Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 35

Temat: Jaki olej 10W60 do TwinSparka

  1. #11
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar jedi_racer
    Dołączył
    03 2016
    Auto
    Alfa Romeo GTV Spider 916 1997r.
    Postów
    22

    Domyślnie

    Cytat Napisał bera5 Zobacz post
    Z tą poprawą to wiadomo pic. Wleje koledze Orlena 10W/60 powiem że wlałem Millersa czy coś innego i na to samo wyjdzie. Jedyną różnicę jaką można by wyczuć, a właściwie usłyszeć (mając hydrauliczną regulację luzów zaworowych) to powiedzmy tak przy minus 30-25 stopniach wtedy gdy występują różnice w pompowalności oleju. Tak na co dzień to zwyczajne przepłacanie
    Pozdrawiam forumowiczów
    Ciekawią mnie takie wypowiedzi. Mówią o odczuciach i innych wymyślonych rzeczach. Wystarczy spojrzeć na parametry oleum i wszystko jasne (choć niektóre firmy jak Orlen nie podają parametrów jak lepkość, przy danej temperaturze i inne. Jeżeli Orlen jest taki cudowny, to dlaczego żadna szanująca się marka nie leje go do siebie. Sekretem Oil Millers'a i innych "amerykanów" jest baza czyli ropa, która znacząco różni się od tej w Europie (to również część tajemnicy jakości tych olejów). Niestety inżynierowie Fiata spierdoXXXli udany silnik TS 8v i stąd nasze kombinacje z rzadkimi jak kupa olejami do sportu 10w60 i uszlachetniaczami. Rada: oczywiście częsta wymiana oleju, niepałowanie na zimnym silniku i co jakiś czas ofiara na mszę ;-) Pozdrawiam.

    - - - Updated - - -

    PS. Dziś tylko i wyłącznie ze względów finansowych nie zdecydowałem się na Liqui Moly i kupiłem Valvoline VR1 Racing 10W60 oraz LM Oil Additiv MOS2. Na razie dodatek wlałem do starego oleju i jakiś czas tam popracuje. Następnie zrobię wymianę i zaleję Valve i już nie będę uszlachetniał.
    Ostatnio edytowane przez jedi_racer ; 15-03-2016 o 19:48

  2. #12
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,311

    Domyślnie

    Się uparłeś na te 10W60 tylko po co nie wiem. Jeśłi się uparłeś to przerabiałem temat cen LM - tanej może kupisz u kolegi z forum [MENTION=60599]Tomek_[/MENTION]evo na przykład (choć już za późno po moich zakupach się dowiedziałem) . Lub jego odpowiednik meguin jeszcze taniej. Ja akurat kupowałem LM10W60 za poniżej 200zł u ofic. dystrybutora - filtry gdańsk, Tomek pewnie taniej będzie miał jednak. Jeszcze taniej wychodzi opakowanie 20to litrowe, ale może być gorzej dostępne. Ale ten olej używam do TSa tylko i wyłącznie na torze męczonego i obserwowałem ciśnienia. W skrócie - w ulicznej jeździe ma duże opory, jest niedogrzany (jak na niego). Na jałowych obrotach (silnik roizgrzany kilkoma godzinami trasy) - 3 bary. Podczas gdy po torowej jeździe gtdzie otrzymuje właściwe mu temperatury - trochę poniżej 2 bar. Na max obrotach przy tym ulicznym uzyciu - dochodzi do ciśnienia jakie jest przy rozruchu już cyba przy 4 czy 5 tys obrotów , więc nie ma płynności dobrej - mały przepływ. Szczegóły tutaj - dlaczego nie przesadzać z lepkościami:

    http://www.bobistheoilguy.com/motor-oil-101/


    A już samo sedno wyjmę z tego, choć warto z całością się zapoznać:

    "Increasing the pressure while using the same oil will increase the oil flow but increasing the pressure by increasing the oil thickness will result in less flow. It takes more pressure to move a thicker oil. When you go to a thicker oil the pressure goes up because of the increased resistance, and therefore reduction of flow. Because the pressure is higher sooner, the relief valve cuts in sooner. Flow will actually be less when the RPM is up and the flow is needed the most."

    Większość osób goni za ciśnieniem, podczas gdy to nie ma wporost przełożenia zawsze na przepływ , a olej ma przede wszystkim płynąć, bo tylko dobrze płynący odbiera ciepło, smaruje itd, samo ciśnienie nic nie da. Mniej lepki lepiej płynie, bo ma mniejsze opory. Oczywiście nie może być tak że go nie ma tego ciśnienia, zakładamy sprawny mechanicznie silnik.

    Do cywilnego użytku zatem to uważam zły wybór, za długo dochodzi do swoich parametrów a na codzień nie ma ryzyka przegrzania i "uwodnienia" jakiegoś 5W40. Po co męczyć zbytnią lepkością gdy zimny i w zwykłym ruchu?). TSy raczej nie mają problemów z przegrzewaniem się.

  3. #13
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar jedi_racer
    Dołączył
    03 2016
    Auto
    Alfa Romeo GTV Spider 916 1997r.
    Postów
    22

    Domyślnie

    Spidera używamy głównie w lecie (przynajmniej ja mam taki zamiar). Ok klimat u nas nie jest jak w Hiszpanii, ale też potrafi być ciepło. Co do wyboru oleju watro zwrócić uwagę na parametry jak np. lepkość przy 40 st. C i 100 st. C oraz ogólny indeks lepkości. Są także temperatura krzepnięcia i zapłonu. Wtedy sami decydujemy jaki nam pasuje. Zgadzam się, że w naszym klimacie i warunkach 5w40 jest optymalnym olejem dla TS, ale zawsze trzeba wziąć pod uwagę chuxxwe rozwiązania silnika TS jak mało wydajna pompa olejowa i nieszczęsne smarowanie zmiennych faz rozrządu. Stąd mój wybór na bardzo wysoką lepkość 10w60.
    PS. Duże opory i niedogrzany? O jakich temperaturach i ciśnieniu jest mowa? Andrzejsr skąd to wziąłeś?

  4. #14
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,311

    Domyślnie

    Z obserwacji ciśnienia w warunkach drogowych i torowych . Lepkość w górę - opory w górę. Wszystko masz w w/w miniuniwersytecie oraz we wspomnianej wcześniej dyskusji w wątku "ogólnoolejowym" , jak i w instrukcji.
    Tworzenie ciśnienia bez poprawy przepływu nic nie daje.
    Pewnie nic nie będzie z powodu zastosowania 10W60 - nic co kierowca zauważy, i z innych powodów Spider czy jego motor mu padnie wcześniej niż z powodu oleju. Ale po prostu szkoda przepłacać zwłaszcza że nic to nie da. Jeśli nie ma ciśnienia oleju to jest silnik do naprawy, a nie zły olej. Skoro Specol 5W40 jest za 70zł a 10W60 po poszukiwaniach około 200zł? ... Ja bym wolał na lepsze opony wydać różnicę bo różnicy w oleju się raczej nie odczuje a opon tak.

  5. #15
    Użytkownik Znawca Avatar supa_adam
    Dołączył
    12 2012
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Gtv Sport Limited Edition 2002, 156 SW 2.4 JTDm, GT 3.2
    Postów
    1,419

    Domyślnie

    Podpisuję się rękami i nogami pod wypowiedzią [MENTION=3383]Andrzejsr[/MENTION]
    [MENTION=69001]jedi_racer[/MENTION] jest dużo racji w tym, co piszesz, jednak kompletnie nie rozumiem argumentu finansowego. Nawet te 200zł za LM to przecież ciągle mniej niż bak benzyny - trochę zmienia to perspektywę, co?

  6. #16
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    03 2009
    Mieszka w
    Jaworze
    Auto
    AR: 75 Busso/159 1,9Jtdm/ Fiat Coupe 2,0
    Postów
    734

    Domyślnie

    Kolega @jedi_racer niestety nie ma racji (jest nowy może się nie orientować) silniki "sportowe" są pasowane luźno (układ tłok-cylinder) stąd wymagają olejów z wysokim indeksem po literze W. Ja po lekturze parametrów Orlenu 10W60 (lepkość w 40 i 100 stop. lotność itp) które są podawane tylko chyba koledze się nie chciało poszukać doszedłem do wniosku że nie warto przepłacać (a warto zasilać naszą gospodarkę) Ropa wyjściowa nie jest aż tak ważna najważniejsze są dodatki - robiące parametry. Jak ktoś lubi kręcić silnik a 1,8TS w mojej 156 odcinał obroty przy 7200 to ten indeks 60 po literze W może być przydatny. Nie pisałem że Orlen jest cudowny tylko że spełnia należycie swoje wymagania i piszę to z praktyki 100tyś km na Orlenie 10W/60 wymienianego co 10tyś km
    Pozdrawiam forumowiczów

  7. #17
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    03 2009
    Mieszka w
    Jaworze
    Auto
    AR: 75 Busso/159 1,9Jtdm/ Fiat Coupe 2,0
    Postów
    734

    Domyślnie

    Kontynując wątek: ponieważ największe zużycie silnika jest podczas rozruchu wtedy gdy nie ma jeszcze ciśnienia w układzie olejowym i trzeba czekać aż olej dotrze do najbardziej oddalonych elementów typu rozrząd to właśnie Orlen 10W/60 z temperaturą płynięcia - 49 stopni jest lepszy od tych które wymienił kolega @jedi_racer (tak że nie musimy wstydzić się naszych olejów i możemy je z powodzeniem stosować)
    Pozdrawiam

  8. #18
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar jedi_racer
    Dołączył
    03 2016
    Auto
    Alfa Romeo GTV Spider 916 1997r.
    Postów
    22

    Domyślnie

    bera5 gratuluję patriotyzmu, jednak ja nie wleję Orlenu nawet jeżeli rozdawaliby go w gratisie przy tankowaniu na tej stacji. Zgadzam się z supabache, że 100zł różnicy między LM a valve to żaden wydatek i z pokorą stwierdzam, że jakoś poniosło mnie z tym wątkiem ekonomicznym :-) Kończąc "temat rzeka" jakim jest dobór oleju napiszę, że każdy leje to co uważa. Silnik zweryfikuje. Jedno jest pewne olej trzeba wymieniać często, pilnować jego poziomu oraz nie dawać ognia przed rozgrzaniem silnika.
    PS. bera5 odsyłam do lektury czym jest ropa (patrz amerykańska ropa) jako baza dla oleju. Oczywiście dodatki są równie ważne, ale z gówna bata nie ukręcisz i jeżeli baza jest gówniana to olej też nie będzie wybornym produktem. Poza tym jak doskonale wiesz to Amerykanie mają NORMY a nie normy jak w Europie, o czym niedawno przekonał się koncern VW przy swoich machlojkach z normami dot. emisji spalin. Więc ja również biorę z przymrużeniem normy (parametry) olejowe (tym bardziej ORLENU). Każdy ma swoje zdanie i fajnie że tak jest. Pozdrawiam i do zobaczenia gdzieś na zlocie ;-)
    Ostatnio edytowane przez jedi_racer ; 16-03-2016 o 19:22

  9. #19
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar motodoktor1
    Dołączył
    12 2012
    Mieszka w
    RZESZÓW
    Auto
    ALFA 159 SW 2.4JTDm 210KM/250 KM by Weloo i 3200GT 2001 375KM V8
    Postów
    544

    Domyślnie

    Myśle że konstruktor silnika lepiej wie jaki olej ma być w misce.....nie ma co kombinować.W moim aucie ma być 10w60 i taki dostaje....nie kombinuje czy jeżdże po mieście czy ścigam się po autostradach.Pozdrawiam Tomasz

  10. #20
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar omen
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Piekary Śląskie
    Auto
    GT
    Postów
    5,030

    Domyślnie

    ja do 2 lat leje tylko Gulfa Racing 10w60 do 1.8 TS 140KM w GT

Podobne wątki

  1. [159] Jaki olej do 2.2 jts??
    Utworzone przez kochan159 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 350
    Ostatni post / autor: 07-02-2020, 13:40
  2. Olej z 5W50 na 10W60 ? kilka pytań stuki
    Utworzone przez Juro w dziale 147
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 01-06-2013, 12:07
  3. [164] znalazlem manual do TD i TWINSPARKA . jestesmy uratowani
    Utworzone przez Dyny164 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 25-08-2011, 14:31
  4. [159] jaki olej do 159 2.4 ?
    Utworzone przez raar2 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 04-06-2011, 15:33

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory