Strona 1 z 5 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 50

Temat: Rozpórka kielichów GT 3.2, foto relacja

  1. #1
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar gacekszadek
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Szadek,Łódzkie
    Auto
    GT 3.2
    Postów
    42

    Domyślnie Rozpórka kielichów GT 3.2, foto relacja

    Witam.
    Jakiś czas temu czytałem na temat wzmocnienia karoserii, zawieszenia a szczególnie o rozpórkach na kielichy i postanowiłem sam spróbować swoich technicznych sprawności.
    Cały mój plan tak naprawdę powstał gdy postanowiłem zrobić coś z trzaskającymi plastikami w wewnątrz Alfki, które naprawdę są irytujące jadąc po nierównościach. Pomyślałem sobie, że zawieszenie jest na tyle twarde, że nie pochłania ono aż tak naszych dziurawych polskich dróg i duża część tej siły idzie w resztę karoserii. Rozejrzałem się trochę po warsztacie i doszedłem do wniosku że mam z czego to wykonać.

    Stopki rozpórki wykonałem z blachy 4, rozpórkę z rury fi 27, ścianka 2.5mm o ile dobrze pamiętam.
    Zabrałem się najpierw od wycięcia stopki. Wymierzyłem kielich i otwornicą wyciąłem otwór w blasze.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3062.jpg
Wyświetleń:	1048
Rozmiar:	82.8 KB
ID:	70446

    Najbardziej obawiałem się tego żeby teraz idealnie wywiercić otwory na śruby. Najpewniej było by poluzować i opuścić cały amor tak żeby kielich został z śruby opadły (nie wiem czy w ogóle jest to możliwe) wtedy stopka ładnie weszłaby na kielich a śruby wcześniej pomalowane np farbą ładnie odznaczyłyby się na spodniej stronie stopki - nie chciało mi się tak robić i postanowiłem zaryzykować na oko;P
    Pomalowałem czubki śrub białą farbą i powoli równomiernie, patrząc z góry by centralnie otwór pasował na kielich opuszczałem blachę do dołu aż stopka usiądzie na śrubach. Gotowe. Farba ładnie odznaczyła miejsca na otwory. Wywierciłem otwory... i co? idealnie! miałem bardzo dużo szczęścia. Stopka wpada z lekkim oporem na swoje miejsce ale myślę, że tak będzie dobrze. Lepszy lekki opór niż duży luz bo wtedy nie miałoby to sensu.
    Na podstawie tej wykonałem drugą stopkę

    Dużo zabawy zajmuje druga strona ponieważ oryginalnie jest tam łapa do której przymocowany jest drążek reakcyjny. Trzeba oczywiście się jej pozbyć i powyginać trochę naszą stopkę i dopasować do drążka.

    Brak dokładnych fotek podczas tej zabawy ale tam jest wspawana nakrętka, wcześniej zeszlifowana pod odpowiednim kątem, przyspawana i już wstępnie wykończona szlifem:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3071.jpg
Wyświetleń:	636
Rozmiar:	65.0 KB
ID:	70455



    Zamontowałem obie stopki na kielich i wymierzoną wcześniej rurę dospawałem lekko łącząc je razem by później w warsztacie dokończyć spawanie. Wszystko oczywiście robione na dokręconych śrubach amora.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3074.jpg
Wyświetleń:	561
Rozmiar:	138.8 KB
ID:	70457
    Trzeba odkręcić zbiorniczki płynów które przeszkadzają w położeniu poprzeczki. Przymocuje je później do rury. Nie ma z tym większego problemu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3072.jpg
Wyświetleń:	867
Rozmiar:	112.2 KB
ID:	70451

    Co się okazało? Podejrzewałem już to wcześniej ale dopiero teraz upewniłem się, że tak złożonej poprzeczki w żaden sposób nie da się wyjąć. Zbyt duże kąty kielichów względem siebie. Jedyny sposób to opuszczenie zawieszenia. Teraz żałuję bo mogłem tak zrobić (było by sztywniej) ale wykombinowałem inaczej.
    Z jednej strony postanowiłem zrobić dokręcaną stopkę na śruby:
    Myślę, że na zdjęciu widać o co mi chodzi.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3078.jpg
Wyświetleń:	1129
Rozmiar:	101.2 KB
ID:	70452

    Gdy już wszystko miałem dopasowane i lekko połapane spawami ściągnąłem i resztę dokończyłem w warsztacie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3080.jpg
Wyświetleń:	407
Rozmiar:	78.2 KB
ID:	70458Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3083.jpg
Wyświetleń:	1607
Rozmiar:	128.4 KB
ID:	70461

    Zostało mi trochę lakieru do zacisków którą pomalowałem też pokrywy silnika i pomalowałem poprzeczkę. Farba FoliaTec czerwony mat, swoją drogą bardzo dobra farba, ładnie się przyjmuje i szybko schnie ale strasznie droga. Malowane pistoletem i efekt końcowy wygląda tak:Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3407.jpg
Wyświetleń:	1114
Rozmiar:	121.9 KB
ID:	70462Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3415.jpg
Wyświetleń:	646
Rozmiar:	58.1 KB
ID:	70463Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3421.jpg
Wyświetleń:	470
Rozmiar:	84.7 KB
ID:	70464Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3423.jpg
Wyświetleń:	409
Rozmiar:	57.2 KB
ID:	70465Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3425.jpg
Wyświetleń:	520
Rozmiar:	98.6 KB
ID:	70466Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3432.jpg
Wyświetleń:	2238
Rozmiar:	109.6 KB
ID:	70467

    Jaki koszt? Trudno mi powiedzieć bo wszystko z zapasów warsztatowych. Nie licząc farby myślę że 20-30zł, czas z malowaniem dwa dni.
    Czy spełnia swoją role? Tak! Trzaski plastików zdecydowanie mniejsze ale bez przesady. Myślę że dużo lepiej byłoby zrobić to typowo na sztywno z obniżeniem przy montażu zawieszenia... teraz tak bym zrobił.
    Jeżeli chodzi o pracę całego zawieszenia to trudno mi powiedzieć, musiałbym zrobić jakieś porównanie na torze przed i po ale niestety nie mam takiej możliwości.

    Może komuś w przyszłości choć trochę się to przyda
    Pozdrawiam!
    Gacek.
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3082.jpg
Wyświetleń:	401
Rozmiar:	76.7 KB
ID:	70459  
    Ostatnio edytowane przez gacekszadek ; 20-09-2012 o 22:21

  2. #2
    Użytkownik Romeo Avatar CodeMaker
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 159 1,9 JTS
    Postów
    1,259

    Domyślnie

    Fajnie to wyszło. Masz możliwość regulacji? U mnie rozpórka ma taki dynks do regulacji: http://www.forum.alfaholicy.org/atta...j_cie0165a.jpg

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar gacekszadek
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Szadek,Łódzkie
    Auto
    GT 3.2
    Postów
    42

    Domyślnie

    Nie mam możliwości regulacji. Sam robiłeś czy kupiłeś gotowca? O regulacji pomyślałem po tym jak pomalowałem i było już trochę za późno na przeróbki.

  4. #4
    Użytkownik Romeo Avatar CodeMaker
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 159 1,9 JTS
    Postów
    1,259

    Domyślnie

    Kupowałem gotowca. To jest oryginał Alfy dedykowany do 159. Trochę tego nie przemyśleli. Jest mocowana na jednej śrubie na kielichu a nie tak jak u Ciebie na wszystkich. Nie była droga, więc już nie wybrzydzałem.

  5. #5
    Użytkownik Znawca Avatar lechtak
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Mito TCT 135 KM / Giulia Veloce Pakiet Q
    Postów
    1,143

    Domyślnie

    Rozpórka powinna być pasowana, montowana gdy przednie zawieszenie jest uniesione. Równica pomiędzy kielichami dochodzi do 5-8 mm. Zawsze możesz zaspawać otwory i wykonać nowe. Ogólnie robota fajna.
    Ostatnio edytowane przez lechtak ; 22-09-2012 o 18:26

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar gacekszadek
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Szadek,Łódzkie
    Auto
    GT 3.2
    Postów
    42

    Domyślnie

    Myślałem właśnie o tym. Przy najbliższej wolnej chwili zdejmę rozpórkę, uniosę auto do góry i wtedy spróbuje zamontować ją z powrotem i zobaczymy czy jest różnica w montażu. Tylko pytanie czy: podnieść je na środku czy z obu stron na progach. Czy podnoszenie na obu stronach progów nie spowoduję "zapadnięcia karoserii do środka"? Na mój rozum najlepiej byłoby gdybym podniósłbym je na środku i wtedy założył rozpórkę...

  7. #7
    Użytkownik Świeżak Avatar Savak
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    okolice Poznania
    Auto
    AR 159 1.9 JTDM 16V - była, AR156 2.5 V6
    Postów
    174

    Domyślnie

    Cytat Napisał lechtak Zobacz post
    Rozpórka powinna być pasowana, montowana gdy przednie zawieszenie jest uniesione.
    Skąd ta teoria?

  8. #8
    Użytkownik Znawca Avatar lechtak
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Mito TCT 135 KM / Giulia Veloce Pakiet Q
    Postów
    1,143

    Domyślnie

    Cytat Napisał gacekszadek Zobacz post
    Tylko pytanie czy: podnieść je na środku czy z obu stron na progach
    Wystarczy umieścić na dwóch podnośnikach. Proponuje pomyśleć nad spinką wózka zawieszenia.

    Cytat Napisał Savak Zobacz post
    Skąd ta teoria?
    To praktyka. Większość rozporek OMP, bez rzymskiej śruby montuje sie na uniesionym przodzie
    Ostatnio edytowane przez lechtak ; 23-09-2012 o 10:24

  9. #9
    Użytkownik Świeżak Avatar Savak
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    okolice Poznania
    Auto
    AR 159 1.9 JTDM 16V - była, AR156 2.5 V6
    Postów
    174

    Domyślnie

    Źle się zrozumieliśmy. Nie chodzi mi o "teorię" -
    Cytat Napisał lechtak Zobacz post
    To praktyka. Większość rozporek OMP, bez rzymskiej śruby montuje sie na uniesionym przodzie
    Oczekiwałem raczej odpowiedzi: "rozpórki montuje się na uniesionym aucie, a nie na stojącym na kołach ponieważ..."
    Jak dla mnie rozpórki powinno montować się na stojącym aucie (przynajmniej ja tak montowałem swoje). Generalnie rozpórki są chyba po to, żeby zapobiec zmianie geometrii zawieszenia (w zakrętach), a tym samym polepszyć kierowalność auta. Geometrię ustawia się na stojącym aucie, a nie na podniesionym. No chyba, że jest inaczej...

  10. #10
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    05 2012
    Auto
    brak
    Postów
    1,301

    Domyślnie

    Nie no, na podnośniku całą geometrię ustawiasz...

    gacekszadek, pojedz na zbieznosc teraz i wrzuc wyniki przed korekcja...

Podobne wątki

  1. Rozpórka kielichów
    Utworzone przez b-ski w dziale 166
    Odpowiedzi: 88
    Ostatni post / autor: 05-03-2020, 22:33
  2. Bydgoszcz: rozpórka kielichów amortyzatora
    Utworzone przez feecle w dziale Kujawsko-pomorskie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 15-08-2013, 19:58
  3. [156] Rozpórka kielichów
    Utworzone przez Andreus1979 w dziale Tuning mechaniczny
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 12-03-2010, 10:13

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory