Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: [75]Przegrzewanie silnika, wentylator wariuje 1,8IE

  1. #1
    romski
    Gość

    Domyślnie [75]Przegrzewanie silnika, wentylator wariuje 1,8IE

    Witajcie!
    Mam problem y moja 1,8 IE a mianowicie: Silnik osiąga temperaturę około 100, włącza się wiatrak elektryczny, potem się wyłącza i już nie włącza a temperatura znów rośnie do 120 i zapala się czerwona kontrolka.... Bezpiecznik na przekaźniku ok. Co jest problemem? Bywa też tak, że po pierwszym włączeniu wentylatora po chwili włącza się ponownie, ale tak na 2 sekundy i koniec...
    Proszę o pomoc!
    Z góry dzięki!

  2. #2
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar Domino
    Dołączył
    10 2006
    Mieszka w
    Dzietrzkowice |EWE XXXX|
    Auto
    AR 155 & AR Crosswagon
    Postów
    208

    Domyślnie

    Witam
    Na początek sprawdziłbym termiczny włącznik wentylatora wkręcony gdzieś w chłodnice. Najlepiej ściągnąć wtyczkę i zewrzeć na krótko piny.

  3. #3
    Administrator ds. moderatorów Quadrifoglio Verde Avatar 75andrew155
    Dołączył
    05 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    155 V6 1996 .r 155V6 1995r 3.0 12V
    Postów
    11,237

    Domyślnie

    zdaje się ze czujnik temperatury w chłodnicy nie dokońca jest sprawny

    Alfa Romeo 75 Turbo 1987
    alfa Romeo 75 Turbo America 1990
    Alfa Romeo Giulietta 1.6 1983
    Alfa Romeo 145 1.4 boxer 1997
    Alfa Romeo 155 V6 1996
    Alfa Romeo 155 V6 1993 3.0 12V przekładka do 1.8 8v 1995

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta Avatar fafa
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Knurów/Mysłowice
    Auto
    RWD & FWD & Q4
    Postów
    304

    Domyślnie

    Tak jak koledzy podpowiadają, wygląda na niesprawny termowyłącznik wentylatora.

    Wymieniałem go właśnie niedawno w swojej 1.8IE.

    Żeby sprawdzić czy faktycznie obwód poza nim jest sprawny wystarczy zdjąć z niego przewody i je zewrzeć - powinien się włączyć wiatrak. Jeśli się włączy, powinieneś profilaktycznie wymienić ten czujnik.
    Mnie udało się bardzo korzystanie zakupić w InterCarsie w cenie ok. 17 pln. Opakowanie Verneta a w środku Behr !
    W warunkach domowych testowałem oba - stary i nowy.
    Nowy (Behr) włącza się przy 85 stopniach i wyłącza przy 75 - czyli dokładnie (!) zgodnie z jego charakterystyką. Stary włączał się o 3 stopnie później i tak samo wyłączał. Bardzo podobny pasuje od Poloneza, alfy 33... ALE ma inne charakterystyki - włączają się w innych zakresach temp. - w wyższych. Pamiętaj o tym.

    Kolejna sprawa - czujnik podający wartość temperatury płynu na wskaźniki. Wymieniłem profilaktycznie, bo wskazania poprzedniego (wraz ze starym termowyłącznikiem) były dziwne, tzn. wentylator włączał się dopiero gdy wskaźnik dochodził do 105-110 stopni. Po wymianie jest tak, że w trasie wskazuje 90 stopni a wentylator załącza się przy ok 100 stopniach.
    Jeśli po wymianie termowyłącznika będziesz miał dziwne wskazania temp. na licznik, to polecam także tym czujnikiem się zainteresować.


    Jeśli to nie rozwiąże problemu - być może masz niedrożny układ chłodzenia? Być może zablokował się termostat? Pompa wody?
    Ostatnio edytowane przez fafa ; 16-05-2010 o 19:23
    33 1.7IE 8v Mirto Verde; 75 1.8 ie Rosso Alfa; 159 SW JTDm Q4 Nero Carbonio Met. & Poltrona Frau inside
    Ypsilon 0.9 TA BiColore Platinum
    było: 147 Selespeed, 146 1.6 TS

  5. #5
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar Pituś
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 75 V6
    Postów
    113

    Domyślnie

    Witka ;-)
    Starsze auta tak mają, że czasem świruje elektryka -na co Twój opis wskazuje..
    Sprawdzić trzeba działanie układu włączania wentylatora.
    Systematycznie pada złączka konektora na belce poprzecznej obok chłodnicy układu wspomagania. Najpierw zapewnij pewny styk,
    -potem złączki na włączniku temperaturowym na chłodnicy) -po zwarciu powinien hulać wentylator.
    Dopiero potem testuj go w garnku i wymieniaj ;-)

    FAFA =zainteresowałem się charakterystyką tego włącznika i jego wpływam na 'temperaturę' silnika ciekawe, ze tak 'niską' ma temp. reakcji 85/75 (mniejszą o 15'C o tyle spada na przewodach?) i 10 stopni histerezy.
    Silnik powinien mieć temp względnie stałą w zakresie ok 85-95 stopni a powyżej tego czyli 90-100'C powinien ingerować wentylator -a u Ciebie wydaje się być 'książkowo' :-p

    Odchylenie w zakresie do -10 +5'C są jeszcze do przyjęcia.
    Ostatnio edytowane przez Pituś ; 17-05-2010 o 14:39 Powód: Zjadły się entery - wyglądało nieczytelnie.

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    02 2006
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    złom
    Postów
    723

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pituś Zobacz post
    Witka ;-)
    Starsze auta tak mają, że czasem świruje elektryka -na co Twój opis wskazuje..
    Sprawdzić trzeba działanie układu włączania wentylatora.
    Systematycznie pada złączka konektora na belce poprzecznej obok chłodnicy układu wspomagania. Najpierw zapewnij pewny styk,
    -potem złączki na włączniku temperaturowym na chłodnicy) -po zwarciu powinien hulać wentylator.
    Dopiero potem testuj go w garnku i wymieniaj ;-)

    .
    Właśnie, miałem o tym pisać. U mnie było to samo; zaśniedziałe styki, skorodowane końcówki przewodów. Stresu co nie miara a rozwiązanie banalne.
    1984 GTV6 3.2 24V

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta Avatar fafa
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Knurów/Mysłowice
    Auto
    RWD & FWD & Q4
    Postów
    304

    Domyślnie

    Pituś =>

    Temat tego termowyłącznika wałkowałem przez kilka dni, porównując produkty wielu marek. Także byłem zdziwiony tym, że zakres pracy jest wyraźnie niższy niż dla wielu innych aplikacji (przede wszystkim porównywałem ze swoja 33 licząc na współzamienność) i do tego dosyć szeroki.
    Przyznaję się do tego, że zainwestowałem nawet w profesjonalny termometr cyfrowy by zbadać/potwierdzić tą charakterystykę (jak pisałem potwierdziła się do 1 stopnia!).

    Z tego co się orientuję 1.8 TB ma zupełnie inny termostat niż pozostałe R4 N/A, nie wiem jak v6? Natomiast odnosząc się do mojego 1.8 ie (i ogólnie samochodu wątkotwórcy) - posiada, IMHO, ponadprzeciętnie długi przewód łączący gorącą stronę termostatu z chłodnicą. Do tego w zasadzie prawie nie osłonięty. Może ma to jakiś wpływ, który należało skorygować charakterystyką termowyłącznika?

    Kontynuując...
    Wskazania moich zegarów po wymianie czujników faktycznie wydają się być podejrzanie książkowo wysterowane :-)
    W każdym razie termostat w R4 N/A zasilanym wtryskiem ML4.1 jest najprostszą z możliwych konstrukcji. Do tego praktycznie zabudowanym wprost w układzie wodnym głowicy. Przy tym oba czujniki temp. chłodziwa (na wskaźnik i do ECU) są w jego bezpośredniej bliskości (znowu - nie mm porównania z v6, więc wybacz opisowy charakter odpowiedzi).
    Na mój rozum, sugeruje to, że odczyty czujników dosyć dokładnie powinny odpowiadać rzeczywistej temperaturze płynu przepływającego przez termostat. Mam naturalnie na tyle zdrowego rozsądku by dopuszczać jedynie orientacyjny charakter wskaźnika na zegarach Niemniej z punktu widzenia konstrukcji jest to chyba ideał?

    A propos wskazań zegrów (tym razem AR33)...
    zastanawiające jest także to, że po wymianie wszelkich czujników, termostatu itp w swojej 33, gdzie termostat ma dosyć luźny związek z czujnikami temp. płynu (jeden w prawej głowicy, drugi w lewej, termowył. oczywiście w chłodnicy + zupełnie zewnętrzny termostat) wskaźnik na desce wydaje się być na tyle dokładny, że podczas normalnej jazdy (nazwijmy optymalnej) dałbym sobie rękę odciąć, że wskazuje dokładnie 82-83 stopnie, czyli pierwszy moment otwierania termostatu (!!!). Oczywiście każde zaburzenie optymalnych warunków wskaźnik oddaje bez pudła - nawet temp. włączenia wentylatora (92 stopnie - wskazówka o 1-2 mm za kreską wskazującą 90stopni).

    Dziwi mnie to o tyle, że dokładność pozostałych wskaźników jest, jak wcześniej to ująłem, umowna :-)
    33 1.7IE 8v Mirto Verde; 75 1.8 ie Rosso Alfa; 159 SW JTDm Q4 Nero Carbonio Met. & Poltrona Frau inside
    Ypsilon 0.9 TA BiColore Platinum
    było: 147 Selespeed, 146 1.6 TS

  8. #8
    romski
    Gość

    Domyślnie

    Dzięki koledzy za info. Piszę co zrobiłem: wymieniony termowłącznik wentylatora w chłodnicy, wymieniony korek na zbiorniku wyrównawczym (nie trzymał ciśnienia). Efekt: temperatura idzie do 115 (wg wskaźnika na desce rozdzielczej), wentylator się nie włącza, woda w zbiorniczku się nie gotuje . Wyłączam silnik, włączam, jadę, temperatura spada do 75, następnie idzie do ok 90 i wentylator się włącza. Staję, silnik pracuje, wentylator się włącza/wyłącza co chwilę, więc wydaje się że prawidłowo. Martwi mnie będne wskazanie zegara. Mam także problem z identyfikacją termostatu: nie wiem jaki pasuje, bo w serwisie Alfy nie mają. Chciałbym go także wymienić, to będę miał pewność, że działa. Nie wiem również jak zdobyć czujnik temperatury z bloku silnika (ten dający odczyt na zegary, u góry na środku bloku). Macie jakieś sugestie?

  9. #9
    Użytkownik Rowerzysta Avatar fafa
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Knurów/Mysłowice
    Auto
    RWD & FWD & Q4
    Postów
    304

    Domyślnie

    Termostat na 99% taki jak w aukcji http://allegro.pl/item1020995483_ter...ne_po_77r.html - sam go zreszta kupiłem. To oryginał Behr made in italy.
    Czujnik na zegary to najprawdopodobniej (taki jest w mojej 1.8 ie) Facet/EPS 7.3002 - link http://sklep.intercars.com.pl/result...k=O&lang_id=PL (dostepny w m.in. w InterCars)
    33 1.7IE 8v Mirto Verde; 75 1.8 ie Rosso Alfa; 159 SW JTDm Q4 Nero Carbonio Met. & Poltrona Frau inside
    Ypsilon 0.9 TA BiColore Platinum
    było: 147 Selespeed, 146 1.6 TS

Podobne wątki

  1. [159] 2.4 Jtdm słabo ciągnie, wariuje turbina i wentylator
    Utworzone przez Nuno w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 09-12-2014, 17:56
  2. Przegrzewanie silnika 2.0 TS
    Utworzone przez Danielos w dziale 166
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 16-11-2014, 13:53
  3. [145] Przegrzewanie się silnika 1.6 T.S
    Utworzone przez pwwkla w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 12-06-2013, 23:03
  4. Przegrzewanie silnika 2,5
    Utworzone przez yaro38 w dziale 166
    Odpowiedzi: 58
    Ostatni post / autor: 05-12-2010, 21:07
  5. Osłona silnika a przegrzewanie się silnika.
    Utworzone przez pawekk9 w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 07-07-2007, 15:15

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory