Strona 3 z 7 PierwszyPierwszy 1234567 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 64

Temat: Wspomaganie - olej

  1. #21
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2022
    Auto
    Alfa 159
    Postów
    57

    Domyślnie

    Jednak to Alfa zaleca wymianę płynu. Masz rację co do użytkowników. Zwłaszcza w Polsce, wszyscy wiedzą lepiej.

  2. #22
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    683

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fast Zobacz post
    Jednak to Alfa zaleca wymianę płynu.
    Jaka "Alfa", gdzie tak zaleca i z jakiego powodu?

  3. #23
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2022
    Auto
    Alfa 159
    Postów
    57

    Domyślnie

    Wkleiłem Ci wyżej link. W procedurach naprawy. Z tego co się orientuję, późniejsze wersje też miały zmieniony płyn, ale tego pewny do końca nie jestem.

  4. #24
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    683

    Domyślnie

    Link jest do strony Helli, a nie Alfy, Fiata czy Stellatisa - jeszcze raz - w Alfach, nie wiem dokładnie od którego roku, zalewano fabrycznie GI/R, ale to nie zapobiegało awarii zbiorniczka, mało tego, w wielu Alfach, które miały zalewane GI/E, nie było problemu ze zbiorniczkiem - jest cały wątek o tym, a więc "nie wyważaj otwartych drzwi"

  5. #25
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2022
    Auto
    Alfa 159
    Postów
    57

    Domyślnie

    Zbiorniczek miał zmiany, więc to one, albo ich brak mogły powodować jego uszkodzenie. Choć z obserwacji (nie tylko Alfy) zaobserwowałem, że na uszkodzenie „filtra, sitka” ma wpływ czystość oleju, i jego jakość. W wielu markach ten filtr się czyści. W Alfach z GI/E były za to inne problemy Hella jest producentem komponentów układu wspomagania. W dokumentacji napraw, również jest zalecana zmiana na GI/R. Parametry oleju bardzo się różnią. Lepkość ma czasami różnice na poziomie 100%. Lepkość jest to parametr charakteryzujący opory przepływu, jakie stawia płyn (ciecz lub gaz) podczas przemieszczania się. Lepkość określa wewnętrzne tarcie płynu i jest odpowiednikiem współczynnika tarcia, występującego w przypadku wzajemnego przemieszczania się ciał stałych. Opory ruchu płynu zależą od struktury jego cząsteczek i są bezpośrednio odpowiedzialne za wielkość sił, jakie muszą być przyłożone, aby wymusić przepływ. Lepkość płynów jest funkcją temperatury. Maleje wraz ze wzrostem temperatury. Warto dodać, że płyny różnie reagują na temperaturę, ale to temat na odrębną „bajkę”. I o ile jestem w stanie uwierzyć, że przy układzie który jest w dobrym stanie (trzyma parametry) zmiana płynu może być nieodczuwalna (wydajna pompa „radzi” sobie z lepkością) o tyle w układach zużytych (a takich w Polsce większość), to zmiana oporów będzie miała wpływ na działanie.
    Ostatnio edytowane przez Fast ; 05-03-2023 o 08:15

  6. #26
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    683

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fast Zobacz post
    Hella jest producentem komponentów układu wspomagania.
    No i tu masz samo sedno problemu - Hella mówi "wprawdzie zrobiliśmy gówniane zbiorniczki, które musieliśmy zmodyfikować, ale to może być problem ze stosowanym olejem", tyle tylko, że w układach z GI/R, ten problem również występuje ale do Ciebie to nie trafia, w zamian za to opowiadasz jakieś historie w żaden sposób nie związane z omawianym tematem, tak jakbyś w sprawie pękania opon twierdził, że problemem jest powietrze, którym są pompowane




    Cytat Napisał Fast Zobacz post
    W dokumentacji napraw, również jest zalecana zmiana na GI/R.
    W jakiej "dokumentacji napraw", o czym Ty piszesz?

  7. #27
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2022
    Auto
    Alfa 159
    Postów
    57

    Domyślnie

    Nie do końca. Zauważ, że jest napisane, by wymienić zbiorniczek, i olej Nigdzie nie napisałem, że problem zbiorniczka rozwiąże wymiana oleju z jednego na drugi. Problem zbiorniczka rozwiąże regularna wymiana oleju, i czystość układu, choć wcale nie jestem pewien, czy zbiorniczek ma problem? Jego „problemem” jest zabijający się filtr, którego większość nie będzie potrafiła wyczyścić. Wydaje się, że jest tak skonstruowany, by go co jakiś czas wymieniać, podobnie jak wszystkie inne filtry. Natomiast według mnie zmiany miały na celu ograniczenie pewnych „niedomagań” układu, ale o tym już chyba pisałeś. To, że oleje mają różne właściwości czyszczące, i konserwujące jest faktem.Z jakiegoś powodu Alfa olej również zmieniła. W „Auto Data” znajdziesz to samo. Zgadzam się z Tobą w większości, natomiast w przypadku oleju, tylko częściowo Różnica lepkości płynów: „czerwony”-38 mm2 przy 40 st.C. / „zielony” -18,5 mm2 przy 40 st. Tutaj trochę więcej o „zaworki” i jego działaniu.
    https://www.alfaworkshop.co.uk/159_B...lacement.shtml
    Ostatnio edytowane przez Fast ; 05-03-2023 o 09:31

  8. #28
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    683

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fast Zobacz post
    Zauważ, że jest napisane, by wymienić zbiorniczek, i olej
    Przeczytaj dokładnie, jest napisane, że "należy" wymienić zbiorniczek i "można" wymienić olej - nie ma tam wymogu jego wymiany.

    Nadal nie trafia do Ciebie argument, że w układach zalanych fabrycznie GI/R, również występował problem ze zbiorniczkiem, nie trafia do Ciebie argument, że producent zbiorniczka musiał dokonać jego modyfikacji i w tych zmodyfikowanych, pomimo dalszego stosowania oleju GI/E, problem ze zbiorniczkiem nie występuje?

    W latach, w których do 159 zalewano GI/E, oleje o takich samych parametrach, zalewano do milionów samochodów, na całym Świecie, nie tylko do takich, do których podzespoły dostarczała Hella

    Cytat Napisał Fast Zobacz post
    Wydaje się, że jest tak skonstruowany, by go co jakiś czas wymieniać
    No, w tym momencie mamy do czynienia, ze spiskową teorią dziejów - dostawca części do samochodu, skonstruował element bezpieczeństwa w samochodzie, który ma ulegać awarii, a następnie, jak te awarie następują, to jest zmuszony do modyfikacji, tak, żeby awarii nie ulegały?

    Cytat Napisał Fast Zobacz post
    To, że oleje mają różne właściwości czyszczące, i konserwujące jest faktem.
    A, kto z tym faktem polemizuje?

    Cytat Napisał Fast Zobacz post
    Z jakiegoś powodu Alfa olej również zmieniła.
    I, pomimo tej zmiany, problem nie zniknął - dotrze to wreszcie do Ciebie?

    Cytat Napisał Fast Zobacz post
    Problem zbiorniczka rozwiąże regularna wymiana oleju
    Wymiany płynów eksploatacyjnych zaleca producent samochodu, a nie poszczególnych jego podzespołów.

    Cytat Napisał Fast Zobacz post
    i czystość układu
    A, w jaki sposób można go zanieczyścić?


    P.S.
    To zdanie, to już jest szczyt manipulacji, dla, jakby to określił Jacek Kurski "ciemnego ludu, który wszystko kupi"

    Cyt.:

    "- Przepłukać układ kierowniczy nowym olejem (Tutela GI/R, ISO VG 22 zalecany przez Alfa Romeo)"

    Nie, "Alfa Romeo" nie zaleca GI/R, koncern produkujący markę Alfa Romeo, zaleca Tutelę, bo to jest ich marka własna, poza tym, czym jest podmiot liryczny pod nazwą "Alfa Romeo" i dlaczego miałoby to dotyczyć tylko Alfa Romeo, w dodatku, pech tak chciał, modelu 159?

    Czy to na ten zapis powoływałeś się pisząc o jakiejś "dokumentacji napraw", bo nie odpowiedziałeś mi na pytanie o tę "dokumentację" - byłbyś tak miły i napisał, co miałeś na myśli z tą "dokumentacją napraw"?
    Ostatnio edytowane przez yaniq ; 05-03-2023 o 10:00

  9. #29
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2022
    Auto
    Alfa 159
    Postów
    57

    Domyślnie

    Zbiorniczek jest skonstruowany tak, by filtr wyłapywał zanieczyszczenia. W przypadku jego zabicia, „zaworek unosi się” by układ nadal działał, ale występuje wtedy zjawisko kawitacji . Filtr nie jest celowo zamontowany na sztywno, właśnie by umożliwić prace układu, nawet z zabitym filtrem. Pomijam fakt, że układ będzie działał (dużo ciężej) bez oleju, i to jest również spowodowane względami bezpieczeństwa. Naprawdę pytasz, jak powstają zanieczyszczenia w układzie kierowania? Przypomnę, że jest to układ „otwarty” a więc łapie wilgoć z powietrza. Dodatkowo występuje tarcie, a co ono powoduje, to chyba każdy wie. Napisane jest tak „ - Przepłukać układ kierowniczy nowym olejem (Tutela GI/R, ISO VG 22 zalecany przez Alfa Romeo)- Następnie napełnić instalację zalecaną ilością.” Nigdzie nie napisałem, że zbiorniczek działa z jednym olejem dobrze, a z innym źle. To jest Twoja interpretacja słów, które nie padły. Napisałem, że olej ma wpływ na działanie układu kierowniczego. zalecenia dotyczące wymian płynów, są zawarte w kartach produktowych, a te wyraźnie nakazują wymianę płynu co dwa lata. Pisałem już, że oprócz „Helli”, te same informacje zawiera Auto Data.
    Ostatnio edytowane przez Fast ; 05-03-2023 o 10:12

  10. #30
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    683

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fast Zobacz post
    Naprawdę pytasz, jak powstają zanieczyszczenia w układzie kierowania?
    Nie, pytam w jaki sposób użytkownik, miałby dbać o jego czystość, w sposób inny, niż zgodnie z zaleceniami producenta wymieniać olej, jeśli takowe są.

    Cytat Napisał Fast Zobacz post
    Nigdzie nie napisałem, że zbiorniczek działa z jednym olejem dobrze, a z innym źle.
    To, w jakim celu należałoby go wymieniać na inny, niż zalany przez producenta?

    Cytat Napisał Fast Zobacz post
    Napisałem, że olej ma wpływ na działanie układu kierowniczego.
    A, ja napisałem, że nie ma na niego wpływu??? - bo zdaję się, że obalasz jakieś wydumane przez siebie tezy, jak tę, że różne oleje, mają różne właściwości.

    Cytat Napisał Fast Zobacz post
    zalecenia dotyczące wymian płynów, są zawarte w kartach produktowych
    Karty produktowe, to są dokumenty wewnętrzne producenta, użytkownika obowiązują zalecenia serwisowe, zawarte w kartach serwisowych i instrukcjach obsługi.

    Cytat Napisał Fast Zobacz post
    a te wyraźnie nakazują wymianę płynu co dwa lata.
    Jaki to ma związek z tym, że należałoby wymienić płyn na taki, o innych parametrach, niż zalał go producent?

    Cytat Napisał Fast Zobacz post
    te same informacje zawiera Auto Data.
    Podaj dokładnie gdzie, to sobie to sprawdzę - żeby było jasne, pytam o zalecenie wymiany płynu z GI/E na GI/R, przez producenta - powtarzam - producenta.

    Nadal czekam na informację czym jest "dokumentacja napraw".

Podobne wątki

  1. [Brera] Wspomaganie
    Utworzone przez Damian07 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 23-10-2021, 17:37
  2. 156 wspomaganie
    Utworzone przez kasa6661 w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 02-02-2014, 20:56
  3. [146] Olej do wspomagania i olej silnikowy
    Utworzone przez GladArk146 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 23-04-2013, 15:26
  4. wspomaganie?
    Utworzone przez ufo1009 w dziale 156
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 03-10-2010, 22:57
  5. [33] Wspomaganie w 33
    Utworzone przez hudy w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 07-11-2008, 09:47

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory