Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Temat: Czy stary DOT opony = zła opona

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta Avatar tomas1907
    Dołączył
    01 2010
    Mieszka w
    Ornontowice
    Auto
    BMW 320d, Giulietta
    Postów
    261

    Domyślnie Czy stary DOT opony = zła opona

    Wczoraj w knajpie rozwinął się temat opon leżakowanych. Temat nie był poruszany jakoś dosadnie a warto by chyba o tym porozmawiać, jakie są wasze spostrzeżenia, kto na tym jeździ i jaka jest jego opinia?

  2. #2
    Użytkownik Znawca Avatar marshall
    Dołączył
    03 2009
    Mieszka w
    śląsk kręcę się tu i tam
    Auto
    jakieś alfy
    Postów
    1,055

    Domyślnie

    to zalezy ile lat leżała to jedno a 2 zalezy jak była składowana, możesz kupic leżaka który był w dobrych warunkach przechowany ... a możesz kupić padło nowe którego bedzie biło na wywazarce ....
    Zaczęło się niewinnie od pięknej 147 po 30sztuce tej marki stwierdzam że virus Alfa działa
    Aktual:
    AR 166FL 3.0 v6
    AR GT
    AR 166FL 2.4jtd 20v
    Zastava 750

  3. #3
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2010
    Auto
    mam
    Postów
    4,287

    Domyślnie

    Co rozumiesz przez stary DOT? 1, 2, 3 czy może 4 lata? Kolejna kwestia czy chodzi o używkę czy nową nieużywaną? Zgodnie z polską normą opona starsza niż 3 lata nie jest uznawana jako opona nowa mimo iż jest nieużywana. Co do używek to niestety DOT ma spore znaczenie. Kiedyś z felgami kupiłem 5letnie opony Uniroyal'a i mimo 5-6mm bieżnika na mokrym była bardzo słaba, a przecież Uniroyal słynie z dobrej przyczepności na mokrym więc widać wiek zrobił swoje...

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta Avatar tomas1907
    Dołączył
    01 2010
    Mieszka w
    Ornontowice
    Auto
    BMW 320d, Giulietta
    Postów
    261

    Domyślnie

    Chodzi mi oczywiście o opony nieużywane i nigdy nie zakładane na felgi a z DOT koło roku 2005 2006. Sam mam teraz założone zimówki z 2006 roku które kupiłem nieużywane i powiem szczerze nie zauważyłem jakiś braków trakcyjnych tych opon a nierzadko jadę i po 190 km\h do porównania mam na co dzień jeszcze Mito, Peugeota 206, Outlandera i Kia Carnival gdzie wszystkie maja praktycznie nowe opony "świerzaki"

  5. #5
    Użytkownik Ogier Avatar mar222
    Dołączył
    08 2010
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Alfa 164
    Postów
    149

    Domyślnie

    Dużo zależy jak sie przechowuje opony uzywane z felgami to sie wiesza na hakach a bez felg stawia pionowo, pozatym stara opona z biegiem czasu sie rozbija i np. z 195 robi sie 205 widziałem taka akcje w mercu znajomego od kupna mercedesa z salonu 2001r na tych samych oponach! tylko ze przejechał autem 34tys ale sa ludzie i taborety ja nigdy nie oszczedzam na takich rzeczach bezpieczeństwo najwazniejsze.

  6. #6
    Użytkownik Romeo Avatar Zonkil
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Lubaczów/Berlin
    Auto
    Gokart 2.0 TB V6
    Postów
    799

    Domyślnie

    to jak opona będzie się sprawowała po kilku latach leżakowania zależy tylko i wyłącznie od miejsca i warunków w jakich przebywała...
    brat, nieświadom opisu na oponach przywiózł z Niemiec opony Dunlop jakieś tam zimowe na stalowych felgach... jak się później okazało DOT był (488) co znaczy że opona była z 48 tygodnia 1998r(!!!) czyli z poprzedniej dekady...
    stan: 8mm, jeszcze "włoski" na bokach, ogólnie wyglądała jak bym ktoś na niej zrobił 200km...
    co ciekawe opony te ani na barkach, ani na rowkach, ani nigdzie nie miała żadnych śladów popękania czy też sparcenia...

    poszły do znajomego tamtej zimy i do tej pory na nich jeździ bez żadnych objawów ślizgania się ponadprzeciętnego lub coś...

    ogólne warunki przechowywania opon to: suche, klimatyzowane pomieszczenie z temp 10-25 *C, ŻADNYCH smarów/olejów w pobliży, zakaz mrożenia lub gotowania w lecie opon w tzw. blaszakach...


    z resztą skoro do 3 lat opona jest uznawana jako nowa to znaczy że w takich warunkach guma starzeje się bardzo wolno i jej właściwości nie maleją natychmiastowo a co za tym idzie po następnych 3 latach też nie powinna ulec jakiejś znaczącej degradacji


    takie moje zdanie i opieram je na tym że kiedyś interesowałem się właśnie tym tematem myśląc o wyżej wymienionych oponach a informacje te uzyskałem poprzez przeszukiwanie internetu


    Pozdrawiam
    Tomasz

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta Avatar tomas1907
    Dołączył
    01 2010
    Mieszka w
    Ornontowice
    Auto
    BMW 320d, Giulietta
    Postów
    261

    Domyślnie

    Polecam przeczytanie tych wypowiedzi: http://www.opony.com.pl/opony-porady...y-i-mity/?id=3

    Nie sądzę by przedstawiciel np firmy Continental czy Pirelli w tej sytuacji mijał się z prawdą, przecież nic na tym nie zyskuje a wręcz traci, bo zawsze mogli by powiedzieć jak niektórzy że "opona 3 letnia nie ma nawet połowy swoich właściwości" Tesli chodzi o PSO to nie można powiedzieć że wypowiedz jest po to żeby sprzedać swoje starocie bo u nich nie ma opon starszych jak 12 miesięcy

  8. #8
    Użytkownik Romeo Avatar Zonkil
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Lubaczów/Berlin
    Auto
    Gokart 2.0 TB V6
    Postów
    799

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomas1907 Zobacz post
    Polecam przeczytanie tych wypowiedzi: http://www.opony.com.pl/opony-porady...y-i-mity/?id=3

    Nie sądzę by przedstawiciel np firmy Continental czy Pirelli w tej sytuacji mijał się z prawdą, przecież nic na tym nie zyskuje a wręcz traci, bo zawsze mogli by powiedzieć jak niektórzy że "opona 3 letnia nie ma nawet połowy swoich właściwości" Tesli chodzi o PSO to nie można powiedzieć że wypowiedz jest po to żeby sprzedać swoje starocie bo u nich nie ma opon starszych jak 12 miesięcy

    To co podałeś tylko potwierdza że opona prawidłowo przechowywana nawet po kilku latach nie traci swoich właściwości co możemy zobaczyć na przykładzie opon do aut sportowych(Alfa Romeo) i dlatego też tak jak było napisane w artykule pierwszym kryterium powinien być wizualny stan techniczny opony a nie jej rocznik

  9. #9
    Użytkownik Rowerzysta Avatar tomas1907
    Dołączył
    01 2010
    Mieszka w
    Ornontowice
    Auto
    BMW 320d, Giulietta
    Postów
    261

    Domyślnie

    Dokładnie tak jak piszesz, opona która przez X czasu leżała i wygrzewała się na słońcu nigdy nie będzie taka czarna jak opona która była w chłodnym miejscu i w cieniu bez dostępu deszczu, a poza tym chyba nie ma żadnych wątpliwości która opona jest lepsza czy swierzą użytkowana przez 3 lata na samochodzie w soli, deszczu, różnych roztworach które się na nią kleją i słońcu, czy opona niezakładana na która nie działa ciśnienie i żadne siły w cieniu i bez pozostałych czynników a która ma przykładowo 5-6 lat

  10. #10
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar kasza85
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    jelenia góra
    Auto
    Alfa Romeo 166 3, 0 24v 2000r
    Postów
    776

    Domyślnie

    starym oponom mówię nie, też nieświadomie kupiłem na szybko 9 - cio letnie opony, i co z tego że zaoszczędziłem kilka PLN, co z tego że wyglądały na nowe, miały cycki itd itp jak po przejechaniu niecałych 1kkm auto poszło na żyletki, w ciepły dzień na asfalcie bez piachu opony straciły przyczepność. leżakowanym oponom mówię stanowcze nie. straciłem auto, dobrze że mi się nic nie stało.
    Alfa 164 3.0 94r - była
    Alfa 164 3.0 96r - była
    Alfa 166 3.0 00r - jest

Podobne wątki

  1. Stary silnik a skrzynia
    Utworzone przez maciasgta w dziale 156
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 10-01-2014, 00:20
  2. Stary/Nowy powitał ;)
    Utworzone przez Adolvo w dziale Tu się witamy
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 27-10-2012, 15:36
  3. 156 [klekocze jak stary diesel] :D
    Utworzone przez m4rk w dziale Kupić - nie kupić? Auta z ogłoszeń
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 27-04-2011, 19:45
  4. Stary jak ch....olera
    Utworzone przez Rosik w dziale Zachodniopomorskie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 07-08-2008, 20:04
  5. [145/146] stary i nowy 1.4 TS
    Utworzone przez Alfi w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 30-03-2008, 21:02

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory