Strona 1 z 6 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 56

Temat: Diesel vs. benzyna.

  1. #1
    dwilk
    Gość

    Domyślnie Diesel vs. benzyna.

    Temat jest konsekwencja dyskusji z tematu "Porady przy zakupie". Musialem wybrac prefix, ale temat jest rownie aktualny dla G jak i Miciakow.

    Rozstrzasamy roznice w charakterystyce, a co za tym idzie, odczuciach (subiektywnych i obiektywnych) zachowania sie auta w roznych sytuacjach na drodze, wyposazonego w silnik Diesla i benzynowy.
    Oczywiscie mowimy o ultra nowoczesnych dieslach, a nie TDI z lat 90'.

    Moje doswiadczenia wskazuja, ze mimo wrazenia lepszych wartosci przyspieszen i elastycznosci diesla, slinik benzynowy jest w konsekwencji dynamiczniejszy.

    Obecnie dosiadam G z silnikiem MultiAir, 170KM. Dotychczas jezdzilem Laguna 2.2dci o mocy 150KM.

    Oczywiscie istnieje duza roznica w stosunkach moc/masa, Laguna musiala ciagnac 1800kg gdzie G ma +/- 1350kg.

    Po odebraniu G bylem lekko rozczarowany, wydawalo mi sie, ze, w porownaniu z Laguna bedzie prawie fruwac. A odczucia byly takie-sobie.

    Pomine test organoleptyczny (czyli drag race , gdzie G zmiotla Lagune, ale wspomne o waznym aspekcie, a wlasciwie trzech:

    1. szeroko dyskutowana w poprzednim watku elasytycznosc
    2. umiejetnosc wykorzystania przebiegu momentu i charakterystyki mocnej benzyny po dosw. z dieslem na odcinku 50k km
    3. wizerunek

    Ad 1: nie mam doswiadczen z G w dieslu, ale Laguna nie byla juz tak ochocza do zrywu, gdy ja depnalem przy 100km/h na 6-tce. Chwile to trwalo, zamin, jak sie wydawalo, turbina uzyska przyzwoita sprawnosc (w Lagunie jest Garrett ze zmiennymi lopatkami). Nalezalo sobie radzic, wciskajac gaz odpowiednio wczesniej. Gdy juz "moc" sie pojawiala, samo wyprzedzanie trwalo krotko, a wskazowka zapierniczala do 160-170km/h, potem juz checi powoli sie konczyly. Licze sie takze z oczywista zmienna, czyli przebiegiem auta w okolicach 180k km.
    W tym momencie nalezy oczywiscie zestawic to z zachowaniem una Macchina benzinata G, przy 100km/h na 6-tce, ma takze moment zawahania, jednak bez porownania krotszy, ale "moc" pojawia sie wolniej.
    Jesli wiec sprint zakonczymy przy 130km/h, to diesel osiagnie ta predkosc szybciej, zalety benzyny ujawnilyby sie gdybysmy "cisneli" dalej.

    Ad2. tu sprawa jest oczywista, benzyna ciagnie dluzej na biegu, rozsadny moment obrotowy zaczyna sie przy 2000obr/min a konczy przy 6000obr/min. Trzeba pamietac, ze depniecie w podloge przy 1200obr wywola efekt odwrotny od zamierzonego. Zdusimy silnik. Diesel ma przy 1200obr juz wystarczajacy moment, aby rozpoczac przyspieszanie. Tu pojawia sie pewnien wniosek: diesel slabo nadaje sie do jazdy "sportowej", przy probie wyciagniecia "maxa" z silnika, benzyna oferuje "bezpieczniejszy" rozklad momentu, a jedyna konsekwencja przeciagniecia jest odciecie zaplonu . Diesel "zdechnie" na 500-800 obrotow przed odcieciem.
    Teoria poprawna, jesli nie jedziemy po torze Indiana (40 kolek bez zakretow).
    Apekty rokladu mas pomijam.

    ad3. to raczej humorystycznie, decyzja zakupowa zapadla gdzies w zakamarkach mojego skacowanego umyslu. Wpadlem do salonu i powiedzialem: 1,4MA. Alfa Romeo jest dla mnie powiazana z benzyna (choc historycznie to ma "pewne" tradycje z dieslem - CR). Nie przewidywalem innego zestawienia. Pomijam kwestie dzwieku silnika (no, MA tez nie ma sie czym chwalic) czy zapachow.
    Jezdzilem jednak Audi Q7 z 4.2TDI - dzieki automatowi i wyciszeniu kabiny, diesla mozna bylo rozpoznac po dowodzie rejestracyjnym.

    Uff, wymlodzilem poemat.
    Pozostaje sprawdzic moje teorie w praktyce, niniejszym rzucam rekawice.
    Ostatnio edytowane przez dwilk ; 31-03-2011 o 12:33

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Sierek
    Dołączył
    09 2010
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    Gulietta QV
    Postów
    282

    Domyślnie

    W pełni zgadzam się z przedmówcą.
    Dodam tylko, że dzięki większemu momentowi obrotowemu przy niższych obrotach, diesel szczególnie dobre wrażenie robi w cięższych samochodach. Duży moment obrotowy dobrze wypełnia zapotrzebowanie na duży moment pędu (jeśli założymy tą samą do uzyskania, co w lżejszym samochodzie, prędkość).

  3. #3
    Użytkownik Znawca Avatar rybakmj
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Grajewo,podlasie
    Auto
    Kia Sportage 1.6 PB 177km
    Postów
    1,706

    Domyślnie

    Jeśli mozna 2 słowa; porównanie laguny i jej ospałego 2,2 150km do dynamicznego 1,4 170km giuliety jest troszke niesprawiedliwe.Po pierwsze 2,2 150km to jednostki znane z nie trzymania serii,charakterystyka momentu jest taka sobie no i na koniec masa samej laguny w tej wersji,jak sam zauwazyłeś,jest mało korzystna.Jesli porównywać do diesla to należało by wziąć konkurenta w postaci 2,0 JTDM 170km.NIe porównywalnie lepszy dół w stosunku do francziza 2,2,no i dość mocno zblizona masa auta oraz moc do konkurenta.1,4 170km przejechałem się tylko raz na jeździe próbnej i tylko do max 140km/h,ale w moim odczuciu 2,0 170km zbierało się lepiej,a jestem pewien że przy prędkościach powyżej 160km/h diesel by sobie lepiej poradził.Ktos może powiedzieć ,że moment zrobił swoje i ok zgodzę sie z tym w pełni.G 1,4 170km to zwinne autko,ale jak dla mnie brakuje tam pojemności,a turbo dziura mogła by byc mniejsza ( chyba że akurat takim modelem jechałem),że o sporym apetycie na paliwo nie wspomnę (sugeruję sie danymi z kompa pokładowego).2,0 170km zrobiło na mnie lepsze wrażenie zarówno w mieście jak i na trasie.Plus 1,4 T to mozliwość mocniejszego kręcenia,ale też bez jakiejś przepaści ( 5500 a nawet mniej)

    Oczywiście zgadzam się ,że T.benzyna ma zupelnie inną charakterystykę,ale w jednym i drugim przypadku przyspieszanie ze 100km/h na 6 biegu to troszke przy małe obroty zwłaszcza dla 1,4.

    Acha najważniejszy aspekt ( w moim odczuciu); co prawda doświadczenie wyniesione na mojej jednostce,ale w miare obrazowe-swoim jtd nie raz jadę w postaci: wyprzedzam wszystko na trasie,a prędkości 200+ są bardzo częstym gościem i wynik spalania mi wychodzi max 9,5litra,nigdy go nie przekroczyłem choć mocno się starałem.Takie 1,4 T podejrzewam bardzo łatwo by ten wynik pokonało i to przy sporo mniej dynamicznej jeździe.

    Oczywiście nie chcę nikomu nic zarzucać ani narzucać.Rękawice zostały rzucone,ja je podejmuję ,ale w mysl kulturalnej dyskusji.
    Ostatnio edytowane przez rybakmj ; 31-03-2011 o 12:58

  4. #4
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar radosuaf
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Poznan, Poland, Poland
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM MY21
    Postów
    8,304

    Domyślnie

    Kolego rybakmj, jak się kupuje Alfę Romeo, spalanie powinno być na samym końcu aspektów . Ja np. nie trawię diesla ze względu na dźwięk (chociaż już pisałem, że JTDm 2.0 ma jak na klekota wyjątkowo akceptowalny) i smród z rury. Osiągi nie mają dla mnie większego znaczenia. Chętnie kupiłbym wolnossącą benzynę, bo lubię sobie auto "przeciągnąć", ale na wolnossący silnik w Alfie już się raczej nie zanosi .
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM 2021
    Peugeot 308 SW 1.2 130 KM 2019

    Były: Renault Clio I 1.2, Peugeot 307 SW 1.6 110 KM, AR 147 1.6 TS 105 KM, Giulietta 1.4 MA 170 KM, Giulietta 1.4 MA 150 KM, Alfa Romeo 75 2.0 TS

  5. #5
    dwilk
    Gość

    Domyślnie

    Mocy Laguny bym sie nie czepial, nie moge odnalezc pdfa z hamowni - po aferze z wtryskami i intercoolerem pojechalem na hamownie: 144KM / 316nm - czyli jak na 5lat i 180k km nie jest zlym wynikiem. Tym bardziej dziwne byly moje odczucia po odebraniu G.

    Rzut rekawica to zacheta do jakiegos malego race Ale do dyskusji oczywiscie takze zapraszam.

  6. #6
    Użytkownik Znawca Avatar rybakmj
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Grajewo,podlasie
    Auto
    Kia Sportage 1.6 PB 177km
    Postów
    1,706

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwilk Zobacz post
    Mocy Laguny bym sie nie czepial, nie moge odnalezc pdfa z hamowni - po aferze z wtryskami i intercoolerem pojechalem na hamownie: 144KM / 316nm - czyli jak na 5lat i 180k km nie jest zlym wynikiem. Tym bardziej dziwne byly moje odczucia po odebraniu G. Rzut rekawica to zacheta do jakiegos malego race Ale do dyskusji oczywiscie takze zapraszam.
    Zatem sam masz dowód iż te jednostki mocy nie trzymają,a przypadek nie odosobniony tylko powielony.180k km w dieslu,to jednak mimo wszystko, nie ogromna wartość.

    Jeśli chodzi o race to ja zawsze jestem chętny.Jesli będziesz w Bigłoraju to bardzo chętnie przekonam się na co stać 1,4 T w porównaniu z moim poczciwym JTD.
    Wielce to ciekawe by było,pewnie nie tylko dla nas.



    Cytat Napisał radosuaf Zobacz post
    Kolego rybakmj, jak się kupuje Alfę Romeo, spalanie powinno być na samym końcu aspektów
    Jestem absolutnie za .Poprostu zobrazowałem na ileś ekonomikę szybkiej jazdy dieslem i benzyną.Jest ona conajmniej znacząca.

  7. #7
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar radosuaf
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Poznan, Poland, Poland
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM MY21
    Postów
    8,304

    Domyślnie

    Jeśli już dyskutować o kosztach, to trzeba by uwzględnić koszty serwisowania diesla, bo to często zapominany aspekt, ludzie podniecają się tylko średnim zużyciem paliwa...
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM 2021
    Peugeot 308 SW 1.2 130 KM 2019

    Były: Renault Clio I 1.2, Peugeot 307 SW 1.6 110 KM, AR 147 1.6 TS 105 KM, Giulietta 1.4 MA 170 KM, Giulietta 1.4 MA 150 KM, Alfa Romeo 75 2.0 TS

  8. #8
    jarek99
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał radosuaf Zobacz post
    Jeśli już dyskutować o kosztach, to trzeba by uwzględnić koszty serwisowania diesla, bo to często zapominany aspekt, ludzie podniecają się tylko średnim zużyciem paliwa...
    Przy nowych autach to koszty sa porównywalne.

    Natomiast mam takie pytanie jakie jest spalanie G. MA przy dynamicznej jezdzie w trybie Dynamic po mieście nie chodzi mi o butowanie tylko jazda dynamiczna?

  9. #9
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar kasztelan
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    stolicy
    Auto
    logiczne że alfa
    Postów
    5,319

    Domyślnie

    http://moto.onet.pl/1640932,1,epoka-...ul.html?node=2
    I w tym momencie Panowie diesel odpada Nic już go nie uratuje oprócz 'widzimisię' nabywcy który chce diesla bo tak.

  10. #10
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    01 2011
    Mieszka w
    01-486 Warsaw PL / 95014 Cupertino CA
    Auto
    Dające Radość z Jazdy
    Postów
    628

    Domyślnie

    Tak może troszkę od czapki napiszę - ale skoro już mowa o oszczędności w kontekście zalet oraz wad .... to nie wiem jak MA - ale uparty i oszczędny właściciel benzyniaka ma szanse na przerobienie auta na gaz .... diesla ... nie koniecznie.

Podobne wątki

  1. [Giulietta] Benzyna&LPG czy Diesel??
    Utworzone przez Przemo8 w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 31-03-2014, 00:11
  2. benzyna czy diesel ???
    Utworzone przez kriss85 w dziale Porady przy zakupie
    Odpowiedzi: 258
    Ostatni post / autor: 15-07-2013, 20:54
  3. 156 czy 147?? benzyna+gaz czy diesel??
    Utworzone przez daniel675 w dziale 156
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 31-12-2012, 09:59
  4. diesel czy benzyna?
    Utworzone przez ricardo76_stg w dziale 147
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 27-02-2011, 21:03
  5. 166 lub 159. Diesel vs Benzyna
    Utworzone przez bocianpolski w dziale Porady przy zakupie
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 28-12-2009, 15:31

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory