Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 29

Temat: 3.0 V6 koło jednomasowe ?

  1. #11
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar Witas
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    Trojmiasto
    Auto
    Gtv 3.0 2001r
    Postów
    113

    Domyślnie

    Dobra panowie. Sprawy maja się tak. Mam zalozone kolo i sprzeglo z gta. Wydalem kupe kasy abyscie We juz nie musieli. Kupujecie komplet tj kolo jednomasowe i zestaw sprzegla z gta, mala regulacja tj inaczej czytaj wiecej wychodzi walek sprzeglowy wiec trzeba to wyregulowac pare minut roboty i juz wieksza powierzchnia docisku niz w wersji 3.0 wiec pewnie wiecej wytrzyma. Wszystko dziala poprawnie. Problem tylko z gownianymi zestawami valeo. Pierwszy bardzo sie telepal przy ruszaniu. Drugi komplet juz ok. Angole z sprzedali mi jakies gowniane ale trudno. Szlak przetarty. Dodam, ze tylko do skrzyn 6 biegowych taki nr przejdzie. Mam z 2001 roku ale pisza, ze do kazdej z 6 podejdzie wiec nie kombinujcie z innymi bo to dziala. No i wkreca sie jak wariat

  2. #12
    Użytkownik Znawca Avatar kudlaty_bytom
    Dołączył
    03 2011
    Mieszka w
    Bytom
    Auto
    Alfa Romeo Gtv 2.0 TS
    Postów
    1,607

    Domyślnie

    Cytat Napisał QBA Zobacz post
    Koło zamachowe jest dopełnieniem wyważenia wału.
    Koło zamachowe jeśli kręciło by się bez wału nie miało by idealnego wyważenia, w którymś miejscu ma większa masę, a jeszcze w innym miejscu ma mniejsza masę.
    Skręcone razem z wałem i kołem pasowym wału dopiero kręci się bez żadnych drgań.
    gdyby tak było jak piszesz, to koło zamachowe byłoby ustalane na wale tylko i wyłącznie w jednym położeniu, a w większości samochodów montowane jest dowolnie, jedynie znaki GMP na kole zamachowym dla pierwszego tłoka są powodem ustalenia koła względem wału w jednoznaczny sposób

    zadaniem koła zamachowego jest 'podtrzymanie' momentu obrotowego, kiedy go brakuje i 'zmagazynowanie', kiedy jest go w lekkim nadmiarze i oddać jak z początku zdania
    lżejsze koło pozwala na szybsze wkręcanie na obroty i szybszą ich zmianę, ale na biegu jałowym silnik będzie pracował mniej równo - podtaczanie kół zamachowych przy przeróbkach samochodu do KJSów itp, tam możecie znaleźć najwięcej na ten temat
    pół litra pojemności może być niewiele, ale taka właśnie różnica w masie daje efekt lepszego wyrównoważenia pracy 3.0, tym bardziej, że V6 w Alfie mają rozwidlenie 90*, co nie sprzyja ich równomiernej pracy
    naturalnym rozwidleniem silnika 6-cio cylindrowego jest 120* (dwa obroty na pełen cykl, czyli 720* dzielone przez ilość cylindrów)

    verdebiancorosso

  3. #13
    Użytkownik Fachowiec Avatar QBA
    Dołączył
    03 2007
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    ALFA 166 SWAP 3.0+Q2 / ALFA 166 2.4 20v FL 180 HP/Jumper 2.8 JTD /Fiat Regata/Alfa 147 JTD 8v
    Postów
    2,633

    Domyślnie

    Kudlaty zobacz sobie dokładnie koło dwumasowe od 3.0 ma na sobie nadwyzki matriału, nierownomiernie rozłożone na części masy z trybem.
    Da się je przykrecić tylko w jednym położeniu i to nie dlatego, że czyta z niego czujnik położenia wału bo otwory śrub mają rozkład taki sam od początku tego silnika jak w cf1 gdzie czytał z koła pasowego wału.
    Kolejna sprawa czemu każda pojemność ma swoje dedykowane koło jedno i dwumasowe, że o kole pasowym wału już nie wspomnę?
    Gdyby nie było różnicy producent wcale nie miał by w tym interesu żeby podrażać koszty produkcji.
    W układach rzędowych prościej jest o wyważyć wał.
    Ostatnio edytowane przez QBA ; 24-11-2013 o 13:52
    http://www.flar-ital.pl/ - CZĘŚCI ZAMIENNE- SERWIS: Lancia, Fiat, Alfa Romeo
    USŁUGI AUTOLAWETĄ- POMOC DROGOWA

  4. #14
    Użytkownik Znawca Avatar kudlaty_bytom
    Dołączył
    03 2011
    Mieszka w
    Bytom
    Auto
    Alfa Romeo Gtv 2.0 TS
    Postów
    1,607

    Domyślnie

    koło pasowe często posiada dodatkowy tłumik drgań i ma za zadanie zniwelować wibracje przedniej końcówki wału i wyrównoważyć pracę osprzętu, czasem jeszcze dodatkowo, albo tylko, stosuje się koła pasowe na alternatorach ze sprzęgłem jednokierunkowym, by pasek osprzętu mniej cierpiał i nie był szarpany

    co do nadwyżek materiału - oglądałeś kiedyś wał korbowy, na pewno to robiłeś, ma nierównomiernie nawiercone otwory w przeciwwagach - to samo jest w kołach zamachowych, tyle tylko, że nadwyżki, które są szlifowane, bo lepiej z cięższego uzyskać zamierzony efekt, a cięższe koło daje bardziej równomierną pracę i taki zabieg jest tam stosowany, a wał znowu może być lżejszy

    rzędówki łatwiej wyrównoważyć? ale wciąż stosowane są w nich dodatkowe wałki wyrównoważające, czy to w bloku po jego obu stronach, czy też poniżej wału korbowego w misce olejowej
    jak pisałem wcześniej, V6 o rozwidleniu 90* nie będzie pracowało równomiernie

    jeśli zapniesz wał korbowy na obu końcach w kły szlifierskie, to zakręcisz nim i zatrzyma się dowolnie, bo jest wyważony sam dla siebie, do tego dochodzi równa waga wszystkich tłoków w danym silniku, równa waga korbowodów i na koniec koło zamachowe - to daje nam pełen obraz 'wyrównoważenia silnika'
    jeśli założysz koło zamachowe na luźno obracającą się oś, to ono również zatrzyma się w dowolnym położeniu, a nie jednym miejscem ku dołowi (czy też szczególnymi kilkoma)
    koło zamachowe jest 'magazynem' momentu obrotowego i ułatwia/upraszcza budowę sprzęgła, które również musi być wyważone, bo docisk montujesz na kole w dowolny sposób, a on też swoje waży i przy 6000 obr/min może być powodem wibracji

    jeśli producent coś robi pod dany silnik, to jest to efektem badań i pomiarów aby uzyskać jak najlepszy efekt końcowy i stąd różnorodność części, które jakby się mogło wydawać, mogłyby być identyczne

    verdebiancorosso

  5. #15
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar Witas
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    Trojmiasto
    Auto
    Gtv 3.0 2001r
    Postów
    113

    Domyślnie

    Bez wchodzenia w szczegoly i zbytniego analizowania praw fizyki u mnie to dziala. Na biegu jalowym nic sie nie zmienilo. Nie trzesie sie nic. Jedynie co sie zmienilo to jak jest rozgrzany silnik i tego nie rozumiem to przy ruszaniu bez gazu tj tylko puszczajac sprzeglo potrafi lekko sie telepac. I nie chodzi tu o ssanie i wieksze obroty jak jest zimny. Czasami da sie ruszyc jedwabiscie gladko bez gazu ale zazwyczaj nie. Co to oznacza w praktyce. Trzeba musnac gaz i jest ok a wiec w praktyce nic sie nie zmienia bo zazwyczej ruszamy dodajac choc troszke gazu. No chyba, ze stoimy w korku i podjezdzamy bez gazu to jest gorzej. Myslę jednak, ze to moze byc nadal kwestia Valeo bo poprzednie sprzeglo a ma tylko 500 km przejechane i bylo tak od poczatku trzeslo sie od poczatku i gazu trzeba dac zdecydowanie wiecej aby bylo ok. Dodam, ze na biegu jalowym ten poprzedni zestaw tez dzialal ok. Pare kilo mniej na kole to pewnie ma wplyw na komfortowe ruszanie ale gwarantuje, ze jest dobrze. Poza tym odpada problem rozklekotania 2 masy no i kupno 1 masy z allegro od gta za grosze. Ja mam nowe ale nie wiedzalem czy nie ma jakis dodatkowych elementow w tym zestawie z alfaholics za kupe kasy. Jak przyslali to wyszlo, ze nie

  6. #16
    Użytkownik Fachowiec Avatar QBA
    Dołączył
    03 2007
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    ALFA 166 SWAP 3.0+Q2 / ALFA 166 2.4 20v FL 180 HP/Jumper 2.8 JTD /Fiat Regata/Alfa 147 JTD 8v
    Postów
    2,633

    Domyślnie

    wypowiem się później, nie chce mi sie pisać z telefonu.
    http://www.flar-ital.pl/ - CZĘŚCI ZAMIENNE- SERWIS: Lancia, Fiat, Alfa Romeo
    USŁUGI AUTOLAWETĄ- POMOC DROGOWA

  7. #17
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    04 2011
    Auto
    916 i 955
    Postów
    2,261

    Domyślnie

    kudłaty...
    poszukaj sobie odpowiedzi na pytanie dlaczego wały v6 wyważa się z dokręconym kołem pasowym i zamachowym...

    skąd wziąłeś rozwidlenie 90 stopni???

  8. #18
    Użytkownik Romeo Avatar grzdylu
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    GTV 3,0 V6
    Postów
    1,381

    Domyślnie

    Przeciez w 3,2 jest jednomasowe kolo, moze z tego mozna zrobic przekladke do 3,0?


    Sent from my iPhone
    Born to be wild.

  9. #19
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar Witas
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    Trojmiasto
    Auto
    Gtv 3.0 2001r
    Postów
    113

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzdylu Zobacz post
    Przeciez w 3,2 jest jednomasowe kolo, moze z tego mozna zrobic przekladke do 3,0?


    Sent from my iPhone
    Grzdylu, przeciez wlasnie to pisze od poczatku Mam zestaw od 3.2 i to dziala bez problemu

  10. #20
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    04 2011
    Auto
    916 i 955
    Postów
    2,261

    Domyślnie

    Cytat Napisał Witas Zobacz post
    Mam zestaw od 3.2 i to dziala bez problemu
    sprawdzałeś wyważenie takiego zestawu? gwarantuję, że nie jest tak dobrze jak z fabrycznym jednomasem

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 44
    Ostatni post / autor: 19-11-2017, 00:26
  2. Zmiana koła dwumasowego na jednomasowe. JTD
    Utworzone przez patigang w dziale 156
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 17-09-2015, 17:48
  3. [JTD] Konwersja koła dwumasowego na jednomasowe - sztywne
    Utworzone przez crackers w dziale Tuning mechaniczny
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 18-03-2015, 07:46
  4. [145] JTD Koło jednomasowe zamiast dwumasu.
    Utworzone przez Wicked w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 01-03-2013, 15:16
  5. Zamiana koła dwumasowego na jednomasowe
    Utworzone przez Kastner w dziale 156
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 22-11-2011, 14:49

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory