Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Temat: Błąd czujnika położenia wału

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2017
    Auto
    Alfa 147
    Postów
    9

    Domyślnie Błąd czujnika położenia wału

    Witam, ostatnio z rana gdy samochód jest zimny podczas odpalania włączał się check engine i odczytany błąd to P0340 - Camshaft position error. Do tego auto nie kręci się powyżej 3 tys obrotów, dosłownie odcina moc równo na 3k, po rozgrzaniu okolo 20 min jazdy przestaje odcinac i kręci się normalnie.
    Auto oddane do mechanika, który stwierdził że nie ma sensu wymieniać czujnika położenia wału bo jest sprawny, tylko skasował błędy. Zasugerował żeby kupić oryginalny czujnik wałka i wymienic, jeżeli to nie to jest przyczyną, to jest to przestawiony rozrząd lub wariator się kończy.

    Stąd pojawia się pytanie, czy ktoś miał podobne objawy i rozwiązał ten problem? Czy jestem w stanie sam wymienić czujnik położenia wału, czy trzeba robić jakąś adaptacje przez komputer? Wymieniać czujnik na podłączonym akumulatorze czy na odłączonym?

    Auto to Alfa 147 1.6 TS benzyna + gaz ( na benzynie i gazie takie same objawy )
    Rozrząd robiony 25tys temu.

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Masz typową usterkę padającego czujnika wałka rozrządu. Nie mylić z czujnikiem położenia wału korbowego.
    Ten mechanik nie ma za bardzo pojęcia o temacie, więc nie radzę korzystać z jego usług. Wariator nie ma tu nic do rzeczy, a w razie przestawienia rozrządu objawy byłyby inne. W AR147 padnięty czujnik powoduje brak możliwości wkręcenia silnika na wyższe obroty.
    Wymiana tego czujnika jest dość trudna, bo trzeba zdemontować rozrząd i odkręcić koło wałka wydechowego. Czujnik znajduje się za tym kołem. Podczas montażu i dokręcania koła trzeba uważać, aby nie uszkodzić nowego czujnika.
    Najpierw jednak sprawdź styki na wtyczce tego czujnika i spryskaj jakimś kontaktsprayem.
    Objawy są trochę dziwne, bo padający czujnik daje zwykle objawy po nagrzaniu, tj. po pewnym czasie od uruchomienia silnika, a nie na zimnym. No, ale może akurat masz taką usterkę, że na zimnym czujnik nie działa, a potem jeszcze jakoś daje radę.
    Ostatnio edytowane przez SG0240 ; 21-03-2021 o 22:12

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2017
    Auto
    Alfa 147
    Postów
    9

    Domyślnie

    Dziekuje za odpowiedz, w takim razie czy moglbys rzucić okiem czy to jest ten czujnik który należy wymienić ? Nazewnictwo jest dość niejednoznaczne w internecie..

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	alfa czujnik wałka.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	36.3 KB
ID:	276911

    Mam też pewną teorie dlaczego zaczął szwankować. Problemem mogla być nieszczelna pokrywa zaworów która się pociła, mogło zaciec na czujnik który teraz ma fałszywe odczyty bo jest zabrudzony. Spróbuje rozebrać obudowe i przeczyścić sam czujnik.
    Ostatnio edytowane przez nedo ; 23-03-2021 o 10:57

  4. #4
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Tak, na zdjęciu jest czujnik położenia wałka rozrządu.
    Nie wiem, jak chcesz go czyścić, bo dostęp do niego jest bardzo trudny i bez demontażu koła rozrządu raczej nie ma szans, ale próbuj.
    Ostatnio edytowane przez SG0240 ; 25-03-2021 o 09:34

Podobne wątki

  1. [Giulietta] Poszukuję czujnika położenia wału w 1.75 tbi
    Utworzone przez Kociszz w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 13-05-2020, 20:11
  2. Błąd czujnika położenia wału auto odpala
    Utworzone przez lysy605 w dziale 147
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 01-11-2019, 01:36
  3. Rezystancja czujnika położenia wału 2.0 16V TS
    Utworzone przez mario333 w dziale 166
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 28-01-2014, 18:49
  4. Wymiana czujnika położenia wału
    Utworzone przez garlic w dziale 156
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 24-02-2012, 07:36
  5. [145] Błąd czujnika położenia wału
    Utworzone przez Kris1979r w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 08-05-2011, 10:31

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory