Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Temat: Czy to tylko ja nie potrafię płynnie ruszać, czy to problem z Julką?

  1. #1
    TheRealDeal
    Gość

    Domyślnie Czy to tylko ja nie potrafię płynnie ruszać, czy to problem z Julką?

    Temat pół żartem pół serio, bo wydaje się, że coś może być na rzeczy Dotychczas tłumaczyłem ten "problem" faktem, że mogę nie puszczać sprzęgiełka płynnie, może to wina używania klawiatury od ponad 20 lat, ale mniejsza z tym. Aby samochód ruszył płynnie muszę się bardzo postarać, więc nie jest niemożliwe, ale z drugiej strony mnie się to wydaje być dziwne biorąc pod uwagę moje doświadczenia z innymi samochodami(zaledwie 10 lat jestem kierowcą, nie będę tutaj zgrywał mistrza kierownicy tira ).

    Aby nie przedłużać posta - ponieważ ostatnio przybywa Julek na ulicach to miałem okazję się kilka razy przyjżeć temu jak ruszają inni i tutaj małe zaskoczenie - okazało się, że większość ma ten sam "problem". Pomiędzy jedynką a dwójką jest rzut do przodu, za mało gazu, za szybko puszczone sprzęgło.

    Czy ktoś ma jakiejś spostrzeżenia w tym temacie, problem z Julką, czy większość kierowców Julek powinno się l2drive?

    Pozdrawiam

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 MA Progression Alfa Rosso + 17"SS
    Postów
    96

    Domyślnie

    Cytat Napisał TheRealDeal Zobacz post
    Temat pół żartem pół serio, bo wydaje się, że coś może być na rzeczy Dotychczas tłumaczyłem ten "problem" faktem, że mogę nie puszczać sprzęgiełka płynnie, może to wina używania klawiatury od ponad 20 lat, ale mniejsza z tym. Aby samochód ruszył płynnie muszę się bardzo postarać, więc nie jest niemożliwe, ale z drugiej strony mnie się to wydaje być dziwne biorąc pod uwagę moje doświadczenia z innymi samochodami(zaledwie 10 lat jestem kierowcą, nie będę tutaj zgrywał mistrza kierownicy tira ).

    Aby nie przedłużać posta - ponieważ ostatnio przybywa Julek na ulicach to miałem okazję się kilka razy przyjżeć temu jak ruszają inni i tutaj małe zaskoczenie - okazało się, że większość ma ten sam "problem". Pomiędzy jedynką a dwójką jest rzut do przodu, za mało gazu, za szybko puszczone sprzęgło.

    Czy ktoś ma jakiejś spostrzeżenia w tym temacie, problem z Julką, czy większość kierowców Julek powinno się l2drive?

    Pozdrawiam
    Trochę prawdy w tym jest. Nie wiem, czy to nie specyfika koncernu Fiata, bo w kilku innych autach grupy zauważyłem coś takiego a czego nie obserwowałem chyba nigdzie indziej. Szczególnie jeśli zasprzęglanie następuje pomiędzy 1500 - 2000 rpm i nie zrobi się tego zdecydowanie i dość szybko, to nawet jeśli przytrzyma się gaz i zatrzyma puszczanie sprzęgła (nie zrobi się nic), w pewnym momencie sprzęgło dość gwałtownie jakby samo łapało na całego, tzn. już bez poślizgu. Ale to dość subtelne i łatwe do opanowania bez szczególnej absorpcji uwagi. Jeśli leniwie poruszamy się w korku albo nie zamirzamy ruszać z kopyta, wystarczy pomału puszczać sprzęgło nie przekraczając przed pełnym zasprzęgleniem 1500 rpm albo wręcz ruszać bez gazu (samym sprzęgłem), oczywiście jeśli nie będzie to zbytnim obciążeniem wymagającym długiego ślizgania się sprzęgła (np. nie pod górę). Albo jak już potrafi się wyczuć, kiedy ten "strzał" następuje, uprzedzić go lekko dodając gazu i do końca puszczając sprzęgło. A przy choćby nieco bardziej dynamicznym ruszaniu objaw ten nie występuje już wcale.

  3. #3
    TheRealDeal
    Gość

    Domyślnie

    Właśnie na tym polega problem, że są do wyboru jedynie dwie opcje tj. ruszanie bez gazu lub jak ciołek prawie z piskiem opon najlepiej w trybie dynamic, opcja pośrednia nie istnieje. Niby można się przyzwyczaić, ale pytanie jak to zniosą poszczególne części, sprzęgło skrzynia biegów, bo na zdrowy chłopski rozum to skoro ten rzut do przodu jest dosyć silny, to pewnie proporcjonalna siła działa na cały mechanizm.

  4. #4
    Arkadius
    Gość

    Domyślnie

    Co dziwne w trybie Dynamic jest znacznie łatwiej ruszyć płynnie, problem w tym, że wtedy ruszamy bardzo szybko Co do trybu Normal to używanie sprzęgła przy ruszaniu wymaga sporego skupienia, jeśli chcemy zachować płynność.

  5. #5
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Quadrifoglio156
    Dołączył
    02 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    czarny
    Postów
    420

    Domyślnie

    Dlatego w mieście najlepiej jeździć na Dynamic i delikatnie dozować gaz. Siła na kierownicy może niektórym przeszkadzać.
    Z innej beczki ... niedługo nawiedzę serwis ze zgłoszeniem sprzęgło/koło zamachowe/docisk.

    Nie jestem w stanie pojąć jak Fiat mógł wypuścić takiego bubla ... to nie wariator który się zacina po 50 tys km, to jeden z podstawowych zespołów samochodu, czuje się od razu i ciągle że coś jest nie tak.
    Alfa 156 2.0; Alfa 156 1.8, Alfa 145 1.4, Alfa 156 2.5V6 Modyficata, Alfa Giulietta M-Air Distinctive Sport Edizione Autodelta.
    LEGENDA ALFA ROMEO: ALFETTA.PL

  6. #6
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    01 2011
    Mieszka w
    01-486 Warsaw PL / 95014 Cupertino CA
    Auto
    Dające Radość z Jazdy
    Postów
    628

    Domyślnie

    Nie tylko Ty .... Ja miałem ten sam problem przez pierwsze 3000 km ... teraz już bez problemu płynność jest w trybie normal .... czasem zepsuję start w Dynamic niestety. Ale sam start to nie wielki pikuś przy tej zajefajnej pseudo skrzyni

  7. #7
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,596

    Domyślnie

    Cytat Napisał Quadrifoglio156 Zobacz post
    Dlatego w mieście najlepiej jeździć na Dynamic ....
    Jak chcemy pośmigac pomiędzy samochodami to jak najbardziej tak, ale w normalnej jeździe tryb "D" powoduje zwiększone zużycie paliwa (ale opon i klocków hamulcowych również), bo mamy non stop załaczony system Q2. Przy jeździe autostradowej trybu "D" własciwie nie powinno się używać - ja w trasie używam go tylko do wyprzedzania
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  8. #8
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar radosuaf
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Poznan, Poland, Poland
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM MY21
    Postów
    8,304

    Domyślnie

    A na alfaowner wczoraj albo dzisiaj rozpoczął się wątek, w którym ludzie się rozpisują, że w D im mniej pali...
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM 2021
    Peugeot 308 SW 1.2 130 KM 2019

    Były: Renault Clio I 1.2, Peugeot 307 SW 1.6 110 KM, AR 147 1.6 TS 105 KM, Giulietta 1.4 MA 170 KM, Giulietta 1.4 MA 150 KM, Alfa Romeo 75 2.0 TS

  9. #9
    TheRealDeal
    Gość

    Domyślnie

    Mnie największą różnicę w spalaniu robi to czy używam klimatyzacji, a nie w jakim trybie mam ustawione DNA

  10. #10
    Użytkownik Znawca Avatar lechtak
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Mito TCT 135 KM / Giulia Veloce Pakiet Q
    Postów
    1,143

    Domyślnie

    Cytat Napisał TheRealDeal Zobacz post
    Mnie największą różnicę w spalaniu robi to czy używam klimatyzacji, a nie w jakim trybie mam ustawione DNA
    Dokładnie.... w moim przypadku QV to lit różnicy

Podobne wątki

  1. [159] Chlapacze, gdzieś ktoś polecał ale nie potrafię tego znaleźć.
    Utworzone przez gsmfon w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 21-02-2015, 02:41
  2. [159] Automatyczna skrzynia - czy samochód powinien ruszać bez gazu?
    Utworzone przez duomox w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 10-09-2014, 18:06
  3. [Giulietta] Posuwałem Julką
    Utworzone przez KRS w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 08-08-2014, 21:01
  4. Witam wraz z Julką z Warszawy
    Utworzone przez Rycho w dziale Tu się witamy
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 21-09-2013, 09:17
  5. Potrafię rozkodować kod do radia!
    Utworzone przez h0se166 w dziale 166
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 17-05-2011, 22:38

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory