Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Temat: Wstępne problemy.

  1. #1
    mstafka
    Gość

    Domyślnie [75] Wstępne problemy.

    Witam, mam kilka laickich raczej pytań dotyczących 75tki.

    1. W zbiorniczku wyrównawczym od płynu chłodzącego jest olej. Czy mógł tam się dostać jedynie z powodu nieszczelnej uszczelki pod głowicą czy również są możliwe inne opcje?

    2. Falowanie obrotów przy zimnym silniku - czy jest to bardzo niepokojące? Powodem najprawdopodobniej wariator (chociaż ponoć w tych silnikach problemów z nimi jeszcze nie było), a może dość niski stan oleju (trochę ponad minimum)? Pod max ponoć lepiej nigdy nie zalewać, bo wtedy jest większe ciśnienie na wszelkich uszczelkach.

    3. Silnik kiedy auto stoi z reguły utrzymuje około 90c. W ruchu temperatura spada do 80c. Czy jest to dość normalne czy jednak mocno niepokojące? Jakie mogą być powody?

    4. Główny problem jeśli chodzi o silnik - moim zdaniem - to utrata oleju. Puściła uszczelka pod osłoną zaworów, uszczelka od aparatu zapłonowego, najprawdopodobniej uszczelka pod głowicą oraz na pewno uszczelka nad miską olejową. Nie wiem co jeszcze.

    Najbardziej oczywiście obawiam się zatarcia silnika. Ojciec-mechanik jest zdania, że nie ma się jeszcze o co martwić i daleko do tego. To, że olej dostaje się do układu chłodzenia to oczywiście problem. Wizja wymiany uszczelki pod głowicą również. Jednak ojciec-mechanik uważa, że jeśli do tej pory nie ma wody/płynu chłodzącego w oleju to już raczej nie będzie. Dobrze chłopina myśli?

    Najchętniej wymienił bym wszelkie uszczelki poza tą pod głowicą. Nie wiem czy to dobre rozwiązanie. Utrata oleju będzie pewnie mniejsza, a jak już ta pod głowicą (w tej chwili jest mały wyciek z przodu silnika na prawym rogu) będzie w stanie znacznie gorszym - wtedy już mały remoncik i wymiana wszystkiego. Co sądzicie?

    Z góry przepraszam za głupie pytania i z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

    Co jeszcze powinienem koniecznie sprawdzić?
    Ostatnio edytowane przez mstafka ; 23-06-2013 o 12:25

  2. #2
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    04 2006
    Mieszka w
    ES
    Auto
    33 SW
    Postów
    1,390

    Domyślnie

    Cytat Napisał mstafka Zobacz post
    Witam, mam kilka laickich raczej pytań dotyczących 75tki.

    1. W zbiorniczku wyrównawczym od płynu chłodzącego jest olej. Czy mógł tam się dostać jedynie z powodu nieszczelnej uszczelki pod głowicą czy również są możliwe inne opcje?

    2. Falowanie obrotów przy zimnym silniku - czy jest to bardzo niepokojące? Powodem najprawdopodobniej wariator (chociaż ponoć w tych silnikach problemów z nimi jeszcze nie było), a może dość niski stan oleju (trochę ponad minimum)? Pod max ponoć lepiej nigdy nie zalewać, bo wtedy jest większe ciśnienie na wszelkich uszczelkach.

    3. Silnik kiedy auto stoi z reguły utrzymuje około 90c. W ruchu temperatura spada do 80c. Czy jest to dość normalne czy jednak mocno niepokojące? Jakie mogą być powody?

    4. Główny problem jeśli chodzi o silnik - moim zdaniem - to utrata oleju. Puściła uszczelka pod osłoną zaworów, uszczelka od aparatu zapłonowego, najprawdopodobniej uszczelka pod głowicą oraz na pewno uszczelka nad miską olejową. Nie wiem co jeszcze.

    Najbardziej oczywiście obawiam się zatarcia silnika. Ojciec-mechanik jest zdania, że nie ma się jeszcze o co martwić i daleko do tego. To, że olej dostaje się do układu chłodzenia to oczywiście problem. Wizja wymiany uszczelki pod głowicą również. Jednak ojciec-mechanik uważa, że jeśli do tej pory nie ma wody/płynu chłodzącego w oleju to już raczej nie będzie. Dobrze chłopina myśli?

    Najchętniej wymienił bym wszelkie uszczelki poza tą pod głowicą. Nie wiem czy to dobre rozwiązanie. Utrata oleju będzie pewnie mniejsza, a jak już ta pod głowicą (w tej chwili jest mały wyciek z przodu silnika na prawym rogu) będzie w stanie znacznie gorszym - wtedy już mały remoncik i wymiana wszystkiego. Co sądzicie?

    Z góry przepraszam za głupie pytania i z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

    Co jeszcze powinienem koniecznie sprawdzić?
    Cześć mstafka,

    1. Uszczelka pod głowicą to raczej optymistyczny scenariusz. Przyczyną może być też uszkodzenie samej głowicy.

    2. Przyczyn falowania nie należy doszukiwać się w niskim stanie oleju. Może np. być nieszczelność dolotu, uszkodzona sonda, czy inne czujniki. Czy to może być wina wariatora? Też się chętnie dowiem. Co do zalewania pod maxa to coś w tym jest - jak uszczelki są słabe to pewnie im mniej oleju tym mniej będzie przeciekać. Chcąc być złośliwym - dodałbym, że, idąc tym tropem, należałoby nie dolewać, tylko jeździć aż poziom oleju będzie na tyle niski, że przestanie cieknąć. Nie wiem, czy to teoria Twojego ojca, ale jeśli tak to trzeba by uważać na jego porady. Olej nie jest po to, by nie wyciekał, tylko po to by smarował i chłodził silnik, a powstrzymywaniem go od wylewania się z silnika mają się właśnie zajmować uszczelki.

    3. Nic niepokojącego nie ma w tym co napisałeś. Przyczyną wzrostu temperatury na postoju jest.. postój. Jak stoisz to zarówno silnikowi, jak i Tobie jest bardziej gorąco, szczególnie teraz, podczas upałów.

    4. ?

    Nie ma się co czarować - silnik masz generalnie do mniejszego lub większego remontu. Nawet, jeśli obecność oleju w zbiorniczku wyrównawczym sama z siebie nie spowoduje, że się natychmiast zatrze silnik, to jednak świadczy to o złym stanie uszczelki pod głowicą lub innych usterkach i trzeba to zrobić, póki jeszcze nie było poważniejszej awarii. Piszę o wariancie minimum.. bo generalnie, jak już głowica będzie zdjęta to wypadałoby zrobić parę innych rzeczy, aby mieć pewność, że nic więcej silnikowi nie dolega i można nim śmigać bez większych obaw.

  3. #3
    Administrator ds. moderatorów Quadrifoglio Verde Avatar 75andrew155
    Dołączył
    05 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    155 V6 1996 .r 155V6 1995r 3.0 12V
    Postów
    11,237

    Domyślnie

    Kup komplet uszczelek na górę razem z uszczelką pod głowicę i wymieniaj

    Alfa Romeo 75 Turbo 1987
    alfa Romeo 75 Turbo America 1990
    Alfa Romeo Giulietta 1.6 1983
    Alfa Romeo 145 1.4 boxer 1997
    Alfa Romeo 155 V6 1996
    Alfa Romeo 155 V6 1993 3.0 12V przekładka do 1.8 8v 1995

  4. #4
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar ZENDER
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    laski
    Auto
    SAAB 9-3 AERO CABRIO , ALFA 75 TS Recaro
    Postów
    277

    Domyślnie

    Witam , z tego co opisujesz powyżej moim skromnym zdaniem , wydaje mi się co do oleju w zbiorniczku wyrównawczym to masz walnięta uszczelkę pod głowica , ewentualnie pękniętą głowice na magistrali olejowo - wodnej ale to rzadkość w tych silnikach . Wymiana wszystkich uszczelek oprócz uszczelki głowicy nic ci nie pomoże i dalej w zbiorniczku wyrównawczym będzie pojawiał się olej , wiec jeśli zabierasz się za wymianę lepiej wymienić wszystko + uszczelniacze zaworowe . Co do stanu oleju to zawsze powinien być miedzy maximum a polowa skali , nie wiem kto ci powiedział ze powinno być na minimum bo silnik się rozszczelni ale to raczej nie możliwe , jak przelejesz ponad stan to wtedy ci się może coś tam rozszczelni , osobiście zawsze pilnuje stanu miedzy polowa zakresu a maximum i jest OK . A już minęło jakieś 12 lat i nic nie puściło . Co do falujacyh obrotów to może być sporo rożnych przyczyn , najczestrza przyczyna są sparciałe gumy kolektora ssącego ,lewe powietrze , może być tez silniczek krokowy , przepływomierz , sonda ( sondę możesz na probe odłączyć zobaczyć jak się będzie zachowywać na odpiętej )
    Skąd jesteś ? Jak masz blisko do mnie to możesz podlecieć zobaczymy co ja boli .


    Ps . a szanowny nowy kolega forumowicz nie zakupił niedawno Alfy z allegro ? Czarna 2.0 TS ?

  5. #5
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar radosuaf
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Poznan, Poland, Poland
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM MY21
    Postów
    8,304

    Domyślnie

    ZENDER, o to samo miałem spytać . Czyli jednak nie taka laleczka .
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM 2021
    Peugeot 308 SW 1.2 130 KM 2019

    Były: Renault Clio I 1.2, Peugeot 307 SW 1.6 110 KM, AR 147 1.6 TS 105 KM, Giulietta 1.4 MA 170 KM, Giulietta 1.4 MA 150 KM, Alfa Romeo 75 2.0 TS

  6. #6
    mstafka
    Gość

    Domyślnie

    Witam, witam.

    jacekk

    1. Miło wiedzieć - ale raczej to uszczelka pod głowica. Tak jak opisywałem, puściła najprawdopodobniej delikatnie z przodu na prawym rogu silnika. Oczywiście w miare możliwości, czasu i zasobów finansowych się to sprawdzi.

    2. Wariator z tego co wiem był sporym problemem w późniejszych "fiatowskich" już TSach. Przyczyna problemu było ponoć nieodpowiednie smarowanie przez jakieś tam niedociągnięcia konstrukcyjne. Ponieważ u mnie w tej chwili olej jest lekko ponad minimum - mam naiwną nadzieję, że po dolaniu oleju problem zniknie, a przyczyna jest właśnie niewystarczające smarowanie przy tak niskim poziomie oleju. Oczywiście to tylko takie gdybania niewiedzącego.

    Doświadczenie uczy, że uważać trzeba na absolutnie wszelkie porady i najlepiej weryfikować w różnych źródłach wiedzy Ojciec to taki mechanik starej daty, który często ma dość zaskakujące koncepcje, ale jednak swoje wie, a na pierwszy rzut oka absurdalne teorie okazują się dość...praktyczne.

    Jego zdaniem kiedyś w starszych samochodach olej wymieniany był średnio co 15 000km. Obecnie najczęściej jest to 30 000. Olej wymieniasz rzadziej - spoko, ale szybciej zużywają się wszelkie gumowe elementy, uszczelki, simeringi itd. itd., ze względu na generalnie większe ciśnienie na rozgrzanym silniku. Jak wiadomo obecnie zarabia się na serwisach więc producentom jest to jak najbardziej na ręke. Takie tam jego teorie za które ręki sobie uciąć nie dam, ale warto się chyba nimi podzielić i ewentualnie jakoś zweryfikować. I aby nie było - i jego i moim obecnie zdaniem poziom oleju powinien być mniej więcej na złotym środeczku. Zalewanie i trzymanie zawsze pod max, bo tak niby jest tiptop jest w praktyce zwyczajnie na dłuższą metę niepraktyczne.

    3. Wiadomo. Lepiej dmuchać na zimne i zapytać. Rozumiem więc, że 80-90 c. jest to optymalna temperatura pracy dla tego silnika?

    75andrew155

    Gdyby były fundusze to bardzo chętnie i wiadomo, że to najlepsza opcja. Obecnie myślę nad wymianą wszystkiego co cieknie poza właśnie uszczelką pod głowicą. Obawiam się dodatkowych kosztów, problemów, generalnego remontu a nie chce, aby auto zostało unieruchomione na dłuższy czas.

    Zender

    Tak, tak - jasne, ale jednak strata oleju będzie mniejsza. Chociaż...uszelnione zostanie wszystko poza tą uszelką więc może na nią pójdzie większe ciśnienie i po krótkim czasie znów będzie do roboty wszystko? To właśnie staram się jakoś zweryfikować. To, że puściła jest w przypadku oleju w płynie chłodzącym raczej pewne. Sama obecność oleju tam poza negatywnym wpływem na stan przewodów nic strasznie złego nie robi. Jednak dalsze rozszczelnienie tej uszczelki może doprowadzić do pojawienia się wody w oleju. Na razie nic takiego się na pewno jeszcze nie dzieje, ale gdyby do tego doszło - to już niestety po zawodach i trzeba robić całość. Miedzy połową a max z tego co wiem jest git. Ciągłe trzymanie na poziomie maksymalnym doprowadzi do szybszego zużycia tych elementów. Gorąca ciecz zwiększa swoja objętość i tam ble, ble ble. Jak pisałem wyżej - olej w chłodziwie to ponoć nie tragedia, do momentu większego zużycia uszelki pod głowica chyba można spokojnie, kontrolując poziom oleju, od czasu do czasu, aby nie stała w miejscu pojeździć?

    Falujące obroty - z sondą sprawdzę. Reszta - dzięki za podpowiedzi, na pewno w miarę możliwości to wszystko obadam.

    Miasto rodzinne to Świdnik, który często odwiedzam. Laski tak jak sprawdzałem są dość blisko także jak tylko uda się nam jakoś umówić (zapewne jakiś weekend) to chętnie podjadę i dzięki oczywiście za taką propozycję.

    I tak, tak - ja jestem tym debilem, który kupił tego czarnego TSa Igła to nie jest na pewno, ale za taką kwotę igły się raczej nie kupi - zawsze coś tam będzie. Na 75tke polowałem sobie gdzieś od 16tego roku życia także na pewno nie żałuję - na drodze wszystko wynagradza. I cóż...moim skromnym zdaniem - lepsza kapryśna Alfunia w garażu niż kapryśna baba w domu. Tylko jedna z opcji jest w stanie wiernie i spokojnie czekać na dobry humor i większe możliwości swego pana...no, partnera powiedzmy
    Ostatnio edytowane przez mstafka ; 24-06-2013 o 09:19

  7. #7
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar radosuaf
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Poznan, Poland, Poland
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM MY21
    Postów
    8,304

    Domyślnie

    Generalnie w Polsce TS-a ciężko ustrzelić, a ten wizualnie wygląda naprawdę niezgorzej. Taniej wyjdzie wymienić silnik, niż babrać się z blacharką .
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM 2021
    Peugeot 308 SW 1.2 130 KM 2019

    Były: Renault Clio I 1.2, Peugeot 307 SW 1.6 110 KM, AR 147 1.6 TS 105 KM, Giulietta 1.4 MA 170 KM, Giulietta 1.4 MA 150 KM, Alfa Romeo 75 2.0 TS

  8. #8
    Użytkownik Znawca Avatar bimsky
    Dołączył
    07 2006
    Mieszka w
    Alwernia
    Auto
    Toyota Camry + 75 3.0M
    Postów
    1,485

    Domyślnie

    Cytat Napisał radosuaf Zobacz post
    ZENDER, o to samo miałem spytać . Czyli jednak nie taka laleczka .
    Czyli jednak handlarz zawsze pozostanie handlarzem... Smutne, naprawdę smutne, bo wciskano tutaj tak rażący kit, a teraz wszystko wyłazi i widać jak na dłoni, w jakim stanie był samochód.
    http://www.facebook.com/75modificata/ <- opowieść o trudnej i burzliwej miłości ;-)

  9. #9
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar ZENDER
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    laski
    Auto
    SAAB 9-3 AERO CABRIO , ALFA 75 TS Recaro
    Postów
    277

    Domyślnie

    Wycieki związane z nieszczelnością np z spod miski olejowej lub z pod pokrywy rozrządu lub nawet pocący się simering nie powodują aż tak dużych strat oleju , duże straty oleju powodują tylko pierścienie , luzy miedzy tłokiem a cylindrem , zawory i uszczelniacze zaworowe. A tak naprawdę najczęstsza przyczyna spadku mocy i poborem oleju w 8v ts są po prostu luzy na prowadnicach zaworów i upieczone uszczelniacze zaworowe .

    Nawet jak uszczelnisz cały silnik to ci się ciśnienie nie zwiększy , ciśnieniem oleju steruje pompa oleju i tutaj uszczelnienie silnika poza uszczelka głowicy niema nic do rzeczy , właśnie najważniejsza jest uszczelka pod głowicę bo to ona uszczelnia cale to najważniejsze ciśnienie oleju które jest podawane na gore silnika i poszczególne elementy . Wszystkie inne uszczelki dbają oto tylko żeby ci się ten olej z miski z głowicy po prostu nie wydostawał na zewnątrz .

    Co do stanu oleju to szkoły są rożne , ja nie będę nikogo namawiał żeby robił tak jak ja , Ale skoro fabryka przewidziała stan maksymalny to chyba po coś to jest . W każdym samochodzie jakim jeżdżę , pilnuje stanu miedzy maximum a polowa , nigdy na minimum .

    Moim zdaniem lepiej ten silnik uszczelnić, wymienić uszczelniacze zaworów ,uszczelkę pod głowicą niż kupować drugi , może być tak ze albo się uda kupić dobry albo znowu cieknący , jak zrobisz będziesz wiedział co masz . Wymiana uszczelki pod głowicą, uszczelnienie , wymiana uszczelniaczy zaworowych nie jest aż tak droga sprawa , osobiście przy okazji wymiany wyżej wymienionych elementów pokusiłbym się o nowe pierścienie , panewki , zawory i prowadnice , wtedy masz spokój na długie lata . Ale to już więcej będzie kosztować .

    - - - Updated - - -

    Jeszcze dodam , ze wariator w 75 2.0ts raczej nie powoduje falowania ,nie psuje się i nie należny go porównywać z wariatorem od silnika 2.0 16v to jest zupelnie co innego

  10. #10
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    04 2006
    Mieszka w
    ES
    Auto
    33 SW
    Postów
    1,390

    Domyślnie

    Cytat Napisał mstafka Zobacz post
    Witam, witam.
    1. Miło wiedzieć - ale raczej to uszczelka pod głowica. Tak jak opisywałem, puściła najprawdopodobniej delikatnie z przodu na prawym rogu silnika. Oczywiście w miare możliwości, czasu i zasobów finansowych się to sprawdzi.
    (..)
    3. Wiadomo. Lepiej dmuchać na zimne i zapytać. Rozumiem więc, że 80-90 c. jest to optymalna temperatura pracy dla tego silnika?
    1. Nie chciałem straszyć - pytałeś, więc odpisałem, a nie wiedziałem że ten opis miejsca wycieku dotyczy UPG.
    3. Optymalna temperatura dla silnika to 80-85st. Ale nie znaczy to że wyższa temperatura powoduje od razu coś złego. Można powiedzieć, że do poziomu wrzenia chłodziwa nic złego nie powinno się stać, przynajmniej jeśli wszystko inne jest w silniku w dobrym stanie. W starym aucie wiadomo, że niczego nie można być pewnym i lepiej żeby temperatura ponad te 90-95st nie wychodziła.

    Właściwie to wszystko już zostało wyjaśnione, wszystko wiesz, więc zrobisz jak uważasz. Co do tej strategii naprawy to dopowiem tylko tak - zdaje się, że trafiło na napalonego, który po prostu musiał ją wziąć i jeśli brałbyś ją parę tygodni wcześniej to cena była zupełnie inna, a więc z tej perspektywy patrząc, jesteś do przodu min. 1,5tys. zł! Nie wnikam za ile ją zgarnąłeś ostatecznie, tylko liczę od kwoty z ogłoszenia(oczywiście w ogłoszeniu na starcie było jeszcze więcej, bo 6,5tys zł). No, a skoro tak, to te 1,5 klocka możesz z czystym sumieniem wpakować dodatkowo w tę uszczelkę pod głowicą, zawory/gniazda, pierścienie, panewki, itp.

Podobne wątki

  1. Dwa problemy z AR 147
    Utworzone przez wiiktor11 w dziale 147
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 15-12-2015, 20:43
  2. Zamiar Kupna Alfy Proszę o wstępne opinie na co uważać przy kupnie !
    Utworzone przez michalmc008 w dziale Kupić - nie kupić? Auta z ogłoszeń
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 04-11-2014, 09:55
  3. Podpięcie pod komputer, sprawdzenie wstępne - Kraków
    Utworzone przez Polo87 w dziale Małopolskie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 27-11-2013, 00:04
  4. Alfa 156 diesel vs benzyna - wstępne oględziny
    Utworzone przez Raku86 w dziale Kupić - nie kupić? Auta z ogłoszeń
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 25-08-2013, 22:45
  5. Moduł komfortu- wstępne zapytania/zapisy
    Utworzone przez Proxim@Ar w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 52
    Ostatni post / autor: 13-03-2012, 22:04

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory