Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Temat: Limited slip differential - szpera w Alfie

  1. #1
    Użytkownik Romeo Avatar maicher
    Dołączył
    07 2010
    Mieszka w
    Gdańsk
    Auto
    156; Giulietta; Spider i jeszcze cośtam
    Postów
    543

    Domyślnie Limited slip differential - szpera w Alfie

    Temat wypłynął w czasie rozbierania dyfra w moim Spiderze. Ze zdziwieniem odkryłem, że Alfa stosowała - także w Spiderach 2.0 - mechanizm różnicowy o zwiększonym tarciu wewnętrznym - szperę
    Mechanizm składa się z kilku tarczek różnego rozmiaru i kształtu, które działają podobnie jak sprzęgło:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	047sp.jpg
Wyświetleń:	135
Rozmiar:	37.7 KB
ID:	52295
    Postanowiłem nieco zgłębić temat i wychodzi na to, że dyfer stosowany był w Alfach lat 70-tych (Spider,Giulia GT, Montreal) w konfiguracji z silnikiem 2.0. Później była stosowana w Alfettach, ale tylko na początku produkcji, a następnie w 75-tkach (TS-y, 3 litrówki i Turbo - tak pisze Jim K.).

    Standardowe ustawienie szpery w autach drogowych dawało "lockout" na poziomie 25%.
    Tarcze szpery występują w 3 rozmiarach (1.9, 2.0, 2.1 mm) co pozwala, przy zamienianiu tych tarczek zmieniać skalę szpery, lub przywrócić starą szperę do życia.

    Teraz przejdźmy do sedna. Szpera zużywa się, zwłaszcza wskutek zbyt rzadkich zmian oleju w dyfrze - tarcze poluźniają się, wycierają i nie ma już efektu zblokowania obu kół napędzanych. W moim Spiderze w ogóle nie ma już efektu działania szpery. Anglojęzyczni piszą, że szpera po ok 60 tys mil jest już tylko wspomnieniem.
    Jak wynika z mojego szybkiego researchu, tarczki szpery można zakupić na myalfa.com, ale ich cena powala (nawet 100 euro za główną).
    Zastanawiam się nad takim rozwiązaniem, żeby tarczki ścisnąć odpowiednimi podkładkami, pomierzyć efekt kluczem dynamometrycznym, zmienić podkładki , znów pomierzyć i tak aż do uzyskania fabrycznej specyfikacji dyfra.

    Czy ktoś z kolegów rozbierał taki mechanizm różnicowy, albo w ogóle spotkał się z tego typu szperą?

  2. #2
    oMULEc
    Gość

    Domyślnie

    Zapytaj Jacka z Arkuszowej. Pamiętam, że we wczesnych latach około A.D. 2000 rozbierane było coś takiego bo miało problem. Sam do silnika 019 V6 mam taką w skrzyni, ale jeszcze nie tykałem.

    EDIT: http://www.alfaholics.com/2010/07/al...ip-plates-117/
    Po 50 funciaków za parę, o ile mówimy o tym samym dyfrze.
    Ostatnio edytowane przez oMULEc ; 17-04-2012 o 20:23

  3. #3
    Użytkownik Romeo Avatar maicher
    Dołączył
    07 2010
    Mieszka w
    Gdańsk
    Auto
    156; Giulietta; Spider i jeszcze cośtam
    Postów
    543

    Domyślnie

    50 funtów za sztukę, a zakładane w parach. To będzie ten typ dyfra - ZF i tak te tarcze wyglądają. Tu chyba jednak chodzi o dodatkowe tarczki, a nie zamienne za zużyte.

    Dyfer idzie do speca i niech on powie jak poradzić ze szperą

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Stefan116
    Dołączył
    03 2006
    Mieszka w
    Puławy - Pysznica
    Auto
    GT 1300 Junior 1974r.
    Postów
    832

    Domyślnie

    Kiedyś napotkałem się z pewnym kolesiem na warsztatach na Politechnice. Przyszedł z podobnymi blaszkami również z szpery ( nie pamiętam jakie auto ale nie Alfa ). Poprosił głównego szefa na warsztatach a ten za przysłowiową flaszkę określił dokładnie rodzaj materiału z jakiego były wykonane. Potem koleś ponoć zlecił komuś dorobienie ich na wymiar.
    Może by tak zrobić jakąś ściepę forumową na dorobienie większej ilości? Będzie taniej. Sam mam zapasową skrzynię z 75 3.0 która była wymieniona właśnie ze względu na zjechany mechanizm różnicowy i chętnie bym ją może nawet usprawnił przez dołożenie grubszych tarcz?

  5. #5
    ViP Romeo
    Dołączył
    06 2007
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    AR 75 2.0 TS 148KM, 1988r, Talbot Matra Rancho, 125p '71, 126p '85 Łada 2103
    Postów
    2,996

    Domyślnie

    jak cos tez sie pisze 3 skrzynie czekaja
    ProMoto-Expert Sklep z częściami do aut 502709007 zapraszam

    http://www.forum.alfaholicy.org/pozo...naukowego.html

    Sprzedam AR 33, 1.7 92 MKIII kontakt priv

  6. #6
    Użytkownik Romeo Avatar maicher
    Dołączył
    07 2010
    Mieszka w
    Gdańsk
    Auto
    156; Giulietta; Spider i jeszcze cośtam
    Postów
    543

    Domyślnie

    Jak rozbiorę mechanizm różnicowy (a właściwie rozbierze spec) to powiem jak to wygląda.

  7. #7
    oMULEc
    Gość

    Domyślnie

    Powinienem mieć jeszcze dojście w ICHiTJ. Do starych rzędowych 6 Alfy dorabiali mi sporo rzeczy z różnych materiałów, można spróbować. Szczególnie, że sam nie wiem w jakim stanie jest mój dopóki go nie ruszę

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Stefan116
    Dołączył
    03 2006
    Mieszka w
    Puławy - Pysznica
    Auto
    GT 1300 Junior 1974r.
    Postów
    832

    Domyślnie

    Cytat Napisał oMULEc Zobacz post
    Do starych rzędowych 6 Alfy
    Widzę kolega w dobrych wozach grzebał. Masz jakieś foto?

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    02 2006
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    złom
    Postów
    723

    Domyślnie

    Podbijam.

    Ma ktoś namiar na:

    Szperę? Może być bez koła talerzowego, dyfer przełożę w miejsce tego co mam.

    Ludzi którzy są w stanie załatwić, wykonać płytki i wszystko ustawić?
    1984 GTV6 3.2 24V

  10. #10
    Użytkownik Znawca Avatar bimsky
    Dołączył
    07 2006
    Mieszka w
    Alwernia
    Auto
    Toyota Camry + 75 3.0M
    Postów
    1,485

    Domyślnie

    Miałem z twin sparka, pojechała do Poznania do MarcinaF.
    http://www.facebook.com/75modificata/ <- opowieść o trudnej i burzliwej miłości ;-)

Podobne wątki

  1. [164] Szpera w Q4
    Utworzone przez s_ordak w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 14-03-2014, 08:22
  2. Szpera torsena
    Utworzone przez 0405leszek w dziale 147
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 30-01-2011, 21:04
  3. Czy w mojej alfie 2.5 v6 jest szpera?
    Utworzone przez pastooh w dziale 156
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 22-10-2010, 22:06

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory