Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Temat: Dławi się w czasie jazdy, słychać nieregular stukot, dymi przy przyspieszaniu, gaśnie

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    11 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.0jtdm
    Postów
    3

    Domyślnie Dławi się w czasie jazdy, słychać nieregular stukot, dymi przy przyspieszaniu, gaśnie

    Szukam kogoś kto miał taki/podobny problem i może szepnąć mądre słowa.

    Alfa Romeo 159 2.0 jtdm (2010) przebieg 250 000km

    Problem zaczął się kilka miesięcy temu od szarpania w czasie jazdy. Zdarzało się to sporadycznie i ustawało. Każdy epizod trwał zaledwie 2-3 sekundy.
    Z czasem do szarpania dołączyło puszczanie ciemnego dymu. Podejrzenie EGR.

    Podjęte kroki
    Podpięcie do kompa pokazało zbyt dużo ilość powietrza na biegu jałowym i za mało powietrza pod przyspieszaniem. Po zdjęciu EGR dużo osadu węglowego wewnątrz EGR oraz w kanale za przepustnica powietrza. Pryskanie sprayem do czyszczenia EGR w układ. Wygrzebanie tyle smoły ile się dało.
    Nie pomogło. Nie było tyle czasu żeby rozbierać wszystko i czyścić ręcznie.

    Po jakimś czasie samochód dodatkowo zaczął gasnąć podczas hamowania przed światłami , przy wolnej jeździe po progach zwalniających. Czasami odpalił od razu a zdarzało się , że można było kręcić do zajechania akumulatora i nic. Pojawił się też dziwny stukot. Brzmi metalicznie, i jest nieregularny. Jakby klapa przepustnicy otwierała się i zamykała że stukiem. Dźwięk jest tylko gdy auto się przydusza podczas przyspieszania lub jazdy ze stałą prędkością. Dźwięk dochodzi z prawej strony, tam gdzie rozrząd.

    Podjęte kroki
    Podłączenie do komputera. Pokazało szereg błędów EGR, przepływka, ciśnienie w układzie paliwowym.
    Przepływomierz przeczyszczony sprayem Liqui Moly do czyszczenia przepływomierza. Zamiast wymiany EGR, zmieniona mapa silnika z dealtywacja EGR. Fizycznie nie został zaślepiony.
    Samochód odpala bez problemu. Wciąż się przydławia pod przyspieszeniem. Poszarpuje. Dymi na ciemno. Nie gasł przy dohamowywaniu. Aż do dziś kiedy to stojąc na światłach silnik po prostu zgasł i nie da się go odpalić.

    Już głupieję. Co to może być?
    - przepływomierz do wymiany ?
    - mapa źle zrobiona i EGR nie wyłączony systemowo ?
    - syf w kolektorze dolotowym który trzeba już ręcznie wyczyścić?
    - co stuka? klapy na kolektorze?

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta Avatar majkelmu
    Dołączył
    04 2013
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    była alfa romeo 145 1,6 TS '00, jest Alfa Romeo 159 SW 2.0JTDm
    Postów
    487

    Domyślnie

    Ja bym zaczął od zaślepienia jednak fizycznego EGR.

    Wysłane z mojego Mi Note 10 Lite przy użyciu Tapatalka

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2014
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    Od 04.2021 159 SW 2.0 jtdm+, WCZEŚNIEJ; 159 2.2 JTS , 159 1.9 jtdm 8v, soft @sdero
    Postów
    460

    Domyślnie

    Egr trzeba zaślepić, bo nie wiadomo czy jak „wpadł” to jest szczelny. U mnie po wyprogramowaniu egr a przed zaślepieniem, łapał muła czasami od dołu. Dostęp jest średni w porównaniu z 1.9, ale da się to zrobić od góry.
    Co do ciśnienia paliwa, przy 255tys padł mi czujnik na szynie, auto gasło w trakcie jazdy, na wolnych obrotach i nie chciało zapalić, czasami potrzebował 5min, czasami 30min.
    Wymieniałeś uszczelkę smoka? Lub koło pasowe?

  4. #4
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    11 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.0jtdm
    Postów
    3

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź.
    Czujnik na szynie był wymieniony zaraz po zakupie 2 lata temu. Były podobne objawy. Samochód szarpał niemiłosiernie i gasł bez możliwości ponownego odpalenia. Trzeba było błędy kasować.
    Może teraz znów ten czujnik?
    Rozrząd był zrobiony 2 miesiące temu ale koło pasowe nie było wymienione. Uszczelka smoka też nie ruszana.

    Jest jeszcze pomysł, że to może być czujnik położenia wału, tylko że komp nie wykazuje żadnych błędów z nim związanych.
    Czujnik ciśnienia powietrze przy kolektorze?

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar nkaroluky
    Dołączył
    08 2021
    Mieszka w
    Okonek
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 150KM
    Postów
    210

    Domyślnie

    Cytat Napisał K44WKA Zobacz post
    Jest jeszcze pomysł, że to może być czujnik położenia wału, tylko że komp nie wykazuje żadnych błędów z nim związanych.
    czujnik polozenia wału by mogł w sumie odpowiadać za niemozliwosc/bardzo ciezkie odpalenie na cieplym, ale reszte objawów (np kopcenie) to raczej nie. ja bym to wykluczył.

    a moze przepływka? bo za duzo powietrza na jałowym moze byc wlasnie głownie egr, no i przeplywka. ale ja bym stawial na egr i calkowite zaslepienie

  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2014
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    Od 04.2021 159 SW 2.0 jtdm+, WCZEŚNIEJ; 159 2.2 JTS , 159 1.9 jtdm 8v, soft @sdero
    Postów
    460

    Domyślnie

    10 lat temu jeździłem 1.9 i pamietam, że potrafiła zgasnąć w czasie jazdy, tak sama z siebie, wymieniłem chyba czujnik położenia wału (tak na 90%) błędów nie było, mechanik podłączył komputer, jakiś wykres wrzucił i po około godzinie pracy na jałowym sama zgasła, wymienił czujnik i było Ok, jednak jak auto gaśnie przy dojeździe do krzyżówki, progu, świateł to znaczna część przypadków na forum wskazuje na egr.
    Kopcenie również może być z nim związane, kiedy to kopcenie widzisz? Jak jedziesz czy po brudnym zderzaku?
    Moja kopci podczas wypalania dpf, widziałem jak była na hamownii i pod obciążeniem był lekki dymek, jednak w ruchu raczej nie zauważalny, natomiast podczas wypalania kopci i jak mocniej docisne wtedy gaz jest spora chmura szaro/czarnego dymu.

    Smokiem warto się zainteresować i przy okazji zerknąć na panewki jak miska będzie zdjęta.

    Kolektor ssacy jest szczelny? Wymieniłem u siebie na ori, bo sadzy było tyle, że nie przylegał już ściśle i był też wyciek płynu chłodzącego.

    Zacząłbym od zaślepienia egr, można kupić w necie dedykowaną zaślepkę.

  7. #7
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    11 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.0jtdm
    Postów
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał mesque Zobacz post
    Ok, jednak jak auto gaśnie przy dojeździe do krzyżówki, progu, świateł to znaczna część przypadków na forum wskazuje na egr.
    Kopcenie również może być z nim związane, kiedy to kopcenie widzisz? Jak jedziesz czy po brudnym zderzaku?
    Moja kopci podczas wypalania dpf, widziałem jak była na hamownii i pod obciążeniem był lekki dymek, jednak w ruchu raczej nie zauważalny, natomiast podczas wypalania kopci i jak mocniej docisne wtedy gaz jest spora chmura szaro/czarnego dymu.
    Ja znowu doszukałem się że jak gaśnie przy spadających obrotach to że to wina przepływki. No ale jak by nie było, wszystko wskazuje na jedno i drugie. Tyle, że przepływki wystarczy często wyczyścić i działa ponownie.

    Z kopceniem to jest tak...kopci przy akceleracji. I tak ja wiem, że jak wchodzi w tryb wypalania DPF to może być trochę dymu ale NIE TYLE. To czasem zakopci jak TDI vagowskie Nie zostawia żadnego śladu na zderzaku i kopcenie jest przy dławieniu się. Jak nie ma dławienia to jedzie, ma moc, nie kopci.

Podobne wątki

  1. Gaśnie w czasie jazdy JTD
    Utworzone przez wube w dziale 147
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 15-02-2014, 11:11
  2. [145] Gaśnie w czasie jazdy
    Utworzone przez wube w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 20-08-2013, 19:06
  3. Dziwny stukot silnika, gaśnie podczas jazdy.
    Utworzone przez krzysiu955 w dziale 156
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 14-11-2011, 23:17
  4. Gaśnie w czasie jazdy
    Utworzone przez ali w dziale 156
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 11-04-2011, 19:33
  5. gaśnie w czasie jazdy JTD
    Utworzone przez rolerr1 w dziale 156
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 31-10-2010, 10:29

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory