Strona 8 z 11 PierwszyPierwszy 1234567891011 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 71 do 80 z 104

Temat: Czy Tonale to jeszcze Alfa czy juz tylko auto z logiem Alfa Romeo?

  1. #71
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,222

    Domyślnie

    Cytat Napisał AdiCarrion Zobacz post
    Wogóle o czym my gadamy? Kupowanie(korzystanie) auta PLUG-IN z założeniem,że nie będziemy go ładować?
    o to chodzi. bo te 280KM to nadaje się do szybkiego ruszenia z pod świateł, a nie do szybkiej jazdy. bo długo szybko tym nie pojedziemy. jest jakaś grupa odbiorców takiego produktu i są z niego na pewno zadowoleni.

  2. #72
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar radosuaf
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Poznan, Poland, Poland
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM MY21
    Postów
    8,304

    Domyślnie

    Cytat Napisał AdiCarrion Zobacz post
    Wogóle o czym my gadamy? Kupowanie(korzystanie) auta PLUG-IN z założeniem,że nie będziemy go ładować?
    Mówimy o tym, że jeśli ktoś nie ma możliwości ładowania, to zostają mu do wyboru wersje powolne lub bardzo powolne.
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM 2021
    Peugeot 308 SW 1.2 130 KM 2019

    Były: Renault Clio I 1.2, Peugeot 307 SW 1.6 110 KM, AR 147 1.6 TS 105 KM, Giulietta 1.4 MA 170 KM, Giulietta 1.4 MA 150 KM, Alfa Romeo 75 2.0 TS

  3. #73
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,554

    Domyślnie

    Cytat Napisał AdiCarrion Zobacz post
    Wogóle o czym my gadamy? Kupowanie(korzystanie) auta PLUG-IN z założeniem,że nie będziemy go ładować?
    Zdziwiłbyś się ile PHEVów ludzie kupują i ich nie ładują
    Były swego czasu (postaram się odszukać) ankiety, badania etc. nt. sposobu użytkowania PHEV i wyniki były takie, że większość właścicieli ich nie ładuje.

  4. #74
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2023
    Auto
    Tonale Phev / Subaru Forester S-Turbo / Subaru Outback 3,6R
    Postów
    67

    Domyślnie

    Wczoraj miałem okazję zrobić trasę 330 km w jedną stronę i z powrotem.
    Uznałem że to dobry moment by dotrzeć silnik bo zakładam że pomimo nowszych technologii pierwsze 1500 km jest dobrze go ułożyć.
    W jeździe miejskiej zajmie to jakiś rok :-)

    Tak więc moje spostrzeżenia.

    Jazda Dom - Miejsce docelowe - wyruszyłem z bateriami na 100 %. Jazda w trybie N. Tak jak pisałem - docieranie więc bez pałowania.
    S8 - odległość około 130 km , tempomat ustawiony na 120 km/h
    A1 - odległość około 200 km , tempomat ustawiony na 125 km/h
    Wnioski - akumulator pokazał 0 po przejechaniu 103,4 km. Komputer wskazywał wtedy 36,4 km na samym prądzie reszta na spalinowym. spalanie w tym momencie średnie 4,3 litra
    Po dotarciu do celu - przejechane 328 km z czego na samym prądzie 45,6 oraz 282,8 km na spalinowym
    w tym momencie średnia 6,7 litra
    Zatankowałem na Shell - 22,34 litra czyli spalanie z samego spalinowego 7,89 litra
    Średnia z podróży 105 km/h , w tym jeden postój na stacji bez gaszenia silnika więc trochę średnia spadła, plus oczywiscie wyjazd z Warszawy i potem jakieś 10 km na miejscu jazdy miejskiej


    Powrót - nieco inna pogoda bo ze 100 km w naprawdę solidnym deszczu
    tryb D
    odległości te same tylko odwrotnie
    najpierw
    A1 - około 200 km - tempomat 125 km/h
    S8 - około 130 km - tempomat 120 km/h
    Z A1 - komputer pokazał średnie spalanie 9,3 l/100 km
    Po S8 - pokazał 8,3 l / 100 km
    z tankowania wyszło 8,34 l / 100 km

    Wnioski
    do 120 km na h niezależnie czy w trybie N czy D spalinowy pali około 7 litrów na 100
    powyżej każde 5 km to spokojnie dodatkowy litr
    na pokładzie byłem ja + 2 osoby

    W trakcie jazdy w trybie N - elektryk włącza się w czasie zwalniania, hamowania, jazdy w korku itd. Widać też że prędkości powyżej 100 skutkują tak o 50 % szybszym zużyciem energii z akumulatora. Widać że na pozostałych 230 km na elektryku z doładowania w trasie dołożył jeszcze kilkanaście km.

    Tryb e-safe był cały czas wyłączony, muszę dojść do tego jak on działa.

    W trakcie jazdy w trybie D. Każde mocniejsze depnięcie to działanie obu silników i to czuć. Wyprzedzanie tira to mocniejsze przyśpieszenie wzrost prędkości ze 120 do 150 momentalne. Oba silnik pracują. Po osiągnięciu docelowej prędkości i jej ustabilizowaniu działa sam spalinowy.
    Nie widzę szansy by wyczerpać silnik elektryczny w trakcie jazdy na autostradzie. Chyba że ktoś będzie non stop zwalniał do 50 km/h i przyspieszał do 150 km/h. I tak ze 200 razy
    Pomimo wyłączonego e-safe akumulatory na tej trasie naładowały się do 20%. Każdy dojazd bowiem do wolniejszego auta, każde hamowanie to odzysk.

    Argumenty że wcześniejszy model miał lepiej od 0-200 jest absurdalny bo nie widzę sytuacji w czasie jazdy gdzie mógłbym to wykorzystać.
    Spójrzmy prawdzie w oczy - nie ma już w zasadzie miejsc gdzie można jechać więcej niż 140km/h. Tak wiem Niemcy i jakieś 20 % autostrad bez ograniczeń. Niedługo jak sądzę.
    Wg badan w Niemczech - ponad 60 % kierowców autostrad porusza się w zakresie do chyba 120km/h . Tylko 1 % jeździ powyżej 160km/h.
    Przejazd przez np AT z prędkością 140 km/h będzie w mandatach kosztował równowartość auta :-). Na samej trasie ST.Polten - Salzburg jest chyba 36 radarów i wszystkie działają.

    - - - Updated - - -

    Mylisz się.
    te 280 km jest dostępne w zasadzie w każdym momencie gdy przyśpieszasz.
    Do utrzymywania prędkości wystarczy silnik spalinowy.
    No chyba że jeździsz non stop 0-100 , 0 - 100.
    Z pełni naładowanym akumulatorem nie widzę szans by go w trybie D rozładować podczas normalnej jazdy. Tak jak opisałem wcześniej
    robiłem teraz trasę i startowałem z pustym akumulatorem. Pomimo tego iż trochę wyprzedzeń miałem to dojechałem z doładowanym na 20% a każde przyśpieszenie pokazywało iż działają oba silniki czyli jest pełna moc.
    Ostatnio edytowane przez Piskoor ; 30-08-2023 o 13:06

  5. #75
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,222

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piskoor Zobacz post
    Uznałem że to dobry moment by dotrzeć silnik bo zakładam że pomimo nowszych technologii pierwsze 1500 km jest dobrze go ułożyć.
    Jak już dotarłeś - zmień mu olej. Ja w swoim wymieniłem na 800 i na 3000. W filtrze po pierwszej wymianie było trochę opiłków, po drugiej wymianie jeszcze kilka się znalazło.

    co do spalania - potwierdziły się moje szacunki i utwierdza mnie w przekonaniu, że dobrze zrobiłem kupując mocna benzynę zamiast PHEV-a. Ja po prostu nie mam prądu za darmo i nawet ładując się z gniazdka przedłużaczem z 2 piętra..... różnica w cenie zwróciłaby się w bliżej nieokreślonym czasie. A spalanie przy 120 w zasadzie takie same przy 2-litrowej 300-konnej benzynie (lekko powyżej 7). Przy prędkościach 140 z lekkim + mam 8,5-9. miasto okolice 11,5.
    ps. w Polsce do +20 patrole nie reagują. sprawdzone wielokrotnie.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Piskoor Zobacz post
    te 280 km jest dostępne w zasadzie w każdym momencie gdy przyśpieszasz.
    Do utrzymywania prędkości wystarczy silnik spalinowy.
    No chyba że jeździsz non stop 0-100 , 0 - 100.
    Z pełni naładowanym akumulatorem nie widzę szans by go w trybie D rozładować podczas normalnej jazdy. Tak jak opisałem wcześniej
    Ja mam go gdzie rozładować okolice Wałbrzycha - góry i odcinki starego rajdu polski, słynny Walim i okolice. I nie trzeba 100km/h przekraczać (ostatnio, już po dotarciu przejechałem góry ze średnią spalania 28l/100 z trasy 15 km). Ale w codziennym użytkowaniu wyładowanie baterii - to tak jak piszesz pewnie jakiś skrajny przypadek.
    Ostatnio edytowane przez Machaju ; 30-08-2023 o 12:23

  6. #76
    Użytkownik Alfista Avatar tomaz
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    166 3.0V6 Sportronic | szybkie daily
    Postów
    4,455

    Domyślnie

    Fajnie, że ktoś uczciwie rozpisał te spalania

    Wynika z tego, że auto typowo do miasta, jakieś małe traski i najlepiej naładować tanim/darmowym prądem. Inaczej nie ma sensu. Nie nadaje się też na dłuższe trasy.
    Spalanie rzędu 8-8.5 przy 120km/h to ja mam w swoim 4-litrowym V8, więc ten wynik nie jest żadnym osiągnięciem.

    Dobrze, że chociaż pełna moc jest dostępna przy wyprzedzaniu, aczkolwiek rozumiem, że to tylko dopóki w aku jest coś jeszcze prądu. Jazda mając z tyłu głowy "przed wyprzedzaniem sprawdź, czy masz pełną moc" to nie dla mnie
    166 2.5V6 CF2 Sportronic była | 166 3.0V6 CF3 Sportronic @ 241KM / 291Nm jest
    Moja 166 Grigio Chiaro: http://www.forum.alfaholicy.org/nasz...ml#post1222435
    Więcej Alfy: https://www.youtube.com/channel/UCA7...kh5YZ4Hy4vTsew
    Szybkie daily: https://www.forum.alfaholicy.org/prz..._s5_tomaz.html


  7. #77
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2023
    Auto
    Tonale Phev / Subaru Forester S-Turbo / Subaru Outback 3,6R
    Postów
    67

    Domyślnie

    Nie wyobrażam sobie sytuacji by miało tego zabraknąć.
    poziom naładowania 0% oznacza że w akumulatorach jest jeszcze 20%
    Tak jak napisałem. tempomat na 125 nie oznacza jazdy stały tempem.
    jak jedzie kolumna tirów to wiadomo że przyśpieszam żeby szybciej ją minąć. A zapas energii pomimo wielu takich sytuacji wzrósł.
    Można zresztą sobie włączyć e-safe i zawsze będzie ładował do ustalonej wartości.

    przy 120 pali 7

    myślę że raz do roku spokojnie można na narty wyskoczyć w 2-3 osoby. to że na 1000 km w jedną stronę spali powiedzmy 20 l paliwa i tak się zwróciło wielokrotnie na spalaniu 1.0 w mieście :-)

    Aczkolwiek jestem w tej dobrej sytuacji że Tonale ma być/jest autem dla żony więc typowo jazda miejska. W trasy jest OBK

    Sumując jednak - to fajne auto, fajnie się jeździ, ma genialne światła, niezłych asystentów jazdy ( chociaż w ostrym deszczu często się niektóre systemy wyłączają ). W trybie N jazda pozamiejska jest też w miarę ekonomiczna. Średnie spalanie z 330 km 5,7 jest ok

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Machaju Zobacz post
    Jak już dotarłeś - zmień mu olej. Ja w swoim wymieniłem na 800 i na 3000. W filtrze po pierwszej wymianie było trochę opiłków, po drugiej wymianie jeszcze kilka się znalazło.

    co do spalania - potwierdziły się moje szacunki i utwierdza mnie w przekonaniu, że dobrze zrobiłem kupując mocna benzynę zamiast PHEV-a. Ja po prostu nie mam prądu za darmo i nawet ładując się z gniazdka przedłużaczem z 2 piętra..... różnica w cenie zwróciłaby się w bliżej nieokreślonym czasie. A spalanie przy 120 w zasadzie takie same przy 2-litrowej 300-konnej benzynie (lekko powyżej 7). Przy prędkościach 140 z lekkim + mam 8,5-9. miasto okolice 11,5.
    ps. w Polsce do +20 patrole nie reagują. sprawdzone wielokrotnie.

    - - - Updated - - -


    Ja mam go gdzie rozładować okolice Wałbrzycha - góry i odcinki starego rajdu polski, słynny Walim i okolice. I nie trzeba 100km/h przekraczać (ostatnio, już po dotarciu przejechałem góry ze średnią spalania 28l/100 z trasy 15 km). Ale w codziennym użytkowaniu wyładowanie baterii - to tak jak piszesz pewnie jakiś skrajny przypadek.
    No ja ładuję za darmo - panele. I jeszcze deczko nadwyżki zastaje - na dzień dzisiejszym mam coś 1060 Kwh w zapasie.
    No z tym +20 to może w Twojej okolicy - dzisiaj kolega przyszedł w pracy z prezentem za + 12.
    Ja za AT - 50 euro za 6km/h powyżej

  8. #78
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,222

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piskoor Zobacz post
    No z tym +20 to może w Twojej okolicy - dzisiaj kolega przyszedł w pracy z prezentem za + 12.
    Ja za AT - 50 euro za 6km/h powyżej
    W tym roku 3 x zrobiona trasa Jawor-okolice Kołobrzegu (S3/S6), z prędkościami ~140, z włączonym ogranicznikiem na 150 (na wszelki wypadek, jakby się noga omsknęła za bardzo), w tym na długi sierpniowy weekend, gdzie SPEED-u było całe mnóstwo na drogach. Większość kierowców jedzie podobnie, ale tych wyraźnie szybszych co mnie wyprzedzali szybko zwijali na parking. na krajówkach i w mieście wiadomo, że +20 nie przejdzie.
    Za granicą - "uwielbiam" Szwajcarię i te ich fotoradary w strefie 30 pomalowane w maskująca zieleń. Szwajcarzy chyba też, bo w na autostradzie jak tylko miną Bregenz i wjadą do Niemiec, to walą ile fabryka dała.

  9. #79
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    02 2016
    Mieszka w
    Radom
    Auto
    Byłą 156 TS, GT 1.9 z wiruskiem :),jest 166 3.0 FL
    Postów
    806

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomaz Zobacz post

    Dobrze, że chociaż pełna moc jest dostępna przy wyprzedzaniu, aczkolwiek rozumiem, że to tylko dopóki w aku jest coś jeszcze prądu. Jazda mając z tyłu głowy "przed wyprzedzaniem sprawdź, czy masz pełną moc" to nie dla mnie
    Bateri nie a się rozładować do końca,zawsze masz zapas energii na wypadek konieczności nagłego przyspieszenia.

  10. #80
    Użytkownik Alfista Avatar tomaz
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    166 3.0V6 Sportronic | szybkie daily
    Postów
    4,455

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piskoor Zobacz post
    myślę że raz do roku spokojnie można na narty wyskoczyć w 2-3 osoby. to że na 1000 km w jedną stronę spali powiedzmy 20 l paliwa i tak się zwróciło wielokrotnie na spalaniu 1.0 w mieście :-)
    Przy takim założeniu to jasna sprawa
    Jak lecisz w trasę raz w miesiącu to już nie bardzo.


    Cytat Napisał Piskoor Zobacz post
    Sumując jednak - to fajne auto, fajnie się jeździ, ma genialne światła, niezłych asystentów jazdy ( chociaż w ostrym deszczu często się niektóre systemy wyłączają ). W trybie N jazda pozamiejska jest też w miarę ekonomiczna. Średnie spalanie z 330 km 5,7 jest ok
    To jest dobra wiadomość. Po mieście zresztą czasami człowiek nie ma ochoty się spieszyć i wtedy takie auto pokazuje swoje zalety
    Tryb elektryczny w korkach też spoko sprawa.
    166 2.5V6 CF2 Sportronic była | 166 3.0V6 CF3 Sportronic @ 241KM / 291Nm jest
    Moja 166 Grigio Chiaro: http://www.forum.alfaholicy.org/nasz...ml#post1222435
    Więcej Alfy: https://www.youtube.com/channel/UCA7...kh5YZ4Hy4vTsew
    Szybkie daily: https://www.forum.alfaholicy.org/prz..._s5_tomaz.html


Podobne wątki

  1. Alfa Romeo Tonale
    Utworzone przez radosuaf w dziale Tonale
    Odpowiedzi: 2612
    Ostatni post / autor: 11-04-2024, 14:34
  2. Alfa Romeo Tonale
    Utworzone przez azar w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 31-03-2019, 09:21
  3. Maty wejściowe z logiem alfa romeo
    Utworzone przez paweldante w dziale Śląskie
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 07-11-2013, 00:40

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory