Strona 11 z 13 PierwszyPierwszy ... 2345678910111213 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 101 do 110 z 130

Temat: ogrzewanie, elektryczna nagrzewnica, podgrzewacz, webasto

  1. #101
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    05 2016
    Mieszka w
    Zawiercie
    Auto
    159 1.9 JTDm 2007r
    Postów
    78

    Domyślnie

    A jeśli mam w raporcie VIN wpisane w wyposażeniu "52Y Nagrzewnica dodatkowa" to właśnie jest to podgrzewanie elektryczne ? Jeśli tak to dołączam się do pytania o to jak sprawdzić czy to działa (faktycznie letnie powietrze leci dość szybko a później trzeba czekać dłuższy czas aż silnik się rozgrzeje.

  2. #102
    Użytkownik Znawca Avatar anAlfaBeta
    Dołączył
    08 2015
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Giulia Veloce
    Postów
    1,960

    Domyślnie

    Tak, to jest właśnie podgrzewacz PTC. Jest to dodatkowa grzałka wewnątrz nagrzewnicy, która tylko podgrzewa powietrze do nadmuchów. Nie jest to podgrzewacz chłodziwa na świecach żarowych, jakie można znaleźć np. w autach francuskich. Nie pomaga on się rozgrzać silnikowi, tylko powietrzu do nadmuchów.
    Giulia Veloce Misano Blue 2.0 TB
    159 Sportwagon Q-Tronic '06 Nero Oceano była

  3. #103
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    05 2016
    Mieszka w
    Zawiercie
    Auto
    159 1.9 JTDm 2007r
    Postów
    78

    Domyślnie

    To taka nagrzewnica/suszarka jest - nie wiedziałem że mam taki gadżet No to w takim razie u mnie działa. Jeśli z samochodu na postoju rano po odpaleniu w ciągu 2 min leci letnie powietrze to musi działać. Woda nawet przez kociołek (grzanie płynu świecami nurnikowymi) nie podgrzałaby płynu tak szybko.

    Jest to też odpowiedź dla kolegi wyżej, który pytał jak sprawdzić działanie. Jak powietrze leci przez dłuższy czas zimne to nie działa lub nie jest na wyposażeniu podgrzewacz

  4. #104
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2015
    Mieszka w
    Ostrów Wielkopolski WIELKOPOLSKA
    Auto
    Alfa romeo 159 1.9 JTDm 16V
    Postów
    76

    Domyślnie

    Czyli już też wszystko wiem Dzięki chłopaki. Czyli mam takie urządzenie i działa.

  5. #105
    Użytkownik Znawca Avatar anAlfaBeta
    Dołączył
    08 2015
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Giulia Veloce
    Postów
    1,960

    Domyślnie

    Słychać cyknięcie przekaźnika po przekręceniu gałki temp. na max - znaczy, że jest PTC (w przynajmniej przekaźnik )
    Sterowanie PTC jest nieco bardziej złożone niż włącz/wyłącz, bo zależy od temperatury, obrotów silnika itd. ale generalnie cyka chyba zawsze
    Giulia Veloce Misano Blue 2.0 TB
    159 Sportwagon Q-Tronic '06 Nero Oceano była

  6. #106
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    10,014

    Domyślnie

    jak chcesz sie 100% upewnic ze ptc dziala dobrze to ja bym to sprawdzil elektrycznie czy faktycznie pobiera duzy prad. wyzej ktos napisal 600W,to by znaczyło ze bedzie pobierac ok 50A - troche nie chce mi sie wierzyc ze az takiej mocy dali grzalke do niskonapieciowej instalacji, bo przewody do tego musialyby byc pewnie ok 6mm2, duzy przekaznik i strasznie zarloby to prad z alternatora, ktory zamiast doladowywac aku po starcie i grzaniu swiec (w zimie tym bardziej wazne szczegolnie przy jezdzie na krotkich odcinkach) , produkowalby energie chyba tylko na ta grzalke ptc. ale to taka uwaga na marginesie, w kazdym razie na pewno jakiś znaczny prąd jest pobierany podczas pracy grzalki (zgaduje 20A). jesli masz jak zmierzyc duzy prad (np miernik cegowy to zaloz na kabel do grzalki, lub zwykly amperomierz w szereg zamiast bezpiecznika) , jak nie to moze sprawdzic spadek napiecia na odpowiednim bezpieczniku i pomnoz przez jego rezystancje ktora latwo sobie zmierzysz(masz prad wyliczony eysyatczajaco dokładnie ) a prad przemnozysz przez 12V i masz mniej wiecej moc jaka grzalka pobiera.
    taka metoda jest lepsza niz sprawdzenie czy dochodzi napiecie do grzalki i na zimnej grzalce sprawdzenie oporu (ktory bardzo sie zmieni przy grzaniu), do tego upewnisz sie ze grzalka czy polaczenia nie maja jakis uszkodzen, ze np pekniecie, zly styk i przy grzaniu przestaje to prawidlowo pracowac/grzac)

    co do dlugiego rozgrzewania jtdm bez egr. przy takich temperaturach jak teraz (0C rano) auto i tak powinno grzac sie szybciej niz niektorzy pisali. wiadomo zalezy od predkosci, skrzyzowan(czy musimy ruszac czy jedziemy ze stala predkoscia) itp, ale raczej te 70st to powinno po 3-6km byc.
    ptc powinno tez troche przyspieszyc nagrzewanie, bo mniej ciepla z obwodu chłodzenia bedzie szlo na nagrzewanie powietrza w kabinie.

    dokladniejsze informacje na pewno znajdziesz w eLearn-ie (schemat, opis dzialania, ktore bezpieczniki , pinouty wtykow, lokalizacja)
    Ostatnio edytowane przez epsonix ; 04-11-2016 o 14:15

  7. #107
    Użytkownik Świeżak Avatar t0m
    Dołączył
    05 2013
    Mieszka w
    Gliwice
    Auto
    AR Spider 946 2.4 Moded 246PS/490Nm @cinsoft
    Postów
    170

    Domyślnie

    Grzałki PTC mają nawet większą moc, niż piszesz. Dokładnie są dwie, jedna o mocy 300W, a druga 600W. Moduł klimatyzacji steruje ich załączaniem i w razie potrzeby oraz możliwości załącza nawet dwie na raz, co daje moc grzewczą łącznie aż 900W. Całkiem wyczuwalnie to więc grzeje. Obecność tego podsystemu w samochodzie łatwo można rozpoznać po dodatkowej puszce bezpieczników o symbolu B98, niejako przywieszonej obok akumulatora (na załączonym zdjęciu). Wewnątrz niej umieszczone są dwa bezpieczniki: 30A i 50A zabezpieczające odpowiednio obwody grzałki mniej i większej.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	B98.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	62.0 KB
ID:	214634

  8. #108
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    10,014

    Domyślnie

    dzieki za wyjasnienie. skoro slabo koledze grzeje w kabinie, to wydaje mi sie ze warto sprawdzic PTC w akcji któryms sposobem jak opisałem wcześniej. a ponad to jak inni pisali, termostat może niedomaga.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  9. #109
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar wkamil
    Dołączył
    04 2013
    Auto
    156 SW 2.4 JTD Ti '05, 159 SW 2.0 '11
    Postów
    796

    Domyślnie

    Odkopuję trochę...
    Czy ktoś posiadający dodatkowy moduł ogrzewania - 52Y - mógłby sprawdzić jak wygląda u niego w aucie ładowanie zaraz po odpaleniu rano na zimnym silniku (no niekoniecznie rano, ważne żeby było na zimnym silniku). Zastanawiam się jak to jest zaprojektowane co do wydajności alternatora. Albo u mnie coś zaczyna wariować.... albo tak ma być (i biada akumulatorowi przy krótkich dystansach). Mam wrażenie, że jeżeli nie jedziemy na minimum 2000 obrotów, to póki dogrzewanie jest załączone, alternator nie daje rady dać napięcia zdolnego ładować akumulator.

  10. #110
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    10,014

    Domyślnie

    t0m wcześniej napisał że jest nawet 900W poboru mocy. Nie sądzę żeby alternator był w stanie taką moc wygenerować i niebardzo chce mi się szukać dokładnych danych, sam poszukaj. Do tego dochodzą u Ciebie świece żarowe przez parę do parunastu sekund (nawet jak gaśnie kontrolka to one jeszcze jakiś czas są zasilane), nie wiem ile w 2.0, ale w 1.9 16V świece brały po paru sekundach łącznie ok 30A, czyli ~ 360W, a w pierwszej sekundzie/dwóch po włożeniu kluczyka to ok 50A ~600W.

    Diesla nie kupuje się na jeżdżenie wokół komina.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

Podobne wątki

  1. [147]Elektryczna nagrzewnica
    Utworzone przez kurly w dziale 147
    Odpowiedzi: 100
    Ostatni post / autor: 14-10-2015, 11:33
  2. [159] Elektryczna nagrzewnica?
    Utworzone przez Lucas83 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 11-10-2015, 21:10
  3. [159] Elektryczna nagrzewnica 2.4 ?
    Utworzone przez murgal w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 22-01-2014, 10:09
  4. Elektryczna nagrzewnica
    Utworzone przez stripocean w dziale 147
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 22-12-2012, 08:18
  5. [MiTo] Nagrzewnica elektryczna
    Utworzone przez bogas w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 25-01-2012, 00:56

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory