Strona 30 z 50 PierwszyPierwszy ... 202122232425262728293031323334353637383940 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 291 do 300 z 497

Temat: Klimatyzacja

  1. #291
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2015
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    159 2,4 210
    Postów
    589

    Domyślnie Klimatyzacja

    Cytat Napisał jahu Zobacz post
    Moje amatorskie doświadczenie z klimatyzacją jest takie, że sprężarka najczęściej wyłącza się z powodu zbyt dużego ciśnienia (u nas powyżej 18 bar). Rzadziej z powodu awarii czujnika antyzmrożeniowego i innych powodów (np. natury elektrycznej). Zbyt duże ciśnienie łatwo da się odczytać MESem. Przyczyna zbyt dużego ciśnienia to najczęściej zbyt dużo czynnika w układzie, zbyt dużo oleju w układzie, niesprawny wiatrak, brak przepływu powietrza przez chłodnice (np. chłodnice zabite muchami lub zgniłe lamelki chłodnicy) itd. Ale zbyt mało czynnika to raczej słabe ciągle chłodzenie niż wyłączający się kompresor.
    Dla jasnosci. Chłodzić chłodzi. Tylko raz jest to zimny powiew jak z lodówki a innym razem letnie powietrze. Żebym mial jeszcze pewność. Sprężarka powinna chodzić cały czas a ciśnienie powinno być zbijane przepływem powietrza przez chłodnice ? Opcja w której sprężarka załącza się i odłącza nie jest poprawna ?
    Ostatnio edytowane przez hideto ; 12-05-2016 o 15:39

  2. #292
    Użytkownik Pasjonat Avatar jahu
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulia Veloce Q4, GT 1300 Junior (1.75)
    Postów
    3,427

    Domyślnie

    Cytat Napisał hideto Zobacz post
    Opcja w której sprężarka załącza się i odłącza nie jest poprawna ?
    Dokładnie, sprężarka powinna chodzić non stop. Jeśli się odłącza to znaczy, że jakiś zewnętrzna przyczyna ją rozłącza.
    Cieplejsze powietrze to najczęściej rozłączona sprężarka. Parownik jest zimny i jego ogrzewanie trwa kilka chwil, po pewnym czasie znów się załącza sprężarka i powietrze znów jest chłodniejsze. W efekcie na kratkach nawiewu masz zamiast stałego 7-8 stopni zmienne 8-15 stopni.

  3. #293
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2015
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    159 2,4 210
    Postów
    589

    Domyślnie Klimatyzacja

    Ok mam. Ciśnienie skacze do 16300 po czym jest skok obrotów. Czyli pewnie odpięcie klimatyzacji. Po czym spada do 12000.

    Innym razem jest spadek do 10500 i przezdlugi czas sie utrzymuje w okolicy 11000
    Ostatnio edytowane przez hideto ; 12-05-2016 o 16:51

  4. #294
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2015
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    159 2,4 210
    Postów
    589

    Domyślnie

    Opiszę to jeszcze szerzej, może komuś nasunie się coś więcej.

    No więc w ogólnym rozrachunku klimatyzacja działa.... przez jakiś czas. Tzn załączam, ta zaczyna chłodzić (nawet na postoju na biegu jałowym - powietrze tylko z wentylatora). Ustawiam na klimatroniku 16*C i klima chodzi przez kilka minut z coraz mniejszą ilością kresek wentylatorów. By ostatecznie zatrzymać się na 1-2 kreskach. W aucie jest w tym momencie chłodno. Przestawiam temperaturę na 19*C i czuć że ta się podnosi wewnątrz auta wciąż zachowując poziom komfortu. Po pewnym czasie jednak z nawiewów zaczyna lecieć letnie powietrze i przełączenie z 19 na 16*C powoduje rozkręcenie wiatraka do 5 kresek i napier.... letnim powietrzem. I teraz największe zdziwienie, wciskam przycisk off i zostawiam klimatyzację wyłączoną przez około 5-10s. Po czym ją załączam i cały cykl zaczyna się od nowa. Z nawiewów mam zimne powietrze, auto zaczyna się chłodzić. Tak samo wygląda to w trakcie jazdy.

    Parametry wyglądają następująco

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parownik.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	29.7 KB
ID:	200655

    Tak wygląda wykres z parownikiem. Zadana temperatura to 18*C. Klimatyzacja powoli zmniejszała temperaturę wewnątrz auta. Od 31 stopni do około 22 w ciągu bo ja wiem 5-10 minut. Czyli sporo za wolno moim zdaniem. Chwilowy spadek i wypłaszczenie parownika to wyłączenie klimatyzacji.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	cisnienie.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	23.1 KB
ID:	200656

    A tu mamy ciśnienie. Początek wykresu to ciśnienie z ustawieniem na 16*C i brakiem porządnego chłodzenia. Później wyłączenie klimy na 5-10 sekund i odpalenie jej z powrotem i mamy drugą połowę wykresu w trakcie której klima bardzo szybko chłodziła wnętrze auta. Zaznaczę, że parametr 'żądania sprężarki' był cały czas na ON.

    Wynika z tego, ze chyba można olać już sprawę czynnika, skoro klimatyzacja jest w stanie chłodzić szybko i wydajnie i jednocześnie nie wydaje żadnych zbędnych dźwięków. Problem chyba leży gdzieś indziej.
    Ostatnio edytowane przez hideto ; 12-05-2016 o 19:10

  5. #295
    Użytkownik Pasjonat Avatar jahu
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulia Veloce Q4, GT 1300 Junior (1.75)
    Postów
    3,427

    Domyślnie

    Cytat Napisał hideto Zobacz post
    Wynika z tego, ze chyba można olać już sprawę czynnika, skoro klimatyzacja jest w stanie chłodzić szybko i wydajnie i jednocześnie nie wydaje żadnych zbędnych dźwięków. Problem chyba leży gdzieś indziej.
    Powiem tak – mam podobnie, ale chyba przyczyny inne, u mnie ewidentnie na postoju skacze ciśnienie nawet >18 bar i wyłącza klimę, a w czasie jazdy nie. A zaczęło się to wszystko po tym jak urwało się sprzęgło klimatyzacji (nie pamiętam co dokładnie, może wał w sprężarce?, w każdym razie sprężarka nie zatarła się, ale uszkodziła w taki sposób, że nie dało się jej naprawić). Przy wymianie sprężarki uszkodzony został przewód, jeździłem na poprawki z pół roku. Generalnie typowa historia z kiepskim fachowcem, do którego po drobnej awarią jeździ się 10 razy na poprawki.

    Wracając do tematu. Jak widać na parowniku masz dość wysoką temperaturę. U mnie spokojnie osiąga 4-5 stopi i ta temperatura pozwala na efektywne schłodzenie wnętrza. Chyba, że to nie jest temp. parownika, tylko temp. powietrza po zmieszaniu z ciepłym powietrzem. W każdym razie na próbę ustawiłbym temp. LO i zmierzył.
    Odnośnie ciśnienia – na postoju powinno wahać się między 10-17 bar (zgodnie z eLearn). Wentylator skutecznie zbija temperaturę/ciśnienie i w cyklach to się będzie wahać. Pozostaje pytanie – co wyłącza sprężarkę. Ja odpowiedzi nie znam.

    Zastanawiam się czy nie dzielimy przypadkiem włosa na czworo, zamiast po prostu uzupełnić czynnik do 550 i sprawdzić? Chociaż faktem jest, że sprawny układ z połową czynnika nieźle schładza wnętrze. W każdym razie ja się już poddałem z zastanawianiem się – niech fachowcy wezmą na siebie diagnozę.
    Ostatnio edytowane przez jahu ; 12-05-2016 o 19:40

  6. #296
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2015
    Auto
    Nissan Almera 2.2 Di '00; Alfa Romeo 159 TBI '10
    Postów
    100

    Domyślnie

    Gdzie wy sprawdzacie ciśnienie w klimatyzacji. Mam najnowszego MES'a i nie mogę tego znaleźć...

  7. #297
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2015
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    159 2,4 210
    Postów
    589

    Domyślnie

    W ECU silnika.

  8. #298
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2015
    Auto
    Nissan Almera 2.2 Di '00; Alfa Romeo 159 TBI '10
    Postów
    100

    Domyślnie

    No to u mnie nie ma chyba (sprawdzałem w zakładce Parametry). Mam TBi, może dlatego.

  9. #299
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar oleksy00
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    Wrocław/Ostrzeszów, Poland
    Auto
    Giulietta QV 280HP/434Nm
    Postów
    272

    Domyślnie

    Jest w Tbi. Laczysz się z silnikiem i gdzieś bliżej końca w parametrach będzie w mbarach

  10. #300
    Użytkownik Alfa i Omega
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Poznan/Wrzesnia
    Auto
    Była AR 159 2.0 JTDm, Byla AR 147 FL 1.6 TS 105KM Distinctive
    Postów
    313

    Domyślnie

    Czy to nie jest jeszcze tak, ze przyczyna problemow z cisnieniem moze lezec w zaworze rozprezajacym a nie sprezarki (sprzeglo) czy ilosci czynnika - mowie o 460 zamiast 500/550 ? Dzisiaj mi tak zasugerowal jeden mechanior podczas luznej rozmowy, ktory klimy glownie nabija i odgrzybia, w AR nie naprawial a jesli juz to glownie VAG.

    U mnie dobite 460, cisnienie ponizej 9 a temp parownika +25 st.

Podobne wątki

  1. Klimatyzacja
    Utworzone przez cinek003 w dziale 156
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 04-04-2014, 12:36
  2. Klimatyzacja w 159
    Utworzone przez sAweK w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 22-02-2014, 18:46
  3. Klimatyzacja!
    Utworzone przez Green Boy w dziale 156
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 27-03-2013, 10:08
  4. [33] klimatyzacja
    Utworzone przez elbus w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 23-07-2010, 15:14
  5. Klimatyzacja???
    Utworzone przez sylwek9161 w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 13-07-2010, 15:17

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory