Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21

Temat: odchudzone koło zamachowe

  1. #1
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar alces1
    Dołączył
    07 2007
    Mieszka w
    Żegocina
    Auto
    AR 159 JTDm Ti, AR Giulietta Sport, AR Spider 3.0 V6
    Postów
    6,673

    Domyślnie odchudzone koło zamachowe

    Czy odchudzanie koła zamachowego ma sens?
    Jakie są wymierne korzyści i czy w przypadku silników T.S. (kiepska charakterystyka momentu przy niskich obrotach) efekt może być odczuwalny?
    Pozdrawiam.
    - Rafał

    Sprzedam naklejki: koniczynki QV 3D
    http://www.forum.alfaholicy.org/pozo..._dostepne.html

  2. #2
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar dejv667
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    zza chorej rzeki
    Auto
    Lancia Delta HPE HF
    Postów
    334

    Domyślnie

    Cytat Napisał alces1 Zobacz post
    Czy odchudzanie koła zamachowego ma sens?
    Jakie są wymierne korzyści i czy w przypadku silników T.S. (kiepska charakterystyka momentu przy niskich obrotach) efekt może być odczuwalny?
    Pozdrawiam.
    - Rafał
    Wiecej mocy na kolach, bardziej zywiolowa reakcja na gaz. Ta druga opcja dziala w obie strony - moze sie okazac, ze przy ekstremalnie lekki kole samochod bedzie problematyczny w codziennym uzytkowaniu.

  3. #3
    Użytkownik Romeo Avatar -BamBosZek-
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    156 3.0 24v
    Postów
    2,281

    Domyślnie

    da napewno efekty i zalezy to tez jak bardzo bedzie odelzone. spadnie napewno vmax ale przyspieszenie powinno wzrosnac i bedzie takze schodzil szybciej z obrotow
    Genetics makes the champions, want to compare?!

  4. #4
    b.pawelek
    Gość

    Domyślnie

    przepraszam bardzo, ale która z wcześniejszych opinii oparta jest na praktycznym doświadczeniu?
    Z jak bardzo odelżonym kołem?

    ---------- Post dodany o godzinie 23:42 ---------- Poprzedzający go post został napisany o godzinie 23:05 ----------

    Żadna z wymienionych wad nie wystąpi jeżeli z autem bedzie wszystko w porządku.
    Niestety będę walczył z takim powtarzaniem niesprawdzonych, na konkretnym aucie, informacji. To w sporej części dzieki takiemu "straszeniu" potencjalnych tunerów, modyfikacje techniczne marki Alfa Romeo w Polsce są 100 lat za "murzynami".

    Jeżeli chodzi o samo koło to w alfie już w serii nie ma dramatu bo OEM waży jakieś 8,5 kg (podaję z pamięci, nie chce mi sie sprawdzać).
    Co do kół z którymi miałem kontakt to:
    - odelżona seria (odrobine ponad 30 procent). Zabieg mozna wykonać bezpiecznie właśnie w tych granicach wagowych (podobno). Istotą bezpieczeństwa tego rozwiązania jest prawidłowe wyważenie. Sposób jazdy nie zmienia się. Obroty jałowe są stabilne. Czuć Lepsze wkręcanie się na obroty. Elastyczność się poprawiła, auto osiągnęło pierwszy raz odcięcie 5-tego biegu co było dla mnie sporym zaskoczeniem. Nie było żadnych problemów z jazdą w korkach.

    - Autodelta- na wstępie mały zonk! bo koło waży więcej niż zakładane przez producenta 4.3 kg (chociaż używane to było dokładnie wyczyszczone), co uważam za skandaliczne, biorąc pod uwagę renomę sprzedającego. Jeździ się łatwo i przyjemnie. Dohamowania silnikiem bez żadnego szarpania. Spokojnie jeździ też na 1-szym i 2-gim biegu bez gazu.

    - TTV racing - waga koła to 3.8 kg co dalej pozwala bezstresowo cieszyć się jazdą autem. Mimo iż pamięć momentami płata mi figle to pamiętam, że manewrowanie na miejscach parkingowych wymagało odrobiny wprawy. Tak samo jazda bez gazu nie była już tak płynna, ale ciężko powiedzieć czy nie jest to zasługa innych modyfikacji przeprowadzonych w aucie. Auto wkręca się świetnie. Miałem uczucie jak by było małym lekkim hot-hatchem. Brak problemów czy to podjazdami czy też prędkością maksymalną.

    - spotkałem się jeszcze z opisem koła (bodajże Fidanza) ważącego 3.2 lub 3.3 kg. Manewry wymagać miały użycia odrobiny gazu więcej niż normalnie. Piętą achillesową miało być cofanie i dozowanie gazu. Nie miałem okazji jednak zweryfikować ich osobiście. To sugerowałoby że 3.0 kg to granica, po której auto przestaje się nadawać do codziennej jazdy.

    Samą modyfikację mogę śmiało polecić. Jazda autem zaczyna sprawiać dużo więcej radości.

  5. #5
    Użytkownik Romeo Avatar -BamBosZek-
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    156 3.0 24v
    Postów
    2,281

    Domyślnie

    b.pawelek - Energii kinetycznej ktora to kolo zbiera nie ominiesz... i nie wmowisz mi ze na kole zamachowym wazacym 8 kg jezdzi sie tak samo jak na 4 kg a nawet lepiej bo to wywnioskowalem z Twojej wypowiedzi, odelzona seria o 30% to powiedzmy 6 kg wiec do codziennej jazdy jeszcze bedzie ok ale kolo np 4kg na bank nie chyba ze ktos lubi manewrowac "gazem" non stop a vmax na bank nie bedzie taki sam ale to tez zalezy od mocy silnika. Kolo zamachowe to czyste prawo fizyki a kazdy ma swoje zdanie
    Genetics makes the champions, want to compare?!

  6. #6
    b.pawelek
    Gość

    Domyślnie

    nie mam doktoratu z fizyki, prawdę*powiedziawszy jestem prosty chłopak z ledwo zdaną maturą więc nie bede się wykłócał na ten temat.

    Jeżeli wymieniam element i auto jeździ lepiej to nie szukam naukowego potwierdzenia tego faktu.
    A brutalna prawda jest niestety taka, że w TSie (bo o nim rozmawiamy i do takiego auta Alces szuka zamachu)przećwiczyłem temat odelżonego zamachu bardzo gruntownie i z każdej możliwej strony i jestem pewien tego co widziałem.
    Nie wiem jak długiego odcinka bym potrzebował żeby na seryjnym zamachu dobić do odcinki na piątce. Można tu oczywiście doszukiwać się zależoności między fazami księżyca a także faktem że w dzień kiedy jest cieplej droga jest dłuższa i być może stąd wzięły się moje odczucia, ale jest to wymyślanie dla sztuki.
    Na odelżonym jest to jak najbardziej wykonalne. Auto jest szybsze na prostej i to również widać po:
    -czasach
    -innych autach

    Nie traktuj tego jako atak na siebie. Rozwiązanie po prostu sprawdziłem i jestem gotów zaprezentować zainteresowanym jak się sprawdza.

  7. #7
    Użytkownik Romeo Avatar -BamBosZek-
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    156 3.0 24v
    Postów
    2,281

    Domyślnie

    absolutnie nie traktuje tego tak dyskusja jest dyskusja znalazlem Twoje posty na innym forum tuningowym na ktorym pytales o szczegoly co i jak kiedy sie odelzy kolo dlatego sie wypowiedzialem... gdyby faktycznie bylo tak super takie kola bylyby zakladane fabrycznie a nie tylko do sportu
    Genetics makes the champions, want to compare?!

  8. #8
    b.pawelek
    Gość

    Domyślnie

    Każdy taki temat badam aż do przesady dokładnie, najpierw w teorii potem w praktyce, żeby potem być pewnym tego co mówię. Wiem mało nt. tuningu, ale wykorzystuję*każdą okazję, żeby ten stan rzeczy zmieniać.
    Powiedz mi tylko prosze o co w zasadzie chodzi w tej chwili w tej dyskusji?
    - twój post ma byś ostatni?
    - do tego że autem się*gorzej jeździ? (być może jestem bardzo dobrym kierowcą który świetnie adaptuje się do trudnych warunków, ale raczej skłaniam się ku teorii, że obniżenie komfortu jest niezauważalne)
    - do poprawy osiągów w sposób jaki to opisałem? (to jest zmierzone (również v-max), więc ciężko mi powiedzieć, dlaczego tak ciężko ci to przyjąć).

    W jakim aucie miałeś takie złe przejścia w lekkim kołem zamachowym? Ile było odelżone?
    Ostatnio edytowane przez b.pawelek ; 03-07-2010 o 19:34

  9. #9
    Użytkownik Romeo Avatar -BamBosZek-
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    156 3.0 24v
    Postów
    2,281

    Domyślnie

    kilkoma sztukami przygotowanymi pod kjs a jak bardzo odelzone bylo to nie wiem bo sie w to nie zaglebialem. Odelzone kolo do jazdy codziennej jest sztuka dla sztuki tymbardziej o ponad 50%. Do czego prowadzi dyskusja? nie wiem do wnioskow chyba Ty opisujesz swoje doswiadczenia ja swoje i na tym zostanmy
    Genetics makes the champions, want to compare?!

  10. #10
    Hanys Romeo Avatar george11
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    slask
    Auto
    GT, Lancia Ypsilon 1,3 JTD 03'było jest BMW 225xe, Ford Custom 2.0 2018.
    Postów
    2,252

    Domyślnie

    teoretycznie odelzenie koła nie powinno miec wpływy na moc i Vmax tylko na kulture pracy silnika, odbieranie masy kołu zamachowemu powoduje szybsze wchodzenie na obroty i schodzenie z nich -to zalety, a wady to drgania i nierównapraca silnika na jałowych obrotach, szybsze zużycie tarczy sprzegłowej, szybsze zużycie poduszek silnika, koła dwu masowego napedów alternatora i innego osprzetu, i jesli jest zamontowane dwu masowego koło zamachowego.

    problem ten przerabiałem kiedys w silniku Dertoit Diesel 8V92TA połaczonym z Power Diwider i automatyczna skrzynia Allison HT750 MT
    awarii ulegał wał zdawczy napedu z power diwider na sb. Allison, ułamywał sie pod katem 45', po przeanalizowaniu i badaniach okazało sie że powodem sa drgania powodowane przez silnik, na 600obr/min przspieszał i zwalniał 600 razy(dwusów diesel)
    z powodu braku miejsca musielismy przerobic koło zamachowe aby zamontowac tłumik drgan w efekcie czego zostało odelzone o jakies 40%.
    dodam iz silnik pracuje w dłuższym okresie pracy na jałowych obrotach
    efekt;
    -wałek zdawczy nie pekał
    -zaczely sie drobne awarie napedów posrednich które były bardzo uciązliwe.
    decyzja klienta wracamy do poprzednij konfiguracji
    pamietajcie o tym aby po odelzeniu koła wyważyc je, ma to wpływ na układ korbowy w silniku.
    tyle mam do dodania w temacie.

    pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez george11 ; 04-07-2010 o 20:35

Podobne wątki

  1. Koło zamachowe v6
    Utworzone przez ar4me w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 31-05-2015, 12:51
  2. odchudzone koło zamachowe a 2.0 ts 16v
    Utworzone przez NERO2287 w dziale Tuning mechaniczny
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 03-02-2011, 01:15
  3. [155] 2.0 ts 16v i odchudzone koło zamachowe
    Utworzone przez NERO2287 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 29-01-2011, 13:27

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory