

    Wysłane z mojego Nexus 5X przy użyciu Tapatalka
    E0 BUSSO

  10. #10
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    05 2019
    Auto
    Stelvio, 2.0, 200km, B-tech, Giulia Veloce
    Postów
    3

    Domyślnie

    Testowałem ostatnio działanie aktywnego tempomatu na trasie autostradowej, jechałem uparcie, całe odcinki po 300km na działającym systemie. W jedną stronę, rano, w silnym deszczu, wszystko super, automatyka bez zarzutu. W drugą, godziny późno popołudniowe i wieczorne, samochód zaczął przyhamowywać przed wiaduktami (cień?), przyhamowywał też na łukach gdy na drugim pasie jechały inne samochody. Szczerze powiem, że powrót podobał mi się zdecydowanie mniej.

Podobne wątki

  1. Tempomat . Zapala się kontrolka, tempomat nie działa
    Utworzone przez Prezes_07 w dziale 156
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 31-03-2022, 10:36
  2. Szczegóły: Integracja, terminy, składki
    Utworzone przez aga024 w dziale Zloty, imprezy, spotkania
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 15-07-2015, 16:29
  3. Lusterko zewnętrzne - wymiana kilka pytań o szczegóły
    Utworzone przez antares w dziale 147
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 22-06-2014, 18:30
  4. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 23-10-2012, 17:44

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory