Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Temat: 75 Twin Spark wibracje

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    11 2013
    Auto
    '91 75 Twin Spark
    Postów
    63

    Arrow 75 Twin Spark wibracje

    Witajcie
    Od listopada 2013 jestem właścicielem 75 Twin Spark, auto sprowadzone z Włoch w całkiem przyzwoitym stanie blacharsko-lakierniczym, z pewnymi niedomaganiami mechanicznymi.
    Po zakupie i przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów oddałem auto do mechanika, wibracji napędu nie było jakoś zdecydowanie czuć, okazało się, że w bardzo złym stanie ( w kawałkach) był pierwszy łącznik na wale(pomiędzy silnikiem a wałem). Został wymieniony, przy okazji wymieniona była przednia tuleja dedion oraz siłownik sprzęgła przy skrzyni. Brakowało też podobno jednej ze śrub tej poprzecznej belki skrzyni/zawieszenia(niestety nie wiem której konkretnie śruby, ale przy ruszaniu objawiało się to stukiem z okolicy skrzyni.
    Po tej operacji już przy pierwszym odpaleniu pojawiły się wibracje powyżej 2000obr/min w zasadzie aż do końca skali, ale najbardziej wyczuwalne przy 2k i 3k obrotów. Następnie została wymieniona podpora wału wraz z łożyskiem oraz środkowy łącznik, który był pęknięty. Niestety w zasadzie nic to nie zmieniło poza uczuciem jakby wibracje były bardziej sztywne, bardziej jednoznaczne. Następnie wał napędowy został oddany do wyważenia(wraz z łącznikami), niestety po jego ponownym montażu różnica była niewielka.
    Wydaje się, że najgorsze wibracje są na postoju na zimnym silniku, w trakcie jazdy np. na 5 biegu jest to bardziej dudnienie auta niż wibrowanie, mam też wrażenie że po porządnym rozgrzaniu auta wibracje są mniejsze.
    W takim stanie przejechałem już około 1000km i nic się nie rozleciało, kiedyś po dłuższej trasie sprawdzałem ręką temperaturę środkowego i tylnego(który wygląda dobrze) łącznika i były zimne, niestety dostęp do przedniego jest trudny i nie miałem możliwości zbadać jego, piszę o temperaturze bo wydaje mi się, że gdyby pracowały pod kątem to powinny się chyba grzać (tak mi się wydaje).
    Od kolego Stefana dowiedziałem się o pewnych podkładkach które przychodzą gdzieś w okolicy tych 6 śrub mocujących skrzynie i belkę do budy, ja u siebie nie zauważyłem tego, jednak nie do końca wiem gdzie szukać, nie mniej jednak ostatnio opuściłem na podnośniku właśnie ten rejon (odkręciłem 6 śrub około 5mm każda po czym opuściłem na nie całą tą belkę) i nic się nie zmieniło , co więcej pomimo, że w zasadzie skrzynia była w tym momencie nieco luźna (albo tak mi się tylko wydaje) nie było czuć na niej praktycznie żadnych wibracji (dosłownie minimalne, na graniczy wyczuwalności).
    Poczytałem liczne wątki również na międzynarodowych forach sugerujące przeróżne miejsca i przyczyny powstawania wibracji, niestety dostęp do wału i czas nie pozwalają mi na sprawne diagnozowanie kawałek po kawałku całego układu napędowego.
    Sam silnik osiągowo wydaje się ok, kompresja równa na wszystkich cylindrach, jednak na wolnych jak i podniesionych obrotach czuć na nim wibracje, od czasu do czasu zdarza się też "wypadnięcie zapłonu" widoczne mocniejszym kiwnięciem silnika czy lekko wyczuwalne na siedzeniu kierowcy(wtryski ok, po czyszczeniu, świece wprawdzie nie oryginalne ale mają ładny kolor, oba rozdzielacza dają iskrę. Opisywany problem ma też inny objaw (choć nie wiem czy to nie charakterystyka tego silnika), na postoju po przegazowaniu spadające obroty w szeroko pojętej okolicy 4000 obr./min. powodują dźwięk silnika podobny bardziej do malucha niż rzędowej czwórki.
    Mechanicy wyjmujący wał sugerowali, że jest on bardzo ciasno spasowany między silnikiem a skrzynią - w wersji TS nie występuje regulacja długości wału jak w V6.
    Znawców tematu proszę o wsparcie i rzucanie pomysłów, autko fantastycznie jeździ jednak wszystko psuje opisywany problem.
    Dzięki
    m

  2. #2
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    04 2006
    Mieszka w
    ES
    Auto
    33 SW
    Postów
    1,390

    Domyślnie

    Cześć _em,
    Jako że zaraz po zakupie 75tki walka z wibracjami spędzała mi sen z powiek przez kilkanaście miesięcy, to wypowiem się, może bardziej w formie rzucania pomysłów, szczególnie że miałem nieco podobną historię. U mnie problem był z drganiami wału, z tego co pamiętam to głównie przy 3000obr i tutaj wymiana łącznika nic nie zmieniła(nic dziwnego - uszkodzona guma nie ma tutaj większego znaczenia), a wyważanie w specjalistycznym warsztacie tylko pogorszyło sprawę. Zmieniła dopiero wymiana wybitej tulejki(?) centrującej wał na kole zamachowym z przodu oraz również jakichś elementów, wpływających na osiowanie wału w tylnym łączniku. Nie pamiętam dokładnie, bo było to dawno temu. W każdym razie większość mechaników rozkładała ręce, bo każdy chciał wymieniać łączniki gumowe, a one były nowiutkie.

    Mimo dość dokładnego opisu ciężko sobie wyobrazić jednoznacznie jak te drgania się objawiają. Skoro nie jesteś pewny gdzie jest ich źródło to najpewniejszą metodą byłoby odpalenie silnika bez wału(rozumiem, że tego nie praktykowałeś), ewentualnie później tylko z jedną połówką. Jak nie będzie drgań to jasne jest, że problemu szukać należy od koła zamachowego w tył. Skrzynia to pewnie ostatni podejrzany element, ale przegazówka na rozłączonym sprzęgle powinna rozwiać wątpliwości. Co do pracy łącznika pod kątem to wydaje mi się, że też raczej nie powinna powodować takich efektów, póki oś obrotu wału pokrywa się z jego środkiem. Dźwięk silnika przy spadających obrotach to też może być jakiś rezonans czegoś, co obluzowało się w wyniku drgań. Możesz przyjrzeć się lewej poduszce silnika, która jest narażona na wysokie temperatury z kolektora wydechowego, czy przypadkiem nie została zerwana, aczkolwiek nawet jeśli dobrze guma nie wygląda to może spełniać swoją rolę - tak jak to u mnie było.
    Dobrze by też było dowiedzieć u mechanika co przy wymianie łącznika zostało ruszone/odkręcone, szczególnie, że przed wymianą było ok.

    Aha.. piszesz, że najbardziej czuć drgania na postoju. Rozumiem, że chodzi o przegazowywanie na postoju a nie wolne obroty, tak?


    Pozdrawiam, Jacek

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    11 2013
    Auto
    '91 75 Twin Spark
    Postów
    63

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź
    Pewnie piszesz o tych łożyskach wahliwych odpowiedzialnych za osiowanie wału. U mnie środkowe miało spory luz i podobno zostało to poprawione w trakcie wyważania, może jednak nieprawidłowo naprawione ?? :-(
    Drgania trochę przypominają jazdę na jednocylindrowym motorze znacznej pojemności, około 2000 auto wierci się na boki a potem wibruje na tyle szybko, że bardziej to słychać niż czuć - fakt ciężko to opisać.
    Rozmontowanie wału na części i diagnostyka po kawału staje się chyba koniecznością. Skrzynia nic tutaj nie zmienia, nie ważne w którym biegu, zasprzęglone czy wysprzęglone jest tak samo.
    Dźwięk silnika nie jest raczej związany z żadnym rezonowaniem luźnej części, jest to jednoznaczny, sztywny dźwięk bez żadnych metalicznych naleciałości. poduszka wygląda ok, miękka, silnik nie wykazuje ruchów innych niż na boki w ramach pracy gumy.
    Na postoju - bez jazdy, obroty wszelkie możliwe.
    Dzięki jeszcze raz.

  4. #4
    Użytkownik Embrion Avatar Bertone
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Spider Junior 1600, GTV 1750, 75 3.0
    Postów
    5

    Domyślnie

    Jeśli jeszcze walczysz z wałem, to możemy coś pomóc. Znalezienie źródła jest tylko kwestią czasu poświęconego na diagnozę.


    -------------------------------------------------

    www.classiccarrestorationcenter.com

  5. #5
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    11 2013
    Auto
    '91 75 Twin Spark
    Postów
    63

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź
    Na dzień dzisiejszy wciąż "walczę" z problemem, konkretnie mam drugi wał i drugą skrzynię na podmianę, jeśli podmiana nie wskaże winnego to się odezwę. Aktualnie wszystko wskazuje na panewkę pomiędzy 1 i 2 częścią wału, miała być ok, a prawdopodobnie nie jest. Dzięki za wszelką pomoc.

  6. #6
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar radosuaf
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Poznan, Poland, Poland
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM MY21
    Postów
    8,304

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertone Zobacz post
    Jeśli jeszcze walczysz z wałem, to możemy coś pomóc. Znalezienie źródła jest tylko kwestią czasu poświęconego na diagnozę.


    -------------------------------------------------

    www.classiccarrestorationcenter.com

    A co to za link w podpisie (nie działa)? Jakaś nowa miejscówka w Poznaniu?
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM 2021
    Peugeot 308 SW 1.2 130 KM 2019

    Były: Renault Clio I 1.2, Peugeot 307 SW 1.6 110 KM, AR 147 1.6 TS 105 KM, Giulietta 1.4 MA 170 KM, Giulietta 1.4 MA 150 KM, Alfa Romeo 75 2.0 TS

  7. #7
    Użytkownik Embrion Avatar Bertone
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Spider Junior 1600, GTV 1750, 75 3.0
    Postów
    5

    Domyślnie

    Link już działa - mieliśmy problem z serwerem. Miejscówka nowa i nie - są to trzy lokalizacje warsztatów w Poznaniu i okolicy. Jak wnioskuję po stopce, jedną znasz - Marcin Nad Bogdanką.


    -------------------------------------------------

    www.classiccarrestorationcenter.com

Podobne wątki

  1. [145] 145 twin spark 8v?
    Utworzone przez gonzo w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 10-03-2015, 13:26
  2. [155] Twin Spark 2.0 8v
    Utworzone przez pawlo12 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 25-03-2013, 22:14
  3. [145] 1.6 16V Twin spark
    Utworzone przez Konrad K_2 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 07-03-2012, 12:02
  4. 2.5 V6 czy 2.0 twin spark?
    Utworzone przez Andrzej w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 24-06-2006, 13:20

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory