Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 31

Temat: tarcze nawiercane

  1. #21
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar creaf
    Dołączył
    10 2009
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 159 1.9 SW
    Postów
    324

    Domyślnie

    Cytat Napisał r-sokol Zobacz post
    Mnie to wyjaśnił Grzesiekk.
    Problem w tym że one są przewiercane a nie nawiercane. W miejscu otworów tarcze chłodzą się bardziej niż w pozostałych częściach. Grzanie/chłodzenie/grzanie/chłodzenie i KAŻDY materiał się zmęczy - prędzej czy później muszą popękać. Tarcze NAwiercane a nie PRZEwiercane lub tylko nacinane.

    Natomiast wjazd w kałużę i częściowe ochlapanie mocno rozgrzanej tarczy spowoduje albo jej wypaczenie lub miejscowe zahartowanie - a to już bicie murowane, a temu oprze się chyba tylko tarcza ceramiczna.
    Imo bardziej chodzi o to że w obrębie nawiercenia podczas hamowania następuje koncentracja naprężeń i każde geometryczne bądź materiałowe niedoskonałości sprzyjają powstawaniu szczelin a praca termiczna termiczna może przyspieszyć to zjawisko
    Była: 156 1.9JTD SP3

  2. #22
    Użytkownik Rowerzysta Avatar robertovv
    Dołączył
    04 2012
    Mieszka w
    Złocieniec, Poland
    Auto
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 jtd 115 KM 2001
    Postów
    78

    Domyślnie

    no dzieki wielkie za dyskusje ale jak bym sie zdecydowal na te nacinanie to jakie?ile bym to mi na przod wentylowany i tyl lity by gdzies wynioslo plus klocki??
    a i tez dobrze by bylo aby za mocno nie pylily na felgi

  3. #23
    Użytkownik Romeo Avatar cuoreventi
    Dołączył
    01 2010
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Alfa 156 2.0 JTS 16v
    Postów
    4,198

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertovv Zobacz post
    a i tez dobrze by bylo aby za mocno nie pylily na felgi
    Kup klocki ceramiczne np ATE Ceramic.

  4. #24
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar Cannabis
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    AR 156 1.6 TS 99' AR 156 2.5v6 02'
    Postów
    262

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertovv Zobacz post
    no dzieki wielkie za dyskusje ale jak bym sie zdecydowal na te nacinanie to jakie?ile bym to mi na przod wentylowany i tyl lity by gdzies wynioslo plus klocki??
    a i tez dobrze by bylo aby za mocno nie pylily na felgi
    Weź lite brembo i nie kombinuj. Ewentualnie Maxy jak kolega niżej pisał jeżeli zależy ci na nacięciach
    Jeździłem na nich wytrzymywały ds3000 więc dają rade. Nie zauważyłem zadnej różnicy pomiędzy lite/nacinane. Dobry klocek pyli piszczy i iskry lecą

  5. #25
    Użytkownik Rowerzysta Avatar robertovv
    Dołączył
    04 2012
    Mieszka w
    Złocieniec, Poland
    Auto
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 jtd 115 KM 2001
    Postów
    78

    Domyślnie

    ale szukam na allegro ale tam prawie nie ma co wybierac do mojego modelu odpowiednie

  6. #26
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar Cannabis
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    AR 156 1.6 TS 99' AR 156 2.5v6 02'
    Postów
    262

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertovv Zobacz post
    ale szukam na allegro ale tam prawie nie ma co wybierac do mojego modelu odpowiednie
    Niemożliwe słabo szukasz uważaj na podróbki.
    Jak coś to http://www.hamulce.net/ możesz porozmawiać z miłym panem jak to sie kiedyś jeździło w pucharze Alfy dodam że rozmowa może być bardzo dłuuuga.

  7. #27
    Użytkownik Rowerzysta Avatar robertovv
    Dołączył
    04 2012
    Mieszka w
    Złocieniec, Poland
    Auto
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 jtd 115 KM 2001
    Postów
    78

    Domyślnie

    no ale jakies ceny , wybór itp??
    chce mieć podgląd na różne opcje

  8. #28
    Użytkownik Rowerzysta Avatar robertovv
    Dołączył
    04 2012
    Mieszka w
    Złocieniec, Poland
    Auto
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 jtd 115 KM 2001
    Postów
    78

    Domyślnie

    a czy ta wtyczka to jest właśnie od czujnika od klocków? bo mam ją tylko z lewej strony


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMAG0044.jpg
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	71.6 KB
ID:	115992

  9. #29
    Użytkownik Rowerzysta Avatar pawpor
    Dołączył
    11 2013
    Auto
    159 2.4 JTDm SW 200@230HP
    Postów
    65

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertovv Zobacz post
    no ale jakies ceny , wybór itp??
    chce mieć podgląd na różne opcje
    Proszę
    http://www.brakeparts.pl/category.php?id_category=26429

    Ogólnie sprawa z tarczami wierconymi jest taka, że jeżeli nie są one grzane do czerwoności regularnie to nic się z nimi nie dzieje - mówię oczywiście o dobrych tarczach wierconych na wysokonawęglanych stopach (chodzi o to, że wydzielenia, zazwyczaj kulkowe, węgla działają trochę jak bezpieczniki kompensując naprężenia zapobiegając pękaniu). Do zastosowań torowych lub do bardzo dynamicznej jazdy polecam stosować tarcze nacinane - tutaj jednak hamowanie będzie dużo głośniejsze niż w przypadku tarcz nawiercanych, jak zwykle coś za coś. Dodatkowo na tarczach nacinanych klocki będą się trochę szybciej zużywać niż na tarczach wierconych. Wybór więc jest prosty. Chcę mieć ciche hamulce dobrze hamujące z wysokich prędkości, jednak nie hamuję co 20sec 120-50 wtedy zastosować dobre wiercone tarcze. Jeżeli natomiast tarcze często są czerwone wtedy pozostają tarcze nacinane.
    Ważne jest też aby poprawnie dobrać klocki do swojego stylu jazdy (i nie mówię tu o micie twardych czy miękkich klocków). Klocki należy dobrać odpowiednio pod prędkości i dynamikę jazdy. Standardowe klocki hamulcowe (Ate, TRW, Bosch, Zimmermann, Textar, Ferodo itd) projektowane są do standardowych zastosowań - czyli do jazdy z prędkościami do ok 160km/h i niezbyt dynamicznej jazdy. Dlaczego dobór klocków jest taki ważny? Bo hamowanie polega na wytworzeniu się filmu ciernego pomiędzy klockiem a tarczą (a w zasadzie pomiędzy klockiem a warstwą klocka naniesioną na tarczę - tarcza to tylko nośnik warstwy ciernej klocka dlatego docieranie jest takie ważne). Jeżeli dobierzemy zbyt słaby klocek do swojego stylu jazdy to film cierny (analogicznie do filmu olejowego) będzie zrywany a to prowadzi do żłobienia tarczy, miejscowego przegrzania, piszczenia, fadingu oraz do tworzenia się cementytu na powierzchni tarczy który jest bardzo twardy i kruchy. Jeżeli dojedzie do wytworzenia cementytu i jego wykruszenia wtedy zestaw hamulcowy jest do wymiany (cementyt wbija się w okładzinę cierną klocka i rowkuje tarcze)

    Także polecam zacząć dobór hamulców od wyboru odpowiedniego klocka hamulcowego a dopiero potem dobierać odpowiednie tarcze
    Ostatnio edytowane przez pawpor ; 11-12-2013 o 18:12

  10. #30
    Użytkownik Ogier Avatar Czarnecki
    Dołączył
    03 2012
    Auto
    AR 156 2.4 JTDm 20V 175KM 2005r.
    Postów
    174

    Domyślnie

    Ja cały czas zastanawiam się które tarcze lite wziąć... Brembo, czy Zimmermann do klocka Ferodo DS Performance (DS 2000)... ?

Podobne wątki

  1. [159] Nawiercane i nacinane tarcze w 159
    Utworzone przez Marcinks w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 11-10-2014, 14:56
  2. [Giulietta] Nawiercane tarcze do Brembo
    Utworzone przez Edivip w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 26-11-2013, 18:50
  3. które tarcze efektywniejsze - nawiercane czy nacinane?
    Utworzone przez lukas1983 w dziale Hamulce i zawieszenie
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 04-07-2012, 10:12

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory