Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 21

Temat: Parowanie szyb

  1. #11
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar alfist
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Giulia Q , GT3.2 Q2
    Postów
    960

    Domyślnie

    Cytat Napisał bogusz Zobacz post
    zapchany filtr kabinowy, wilgoć w aucie (mokre buty, dziury w podłodze), brud (piasek itp), welurowe dywaniki, pijany pasażer ;-) to są czynniki, które sprzyjają parowaniu szyb. 1. Czemu filtr kabinowy trzeba wymieniać? Bo przepływ powietrza się zmniejsza od nagrzewnicy do kabiny i dodatkowo wypycha piasek do wnętrza który dobrze trzyma wilgoć. 2. Czemu klimatyzacja pomaga? bo osusza powietrze (ewentualnie puszcza "suche" powietrze)W skład klimy wchodzi takie coś jak osuszacz właśnie.
    Kałuże wody w kabinie powodują szybsze nasycenie powietrza wilgocią, ale i tak to nastąpi, bo nawet sam kierowca oddycha. Piszesz o osuszaczu klimy, -jest coś takiego do osuszania czynnika chłodzącego klimatyzacji (pod ciśnieniem, hermetycznie zamkniętego), czy jest też w układzie klimatyzacji osuszacz powietrza w kabinie?

  2. #12
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    11 2010
    Auto
    była 156 1,8TS, jest 159 2,4 200 KM
    Postów
    353

    Domyślnie

    Cytat Napisał alfist Zobacz post
    Para nie będzie się osadzać, gdy w kabinie jest zimne powietrze- nawet zimą, zauważ że szyby parują, gdy w kabinie powietrze jest wyraźnie cieplejsze niż na zewnątrz
    Więc nie należy zimą ogrzewać powietrza w kabinie? Toś mnie zaskoczył. W kożuchu mam jeździć?

    Cytat Napisał alfist Zobacz post
    aaa...czy wiesz na pewno o czym piszesz??
    Mam wrażenie że wiem, ale ponieważ ...

    Cytat Napisał alfist Zobacz post
    Latem, takiego problemu nie ma , dlaczego? Temperatury wewnątrz i zewnątrz są podobne- para na szybie się nie będzie osadzać
    ... nie moge tego odwzajemnić. Wsiadałeś kiedyś latem rano do samochodu? Takiego zaparkowanego na wolnym powietrzu? Szyby nie zaparowały? Co na to "aktualne prawa fizyki"?

    Cytat Napisał alfist Zobacz post
    Naprawdę sądzisz że w takich temperaturach powietrza jakie teraz są, nie ma już wilgoci?
    A gdzie ja tak napisałem?

  3. #13
    Użytkownik Świeżak Avatar schab
    Dołączył
    03 2015
    Mieszka w
    Radziszów k. Krakowa
    Auto
    Alfa 159 SW 2,4 Q4
    Postów
    227

    Domyślnie

    Dajcie sobie po razie !
    A wracając do meritum : sprężarka klimatyzacji włącza się do temperatury ( zewnętrznej )+5'C . Można włączyć klimę i jednocześnie grzanie . Da to taki efekt, że ze schłodzonego powietrza wytrąci się wilgoć na parowniku i po podgrzaniu wpadnie do kabiny suche i ciepłe ( ! ) powietrze. Jest i wada takiego działania - każde wyłączenie klimy powoduje gwałtowne zaparowanie szyb , bo wilgoć osadzająca się wcześniej na parowniku - teraz pod wpływem przepływu powietrza zostanie zabrana do wnętrza .
    Ja radzę sobie z wilgocią jeżdżąc z ogrzewaniem włączonym na ~25'C i mocnym nadmuchem skierowanym na przednią szybę . Przy okazji odparowują szyby przednich drzwi . Jeżeli jadę kilkanaście minut - zaparowują szyby tylnych drzwi i tylna szyba ( trzeba włączyć ogrzewanie szyby ) . Przy długiej jeździe - po nagrzaniu wnętrza - wszystkie szyby przestają parować i nie ma też potrzeby grzania szyby, a temperaturę nadmuchu można zmniejszyć do "ludzkich" 21-22 'C.
    Zapchany filtr kabinowy ogranicza przepływ powietrza , stąd problemy z parowaniem szyb , podobnie jak przy zebranych na podszybiu liściach i innych przedmiotach trzymających wilgoć .
    Ostatnio edytowane przez schab ; 15-11-2017 o 08:51

  4. #14
    Użytkownik Rowerzysta Avatar mufas
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Gdynia
    Auto
    AR GT jtd
    Postów
    339

    Domyślnie

    Cytat Napisał schab Zobacz post
    Można włączyć klimę i jednocześnie grzanie . Da to taki efekt, że ze schłodzonego powietrza wytrąci się wilgoć na parowniku i po podgrzaniu wpadnie do kabiny suche i ciepłe ( ! ) powietrze. Jest i wada takiego działania - każde wyłączenie klimy powoduje gwałtowne zaparowanie szyb , bo wilgoć osadzająca się wcześniej na parowniku - teraz pod wpływem przepływu powietrza zostanie zabrana do wnętrza .
    Dobrze prawisz Panie schabie A jak ktoś myśli inaczej to niech dalej się schładza w zimie

  5. #15
    Użytkownik Świeżak Avatar Lk_
    Dołączył
    06 2017
    Auto
    Alfa Romeo Crosswagon
    Postów
    103

    Domyślnie

    To ja tylko dodam, że taki nagrzany w środku samochód dobrze jest od czasu do czasu porządnie przewietrzyć, by usunąć ciepłe, zawilgocone powietrze.

  6. #16
    Użytkownik Świeżak Avatar schab
    Dołączył
    03 2015
    Mieszka w
    Radziszów k. Krakowa
    Auto
    Alfa 159 SW 2,4 Q4
    Postów
    227

    Domyślnie

    A ty uważasz , że nadwozie samochodu to jest balon ? Że dmuchawa pompuje powietrze do środka , a ono tam już zostaje na zawsze ?
    Wpływające powietrze wypycha na zewnątrz to "ciepłe, zawilgocone powietrze " bez potrzeby specjalnego wietrzenia.

  7. #17
    Użytkownik Świeżak Avatar Lk_
    Dołączył
    06 2017
    Auto
    Alfa Romeo Crosswagon
    Postów
    103

    Domyślnie

    Pozwolę sobie nie skomentować tego...

  8. #18
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    03 2011
    Mieszka w
    Wieruszów
    Auto
    Alfa Romeo 156 2.0 JTS LPG 2002r po LF
    Postów
    1,982

    Domyślnie

    Cytat Napisał schab Zobacz post
    A ty uważasz , że nadwozie samochodu to jest balon ? Że dmuchawa pompuje powietrze do środka , a ono tam już zostaje na zawsze ?
    Wpływające powietrze wypycha na zewnątrz to "ciepłe, zawilgocone powietrze " bez potrzeby specjalnego wietrzenia.
    A im większy wcześniej miało dzwon i większe dziury w podłodze lub gdzie indziej to szybciej to powietrze jest wypychane.
    Moja Bella

  9. #19
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar alfist
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Giulia Q , GT3.2 Q2
    Postów
    960

    Domyślnie

    Do Jadzi- przecież pisałaś o "chłodnym, w skali absolutnej suchym" powietrzu (co to za pojęcie?), letni ranek bywa chłodny, więc sytuacja analogiczna jak w zimie, pisałem dlaczego szyby parują, -to pozwala znaleźć środki zaradcze. Tak w ogóle to nie będę już z Tobą dyskutował, bo zauważyłem od początku jakieś agresywne podejście-tyle.
    Po rozgrzaniu auta zaparowanie szyb maleje bo nagrzewają się też szyby.

  10. #20
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    11 2010
    Auto
    była 156 1,8TS, jest 159 2,4 200 KM
    Postów
    353

    Domyślnie

    Cytat Napisał alfist Zobacz post
    Do Jadzi- przecież pisałaś o "chłodnym, w skali absolutnej suchym" powietrzu (co to za pojęcie?)
    W google wpisz "statystyka + skala absolutna"

    Cytat Napisał alfist Zobacz post
    letni ranek bywa chłodny, więc sytuacja analogiczna jak w zimie, pisałem dlaczego szyby parują,
    Pisałeś bzdury:

    Cytat Napisał alfist Zobacz post
    szyby parują, gdy w kabinie powietrze jest wyraźnie cieplejsze niż na zewnątrz
    jednocześnie szyderczo nabijając sie z przedmówcy (TheRogal17)

    Cytat Napisał alfist Zobacz post
    Tak w ogóle to nie będę już z Tobą dyskutował,
    Ja ci sie wcale nie dziwię Jeśli ktos pisze:

    Cytat Napisał alfist Zobacz post
    A co ma filtr kabinowy do parowania szyb?
    wyłącza się z dyskusji automatycznie

    Cytat Napisał alfist Zobacz post
    bo zauważyłem od początku jakieś agresywne podejście
    Agresywne? W którym miejscu? A może głupio sie poczułeś, że ktoś takiemu zuchowi pokazał jego miejsce w szeregu?

    Cytat Napisał alfist Zobacz post
    Po rozgrzaniu auta zaparowanie szyb maleje bo nagrzewają się też szyby.
    Rozgrzać auto? Ale przecież "w kabinie nie może byc wyraźnie cieplej niż na zewnątrz", bo zaparują szyby?

    Pozdrawiam

Podobne wątki

  1. Parowanie szyb
    Utworzone przez majkel_dg w dziale 166
    Odpowiedzi: 53
    Ostatni post / autor: 12-01-2016, 22:09
  2. [145] Parowanie Szyb
    Utworzone przez Jimbo w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 10-12-2013, 19:19
  3. [145] parowanie szyb
    Utworzone przez przemoo84 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 36
    Ostatni post / autor: 03-01-2013, 17:20
  4. [MiTo] Parowanie szyb
    Utworzone przez kingulina w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 20-12-2010, 09:42
  5. [146] Parowanie szyb.
    Utworzone przez stet22 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 20-11-2009, 00:41

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory