Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Temat: 1.9 JTD, rocznik 2000, pare pytan

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2016
    Auto
    Alfa Romeo 146 1.9 JTD
    Postów
    15

    Domyślnie 1.9 JTD, rocznik 2000, pare pytan

    Witam wszystkich

    Zalozylem ten temat, aby moc w przyszlosci pytac o informacje ktorych nie moge sam znalesc. Jak pisalem w powitalni, odziedziczylem po Tacie Alfe Romeo 146 JTD 1.9 z 2000 roku, w calkiem dobrym stanie, jednak chce ja doprowadzic do stanu - igla. Zaczalem od ukladu dolotowego - przedewszystkim wszystko zaczelo sie od tego, ze auto mialo srednia moc i bylo wyraznie slychac turbine przy dodawaniu gazu. Postanowilem wszystko rozebrac i obejrzec. Efekt - znaleziony pekniety przewod przt turbinie, zdiagnozowany katastrofalny stan intercoolera oraz niepokojocy stan turbiny (lekkie wspolosiowe luzy wirnika). Chce trubine oddac do regeneracji, przewody wszystkie przeczyscic wraz z intercoolerem, wymienic seprator oleju, rzecz jasna wymienic pekniety przewod, zajrzec do EGR. To co mnie nurtuje - zaraz przed turbina, znajduje sie taka plastikowa skrzyneczka, jest w poblizu intercoolera. Turbina ZASYSA powietrze wiadomo z obudowy filtra ale przewod idacy z tej obudowy przed sama turbina rozgalezia sie jeszcze do takiej plastikowej, szczelnej skrzyneczki. Czemu ona sluzy ? jakiemus manipulowaniu cisnieniem zasysanego powietrza ?

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez makoszczak1991 ; 05-04-2016 o 20:33

  2. #2
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2016
    Auto
    Alfa Romeo 146 1.9 JTD
    Postów
    15

    Domyślnie

    drugie pytanie - zdejmujac dzisiaj kolo w celu dobrania sie to intercoolera zauwazylem przyczyne swiecenia sie lampki ABS na desce rozdzielczej mianowicie urwany kabel od czujnika absu (po tej samej stronie zacisku coo przewod hamulcowy czyli od strony zderzaka).

    mam dwa pytania

    1. nigdzie nie moge znalesc polaczenia tego urwanego kabelka, rozumiem ze on powinien biec to centralki absu ? gdzie ona sie znajduje ? w poblizu serwa ?
    2. co to i po co jest drugi, cienszy jakby przewod hydrauliczny znajdujacy sie ma zacisku po stronie bagaznika?

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta Avatar kezsats
    Dołączył
    03 2011
    Mieszka w
    Śląsk
    Auto
    AR GT 3,2 V6 Q2
    Postów
    278

    Domyślnie

    1. nigdzie nie moge znalesc polaczenia tego urwanego kabelka, rozumiem ze on powinien biec to centralki absu ? gdzie ona sie znajduje ? w poblizu serwa ?
    Po drodze do centralki jest białe złącze aby można wymienić czujnik ABS.

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Mikelos
    Dołączył
    09 2010
    Mieszka w
    Nałęczów
    Auto
    75 2.5 V6 + Delta 1.4TB + Laguna3 2.0 DCI
    Postów
    490

    Domyślnie

    Skrzyneczka to pewnie tłumik szmerów czy jak to tam fachowo nazywają. Zanim dasz turbinę do regeneracji to najpierw napraw i oczyść dolot. To on może być powodem gwizdów. Luz na ośce turbo jest normalny, niweluje go ciśnienie oleju podczas pracy. Poza tym po regeneracji turbo gwiżdże, nie jest to powodem do regeneracji.

    Daj zdjęcie drugiego przewodu hydraulicznego bo chyba pierwszy raz na oczy go zobaczę.
    Objechałeś kogoś ostatnio? A wiedział, że się ściga?

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2016
    Auto
    Alfa Romeo 146 1.9 JTD
    Postów
    15

    Domyślnie

    Dziekuje za odpowiedzi.

    Pomylilem sie, po blizszych ogledzinach stwierdzam, po stronie zderzaka jest przewod hudrauliczny, po stronie bagaznika jest czujnik abs, zas to co mam urwane to znajdujacy sie po stronie zderzaka przewod odpowiadajacy za czujnik zuzycia klockow. Niestety, zeby dojsc gdzie to idzie chyba bym musial blotnik zdejmowac? W ogole to musze sie wybrac na komputer z ta alfinka, niech powie dokladnie co tam u niej w elektronice sie dzieje (np. Ta kontrolka abs). A mam jeszcze jedno pytanie- moje auto duzo pali i moca nie grzeszy, bylo czesto uzytkowane na krotkich dystansach, czy ma ona DPF ? Tak sobie mysle ze moze sie podetkal... Do tego mam wysoki dosc poziom oleju, nie moge spytac Taty ile lal przy poprzedniej wymiance...

    Przeczyscilem dzisiaj intercooler, czyszcze egr ( leciutko puszcza spaliny, nie jest idealnie szczelny ), niedlugo zloze idealny dolot, dla pewnosci sprawdze przeplywke, no i zanim spojrze do wtryskow (przy wiekszej gotowce) mam zamiar zainteresowac sie tym rzekomym DPF. Na pewno tez pasowaloby zmienic olej, jaki jest polecany do tego modelu?

  6. #6
    Administrator weteran Maniak resoraków Avatar Krzyśko
    Dołączył
    07 2008
    Mieszka w
    Kuryłówka
    Auto
    159 SW 1.9 JTS 2006r., 147 1.9 JTD 2004r.
    Postów
    958

    Domyślnie

    DPF'u na pewno nie masz więc o to się nie martw. Sprawdź kolektor dolotowy czy nie jest zapchany sadzą. Co do oleju to jak nie ma żadnych wycieków, nie bierze oleju to płukanka i dobry 5W40.
    159 SW 1.9 JTS 16V 2006r.
    147 1.9 JTD 8V 2004r.

  7. #7
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2016
    Auto
    Alfa Romeo 146 1.9 JTD
    Postów
    15

    Domyślnie

    Przepraszam za banal pytania, ale na czym polega plukanie silnika ? Tzn jak ja przeprowadzic ?
    Ostatnio edytowane przez makoszczak1991 ; 12-04-2016 o 22:22

  8. #8
    Administrator weteran Maniak resoraków Avatar Krzyśko
    Dołączył
    07 2008
    Mieszka w
    Kuryłówka
    Auto
    159 SW 1.9 JTS 2006r., 147 1.9 JTD 2004r.
    Postów
    958

    Domyślnie

    Kupujesz specjalny środek, przed zlaniem starego oleju wlewasz go silnika, auto sobie chodzi kilkadziesiąt minut wypłukując nagar i inny syf zostawiony przez poprzednie oleje.
    159 SW 1.9 JTS 16V 2006r.
    147 1.9 JTD 8V 2004r.

  9. #9
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2016
    Auto
    Alfa Romeo 146 1.9 JTD
    Postów
    15

    Domyślnie

    No dobrze dziekuje za odpowiedz. Alfa jest w naszej rodzinie 10 lat. Plukanka na pewno nie byla nigdy robiona. Kupiona byla w 2006 roku, cholera wie co sie z nia dzialo przez 6 lat od produkcji niemniej na prawde wydaje sie rzetelna.

    Moja postawa wobec niej jest czysto honorowa, ktos powie alfa 146 to takie tam sobie auto w dodatku juz niemal dwudziestoletnie. Ja mowie, chyba ja pokochalem.

    Ciekawe czemu ten stan oleju taki ponad maks.... Tata mogl przelac to fakt. Nie poczekal moze az wezystko scieknie. Plynu chlodniczego nie ubywa. Jedynie paliwko moze lykac co mam nadzieje sie nie czyni.

  10. #10
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2016
    Auto
    Alfa Romeo 146 1.9 JTD
    Postów
    15

    Domyślnie

    Znów mam pytanie - zaślepienie zaworu EGR w tym modelu, dokonywał ktoś ? Czy wiąże się to z wprowadzeniem zmian w komputer ? Drugie pytanie, gdzie w tym samochodzie znajduje się gniazdo diagnostyczne ? Czy to jest ta trzy pinowa wtyczka na kielichu przednim pod maską ?

Podobne wątki

  1. Pare pytan o q4
    Utworzone przez Wuziu w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 01-04-2013, 20:40
  2. Pare pytan
    Utworzone przez pozeczkowy w dziale GT
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 30-12-2011, 22:43
  3. Błędy i pytan pare
    Utworzone przez Gopcio w dziale 147
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 13-12-2010, 16:06
  4. pare pytan co do rozrządu w 3.0 v6
    Utworzone przez CIAMILL156 w dziale 166
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 25-05-2010, 21:20
  5. 1.8 TS (144km rocznik 2000) a 1.8 TS(140km rocznik 2004)
    Utworzone przez gizmocs w dziale 156
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 07-07-2007, 08:54

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory