Zobacz wyniki ankiety: Jaki olej byś wybrał/wybrała?

Głosujących
170. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Motul

    34 20.00%
  • Vavoline

    20 11.76%
  • Castrol

    4 2.35%
  • PENRITE

    7 4.12%
  • MILLERS OILS

    33 19.41%
  • Selenia

    12 7.06%
  • Yacco Lube

    1 0.59%
  • Texaco

    1 0.59%
  • Total

    3 1.76%
  • Mobil

    3 1.76%
  • RAVENOL

    13 7.65%
  • Shell

    14 8.24%
  • Fuchs

    4 2.35%
  • Midland

    0 0%
  • Eurol

    9 5.29%
  • Liqui Moly

    12 7.06%

Temat: Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??

  1. #6271
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    09 2011
    Mieszka w
    warszawa
    Auto
    była Julka 2012 sport&premium1 1,4TB 120 km + TomTom2+czerwone brembo +oryginalne chlapacze :)
    Postów
    1,748

    Domyślnie

    Cytat Napisał jersey Zobacz post
    Millersa dodam jutro, dzisiaj zabrałem się za tworzenie zestawienia z olejami do AR i tylko AR i trochę mi to zeszło

    Wyglądać to będzie tak: https://docs.google.com/spreadsheets...pqNDCz24NaOCcI

    W zakładkach będą poszczególne modele AR (planuję dać modele od 145 w górę), w każdej zakładce lista silników dla danego modelu, dla każdego silnika lista olejów które spełniają wymagane normy (wg głównej tabelki z danymi technicznymi) i dodatkowe oznaczenia kolorystyczne (tło dla bazy olejowej jak w dużym zestawieniu i kolor tekstu dla polecane/nie polecane/neutralne.

    Na razie są tylko TSy ze 156 i bez polecane/nie polecane, bo tworzyłem sobie wzorcowy arkusz do tego zestawienia. Większość danych będzie się powtarzać, bo w sumie jest siedem norm stosowanych przez FIATa dla AR, ale chyba najłatwiej będzie szukać po modelach AR. Nowe zestawienie będzie się powoli wypełniać
    Jak koledzy pisza wyżej zestawienie robi wrazenie. Aczkowiek mam pelen mentlik w glowie odnośnie Selenii i Motula. Ogolnie sa glosy na forum ze ani Selenia ani Motul to nie sa pelne syntetyki sensu stricto, a tu jak wol przy motulu ze pelen syntetyk a przy części selenii ze albo technologia syntetyczna albo tez pelen syntetyk (wzialem pierwszego z brzegu 5w40). I weź tu bądź

  2. #6272
    jersey
    Gość

    Domyślnie

    Prawdopodobnie Motul oznacza wszystkie oleje jako full synthetic (co wg prawa wolno im robić jeżeli mają grupę III jako bazę), a Selenia niektóre oznacza jako technologia syntetycza. Co w sumie może oznaczać to samo.

    Tak jak pisałem - tam gdzie znajdę twarde dane, albo info w MSDS że coś ma inną bazę niż deklaruje producent to poprawiam, ale nie wszystkie oleje były badane, albo jak były to nie znalazłem wyników takich badań.

  3. #6273
    Moderator Znawca Avatar Artih
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Auto
    Maserati Quattroporte 4.2 V8
    Postów
    1,987

    Domyślnie

    Ani Motul ani Valvoline nie mają już 100% syntetyków.

    Szkoda, żeby to zestawienie było "zestawieniem etykiet olejowych" a nie zestawieniem konkretnym i prawdziwym.
    Ale oczywiście autor decyduje bo to jego praca i czas.


    Alfa Romeo 145 Boxer 1.7 16V 129KM 1995r
    Alfa Romeo 146 Boxer 1.6 103KM 1996r
    Alfa Romeo 147 Progression 1.9 JTD-M 16V 140KM 2004r
    Alfa Romeo 147 Distinctive 1.9 JTD-M 16V 140KM 2004r
    Alfa Romeo 155 Super 2.0 TS 8V 144KM 1993r
    Alfa Romeo 155 Super 2.5 V6 12V 165KM 1992r
    Alfa Romeo 156 Distinctive 1.9 JTD 8V 115KM 2002r
    Alfa Romeo 156 Q-System 2.5 V6 24V 190KM 1998r
    Alfa Romeo 156 Q-System 2.5 V6 24V 190KM 2000r
    Alfa Romeo 159 Q4 2.4 JTD-M 20V 210KM @248KM 2007r

    Alfa Romeo 166 Distinctive 2.4 JTD 10V 150KM 2004r
    Alfa Romeo 166 Distinctive 2.5 V6 24V 188KM 2003r

    Maserati Quattroporte Automatica 4.2 V8 400KM 2008r

  4. #6274
    jersey
    Gość

    Domyślnie

    Żeby było konkretne i prawdziwe to trzeba mieć konkretne i sprawdzalne informacje.

    Tak jak już pisałem i powtórzę po raz ostatni:
    - jeżeli gdzieś znajdę wyniki badań oleju które mówią co innego niż etykieta,
    - jeżeli w MSDS podany jest przybliżony skład i numer(y) CAS świadczą o czymś innym niż etykieta (zawsze sprawdzam wpisując olej),
    - wreszcie jeżeli producent/dystrybutor odpowie mi na maila z zapytaniem o skład bazy i nie będzie się zgadzało z etykietą;

    To wtedy poprawiam. Bez wahania i z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku. Zresztą jest trochę olejów które w tabeli są o klasę niżej (czasami o parę bo jest chyba jakiś "pełen syntetyk" który jest sklasyfikowany jako półsyntetyk czy nawet minerał. Ale tak nie zawsze jest, a dodatkowe informacje które można uznać za dane (wybacz, ale dyskusje na forum danymi nie są) aż tak łatwo dostępne nie są. Dlatego zresztą rozdzieliłem PAO/Estry, Pełen Syntetyk (i ostatnio GTL). I dlatego również przy wyjaśnieniach poszczególnych typów olejów dałem jak byk info, że w Pełnym Syntetyku może być bliżej nieokreślona ilość gr. III.

    Tylko kto tam by czytał wyjaśnienia Lepiej kliknąć w zakładkę z gęstością i szukać "syntetyk".

    Jeżeli ktoś ma jakieś wątpliwości co do konkretnych olejów i ma konkretne informacje to chętnie takie informację przyjmę i wpisy w zestawieniu poprawię. Samych informacji rzecz jasna ujawniać nie mam zamiaru. Sprawdzę co i jak i wiadomość może być skasowana. Ale tylko na podstawie wpisów z forum pt. "ja wiem" nic zmieniać nie będę. Bo tak każdy (ze mną włącznie) może napisać. Był tu nawet, tak dla konkretnego przykładu, niedawno przedstawiciel Millersa który wciskał, że EE bodajże ma za bazę PAO.

    -------------

    Dodałem XFE 10W-40 od Millersa i wszystkie EE jakie znalazłem na ich stronie.

    Do zestawienia z AR dodałem wszystkie silniki z przedliftowej 156 (oprócz GTA) i oleje do nich z glównego zestawienia.
    Ostatnio edytowane przez jersey ; 29-10-2014 o 22:59 Powód: Dodano

  5. #6275
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Marczy
    Dołączył
    02 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Ford S-Max 2.2 TDCi
    Postów
    341

    Domyślnie

    Cytat Napisał reynevan1987 Zobacz post
    Mam taki olej zalany w moim BMW 318i, wcześniej silnik zalany był EDGE 5W30. Na pewno zauważyłem że po zmianie silnik ciszej pracuje po zimnym starcie i w sumie to tyle, zobaczymy jak w zimie będzie gdy mrozy nastaną większe


    Cytat Napisał reynevan1987 Zobacz post
    Dzięki za rady. Może zatem coś takiego?
    https://www.motul.com/pl/pl/products...00-x-cess-5w40
    Taki olej leje do Barchetty, dużo osób taki poleca. Dlaczego? Nie wiem
    Ford S-Max 2.2 16v TDCi '13
    FIAT Barchetta 1.8 16v VFD '00
    FIAT Punto 1.1 8v FIRE '99

  6. #6276
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010
    Postów
    2,091

    Domyślnie

    Ja też nie wiem - zwłaszcza, że podróbki przez lata krążyły
    Serdecznie pozdrawiam,
    PW znów dostępne ale najlepiej: wlyszkow@vp.pl
    ANALIZY OLEJU

  7. #6277
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    Gorzyczki okolice Wodzisławia Śląskiego
    Auto
    Same ALFICE
    Postów
    4,445

    Domyślnie

    Mój JTDek przy następnej wymianie dostanie coś z Amsoila 5w40 + archoila AR9200, lecz nie jestem w 100% przekonany do tego specyfiku i jego ceny, bo czy w ogóle coś daje? Szkoda było by wywalać 80 zł na dobry marketingowy opis.

  8. #6278
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010
    Postów
    2,091

    Domyślnie

    AR9200 jest na bazie nano WS2 czyli nano dwusiarczku wolframu - jednego z najbardziej smarnych składników znanych obecnej motoryzacji. Stosuje się to w motorsporcie jak i do składania wyczynowych silników aby się nie zatarły podczas pierwszego rozruchu.
    Ja zastosowałem ten preparat niedawno kiedy nowym autem musiałem pojechać w trasę ~2t km ze sporym bagażem i przez góry a szkoda było mi wylać olej kiedy silnik się docierał jeszcze. Z ciekawości zrobiłem analizy oleju przed (1525km na liczniku - nowe auto olej fabryczny 0W-20) i po (stan licznika 3440km). Wynik zdecydowanie przerósł moje oczekiwania bo zużycie przez te ~2tkm było tak niewielkie jakby silnik miał z 50tkm zrobione, dawno po dotarciu, wypłukany i po kilku wymianach świeżego oleju:

    Przebieg 1525km - poziom żelaza w oleju 16ppm, poziom aluminium 6ppm
    Przebieg 3440km - odpowiednio 19ppm i 7ppm (przyrost poziomu żelaza w oleju rzędu 1,5ppm/tkm a aluminium rzędu 0,5ppm/tkm).

    Oczywiście olej ten sam pełen mazideł montażowych itp. a sam silnik nadal w okresie dotarcia więc zużycie ma prawo być podwyższone.

    Moje wrażenia z porównania AR9200 i AR9100 w tym samym silniku są takie, że rzeczywiście nano WS2 smaruje i obniża tarcie trochę lepiej od nanoboranów z AR9100 ale z drugiej strony AR9100 daje dodatkowy spory TBN czego nie ma w AR9200.
    Serdecznie pozdrawiam,
    PW znów dostępne ale najlepiej: wlyszkow@vp.pl
    ANALIZY OLEJU

  9. #6279
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    08 2014
    Auto
    Jeep, Alfy póki co jeszcze nie mam, niestety nie można mieć wszystkiego!
    Postów
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał jersey Zobacz post
    Ostatnio trochę to zaniedbałem, ale brakowało czasu, żeby przysiąść. Skompiluje to zestawienie do jakiejś uproszczonej wersji z olejami tylko do Alf, bez gęstości które dla Was (bo ja już AR nie mam) nie mają znaczenia i dorzucę info o najbardziej polecanych olejach stąd i z angielskiego alfaclubu.

    Powinno być bardziej przydatne no i przejrzyste niż to obecne. Później będę już oba zestawienia uzupełniał równolegle, jeżeli w dużej tabeli pojawią się oleje do AR
    Gratuluję tytanicznej pracy!

    A swoją drogą to ten wątek (poświęcony olejom) mógłby stanowić osobne forum.
    Ostatnio edytowane przez Marek59 ; 31-10-2014 o 17:56

  10. #6280
    jersey
    Gość

    Domyślnie

    Dziękuję

    Do drugiego zestawienia (tego z nazwami olejów dla AR) dodałem 147 i dokończyłem 156. W 147 po lifcie zmienił się olej zalecany przez AR do tego silnika. Mianowcie chcą, żeby lać rajdowe 10W-60 i tylko 10W-60. W przedlificie, podobnie jak w 156 do TSa 2.0 dopuszczano 5W-40. Czyżby AR skapnęło się, że jednak z konstrukcją silnika jest coś nie teges i żeby było choć trochę lepiej trzeba lać rajdowy olej? Szkoda, że tak późno. No i ciekawe jak to się ma do dwulitrowych TSów z przedliftów i ze 156 czy Gtv.

    A właśnie - Gtv. Jeżeli zagląda tu jakiś użytkownik Gtv 916 - byłbym wdzięczny za zerknięcie do instrukcji i podanie numerów silników oraz nazwy zalecanych Selenii (jaka dla jakiego silnika). Bo jakoś nie mogę znaleźć instrukcji do Gtv.

Podobne wątki

  1. temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale 147
    Odpowiedzi: 233
    Ostatni post / autor: 13-12-2021, 15:53
  2. Temat rzeka, jakich żarówek używacie/polecacie??
    Utworzone przez KlaudioOs w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 24-02-2013, 21:26
  3. Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale 166
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 04-01-2012, 09:55
  4. Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale GT
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 04-06-2010, 14:07

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory