Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 30

Temat: [145] Elektryka - przekaźniki i bezpieczniki

  1. #21
    Użytkownik Fachowiec Avatar rafal_155
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    .
    Auto
    AR 155 1.8 8v 96'
    Postów
    2,263

    Domyślnie

    ostatnio przerabiałem cos podobnego w tipo. Rozebrałem pół auta w poszukiwaniu upalonych kabli (brak zasilania na desce, brak ładowania, jakieś terkoczące przekaźniki, rozładowany aku) okazało się, że to wszystko wina zaśniedziałej masy tej na podłużnicach przednich z obu stron (ta do silnika też była słaba).

  2. #22
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar piter
    Dołączył
    07 2008
    Mieszka w
    Katowice
    Auto
    146 1,6 TS 2000r
    Postów
    601

    Domyślnie

    To musisz mieć konkretne zwarcie, skoro aku padł do zera. Twój akumulator chyba już wyzionął ducha po takiej kuracji, ale podłącz go teraz do jakiejś kumatej ładowarki to może uda się go częściowo odratować.
    Jak będziesz mierzył prąd, odłącz ten nowy przekaźnik. Może to on robi zwarcie.
    Wykaz wszystkich bezpieczników jest w instrukcji obsługi. Ciebie interesują chyba te:
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	217..jpg
Wyświetleń:	2401
Rozmiar:	173.6 KB
ID:	40094  

  3. #23
    Użytkownik Świeżak Avatar mirage
    Dołączył
    07 2010
    Mieszka w
    Olsztyn
    Auto
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD 2007r.
    Postów
    44

    Domyślnie

    Dziękuję Wam za szybką odpowiedź! Faktycznie to są te właśnie przekaźniki! Tyle że ja mam o jeden mniej z przodu (zapewne dlatego że nie mam klimatyzacji). Teraz ciekawe tylko który to który... Czytałem w książce napraw że ten na górze z lewej jest od pompy i faktycznie według tej instrukcji też jest o nim wzmianka... Foto mojego aku (jakby ktoś nie wierzył ):
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20111121197.jpg
Wyświetleń:	2511
Rozmiar:	96.8 KB
ID:	40095
    Jutro się właśnie dostosuję do Waszych rad - wyjmę ten przekaźnik, choć sprawdzałem go i "cyknął" na zapłonie i po przekręceniu kluczyka na "off" znowu "cyknął" więc wydaje się działać dobrze. Na ciekawostkę zasługuje fakt że nigdy jeszcze nie słyszałem chodzącego wentylatora chłodnicy, a sugerując się podaną kolejnością przekaźników możliwe że włożyłem ten nowy w miejsce starego od tego właśnie wentylatora. Możliwe że to on właśnie takie konkretne zwarcie robi... Więc w rezultacie przekaźnik może działać dobrze, ale element nim sterowany może robić zwarcie. (Choć przekaźnik przecież się "wyłącza" jak wyjmuję kluczyk, czyli teoretycznie nie powinien zasilać wentylatora?).
    edit :
    A sugerowałem się tym schematem, gdzie zauważyłem, że pompa jest połączona z przekaźnikiem (22 i 26) :
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Schemat Motronic.jpg
Wyświetleń:	1354
Rozmiar:	67.3 KB
ID:	40102
    Ostatnio edytowane przez mirage ; 24-11-2011 o 23:59


    + kilka innych ;-)

  4. #24
    Użytkownik Embrion Avatar Boski88_
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Gorzów Wlkp.
    Auto
    była Alfa Romeo 145 1.4 Boxer , 1996 rok produkcji, jest AR 145 1.9 JTD 1999
    Postów
    11

    Domyślnie przekażnik

    Witam.
    Jeden z tych trzech przekaźników to na pewno pompa paliwa, pozostałe dwa nie wiem ,ale mam sugestię ,żebyś zdemontował obudowę przekaźnika i załączył go ręcznie i spróbował zaobserwować jaki element się załączy,na pewno na sprawdzanej kostce od przekaźnika X z 3 załączy się pompa paliwa.
    Co do rozładowania Akumulatora, na myśl mi przychodzi na pewno pobór prądu z któryś elementów ,jakby przekaźnik był zmoskowany , lub najczęściej jakiś element pobiera prąd. w prosty sposób możesz wyeliminować na którym elemencie z tych 3 wtyczek jest pobór .
    Naładuj akumulator podłącz go do auta (opcja dla osób które nie mają sprzętu, jak np. cęgi do sprawdzania poboru), wyjmij 1 przekaźnik i pozostaw samochód np. na noc i przyjdź później i sprawdź czy twój akumulator padł jak miałeś ostatnio, jak nie to wsadzasz do na miejsce i wyjmujesz kolejny,aż do skutku.pomoże ci to sprawdzić który styk ma pobór na przekaźniku i dalej sprawdzać gdzie on idzie .np jak nie masz schematu to po kablach gdzie się kierują .
    drugi przekaźnik chyba jest od sterowania instalacją silnika cewki ,napięcie sterownika silnika????? pewnie kable będą iść w tym kierunku ale nie jestem pewny. pozdrawiam

  5. #25
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar aquarius01
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Lancia Phedra 2.2 JTD 2003
    Postów
    614

    Domyślnie

    Cytat Napisał mirage Zobacz post
    Faktycznie to są te właśnie przekaźniki!
    Prowadziłem co najmniej dwa wątki dotyczące owych przekaźników, więc informacji na ich temat na forum jest wiele. Jeden z nich to przekaźnik pompy paliwa sterowany masą z ECU a drugi to główny przekaźnik zasilający. Dwie pozostałe kostki to bezpieczniki. Całość rozszyfrować można ze schematów z WM - z tego co widzę kolega WM'a już dotykał, więc z dokopaniem się do odpowiedniego schematu nie będzie problemu. DP czyszczenia i konserwowania styków nie używa się środków do czyszczenia potencjometrów. Skąd taki pomysł - wielokrotnie o tym pisałem jak również o tym czym i jak konserwować złącza elektryczne. Patrzę na rocznik i mam wątpliwości co do wersji ECU - na pewno kolega jeździ z Motronicem 2.10.4 na pokładzie a nie 1.5.5 ? Aby sprawdzić wentylator wystarczy wypiąć wtyczkę od czujnika temperatury płynu chłodzącego wkręconego w termostat. Po jej wypięciu wentylator natychmiast się włączy - jest również sterowany masą poprze przekaźnik bezpośrednio z ECU a nie jak ktoś sugerował w ty wątku poprzez włącznik bimetaliczny w chłodnicy. Posprawdzaj wszystko, zakonserwuj jak należy złącza oraz masy i całość będzie służyła jeszcze długie lata. Powodzenia
    Pozdrawiam
    Zbyszek
    Lancia Phedra 2.2 JTD 2003 była AR 145 1.6 TS 1997

  6. #26
    Użytkownik Świeżak Avatar mirage
    Dołączył
    07 2010
    Mieszka w
    Olsztyn
    Auto
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD 2007r.
    Postów
    44

    Domyślnie

    Cytat Napisał aquarius01 Zobacz post
    Prowadziłem co najmniej dwa wątki dotyczące owych przekaźników, więc informacji na ich temat na forum jest wiele.
    Dlatego też przepraszam że zawracam po raz kolejny głowę, możliwe że nie tak jak trzeba wpisywałem zagadnienie w wyszukiwarce.
    Cytat Napisał aquarius01 Zobacz post
    Jeden z nich to przekaźnik pompy paliwa sterowany masą z ECU a drugi to główny przekaźnik zasilający. Dwie pozostałe kostki to bezpieczniki.
    Okazało się że to właśnie ten nowy przekaźnik narobił bałaganu, pobór prądu z tym przekaźnikiem to 800mA, zaś po jego wypięciu to 22mA. Bardzo dziwna sprawa, facet w sklepie dał mi przekaźnik zastępczy który niby miał te same parametry, pasował w gniazdo 5-pinowe także idealnie. Wypinając ten przekaźnik, a był on włożony w tym przednim (i jedynym jakie mam z przodu) gnieździe, przestawała działać pompa paliwa. Z tego co zdążyłem zauważyć, te trzy przekaźniki są takie same (patrząc na parametry) tak więc wyjąłem jeden z tych z lewej strony i wsadziłem do przodu. Ten który wyjąłem miał gniazdo 4-pinowe nie 5-pinowe jak ten z przodu. W miejsce tego 4-pinowego wsadziłem ten "zastępczy" i jak na tą chwilę pobór prądu nie wzrósł a silnik udało mi się uruchomić. Podczas pracy silnika sprawdziłem trwałość połączenia styków i zauważyłem że wystarczy lekkie musnięcie obudowy przekaźnika by ten "cyknął" kilkukrotnie na sekundę i w końcu rozłączył pompę... Wygląda na to że problem się rozwiąże jak wymienię gniazdo na nowe (albo to i ten przekaźnik jest zniszczony... )
    Pozostaje kilka nurtujących mnie pytań...
    1. Które kostki (z tych trzech jakie posiadam) służą jako bezpieczniki? Pytam gdyż nie mam ich czterech a zauważyłem że niektóre przekaźniki mają gniazda 4-pinowe a inne 5-pinowe. Czyżby te 4-pinowe używane były za bezpieczniki?
    2. Zamieniłem przekaźniki tj. "nowy" w miejsce przekaźnika 4-pin (z lewej strony aku), zaś ten wyjęty umieściłem w gnieździe 5-pin z przodu - czy nie spowoduje to żadnych niepożądanych konsekwencji? Pobór prądu to nadal 22mA a te trzy przekaźniki wydają się być takie same.
    3. Jakim cudem ten nowy przekaźnik robi zwarcie? Niby dobrze pracuje, załącza się i wyłącza w odpowiednich miejscach... A jak jest wyłączony to prądu być nie powinno? Hmm... A może ma to związek ze stykami NC i NO? Jaki inny w takim razie przekaźnik musiałbym kupić bym mógł nim zastąpić ten stary? Może ktoś z Was ma zastępczy i mógłby mi podać model?
    Cytat Napisał aquarius01 Zobacz post
    Patrzę na rocznik i mam wątpliwości co do wersji ECU - na pewno kolega jeździ z Motronicem 2.10.4 na pokładzie a nie 1.5.5 ?
    4. To jest dobre pytanie, poprzedni właściciel źle podał datę produkcji i mam alfę z 1997r. I nie do końca jestem pewny jaką wersję ECU posiadam. Czytałem, że w zależności od tego jak wygląda przepustnica i jaka jest pokrywa silnika można wykryć wersję ECU. Nie mam wtyczek na przepustnicy rzuca się w oczy tylko silniczek krokowy a silnik wygląda tak :

    A i jeszcze będę musiał sprawdzić wątek kolegi Aquarius01 w celu sprawdzenia czym konserwować styki bym miał pewność że wszystkie styki mają dobre połączenie i żeby stykały mi (się) na długo A co do wentylatora chłodnicy, ani razu go nie słyszałem by chodził... Wydaje mi się że jest uszkodzony. Nie wiem niestety gdzie jest termostat, ale pewnie jak trochę forum przeczeszę to i znajdę
    Koledze Boski88 także bardzo dziękuję za słuszne rady, prawdopodobnie gdyby to nie było to, to bym właśnie w taki sposób próbował to rozwikłać
    Pozdrawiam!
    EDIT (13:51 26.11.2011)
    Okey, autko chodzi jak trzeba. Winny okazał się być ten nowy przekaźnik a w zasadzie ja i facet co mi go sprzedał bo przekaźnik jak najbardziej jest sprawny. Oryginalny przekaźnik miał dwa (zmostkowane) styki NO i żadnego NC. Gość nie zwrócił na to uwagi i sprzedał mi standardowy przekaźnik ze stykiem NO i NC... Ja tak samo nie zwracając uwagi na oznaczenia na tym nowym zamontowałem go w aucie powodując że przez styk NC cały czas płynął prąd powodując rozładowanie aku niemalże do zera.
    Dostałem nauczkę - nie ufać sprzedawcy i samemu jeszcze pięć razy sprawdzić oznaczenia a aku mimo że chodzi to pewnie i tak nieźle dostał po d...
    Pozdrawiam!
    Ostatnio edytowane przez mirage ; 26-11-2011 o 14:00


    + kilka innych ;-)

  7. #27
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar aquarius01
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Lancia Phedra 2.2 JTD 2003
    Postów
    614

    Domyślnie

    Cytat Napisał mirage Zobacz post
    4. To jest dobre pytanie, poprzedni właściciel źle podał datę produkcji i mam alfę z 1997r. I nie do końca jestem pewny jaką wersję ECU posiadam. Czytałem, że w zależności od tego jak wygląda przepustnica i jaka jest pokrywa silnika można wykryć wersję ECU. Nie mam wtyczek na przepustnicy rzuca się w oczy tylko silniczek krokowy a silnik wygląda tak :
    Co do kwestii, który element jest bezpiecznikiem a który przekaźnikiem znajdziesz w WM'ie - tam doskonale wszystko jest opisane i wskazane miejsce położenia danego elementu. Szkoda czasu na powielanie tych informacji.

    Ze zdjęcia, które podesłałeś widać wyraźnie, że masz silnik z aluminiowa pokrywą zaworów a to znaczy, że za cały układ zasilania odpowiedzialny jest Bosch Motronic 2.10.4.

    Cytat Napisał mirage Zobacz post
    Nie wiem niestety gdzie jest termostat, ale pewnie jak trochę forum przeczeszę to i znajdę
    Jak stoisz przodem do silnika to termostat jest po prawej stronie przykręcony bezpośrednio do bloku silnika. Jest połączony rurą z chłodnicą i wkręcony jest w niego czujnik temperatury sterujący wentylatorem. Wystarczy wyjąć wtyczką z czujnika a wentylator zaraz zacznie się kręcić. Jeżeli po wyjęciu wtyczki nic nie będzie się działo oznaczać to może uszkodzenie silnika wentylatora lub przekaźnika, który znajduje się w różnych miejscach w zależności od wersji skrzynki bezpiecznikowej - dokładną lokalizację znajdziesz w WM. Cieszę się, że samochód udało się uruchomić. Moja Bella po kilku miesiącach stania odmówiła posłuszeństwa i muszę się nią zająć bo już nie mogę patrzeć jak się kurzy na parkingu i musi znaleźć nowego właściciela
    Pozdrawiam
    Zbyszek
    Lancia Phedra 2.2 JTD 2003 była AR 145 1.6 TS 1997

  8. #28
    Użytkownik Świeżak Avatar mirage
    Dołączył
    07 2010
    Mieszka w
    Olsztyn
    Auto
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD 2007r.
    Postów
    44

    Domyślnie

    Cytat Napisał aquarius01 Zobacz post
    Co do kwestii, który element jest bezpiecznikiem a który przekaźnikiem znajdziesz w WM'ie - tam doskonale wszystko jest opisane i wskazane miejsce położenia danego elementu. Szkoda czasu na powielanie tych informacji.
    I właśnie tutaj jest też pewien problem, bo nie jestem w posiadaniu WM'a z instalacji elektrycznej (a z tego co pamiętam to był jej poświęcony oddzielny WM). Linki na stronie padły i musiałem się posiłkować schematami z innych WM'ów oraz własną intuicją Stąd też tyle moich pytań na ten temat.
    (lekki offtop) Autko się uruchamia bardzo dobrze, jednak problem z brakiem mocy do około 3k RPM zostaje :
    Stoję na światłach - zielone - wpinam jedynkę, gazuję i puszczam sprzęgło a obroty spadają tak tragicznie że boję się ze wzniesienia ruszać (że zaduszę silnik nawet na pełną dechę wtedy niezbyt reaguje). Z resztą na jałowym też nie do końca żwawo reaguje na gaz. A myślałem że to wina nie do końca sprawnej instalacji zasilania paliwem - W końcu wcześniej zasilanie pompy przerywało - wtyczka była luźna i prawie non stop brak było połączenia na stykach, potem silniczek krokowy się przyciął bo się nazbierało nagaru i auto mi gasło, teraz ten przekaźnik robił problemy. Tak czy siak - w tym miesiącu planuję wymienić filtry paliwa i powietrza, kupić przewody do komputera (A mam nadzieję że moja wersja ECU nie robi zbyt wielu problemów przy diagnozie itp.) oraz odłożę trochę pieniędzy na nową (używaną) skrzynię biegów gdyż moja nie jest w pełni sprawna (przez co też podejrzewam czy to nie ona mi nazbyt obciąża silnik). Jak to nie da zadowalającego rezultatu to odłożę na nowe świece zapłonowe. A domyślam się że w TS'ach brak iskry na jednej świecy nie objawia się tak samo jak w silnikach z jedną świecą na cylinder. Mam nadzieję że to pomoże bo dziwne uczucie jak maluch mnie bierze spod świateł
    Przepraszam za offtop i pozdrawiam!


    + kilka innych ;-)

  9. #29
    Użytkownik Ogier
    Dołączył
    07 2008
    Mieszka w
    Lubin
    Postów
    152

    Domyślnie

    Który to bezpiecznik jest o pompy paliwa?
    Bo z tego co wiem to w innych modelach jest w podszybiu, nad filtrem kabinowym.

    Moje auto to Alfa Romeo 145 1.9 JTD, 99r.

  10. #30
    bajluk5
    Gość

    Domyślnie nie działa pompa paliwa w zbiorniku paliwa Alfa Romeo 146 1.9 TD

    Witam serdecznie. Mój problem dotyczy nie działającej elektrycznej pompy paliwa znajdującej sie w zbiorniku paliwa mojej alfy 146 z silnikiem 1.9 TD. Po włączeniu zapłonu nie słychac pompki, sprawdzałem na przewodach od pompki i brak zasilania. Podejrzewam przekaźnik ale nie wiem gdzie go szukac, poniewaz w dokumentacji nie ma schmatów od silnika TD z elektryczna pompka wspomagająca. Prosze o pomoc

Podobne wątki

  1. Alfa Romeo 166 FL przekaźniki i bezpieczniki
    Utworzone przez samsung12 w dziale 166
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 06-02-2017, 12:42
  2. Elektryka pali bezpieczniki nawet bez kluczyka...
    Utworzone przez kivi89 w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 06-07-2014, 11:13
  3. Przekaźniki/bezpieczniki na podszybiu - od czego?
    Utworzone przez Marian w dziale 166
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 28-03-2014, 21:49
  4. Przekaźniki / bezpieczniki
    Utworzone przez peterde5 w dziale 147
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 17-03-2013, 14:32
  5. Co to za przekaźniki?
    Utworzone przez cypis166 w dziale 166
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 31-07-2010, 19:19

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory