Dzień dobry.
Jestem w posiadaniu samochodu Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDM ze skrzynią automatyczną TCT z roku 2011. Dzisiaj po raz trzeci ujrzałem migająca kontrolkę i informację Check Transmission See Handbook. Ale po kolei.

Pierwsza sytuacja miała miejsce kilka miesięcy temu. Gdy odpaliłem silnik wyskoczyła mi ta kontrolka i nie byłem w stanie zmienić biegu. Zgasiłem silnik i zapaliłem go ponownie po jakimś czasie i żadnego błędu już nie było. Jako że poprzedni właściciel wspominał o tym żeby pilnować poziomu oleju w skrzyni biegów bo może ubywać, postanowiłem nieco dolać bo był on już rzeczywiście dosyć niski. Po tej sytuacji przez kolejne miesiące żaden problem się nie pojawił więc myślałem że sprawa załatwiona.

Kolejna sytuacja wydarzyła się 2 tygodnie temu. Podczas jazdy zmieniłem tryb z Normal na Dynamic i nagle wyskoczyła informacja że nie można dokonać zmiany trybu i ponownie Check Transmission See Handbook. Kontrolka świeciła przez cały czas aż do momentu zgaszenia silnika. Od razu drugi raz zapaliłem silnik i żadnego problemu już nie było.
Postanowiłem podjechać do miejscowego mechanika by mi to sprawdził i mówi że na komputerze nie widzi żeby wyskoczył jakikolwiek błąd. Znowu uznałem że może to nic.

Trzecią sytuację miałem wczoraj podczas jazdy, gdy wcisnąłem nieco mocniej gaz. Skrzynia tak jakby nie zmieniła biegu na czas tylko dopiero przy 4000 obrotach i wtedy znowu sytuacja była identyczna do poprzedniej. Kontrolka migała cały czas do wyłączenia silnika a po ponownym zapaleniu jak gdyby nigdy nic. Mimo świecącej się kontrolki samochód jeździ jak jeździł i tak samo zmienia biegi.

Dodam jeszcze tylko że czasami zdarza się że skrzynia mi szarpie przy niższych biegach lub stuknie, jakby źle wyczuwała moment zmiany ale nie jest to tak bardzo uciążliwe.

To tyle, zastanawiam się czy może ktoś miał podobny problem lub domyśla się przyczyny bo nie chciałbym być naciągany na niepotrzebne koszty związane z pracą mechanika nad skrzynią biegów.

Z góry dziękuję.