Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 16 z 16

Temat: czujnik polozenia rozrzadu czy jak tam)

  1. #11
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Cytat Napisał dance1 Zobacz post
    Biorąc pod uwagę koszt samego paska skłaniam się do opinii warsztatów, co prawda sensownego uzasadnienia nie znam ale tak robię. Gumy nigdy 2 razy nie używam.
    Moje zdanie i moje widzimisię. Oszczędność żadna a spokój bezcenny.
    Spoko - np. gumofilce możesz bez obawy używać wielokrotnie.

    To zależy, ile razy się grzebie w rozrządzie i gdzie.
    Ja robię sam i wiem, co mam, więc nie mam żadnych obaw.
    A był czas, że parę razy w krótkich odstępach zdejmowałem pasek.
    No, ale przeciętnemu użytkownikowi, który korzysta z usług warsztatów nie polecam.

  2. #12
    Użytkownik Znawca Avatar krawat
    Dołączył
    11 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 155v6; AR Stelvio Q
    Postów
    1,003

    Domyślnie

    Dokładnie... Cena paska jest na tyle znikoma że myślę że nie warto oszczędzać...

    Czemu nie można zakładać 1 paska 2 razy? Bo w trakcie zakładania pasek jest przeginany i może to spowodować późniejsze jego pęknięcie...

  3. #13
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2007
    Mieszka w
    Lubasz
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm automat 2013r.
    Postów
    185

    Domyślnie

    Choć sam zakładałem kilka razy ten sam pasek rozrządu (gdy w mojej opinii był jeszcze "nowy") - bo była taka potrzeba, to mam trochę inną teorię co do zakładania ponownie tego samego paska.
    Pasek rozrządu gdy jest nowy ma pewną sztywność i do jego naciągnięcia wymagana jest odpowiednia siła - w naszych autach tę siłę wyznacza napinacz. Napinamy pasek do wskazania przez napinacz na odpowiedni znak.
    Wystarczy że pasek popracuje trochę np. zrobimy autem ok. 1000km, 2000km .... 10 000km (trudno powiedzieć kiedy) pasek zmienia swoją charakterystyczną sztywność.
    Wtedy nie wiadomo jakiej siły użyć do napięcia paska. Na pewno wskazana siła przez nasz napinacz odpowiada prawidłowej sile naciągu paska tylko w przypadku kiedy on jest nowy.
    Każdy sam musi ocenić ryzyko awarii. Całkowicie rozumiem działania warsztatu, że zaleca wymianę tego paska. Po awarii paska ponownie zakładanego, każdy z nas może przyjść z żądaniem gwarancyjnym po takiej awarii.
    wal_kon

  4. #14
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Gdyby ta teoria była prawdziwa, to w miarę zużywania się paska trzeba by było przestawiać napinacz na inny zakres napięcia, a wiadomo że nie ma takiej potrzeby.
    Ważne, aby wskazówka napinacza była zawsze, w całym okresie eksploatacji paska, na znaku umieszczonego na obudowie napinacza - i tyle.
    Sztywność paska nie ma tu nic do rzeczy - istotny jest natomiast jego naciąg po tzw. luźnej stronie pracy.
    Dlatego, jeśli zakładamy ponownie ten sam pasek, napinacz należy ustawić tak samo, jak dla nowego paska.

  5. #15
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2007
    Mieszka w
    Lubasz
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm automat 2013r.
    Postów
    185

    Domyślnie

    Tak też nastawiałem napinacz po ponownym założeniu paska.
    Za każdym razem przed demontażem paska sprawdzałem wskazanie napinacza - nigdy napinacz nie wskazywał punktu wg instrukcji, pomimo że obracałem kluczem kilkukrotnie wał i obserwowałem. Stąd moja teoria.
    wal_kon

  6. #16
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Zwykle jest tak, że pasek w pierwszym okresie eksploatacji trochę się wydłuża (wtedy wskazówka napinacza nieco opada).
    Dlatego warto skontrolować napinacz po pewnym czasie od wymiany paska.
    Potem już nie zaobserwowałem takiego zjawiska.
    Ja, zakładając nowy pasek, od razu nieco mocniej podkręcam napinacz, żeby nie ryzykować ścięcia zębów paska w razie jego wydłużenia się i zbyt małego napięcia.
    No, ale chyba za bardzo odbiegliśmy od tematu, bo dotyczy on zupełnie innej części samochodu.
    Ostatnio edytowane przez SG0240 ; 06-01-2011 o 21:54

Podobne wątki

  1. Czujnik polozenia walu JTD 115 KM
    Utworzone przez zasit w dziale 147
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 16-09-2014, 18:13
  2. Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 11-01-2013, 19:26
  3. [146] czujnik polozenia wału
    Utworzone przez ja4777 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 20-02-2010, 21:21
  4. Czujnik polozenia przepustnicy
    Utworzone przez bassman w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 27-11-2006, 18:47

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory