Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Temat: Pęknięcie wałka rozrządu Alfa 159 1.9 JTDm 150KM

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar don_michael
    Dołączył
    11 2019
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 150KM
    Postów
    53

    Domyślnie Pęknięcie wałka rozrządu Alfa 159 1.9 JTDm 150KM

    Witam. Wszystko było ok, cofałem do tyłu i nagle samochód zgasł. Próba odpalenia i ... zachowanie jakby padł akumulator. No więc do sklepu i wymiana. Na nowym zaczął kręcić ale i tak nie odpalał. Wiec na samochód na hol i 300m dalej mechanik.

    Po godzinie odpowiedź - rozrząd poszedł. Pasek rozrządu był na połowie wałka rozrządu - z jakiegoś powodu koło zębate się przesunęło. Laweta i do firmy, która wymieniała rozrząd 10 miesięcy temu.

    Z tego co się jednak dowiedziałem, wymiana rozrządu to nie wymiana wałka rozrządu więc jego pęknięcia rzeczoznawca nie uzna za winę serwisu podczas wymiany rozrządu.

    Pytanie:

    Jakie przewidujecie widełki naprawy takiej usterki? Z tego co wyczytałem to:

    - wałek rozrządu 500-600zł
    - dźwigienki 30zł x 16
    - popychacze dźwigienek 30zł x 16
    - oczywiście rozrząd jakieś 500-600 zł
    - robocizna XXX

    Coś jeszcze może być do naprawy? Bo szczerze mówiąc widzę, że po 3 tyś chodzą kompletne silniki.

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta Avatar megalanca
    Dołączył
    02 2011
    Mieszka w
    Mikołów
    Auto
    Alfa romeo 159 2,4 TI SW,1,9 16V TI,1,9 8V
    Postów
    353

    Domyślnie

    Skoro pękł ci wałek to rozumiem że jeden więc po co ci 16 dźwigienek, poza tym trzeba sprawdzić ile tak naprawdę się połamało, góra z wałkami tak na szybko znalazłem to https://allegro.pl/oferta/glowica-si...0km-8654852671 do tego rozrząd uszczelki powinno się w 2000 zamknąć z robocizną no chyba że pokrzywiło zawory. Kupując używany silnik nic o nim nie wiesz ok dasz 3000 do tego rozrząd demontaż montaż i zrobi się 50000.

  3. #3
    Użytkownik Świeżak Avatar don_michael
    Dołączył
    11 2019
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 150KM
    Postów
    53

    Domyślnie

    Cytat Napisał megalanca Zobacz post
    Skoro pękł ci wałek to rozumiem że jeden więc po co ci 16 dźwigienek, poza tym trzeba sprawdzić ile tak naprawdę się połamało, góra z wałkami tak na szybko znalazłem to https://allegro.pl/oferta/glowica-si...0km-8654852671 do tego rozrząd uszczelki powinno się w 2000 zamknąć z robocizną no chyba że pokrzywiło zawory. Kupując używany silnik nic o nim nie wiesz ok dasz 3000 do tego rozrząd demontaż montaż i zrobi się 50000.
    No też fakt, może się okazać, że wymienię silnik, robocizna tutaj przypuszczam, że to nie mały koszt, a silnik będzie zajechany. Nie wiem ile poszło, wszystko się okaże jak go rzeczoznawca otworzy. Zakładałem najgorsze i zakupu pełnego kompletu.

    Pierwszy mechanik, którzy stwierdził, że coś za szybko silnik "kręci" czy tam "cyka", otworzył rozrząd i zobaczył coś takiego - dlatego wstępne założenie, że pękł wałek - a nawet nie wiedziałem, że są dwa.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201102_153330.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	73.9 KB
ID:	273909

  4. #4
    Użytkownik Świeżak Avatar Amoath
    Dołączył
    12 2018
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 2.0 jtdm 170KM
    Postów
    214

    Domyślnie

    no są dwa, z zebątkami po drugiej stronie rozrządu, sprawdził naciąg paska? bo dla mnie wizualnie oprocz tego ze zjechał pasek z koła rozrzadu to nie wygląda na pękniety pasek, zmien mechanika

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar don_michael
    Dołączył
    11 2019
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 150KM
    Postów
    53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Amoath Zobacz post
    no są dwa, z zebątkami po drugiej stronie rozrządu, sprawdził naciąg paska? bo dla mnie wizualnie oprocz tego ze zjechał pasek z koła rozrzadu to nie wygląda na pękniety pasek, zmien mechanika
    Pasek nie jest pęknięty a to koło zębate chyba wysunęło się bo właśnie "złamał się" wałek ... mechanicy to NorAuto w Łodzi przy pasażu Łódzkim ( odradzam i od wtedy już tam więcej nie zawitałem ) ... przejechałem 11 tyś na tym rozrządzie i 10 miesięcy.

  6. #6
    WinnieThePooh
    Gość

    Domyślnie

    Nie bardzo rozumiem dlaczego masz pretensje do warsztatu, bo ich jedyna możliwa wina, to nie dokręcenie śruby na kole zębatym - co jest dość proste do zweryfikowania. Jeśli rzeczywiście pękł wałek to raczej z innych przyczyn np. wada materiałowa lub kolejna ofiara zassanej klapki wirowej.
    ps. no chyba, że za słabo napinacz był ustawiony, lub też się popsuł, bo ten pasek jakoś dziwnie tez jest przesunięty na rolce i może przeskoczył o parę ząbków. w każdym razie ciężko po jednym zdjęciu coś definitywnie rozstrzygać.
    Ostatnio edytowane przez WinnieThePooh ; 07-11-2020 o 20:35

  7. #7
    Użytkownik Świeżak Avatar don_michael
    Dołączył
    11 2019
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 150KM
    Postów
    53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam_P Zobacz post
    Nie bardzo rozumiem dlaczego masz pretensje do warsztatu, bo ich jedyna możliwa wina, to nie dokręcenie śruby na kole zębatym - co jest dość proste do zweryfikowania. Jeśli rzeczywiście pękł wałek to raczej z innych przyczyn np. wada materiałowa lub kolejna ofiara zassanej klapki wirowej.
    ps. no chyba, że za słabo napinacz był ustawiony, lub też się popsuł, bo ten pasek jakoś dziwnie tez jest przesunięty na rolce i może przeskoczył o parę ząbków. w każdym razie ciężko po jednym zdjęciu coś definitywnie rozstrzygać.
    Źle mnie zrozumiałeś albo też źle wytłumaczyłem - nie tylko dlatego nie polecam tego serwisu. Po wymianie z kolei sanek na nowe ( to były dwie na raz umówione naprawy ) , też rok temu, wyjechałem od nich z zapaloną kontrolką silnika ... wróciłem, a koleś mi powiedział "że na 100% jak wjeżdżał już się świeciła". Zażądałem sprawdzenia - błąd filtra DPF - stałem przy nich i patrzyłem im na ręce - okazało się, że zapomnieli podpić jakieś wtyczki.

    Przyjeżdżając teraz z rozrządem - od tego samego naciągacza usłyszałem jak mówi do szefa "a niech sami sobie organizują lawetę" ... a szef na to "nie, w takiej sytuacji to my musimy zapewnić dojazd".

    Ale to zmiana tematu ...

    W następnym tygodniu będę wiedział co ( i może dlaczego poszło ) więc dla potomnych wstawię też koszty części no bo robocizna wiadomo sprawa indywidualna.

  8. #8
    Użytkownik Znawca Avatar olo_84
    Dołączył
    06 2013
    Auto
    Alfa 159 16V 150KM Distinsive SW 2006
    Postów
    1,850

    Domyślnie

    https://www.olx.pl/oferta/pokrywa-za...5-IDGSSsx.html

    Może jesteś zainteresowany?

    Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
    EGR - OFF
    klapki - OUT
    DPF - ON

  9. #9
    Użytkownik Świeżak Avatar don_michael
    Dołączył
    11 2019
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 150KM
    Postów
    53

    Domyślnie

    Pytanko ... rozmawiałem dzisiaj z serwisem bo rzeczoznawczy coś się nie spieszy a szykuje się lockdown ... według nich wina nie leży po ich stronie bo "pęknięta jest pompa po drugiej stronie rozrządu" ... jaka tam jest pompa?

    - - - Updated - - -

    Zobaczymy ... też jestem z Łodzi więc byłoby blisko żeby mechnicy spojrzeli jeżeli ta część wymagać będzie wymiany.

  10. #10
    WinnieThePooh
    Gość

    Domyślnie

    po drugiej stronie silnika jest pompa vacum. w tym silniku są jeszcze klapy wirowe, czy je usuwałeś?

Podobne wątki

  1. Problem z czujnikami wałka/wałka rozrządu
    Utworzone przez nietyx w dziale GT
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 23-02-2016, 01:32
  2. wymiana czujnika wałka rozrządu ALFA 147 JTDM 8V
    Utworzone przez Hubertus01 w dziale 147
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 09-02-2015, 17:14
  3. Alfa 156 1,9 JTD czujnik położenia wałka rozrządu
    Utworzone przez PanJarek w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 20-07-2013, 17:37
  4. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 14-10-2011, 20:18
  5. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 18-12-2009, 19:31

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory