Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21

Temat: Obawy o koszta utrzymania 156 przed zakupem

  1. #1
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    04 2012
    Mieszka w
    Pomorze - Żuławy
    Auto
    w planach 156SW FL, obecnie Toledo II
    Postów
    32

    Domyślnie Obawy o koszta utrzymania 156 przed zakupem

    Witam,
    jako że napaliłem się na 156SW jak szczerbaty na suchary to przeglądam sobie to forum i... zaczynam mieć pewne obawy dotyczące kosztów utrzymania Alfy 156 w szczególności kwestia zawieszenia, szczególnie przodu.
    Obecnie jeżdżę Seatem Toledo II, a tam konstrukcja zawieszenia w porównaniu do Alfy wygląda jak z poprzedniej epoki, za to jej zaletą są niskie koszta... gumy/tuleje zawieszenia to wydatek niewielki bo 4 tuleje po ok. 40 zł szt. to robocizna więcej wychodzi, wahaczy nie trzeba wymieniać (chyba że gniazda tulei są mocno wyrobione a zdarza się to bardzo rzadko) do tego końcówki drążka kierowniczego, gumy drążka itp... wszystko to nie jest drogie i raczej starcza od 1,5 roku do 2 lat...
    Jak to wygląda kosztowo w Alfie?
    Czy za każdym razem trzeba wymieniać kompletne wahacze?

    Dzięki za pomoc.

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Kacper_agh
    Dołączył
    03 2009
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    156 2.0 TS 1997
    Postów
    415

    Domyślnie

    Wyobraź sobei jakąś kwote pomnóż razy 3 i dodaj jeszcze z 40 % to Ci wyjdzie koszt za jazdę alfą , a poważnie to jak kupić wychuchaną to masz jak w normalnym aucie tej klasy ( czyli takim co jako nowe kosztowało ok. 100 tys), cześci na pewno będą droższe niż do punto czy astry, ale czasami są zamienniki i jest ok.

    Natomiast jak kupisz strucka za 8 tys. to się zaczyna jazda i worek pieniędzy na naprawy i kupa nerwów.
    Gorzej jak kupisz odpicowanego strucla za 15 tys.. to najgorsze co można trafić.

    Na forum znajdziesz co ile dokladnie kosztuje i kiedy sie wymienia, ale zastada jest stała , jak dbasz tak masz. Wiec pierwsza rada, studiować forum, czytać, dowiedzieć sie czegoś, potem dopiero pytać jak będziesz miał jakieś watpliwości.
    Komp zawieszenie to rząd wielkości 3000 zł - 5000 zl zalezy czy mowimy o amorach tez i kolumnie kierowniczej.
    Alfa Romeo:Giulia 2.0 '18- w budowie/159 2.0 '10 - na sprzedaż /156 2.0TS '97 -moja pierwsza -zgniła/156 2.0 JTS - trzymam na klasyka
    Pozostałe: Uaz 469 2,6i(Isuzu) - w błoto / Isuzu Trooper 3,5 V6 - w błoto / Volvo XC90 2.4D - nudziarz / Honda CB750 '91/ Fiat 126p '96

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    04 2012
    Mieszka w
    Pomorze - Żuławy
    Auto
    w planach 156SW FL, obecnie Toledo II
    Postów
    32

    Domyślnie

    O sobie mogę powiedzieć, że dbam o swoje auta, więc wiem czym jeżdżę :-)
    Nie szukam okazji za 8-10 tys. bo wiem czym to może skończyć...
    Wymiana amortyzatorów, sprężyn czy kolumny kierownicy nie robi się raz na rok czy dwa, więc tego się nie obawiam.
    Bardziej niepokoję się o wahacze... Proszę o udzielenie odpowiedzi czy wahacze każdorazowo przy łapaniu luzów trzeba wymieniać? Górny wahacz ma dwie tuleje i sworzeń... czy tuleje i sworzeń można wymieniać osobno (są wymienialne) czy te elementy są nierozbieralne?
    Proszę o wyrozumiałość, ale wcześniej jeździłem autami z grupy VAG'a, więc rozwiązania w Alfie są dla mnie nowością.

  4. #4
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar _cichyy_
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    czestochowa
    Auto
    Była AR 159 jtdm, Jest : BMW E66 750Li
    Postów
    459

    Domyślnie

    górne wahacze są najsłabszym punktem tego zawieszenia , w podróbce nowy wahacz kosztuje ok 100zł , lepszy TRW ok 180-200zł , zamienników osobiście ja nie polecam , u mnie wytrzymywały do 10tys.km
    Dolne wahacze tak nie lecą ( ale w razie wymiany są droższe , ok 180zamiennik , ok 350zł TRW ) wytrzymują 2-3 wymiany górnych.
    łączniki stabilizatora to groszowe sprawy , czasami lecą gumy na drążku stabilizatora, same gumy nie są drogie (ok 25zł/szt) , ale robocizna ok 200zł , bo jest co robić przy tym.

    Wracając do górnych wahaczy , tuleje są rozbieralne i nie trzeba całego wahacza wymieniać , sworzeń już jest nie wymienny.
    W dolnych tak samo , tuleje wymienialne , sworzeń nie wymienialny.

    Ogólnie przednie zawieszenie jest jednym ze słabszych punktów Alfy 156 , mnie górne wahacze doprowadzały do szaleństwa , tulejki leciały co chwile , później założyłem poliruetan , to tuleje trzymały , to sworznie padały...
    Ostatnia z Alf : Alfa Romeo 159 ,
    Teraz: Mercedes CLS 55 AMG & Suzuki SV 1000S

    OD DUŻEGO SILNIKA LEPSZY JEST ? ..... JESZCZE WIĘKSZY SILNIK

  5. #5
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    Gorzyczki okolice Wodzisławia Śląskiego
    Auto
    Same ALFICE
    Postów
    4,445

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcadir Zobacz post
    Proszę o wyrozumiałość, ale wcześniej jeździłem autami z grupy VAG'a, więc rozwiązania w Alfie są dla mnie nowością.
    Jak jezdziłeś Vagami to powinieneś wiedziec jakie zawieszenie siedzi w np. a4 lub vw b5 powiem wiecej jest bardziej upierdliwe w wymianach/naprawach ni te w 156. A4 miałem i w rodzinie też mam i jedno co moge po trzech latach jazdy i obsługi 156 powiedziec, to to, że 156 sprawia mniej kłopotów niż owe a4, w którym zawieszka orginał bez robocizny (robiłem sam) wyniosła mnie jakoś ok. 1200 za przód

    No, ale tak to jest jak sie przesiądzie z toledo na autko oczko wyżej Auto było w zakupie droższe, lepiej wyposażone, nowsze, klase wyżej, wiec kosztów utrzymania na poziomie CC bym sie nie spodziewał.

  6. #6
    Użytkownik Romeo Avatar cuoreventi
    Dołączył
    01 2010
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Alfa 156 2.0 JTS 16v
    Postów
    4,198

    Domyślnie

    40 tyś km już po polskich drogach i jak na razie jedyny wahacz jaki kupiłem to tylny wzdłużny.
    Kwestie przodu rozwiązuje poliuretan.

  7. #7
    Użytkownik Świeżak Avatar julowalker
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Strzelce Opolskie
    Auto
    Alfa 159 SW Ti , Stelvio 2.0 Q4, Giulia Ti Q4
    Postów
    220

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuoreventi Zobacz post
    40 tyś km już po polskich drogach i jak na razie jedyny wahacz jaki kupiłem to tylny wzdłużny.
    Kwestie przodu rozwiązuje poliuretan.
    Taa a co ze sworzniem , który najczęsciej jest powodem "wybicia" wahacza i do tego niewymienny ?

  8. #8
    Użytkownik Romeo Avatar cuoreventi
    Dołączył
    01 2010
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Alfa 156 2.0 JTS 16v
    Postów
    4,198

    Domyślnie

    Wciąż sztywne.

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    04 2012
    Mieszka w
    Pomorze - Żuławy
    Auto
    w planach 156SW FL, obecnie Toledo II
    Postów
    32

    Domyślnie

    Cytat Napisał majster Zobacz post
    Jak jezdziłeś Vagami to powinieneś wiedziec jakie zawieszenie siedzi w np. a4 lub vw b5 powiem wiecej jest bardziej upierdliwe w wymianach/naprawach ni te w 156. A4 miałem i w rodzinie też mam i jedno co moge po trzech latach jazdy i obsługi 156 powiedziec, to to, że 156 sprawia mniej kłopotów niż owe a4, w którym zawieszka orginał bez robocizny (robiłem sam) wyniosła mnie jakoś ok. 1200 za przód

    No, ale tak to jest jak sie przesiądzie z toledo na autko oczko wyżej Auto było w zakupie droższe, lepiej wyposażone, nowsze, klase wyżej, wiec kosztów utrzymania na poziomie CC bym sie nie spodziewał.
    Co do Audi A4 to potwierdzam że przednie zawieszenie nie jest zbyt trwałe. Audi osobiście nie jeździłem, ale ma je znajomy więc porównanie mam do Toledo II, częstotliwość niedomagań nieco większa podobnie jak koszta. W swoim Tolku póki co wahacze nie zmieniane, jedynie tuleje... i przez te 2 lata jazdy i nieco ponad 20 tys. km to wszystkie gumowe elementy z przodu wymieniłem (dwie tuleje nawet dwukrotnie) i teraz po zimie znowu pojawił się jakiś stukot z prawej strony... te tuleje które po wymianie się już posypały to akurat były Febi, jak wymieniałem nie było Lemfordera... Wcześniej jeździłem Toledo I i tam konstrukcja zawieszenia to był mix golf II i III, przez dwa i pół roku tylko końcówka drążka z prawej strony:-)
    Jeszcze muszę zrobić rozeznanie w mojej okolicy u mechaników, bo odwiedzanie ASO w Elblągu do którego mam najbliżej może zrobić niezły drenaż w portfelu...

  10. #10
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomek_KRK
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 159
    Postów
    2,706

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcadir Zobacz post
    Witam,
    jako że napaliłem się na 156SW jak szczerbaty na suchary to przeglądam sobie to forum i... zaczynam mieć pewne obawy dotyczące kosztów utrzymania Alfy 156 w szczególności kwestia zawieszenia, szczególnie przodu.
    Obecnie jeżdżę Seatem Toledo II, a tam konstrukcja zawieszenia w porównaniu do Alfy wygląda jak z poprzedniej epoki, za to jej zaletą są niskie koszta... gumy/tuleje zawieszenia to wydatek niewielki bo 4 tuleje po ok. 40 zł szt. to robocizna więcej wychodzi, wahaczy nie trzeba wymieniać (chyba że gniazda tulei są mocno wyrobione a zdarza się to bardzo rzadko) do tego końcówki drążka kierowniczego, gumy drążka itp... wszystko to nie jest drogie i raczej starcza od 1,5 roku do 2 lat...
    Jak to wygląda kosztowo w Alfie?
    Czy za każdym razem trzeba wymieniać kompletne wahacze?
    Komplet przednich wahaczy + łączniki stabilizatora + obejmy stabilizatora + wymiana tego wszystkiego - zamykasz w cenie ok. 1000 PLN. Przy założeniu, ze nie rzucasz się na TRW czy Febi, tylko kupujesz najtańszego Fasta. Z praktyki mojej na razie wychodzi na to, że Fast ma żywotność zbliżoną do TRW, przy 2x niższej cenie.
    Komplet tylnych wahaczy poprzecznych z wymianą to ok. 400 PLN. Wahacze wzdłużne do tego - to ok. 170 PLN za sztukę, plus parędziesiąt złotych za wymianę. Generalnie tragedii nie ma.
    Jeśli będizesz jeździł na kołach 15" - to zawias przeżyje Ci ok. 50 tysięcy kilometrów jazdy po naszych przepięknych drogach. Im większa średnica felgi - tym większe szanse na luz na sworzniach wahaczy - co oznacza konieczność wymiany kompletnego wahacza.
    WWW.AUTKA.PL - kompleksowa obsługa samochodów

Podobne wątki

  1. przegląd przed zakupem
    Utworzone przez vxam w dziale Mazowieckie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 12-02-2016, 11:26
  2. [159] przegląd przed zakupem
    Utworzone przez vxam w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 10-02-2016, 17:10
  3. [156] obawy przed zakupem
    Utworzone przez krzysztofo w dziale 156
    Odpowiedzi: 91
    Ostatni post / autor: 07-08-2013, 23:34
  4. AR 156 Q4 jakie koszta utrzymania
    Utworzone przez Pati&Grzesiek w dziale 156
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 03-08-2011, 16:34
  5. Przed zakupem 147 1,6 TS 120 KM
    Utworzone przez adam08 w dziale 147
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 05-07-2011, 20:52

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory