Strona 20 z 37 PierwszyPierwszy ... 101112131415161718192021222324252627282930 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 191 do 200 z 369

Temat: Podgrzewacz płynu chłodniczego- wykorzystanie bezpieczników

  1. #191
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar minciu
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Bolesławiec
    Auto
    156 2.4JTD 2002r 150KM CF3
    Postów
    469

    Domyślnie

    Krótka piłka, albo ktoś pokaże jak zrobić schemat jak krowie na rowie, albo zacznei go sprzedawać na forum albo ktoś wymyśli prosty sposób załączania grzałek opierając się w 99% na wyposażeniu auta.

    W początkowej fazie wentylator włącza się na pierwszym biegu podczas grzania szyby. Po uzyskaniu temperatury na którymś czujniku załączany jest wyższy bieg.. Pytanie czy sprawdzana jest temperatura chłodziwa czy może temperatura powietrza wydmuchiwanego za nagrzewnicami, względnie układem klimatyzacji ( jakaś tam wersja nadmuchu letnia )

    - - - Updated - - -

    Generalnie ja tam widzę jeszcze jedno proste rozwiązanie. Zakup auta z silnikiem benzynowym, najlepiej jakiegoś azjata + garaż


    Wiem że auto po odpaleniu dogrzewa ciągle świece w silniku. Trwa to z minutę, dwie... Czyli jakby na to nie patrzeć, nie można wówczas odpalić dogrzewania kabiny? To może jeszcze jeden przekaźnik umożliwiający załączenie grzałek tylko po całkowitym rozłączeniu świec żarowych?
    DolnySlask - Boleslawiec. Zgorzelec. Jelenia Gora

    Chetnie Pomoge w zakresie:
    AlfaDiag FiatEcuScan MultiEcuScan - diagnostyka
    MPPS KWP2000 Galletto - zgrywanie map paliwa
    STAG KME - instalacje LPG

  2. #192
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    09 2012
    Mieszka w
    Kraków Radom
    Auto
    159 1.9 16v q-tronic 2008r
    Postów
    876

    Domyślnie

    chodzi o to, że gdy silnik pracuje na obrotach jałowych (ok 700 obr/min), to alternator nie ładuje prądem 85A czy 100A (bo zdaje się takie alt były montowane), a sporo mniejszym. Ile? tego sam nie wiem, ale strzelam intuicyjnie w okolice 40A. (bo gdy alternator pracuje do 1000obr/min wtedy nie ładuje wcale, ale w samochodach stosuje się przekładne np. x3, więc ładuje już przy obrotach jałowych silnika).

    Zliczając:
    -nagrzewnica 50A
    -światła ok 11A
    -podgrzewanie szyb, lusterek ok 15A
    -urządzenia elektronicze, radio, wentylator - kolejne pare amper.



    ja bym po prostu nie polecał łączenia odmrażania szyb z dodatkową nagrzewnicą...




    Schemat faktycznie jest pokrętny, ale robiłem go na szybko w dodatku w technice analogowej. Jak mnie coś ruszy, to zrobię układ cyfrowy. V1 i V2 to to samo napięcie brane spod zapalniczki. s3-12 to typ przekaźnika jaki lutuje się na płytce. na www.lispol.pl są takie. Ale polecam przekaźniki s4-12 (są mniejsze i mają rozstaw nóżek o rasterze 2,54mm).



    minciu

    opis schematu jest w dziale zrób to sam. Jak ktoś lutował tranzystor i wie do czego służy, to powinien dać radę. Służę pomocą.
    Jak nie masz pojęcia o elektronice, to wymień panel klimatyzacji.
    Najtańszym i najprostszym (ale i najbardziej uciążliwym) rozwiązaniem jest zastosowanie przełączników.


    Wiesz coś więcej odnośnie świec żarowych, bo pierwsze słyszę, żeby tak one pracowały w silnikach jtd ??

  3. #193
    Użytkownik Znawca Avatar r-sokol
    Dołączył
    08 2006
    Mieszka w
    Puławy (Jaroszyn), woj. Lubelskie
    Auto
    AR 156 2.0TS '98 ecu: M1.5.5 żona, AR 33 1,7 16v P4 stoi i czeka na..., AR 156 2,5 V6 '02 ecu ME 3.
    Postów
    1,006

    Domyślnie

    Zaczne od najkrótszych - nie wiem jak pracują świece w dieslu - faktem jest że nie stygną momentalnie więc przez jakiś czas napewno są rozgrzane, potem rozgrzewają się od zapłonu w cylindrze i podtrzymuja ułatwienie zapłonu mieszanki (tak mi się zdaje).

    Faktem jest że alternator największe ładowanie powinien osiagać przy maksymalnych obrotach (tak jest w prądnicach) - ale w alternatorach jest regulator który w zalezności od obciążenia reguluje prąd płynący przez uzwojenie wzbudzające - więc przynajmniej w teorii alternator mógłby ładować prawie maksymalnym prądem juz na wolnych obrotach. W teorii - bo w praktyce - jak się dowali 3 świece żarowe to prąd ładowania (a co za tym idzie opór mechaniczny stawiany silnikowi przez alternator) jest taki że silnik "staje" - tzn nie staje ale słychać wyraźnie inną pracę silnika spowodowaną bardzo dużym obciążeniem. Dlatego na wolnych obrotach alternator nie wyciągnie 100% swoich mozliwości a pewnie z tylko 70% bo by silnik zdławił albo urwał pasek wieloklinowy.
    Mając to na uwadze i fakt dużego obciążenia elektrycznego przez grzałki elektryczne dodatkowej nagrzewnicy, konstruktorzy przy projektowaniu programu do klimatronika załaczenie tych grzałek uwarunkowali obrotami silnika powyżej 700obr/min i dobrym stanem akumulatora (i stopniem jego naładowania - powyżej 12,2v).

    Ja osobiście odebrałem pomysł Minciu następująco: Zamiast wykorzystywać nieużywany przycisk z konsoli koło lewarka zmiany biegów do włączania układu (u mnie akurat jest wykorzystany) możnaby do właczenia układu zaprojektowanego przez Emo94 użyć napięcia włączającego lampkę sygnalizującą max odmrażanie przedniej szyby. Oczywiście przez przekażnik. Ta funkcja działałaby jak należy. Gdy silnik nie jest nagrzany - nawiew się nie włacza na maxa. Nagrzanie powietrza przez dodatkowa grzałkę spowodowałoby być może automatyczne zwiększenie nawiewu i to ciepłym powietrzem. Działałoby tak jak powinno - bez czekania na gorący płyn z silnika.
    I przy zachowaniu wszystkich warunków założonych przez Emo94.

    Co do schematu - osobiście uważam że nie ma potrzeby pchania techniki cyfrowej (i horrendalnego komplikowania prostego tematu) w miejsce gdzie technika analogowa w zupełności wystarcza. A co my musimy włączać te grzałki z dokładnością do 0,001 st. C? Nie - układ analogowy jest prosty i tani i nie zmusza nikogo do kupowania programatorów do procesorów i pisania programów bez których te procki są zwykłym złomem.
    Jeśli chodzi o elektronikę to mam więcej niż podstawowe przygotowanie. Dla mnie ten schemat jest prosty jak budowa cepa - tylko trochę niejasny. Niby jest zasilany z tego samego źródła - ale w takim razie po co rozdwojonego na v1 i v2 (podejrzewam że taki wymóg programu żeby symulacja zadziałała) Ok niech będzie.

    Ale "+" V2 na dolnym schemacie idzie na masę. Albo jest tu bład albo ja kompletnie nie kapuję tego schematu.

    Wg mnie punkt "12" z dolnego schematu to + zasilania, a punkt "0" to masa.
    Na górnym schemacie punkt "21" to + zasilania, a punkt "0" to masa. Dobrze myslę?
    Bo jeśli tak to wszystko się trzyma kupy.
    Sprzedam skrzynię do crosswagona, 750 do uzg r-sokol@wp.pl

  4. #194
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    09 2012
    Mieszka w
    Kraków Radom
    Auto
    159 1.9 16v q-tronic 2008r
    Postów
    876

    Domyślnie

    A faktycznie. Ten V2 źle wstawiłem, bo ogólnie dolny schemat traktuj jako poglądowy. Nie symulowałem go, a zamieściłem jak dodatek, by ktoś wiedział jak zasilić przekaźniki.

    Jeśli zamierzasz budować taki schemat, to zastosuj C2=200uF. Zauważyłem, że czas po jakim regulator napięcia ustabilizuje się na tych 13,8V to ok 100 sekund. Ja na razie mam 100uF i objawia się to tym, co widać na jednym z filmików (rozłączaniem i załączaniem układu co ok 1sek).

  5. #195
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar krzyzie
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Wągrowiec/Rabowice
    Auto
    Alfa Giulia 2,0 280KM MY21
    Postów
    613

    Domyślnie

    Cytat Napisał r-sokol Zobacz post
    Jak znajdę chwilę - to nasmaruję płytkę do tego układu...
    Cześć.
    Czy jest szansa na nasmarowanie dwóch - chętnie jedna przygarnął bym od Ciebie
    Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym. Zastrzega się prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny
    Alfa Giulia Veloce - 2,0 280KM

  6. #196
    Użytkownik Znawca Avatar r-sokol
    Dołączył
    08 2006
    Mieszka w
    Puławy (Jaroszyn), woj. Lubelskie
    Auto
    AR 156 2.0TS '98 ecu: M1.5.5 żona, AR 33 1,7 16v P4 stoi i czeka na..., AR 156 2,5 V6 '02 ecu ME 3.
    Postów
    1,006

    Domyślnie

    13,8V ? No wysoko podniesiona poprzeczka. Jak sie nawłacza odbiorników w samochodzie to utrzymanie 13,8v będzie bardzo trudne. Obniżyłbym to napiecie do 13,2 jesli nie nawet 12,8v. Przy dużym obciążeniu napiecie 13,8 jest nie do utrzymania. Jesli obnizysz napiecie, to zastosowany c2=100uF pewnie w zupełnosci wystarczy.

    Miałem na myśli nasmarowanie na papierze żeby każdy mogł sobie odmalować i wytrawić taką płytke sam. Oczywiście możnaby się pokusić o zrobienie tego w programie - ale nie kazdy program ma. Można to zrobić nawet w technice smd - ale to komplikuje i wykonanie samej płytki (no minimum termotransfer) i wymaga juz pewnego profesjonalizmu przy montażu.
    Technika montażu przewlekanego i malowanie płytki pisakiem chyba wystarczy i prawie każdy sobie z tym poradzi.

    Jak namaluję jedną - to i 2 mogę. Brak tylko jednej jedynej rzeczy - czasu. Musiałem odłozyć na później zmuszanie do pracy klimatronika - leży instalacja razem z nagrzewnicą i klimatronikiem - i sie kurzy. A mam jeszcze inny klimatronik do testów...

    Dziś widziałem kolejne 1,9 jtd z nagrzewnicą - wszystkie z nich miały klimatroniki "....60" wg epera przeznaczone do benzyniaków.
    Na niektórych z nich (i na moim nie działającym też) jest zielona jakby pieczątka "OCCU...coś tam".
    Zaczynam podejrzewać (może to jakaś paranoja), że te klimatroniki które przeszły akcję serwisową dostały taką pieczątkę i w nich zablokowano mozliwość włączenia grzałek a my się męczymy jak te głupki.

    Oj przydałoby się jakieś wyjaśnienie od Alfa Romeo (Fiata) - szkoda, że ktoś z tej firmy nie zagląda na nasze forum - przydałby się taki "opiekun". Nie marnowalibyśmy czasu na wyważanie otwartych drzwi.
    Sprzedam skrzynię do crosswagona, 750 do uzg r-sokol@wp.pl

  7. #197
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    09 2012
    Mieszka w
    Kraków Radom
    Auto
    159 1.9 16v q-tronic 2008r
    Postów
    876

    Domyślnie

    próg akurat mam na 13,2V nastawiony, ale i tak napięcie spada poniżej w ciągu pierwszych 2min od momentu uruchomienia silnika. Zmienię w weekend kondensator, to dam znać...

    Co do techniki cyfrowej, układ byłby bardzo prosty. Jeden procek np ATINY13 albo ATMEGA88, zasilanie do niego (ok 5 elementów), 2 dzielniki napięć do termistorów, 2 tranzystory na wyjściu i 2 diody zabezpieczajace i tyle.

    Jak zaprogramuję jeden, to mogę i kilka odrazu, a koszt procka to 8zł.

  8. #198
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar jaboleq
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 156 SW 1.9 16V powered by @sdero
    Postów
    7,326

    Domyślnie

    Jeżeli włożyli mi roździelacz zasilania grzałek z 2006 r. to chyba nie była to akcja wyłączenia grzałki bo instrukcja mówi, że w dieslach to działa.

    Muszę sobie zlutować kabelek aby te diody ogarnąć kiedy świecą i w jakich warunkach. Generalnie po przejechaniu 1km zaczyna mi z nawiewu lecieć letnie powietrze.

    Postaram się też komputerem logi zrobić co czujniki klimatyzacji pokażą.

    Ale to wszystko dopiero w piątek bo w tym tyg. brak czasu na gmyranie

    Wyklepało S3 mini!
    ::::::: I am IN LOVE with trance! ::::::: Moja włoszka :::::::

  9. #199
    Użytkownik Znawca Avatar r-sokol
    Dołączył
    08 2006
    Mieszka w
    Puławy (Jaroszyn), woj. Lubelskie
    Auto
    AR 156 2.0TS '98 ecu: M1.5.5 żona, AR 33 1,7 16v P4 stoi i czeka na..., AR 156 2,5 V6 '02 ecu ME 3.
    Postów
    1,006

    Domyślnie

    Nie no - układ z prockiem na pewno byłby funkcjonalniejszy, umożliwia dodanie dotatkowych funkcjonalności i modyfikowanie działania (oczywiście po zmianie programu) i to bez komplikowania układu czego przy technice analogowej często nie da się osiągnąć. I procek niedrogi. To fakt.
    Tylko często schemat układu jest bez listingu programu (lub wsadu). Więc dla takiego uzytkownika jak ja taki układ jest bezużyteczny bo nie działa. Analog działa bez programu - wystarczy zmontować.
    Często autorzy udostępniają program (wsad) lub zaprogramowanego procka za opłatą - i nie ma w tym nic złego, wiedza i czas poświęcony na napisanie programu kosztuje, i nie ma nic złego że ktoś chce wynagrodzenia za swoją wiedzę i umiejętności i za zużyty czas. Ale często listingu programu (lub wsadu) nie ma bo się autorowi po prostu już nie chciało tego zamieszczać albo nie było jak - a wtedy taki układ mimo że nie wiem jak fajny to jednak jest całkowicie bezużyteczny.

    Może być i cyfrowy ale niech będzie listing programu do niego lub wsad, albo namiar na autora jeśli go za coś udostępnia. Ale jak dla mnie - analog wystarczy.
    Ja mi oryginał nie zadziała - to będę montował twój układ.
    Sprzedam skrzynię do crosswagona, 750 do uzg r-sokol@wp.pl

  10. #200
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar minciu
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Bolesławiec
    Auto
    156 2.4JTD 2002r 150KM CF3
    Postów
    469

    Domyślnie

    Cytat Napisał emo94 Zobacz post
    ..............
    minciu

    opis schematu jest w dziale zrób to sam. Jak ktoś lutował tranzystor i wie do czego służy, to powinien dać radę. Służę pomocą.
    Jak nie masz pojęcia o elektronice, to wymień panel klimatyzacji.
    Najtańszym i najprostszym (ale i najbardziej uciążliwym) rozwiązaniem jest zastosowanie przełączników.


    Wiesz coś więcej odnośnie świec żarowych, bo pierwsze słyszę, żeby tak one pracowały w silnikach jtd ??
    Najlepiej prace świec żarowych po odpaleniu silnika słychać jak się ma rozwalone koło pasowe paska osprzętu. Klepie to jak stary traktor przez minutę-dwie po odpaleniu bo jest większe obciążenie napędzie osprzętu. W pewnym momencie nagle zamilka

    http://usprawnienia.pl/produkty/ledwolt/teoria.html

    Nie wiem jak wygląda dokładnie strategia grzania świec, ale wychodzi na to, że cokolwiek w dieslu zimą się nie zrobi, to będzie lipa z prądem
    Wasz proponowany układ powinien sprawdzać, czy przypadkiem świece żarowe się nie grzeją.

    Gdzieś znalazłem takie info ale do VAG TDI:
    w tych silnikach tak ma być tam są 3 okresy załączania świec
    okres wstępnego żarzenia -przed odpaleniem
    okres podżarzania -jeszcze przed odpaleniem gdy długo czekasz nim zapalisz
    okres dożarzania -już na pracującym silniku
    działanie układu wstępnego żarzenia regulowane jest przez sterownik silnika
    wstępne żarzenie włączane jest tylko gdy temp. silnika jest mniejsza niż 10*C Czym silnik jest zimniejszy ,tym dłużej trwa okres wstępnego żarzenia.
    po tym okresie następuje 5sekundowy okres oczekiwania, w którym następuje podżarzanie.
    Dożarzanie włączane jest na ok30s w temperaturach niższych niż +20*C w momencie rozruchu silnika. W zależności od temperatury silnika możliwy jest łącznie 90sekumdowy okres dożarzania.
    przy prędkościach obrotowych wyższych niż 2500obr/min dożarzanie jest wyłączane






    - - - Updated - - -

    ps jeszcze jedno: GRZAŁKA PALIWA

    Czyli mamy tak 2.4JTD: 5 swiec żarowych, dogrzewanie paliwa, ogrzewaie szyb i lusterek, światła, wentylator i jakieś pewnie jeszcze pierdółki. A my dorzucamy kolejne 700W....

    Wydajność alternatora 120A - Taki był montowany przy biegu jałowym ma wydajność około 40-50A. Prawdopodobnie dopiero w okolicy 2000RPM na silniku wyciągniemy jakieś 90% z alternatora, czyli niecałe 100A.

    http://www.pratajczak.pl/dialogys/3308A.pdf
    Tutaj można poczytać jak są realizowane strategie podgrzewania w Lagunie.. W alfie pewnie jest inna.. ale jakby nie patrzeć, czy załączymy dogrzewanie razem z podgrzewaniem tylnej szyby czy z czymś innym, to i tak pewnie nie dopasujemy wszystkiego idealnie. W moim wypadku: 3km do pracy musiałbym pewnie wymieniać akumulator co miesiąc?
    DolnySlask - Boleslawiec. Zgorzelec. Jelenia Gora

    Chetnie Pomoge w zakresie:
    AlfaDiag FiatEcuScan MultiEcuScan - diagnostyka
    MPPS KWP2000 Galletto - zgrywanie map paliwa
    STAG KME - instalacje LPG

Podobne wątki

  1. Podgrzewacz płynu chłodzącego i ogrzewanie
    Utworzone przez Złoty w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 13-02-2016, 13:40
  2. [Brera] Wysoki stan płynu w zbiorniczku wyrównawczym płynu chłodniczego.
    Utworzone przez zuch10 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 03-01-2016, 20:49
  3. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 15-12-2013, 01:29
  4. 100zł, czy to dużo za podgrzewacz płynu?
    Utworzone przez Proxim@Ar w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 02-02-2013, 19:04
  5. [145] Podgrzewacz płynu układu chłodzenia w dieslach
    Utworzone przez bulan74 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 20-01-2013, 20:06

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory