Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 18 z 18

Temat: Elektryczny hamulec ręczny

  1. #11
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfy Romeo MiTo; Alfa Romeo 159sw; Alfa Romeo Gulia Super
    Postów
    1,285

    Domyślnie

    Wy naprawdę nie wiecie jak działa hamulec postojowy elektryczny (ręczny) i hamulec awaryjny elektryczny (użycie hamulca postojowego podczas jazdy).

    cyt: "Elektrycznym hamulcem postojowym steruje w całości moduł ABS. System ten wykorzystuje
    wyłącznik umieszczony na tunelu środkowym oraz dwa siłowniki elektromechaniczne, każdy
    zainstalowany na zacisku hamulców tylnych, w celu uruchamiania hamulca postojowego.
    Ten rodzaj hamulca postojowego włączany jest i wyłączany za pomocą przycisku, przez co nie ma w
    tym samochodzie tradycyjnego systemu zaciągania hamulca postojowego.
    Oto kilka informacji szczegółowych:
    •Gdy samochód jest w ruchu, aby móc włączyć z jakiegokolwiek powodu hamulec postojowy,
    konieczne będzie pociągnięcie i przytrzymanie w pozycji górnej wspomnianego przycisku, a
    system ten zacznie działać dzięki zwiększeniu ciśnienia hydraulicznego.
    •Jeśli samochód stoi, aby włączyć hamulec postojowy, wystarczy pociągnąć ten przełącznik
    jeden raz. Aby wyłączyć hamulec postojowy, konieczne będzie naciśnięcie na pedał hamulca i
    na przycisk hamulca postojowego.
    •Funkcja Drive Away Release przewiduje zwolnienie elektrycznego hamulca postojowego w
    sposób automatyczny, jeśli zapięty jest pas bezpieczeństwa, włączony bieg i nastąpi
    naciśnięcie pedału przyspieszenia, aby spowodować przemieszczenie się samochodu.
    •Funkcja Safe Hold przewiduje, że wówczas, gdy prędkość samochodu jest niższa od około 5
    km/h, ale nie w trybie Parking (w przypadku automatycznej skrzyni biegów) i algorytm
    rozpoznania określi, że kierowca zamierza wysiąść z samochodu, EPB włączy hamulec
    postojowy, aby zatrzymać w bezpieczny sposób samochód.
    •Funkcja Auto Apply przewiduje, że wówczas, gdy prędkość samochodu jest niższa od około 3
    km/h i automatyczna skrzynia biegów ustawiona jest w położeniu P, EPB automatycznie
    włącza hamulec postojowy. W przypadku manualnej skrzyni biegów hamulec postojowy
    włączy się automatycznie, gdy wyłącznik zapłonu zostanie ustawiony w położeniu OFF.
    •Aby móc wykonać serwis klocków hamulców tylnych, które realizują funkcję EPB, należy
    wykonać specjalną procedurę za pomocą przyrządu diagnostycznego. (na rynkach, gdzie
    przewidziano, będzie to możliwe za pośrednictwem menu systemu informacyjno-telematycznego)."

  2. #12
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    06 2018
    Auto
    Stelvio 2.0/200KM
    Postów
    695

    Domyślnie

    Cytat Napisał p11k Zobacz post
    Ja w swojej SKP też jestem prawie cały czas za kółkiem, jedynie na podnośnik diagnosta sam wjeżdża. Co do hamulca to działa on jako awaryjny również w trakcie jazdy (a przynajmniej powinien, w Giulii tego nie sprawdzałem) i nie blokuje kół, więc ma regulowaną siłę hamowania.
    Nie, nie ma.

  3. #13
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2022
    Auto
    Giulia
    Postów
    124

    Domyślnie

    Gdyby nie miał to by auto stawało dęba. Tutaj masz przykład, że hamowanie odbywa się płynnie aż do zatrzymania pojazdu: https://www.youtube.com/watch?v=Nrk5aj4rNAk

  4. #14
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    06 2018
    Auto
    Stelvio 2.0/200KM
    Postów
    695

    Domyślnie

    No właśnie- gość bardzo dobrze tłumaczy. Obejrzałeś? Działają wszystkie korektory i ABSy. A że zanim silniczki elektryczne hamulca elektrycznego przekręcą od jednej do drugiej skrajnej pozycji mija chwila - nie masz pisku opon i twarzy na przedniej szybie.

  5. #15
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfy Romeo MiTo; Alfa Romeo 159sw; Alfa Romeo Gulia Super
    Postów
    1,285

    Domyślnie

    Cytat Napisał ciafok Zobacz post
    No właśnie- gość bardzo dobrze tłumaczy. Obejrzałeś? Działają wszystkie korektory i ABSy. A że zanim silniczki elektryczne hamulca elektrycznego przekręcą od jednej do drugiej skrajnej pozycji mija chwila - nie masz pisku opon i twarzy na przedniej szybie.
    To nie silniczki hamulca ręcznego powodują zatrzymanie podczas hamowania awaryjnego !.

  6. #16
    Użytkownik Znawca Avatar Krzysztof
    Dołączył
    11 2009
    Mieszka w
    Jaworzno
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0 AT8 Q4
    Postów
    1,394

    Domyślnie

    Ale mamy tu do czynienia z dwoma różnymi funkcjami ręcznego hamulca: pociągnięcie dźwigni hamulca ręcznego podczas jazdy (i o tym był ten filmik) oraz pociągnięcie (kilkukrotne) dźwigni hamulca ręcznego na postoju (lub jej dłuższe przytrzymanie w górnym położeniu). Ja pytałem o ten drugi przypadek, który może być istotny podczas parkowania na stromym podjeździe.

    Jestem sobie w stanie wyobrazić, że każde kolejne pociągnięcie dźwigni hamulca ręcznego na postoju powoduje mocniejsze zaciśnięcie klocków na tarczy, ale nigdzie nie znalazłem opisu takiego działania w naszej Giulii, a diagnosta to sprawdzał i widziałem zmiany wykresu na ekranie diagnostycznym i to dla każdego tylnego koła osobno (tylne koła spoczywały na rolkach, dźwignia od biegów w pozycji Neutral). BTW. Przegląd zaliczony bez żadnych uwag ze strony diagnosty
    Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0 AT8 Q4 (2018-...)
    AR 159 1.9 JTDM Q-Tronic Distinctive (2008-...)
    AR 147 2.0 TS Selespeed Distinctive (2001-2008)

  7. #17
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    06 2018
    Auto
    Stelvio 2.0/200KM
    Postów
    695

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek156/159sw Zobacz post
    To nie silniczki hamulca ręcznego powodują zatrzymanie podczas hamowania awaryjnego !.
    Ale dyskusja jest o elektrycznym ręcznym na postoju!

  8. #18
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfy Romeo MiTo; Alfa Romeo 159sw; Alfa Romeo Gulia Super
    Postów
    1,285

    Domyślnie

    Opis działania układu hamulcowego Giulii mogę wysłać na prive mail.

Podobne wątki

  1. [159] hamulec ręczny
    Utworzone przez bami159 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 23-02-2014, 16:54
  2. Hamulec ręczny
    Utworzone przez patryk200 w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 16-07-2013, 14:56
  3. [146] Hamulec ręczny.
    Utworzone przez Lesio w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 31-10-2009, 10:58
  4. hamulec ręczny
    Utworzone przez tomekb w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 22-08-2009, 18:51
  5. [155] Hamulec ręczny
    Utworzone przez MaGGic w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 03-08-2008, 10:45

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory