Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Temat: Uszkodzony BCM

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2024
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T 280KM MY20
    Postów
    4

    Domyślnie Uszkodzony BCM

    Cześć wszystkim. Mam kilka pytań do posiadaczy Giulii lub Stelvio oraz do osób znających się na elektryce lub elektronice.

    Miesiąc temu moja Giulia wyprodukowana w 2020 zwariowała w nocy i włączyła światła mijania, których nie dało się wyłączyć inaczej niż przez odpięcie akumulatora. Na dodatek kierunkowskazy oraz światła awaryjne przestały działać. Diagnoza to uszkodzony BCM, który jest już po wymianie i wszystko gra (chyba). Przyczyna uszkodzenia BCM nieznana, chociaż diagnosta sugeruje, że akumulator mógł zostać nieprawidłowo wymieniony (kolejność odpinania i podpinania kabli). Kupiłem nowy aku AGM po kilku problemach z choinką, uruchamianiem oraz brakiem start-stop. Sprzedawca w sklepie polecił mi konkretny model i przy zakupie wymienił. Było to około 2 miesiące przed awarią BCM.

    1. Czy możliwe jest, że nieprawidłowa kolejność odpinania i podpinania kabli do akumulatora mogła spowodować uszkodzenie BCM? Czy nieprawidłowo dobrany akumulator również może taką awarię spowodować? Jeżeli już, czy nie powinno się to stać od razu po wymianie aku, a nie jak w moim przypadku po 2 miesiącach?

    2. Około pół roku temu jakiś wariat podczas mijania zahaczył o moje lewe lusterko. Pękła tylko osłona kierunkowskazu, kierunkowskaz działał bez problemów więc nie zawracałem sobie tym głowy i odłożyłem wymianę na później. Zauważyłem niedawno, że podczas wizyty na myjni dostaje się do kierunkowskazu w lusterku woda. Ponieważ jest tam jakaś płytka, kabelek, ogółem elektronika, zastanawiam się czy możliwe jest, że woda doprowadziła do jakiegoś zwarcia czy innej sytuacji (przepraszam, nie znam się na prądzie) co mogło spowodować uszkodzenie BCM?

    3. Wczoraj po odebraniu samochodu po wymianie BCM zauważyłem, że po jego zamknięciu z kluczyka lub przyciskiem na klamce, kontrolka hamulca awaryjnego na zegarach pozostaje zapalona przez czas dłuższy niż podświetlenie kabiny (przy zaciągniętym hamulcu awaryjnym). Po jakichś 10-15 sekundach gaśnie, ale dioda na przycisku do zaciągnięcia hamulca awaryjnego świeci się jeszcze przez kilka minut. Nie wiem czy to moje wyczulenie po problemach z BCM i dopiero teraz to zauważyłem, czy to zwiastun kolejnych kłopotów. Byłbym wdzięczny gdyby jakiś posiadacz włoskiej myśli inżynieryjnej mógł napisać czy u niego jest tak samo czy inaczej.

    4. Czy uszkodzony w ten sposób BCM jest naprawialny? Jeżeli tak, to znacie kogoś kto takie cuda robi, na co zwrócić uwagę i przede wszystkim czy warto to w ogóle robić?

  2. #2
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    11 2018
    Mieszka w
    BIALYSTOK
    Auto
    alfa romeo
    Postów
    1,510

    Domyślnie

    Ktos jak ci wymienił bcm to chyba sie znal na robocie bo musiał co kodowac kluczyki itp.

  3. #3
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280KM Veloce MY2021
    Postów
    1,222

    Domyślnie

    1. Można teoretyzować ale w praktyce nie powinno. Ja zawsze najpierw podpinam plus, następnie minus, odpinam odwrotnie.
    Co znaczy źle dobrany? Za dużego nie włożysz fizycznie, za mały szybciej będzie siadał i tyle ale nie uszkodzi nic raczej.
    2. Zależy jak jakiś matoł to zaprojektował. Jeśli dobrze to nie powinno to mieć znaczenia poza oglupieniem jakiegoś działania a nie uszkodzeniem. No ale w praktyce różnie bywa jak coś zewrzesz w elektronice.
    4. Wszystko można próbować z tym że bez schematów ideowych to ciężka zabawa. Choć często udaje się naprawiać elektronikę wizualnie szukając podejrzanych miejsc, sukces to tak 50/50 w takich działaniach. Inna sprawa ile to zajmie czasu/pieniędzy.

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2021
    Mieszka w
    EL
    Auto
    AR GIULIA VELOCE Ti
    Postów
    42

    Domyślnie

    U mnie przyczyną uszkodzenia bcm było zalanie po intensywnym deszczu. Sprawdz czy wykładzina jest mokra pod klapką po str pasazera. Jak trochę postał to mogła wyschnąć. Wymienili mi na gwarancji. A na zalanie stwierdzili ze lali wodę i jest ok. Dodali nieśmiertelne TTTM.

  5. #5
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280KM Veloce MY2021
    Postów
    1,222

    Domyślnie

    Co to TTTM?
    Nie wiem czy od zawsze ale od przedostatniego liftu w Stelvio komputer jest odsłonięty taka płachtą foliową przeciw zalaniu chyba właśnie.

  6. #6
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfy Romeo MiTo; Alfa Romeo 159sw; Alfa Romeo Gulia Super
    Postów
    1,285

    Domyślnie

    Punkt 3. - włączona opcja automatycznego "zaciągnięcia" hamulca ręcznego po przejściu na P.

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    02 2020
    Mieszka w
    Turek
    Auto
    Stelvio FE LPG; Giulia Veloce `17 LPG
    Postów
    457

    Domyślnie

    Cytat Napisał netzmark Zobacz post
    Co to TTTM?
    Nie wiem czy od zawsze ale od przedostatniego liftu w Stelvio komputer jest odsłonięty taka płachtą foliową przeciw zalaniu chyba właśnie.
    Ten typ tak ma. U mnie w stelvio 2017 była na to akcja serwisowa, dali ceratę nad komputer i zakleili mastyka łączenie blach podłużnicy przy zawiasach maski.

  8. #8
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280KM Veloce MY2021
    Postów
    1,222

    Domyślnie

    Pytanie czy jak kolega ma 2020 to czy już posiada to zabezpieczenie - fabryczne albo-po akcyjne.
    Może go faktycznie zalało nieszczęśliwie i to przyczyna.

  9. #9
    Użytkownik Pasjonat
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    RZ
    Auto
    Stelvio 2018 Sport TI
    Postów
    3,476

    Domyślnie

    mam auto prod date 09/2017 i "cerata" już była. auto nie miało akcji serwisowej na jej montaz

  10. #10
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2024
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T 280KM MY20
    Postów
    4

    Domyślnie

    Dziękuję za komentarze.

    Problem mokrych dywaników oczywiście u mnie występuje. Zaczęło się w zeszłym roku w lecie, po intensywnym użyciu klimatyzacji. Kilka razy gdy dywanik był mokry to sprawdzałem BCM i było sucho. Miałem obawy, że jak woda się nie dostanie bezpośrednio spływając pod dywanik, to kondensacja narobi szkody. Ale nic, zawsze sucho. Tak samo zrobiłem miesiąc temu. Sprawdziłem BCM, okablowanie, wtyki i całą wnękę. Zero wilgoci, korozji, śladów po wodzie. Dywanik był suchy. Nie ma mowy żeby cokolwiek zdążyło odparować. Nigdy nie lało się nic oprócz sytuacji z klimatyzacją. Jeżeli chodzi o zabezpieczenie, to nie mam ceraty, tylko plastikową pokrywę dokręcaną śrubami. Raczej wątpię żeby woda przesączająca się przez dywanik była w stanie się tam przedostać. Z tego powodu wykluczam zalanie.

    @Igor15799 Mi w ASO na mokry dywanik powiedzieli, że na myjni woda się dostała. Ale ja już wiem, że kapią skropliny z klimy. Gdzieś czytałem, że jakiś kanał się zatyka syfem i dlatego kapie, ale podobno ciężko jest się tam dostać żeby wyczyścić. Na ASO nie ma co liczyć, a samemu nie mam czasu ani miejsca żeby się tym zająć. Trzeba poszukać kogoś kto to ogarnie.

    @netzmark Przez źle dobrany aku rozumiem źle dobrany aku. Czyli sam nie wiem. Założyłem, że tak jak sweter czy buty, tak i aku można źle dobrać :-)

    Póki co wymieniam kierunkowskaz w lusterku i chyba pozostaje liczyć na to, że się nic nie posypie. Na wszelki wypadek mogę dociąć ceratę na wymiar...

Podobne wątki

  1. [GTV] Wał w V6 2.0 TB. Uszkodzony?
    Utworzone przez niko w dziale Gtv/Gtv Spider
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 20-10-2016, 21:18
  2. uszkodzony abs w 147
    Utworzone przez daniel1986 w dziale 147
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 23-08-2016, 10:08
  3. Uszkodzony IC
    Utworzone przez z4boj4d w dziale 156
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 05-03-2015, 15:22
  4. Uszkodzony EGR?
    Utworzone przez kamilern w dziale 147
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 12-04-2013, 19:43

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory