Strona 1 z 44 1234567891011 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 432

Temat: Termostat TS, JTD

  1. #1
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,597

    Domyślnie Termostat TS, JTD

    Ostatnio modny temat skłonił mnie do poszukiwań fabrycznych nastawów termostatów przewidywanego przez producenta do silników TS i silników JTD, wyniki mogą niektórych zaskoczyć, a tych którzy obawiają się o niedogrzane silniki JTD na pewno uspokoją.
    Termostat do silnika TS ma temperaturę otwarcia 88C,
    natomiast termostat do silników JTD ma temperaturę otwarcia 83C
    Potwierdza to też katalog polskiego producenta termostatów (firma MERA)
    http://www.termostat.pl/ (należy tylko szukać u fiata nie u Alfy Romeo). Błędem jest więc stosowanie do silników JTD zamienników firmy Vernet o temperaturze otwarcia 88C
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  2. #2
    tomkap
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciek-156
    Potwierdza to też katalog polskiego producenta termostatów (firma MERA)
    To znaczy że mają w ofercie termostaty do alfy? Ile kosztuje jeśli jest to TSa bo nie znalazłem?

  3. #3
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,597

    Domyślnie

    Mają do JTD, a TSy mnie nie interesowały ale do TSa możesz śmiało założyć Verneta z intercarsu
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  4. #4
    Konik
    Gość

    Domyślnie

    Witam.
    A ja przy jeździe poza miastem i w mieście z reguły też mam temperature jak na zdjęciu. Dodam że w lato sięgała nawet powyżej 90 stopni gdy stałem w korku. Czy wszystko jest ok? Czy temperatury na zewnątrz wpływają aż tak znacząco na ciecz chłodzącą.

  5. #5
    ViP Pirat drogowy Avatar szamacz
    Dołączył
    06 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR GT 1.9 jtd
    Postów
    261

    Domyślnie

    Miałem to samo, termostat do wymiany :wink:
    To co się liczy w życiu to szybkie dziewczyny i piękne samochody...

    AR 156 2.0 TS - była i jest dalej w rodzinie
    AR GT 1.9 jtd powered by Rperformance

  6. #6
    Użytkownik Znawca Avatar Szef
    Dołączył
    06 2007
    Mieszka w
    Olsztyn
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.8 TS 140 KM 2002r
    Postów
    1,208

    Domyślnie

    Konik,
    Do wymiany

    Mysle ze powtarzane tu porady na temat blednie pokazujacych wskaznikach temp w wiekszosci przypadkow mozna wsadzic miedzy bajki

    Najwidoczniej termostaty w AR 156 maja wady fabryczne i nie domykaja sie
    Mysle ze jezeli wskaznik temp oscyluje przy 1 kresce czyli 70 termostat jest na 90 % do wymiany

    Temat byl juz wielokrotnie walkowany na wszystkich forach AR i o ile dobrze pamietam tylko raz lub dwa sie zdazylo ze po wymianie termostatu wskaznik nadal pokazywal ta sama temp co wczesniej

    Biorac pod uwage koszt podlaczeia pod kompa i nowego termostatu to mozna go wymieniac w ciemno
    Alfa Romeo 156 1.8 16v T.S. V6 pipe DISTINCTIVE ECU ME 7.3.1 EOBD
    www.alfaromeo.mazury.pl

  7. #7
    tomkap
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konik
    Witam.
    A ja przy jeździe poza miastem i w mieście z reguły też mam temperature jak na zdjęciu. Dodam że w lato sięgała nawet powyżej 90 stopni gdy stałem w korku. Czy wszystko jest ok? Czy temperatury na zewnątrz wpływają aż tak znacząco na ciecz chłodzącą.
    Jakbym widział swoją alfę Ten sam kolor i tak samo pokazuje wskaznik temp.W przyszłym tygodniu wymieniam, bo wszystko wskazuje ze jest po nim.Nic nie daje nawet zasłonienie chłodnicy.

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta Avatar marekm
    Dołączył
    07 2006
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    służy do jazdy, a nie do oglądania
    Postów
    443

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szef
    Mysle ze powtarzane tu porady na temat blednie pokazujacych wskaznikach temp w wiekszosci przypadkow mozna wsadzic miedzy bajki
    no proszę laptop opowiada mi bajki a miał pokazywać temperaturę widzianą przez ecu myślisz że odczyty z innych czujników to też bajki?

  9. #9
    mick
    Gość

    Domyślnie

    jakiś czas temu sprawdzałem taki padnięty termostat.
    wrzuciłem go do garnka z wodą i podgrzałem.
    przy ok 80 st zaczął się otwierać, przy 95 st otwarty był na maksa.
    potem schłodziłem do 80 st i termostat się zamknął.
    doświadczenie powtórzyłem kilka razy i wynik był zawsze taki sam.
    teoretycznie wszystko ok.
    może to nienajlepszy test ale jakieś pojęcie daje.
    czy ktoś mi wytłumaczy na czym polega niedomaganie termostatu jak w postach powyżej ?
    może uszczelka zaworu odkształca się od nacisku sprężyny i po latach zaczyna przepuszczać przy niższych temperaturach ?

  10. #10
    Użytkownik Znawca Avatar Szef
    Dołączył
    06 2007
    Mieszka w
    Olsztyn
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.8 TS 140 KM 2002r
    Postów
    1,208

    Domyślnie

    Cytat Napisał marekm
    no proszę laptop opowiada mi bajki a miał pokazywać temperaturę widzianą przez ecu myślisz że odczyty z innych czujników to też bajki?
    marekm, przeczytaj dokladnie
    w wiekszosci przypadkow mozna wsadzic miedzy bajki
    mysle ze jezeli wskaznik temp oscyluje przy 1 kresce czyli 70 termostat jest na 90 % do wymiany
    raz lub dwa sie zdazylo ze po wymianie termostatu wskaznik nadal pokazywal ta sama temp co wczesniej
    To chyba wyraznie swiadczy ze czasem zdazaja sie rowniez takie przypadki jak twoj i Bedboya Czyli termostat jest sprawny a wskaznik zle pokazuje


    Chcialem napisac na ten temat krotki opis do dzialu zrob to sam bo temat walkuje sie juz kilkukrotnie Chcialem rowniez do niego wykorzystac informacje i zdjecia zaczerpniete od was

    Jako ze pytanie dotyczace termostatu pada co drugi tydzien warto chyba o tym troche napisac
    Na poczatek kilka danych technicznych
    Cytat Napisał Maciek-156
    Termostat do silnika TS ma temperaturę otwarcia 88C,
    natomiast termostat do silników JTD ma temperaturę otwarcia 83C
    Wyglada na to ze powtarzane porady na temat blednie pokazujacych wskaznikach temp czasem mijaja sie z prawda
    Najwidoczniej termostaty w AR 156 maja wady fabryczne i nie domykaja sie
    Mysle ze jezeli wskaznik temp oscyluje przy 1 kresce ( na foto to przypadek chyba ekstremalny ) czyli 70 termostat jest na 90 % do wymiany Mowa tu oczywiscie o temp osiaganej przez silnik w czasie dluzszej jazdy Prosze sie rowniez nie sugerowac ze podczas postoju silnik nagrzewa sie do 90 stopni bo to akurat wynika z tego ze przez chlodnice nie przeplywa powietrze a wiec nie chlodzi cieczy chlodniczej
    Foto by Konik

    Biorac pod uwage koszt podlaczeia pod kompa i nowego termostatu ( Vernet ) to mozna w zasadzie wymieniac go w ciemno
    Wymiana termostatu wiaze sie rowniez z wymiana plynu chlodniczego

    O ile dobrze pamietam tylko kilka razy zdarzyło sie ze po wymianie termostatu wskaznik nadal pokazywal ta sama temp co wczesniej
    Wiem ze u marekm mimo zlych wskazan termometru komputer pokazuje prawidlowa temp pracy natomiast u Bedboys w 156 wymiana termostatu nic nie zmienila
    Być może ma to związek z zastosowaniem 2 czujnikow temperatury ( jeden do wskaźnika drugi do kompa ) w AR z przed 2000 roku i po 2000 roku

    U mnie po wymianie termostatu temp ustabilizowala sie ok 2 mm przed kreska 90 stopni wczesniej maksymalnie dochodzila rowno do 70 stopni

    Tak wyglada wskażnik temperatury po przejechaniu okolo 6 km PO dluzszej jezdzie stoi prawie rowno przy 90



    Moment otwarcia termostatu mozna poczuc lapiac za gruby waz ( miedzy termostatem a chlodnica ) po prawej stronie na gorze chlodnicy Z chwila gdy zrobi sie wyraznie goracy termostat jest otwarty

    Skoro diagnostyke mamy juz za soba mozemy przejsc do samej wymiany

    Potrzebny nam bedzie :
    Nowy termostat np Vernet Jego koszt w IC do silnika 1.8 to 120 zl brutto w kaplecie ma uszczelke
    Swiezy plyn chlodniczy - 7 litrow
    Kaplet kluczy nasadkowych
    Kaplet kluczy plaskich
    Kabinerki / obcegi

    Cala procedure wykonywalem zgodnie z tym manualem
    http://www.fanta-team.org/porady.php?tid=10

    Dodam ze udalo mi sie nie uszkodzic zadnej opaski zaciskowej wiec zastosowalem je ponownie
    Przy wymianie termostatu wymienialem od razu plyn chlodniczy wiec najpierw odpialem waz na dole chlodnicy

    Opis wymiany plynu chlodniczego mozemy znalesc tu :

    http://cuoresportivo.pl/_mm/faq-u/fa...id=41&q_id=176
    Powiedzcie co o nim sadzicie czy nie zawiera jakichs bledow technicznych itp Wszelkie uwagi mile widziane
    Alfa Romeo 156 1.8 16v T.S. V6 pipe DISTINCTIVE ECU ME 7.3.1 EOBD
    www.alfaromeo.mazury.pl

Podobne wątki

  1. termostat 1.6 ts
    Utworzone przez daniel1986 w dziale 147
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 01-05-2014, 11:50
  2. Termostat
    Utworzone przez czanket w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 06-11-2012, 10:57
  3. [156] Termostat
    Utworzone przez mar_1981 w dziale 156
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 02-03-2011, 18:42
  4. Termostat EPC
    Utworzone przez cysio w dziale 156
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 10-11-2009, 08:55

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory