Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Temat: Światła STOPu w Tonale...

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2024
    Auto
    Tonale Sprint, 1.5 MHEV (2022)
    Postów
    4

    Domyślnie Światła STOPu w Tonale...

    Cześć,
    piszę, bo nie znalazłem podobnego tematu na forum.

    W zeszłym roku wziąłem w leasing swoją Tonale Sprint 1.5 MHEV (2022) - samochód się sypie od kiedy go odebrałem z salonu (8 wizyt w ASO w ciągu pierwszych 7 miesięcy), ale nie o tym chciałem. Od listopada mam problem z działaniem świateł stopu:

    - Podczas korzystania z aktywnego tempomatu, światła stop przeważnie nie świecą się, gdy samochód hamuje. Czasami, jeśli się zapalą (co zdarza się rzadko), pozostają włączone do momentu, aż fizycznie nacisnę pedał hamulca stopą.
    - Podczas jazdy manualnej (bez ACC) światła stop zapalają się prawidłowo po naciśnięciu pedału, ale pozostają włączone do momentu ponownego naciśnięcia hamulca. Przyśpieszanie niczego tutaj nie zmienia.

    Problem występuje rzadziej, gdy funkcja autohold jest wyłączona, ale nie znika w stu procentach.
    Moje ASO poinformowało mnie, że otrzymali wiele zgłoszeń tego problemu, sugerując, że może to być globalny problem. Wymienili u mnie moduł ABS, co jednak nie pomogło - obecnie skończyły się im już pomysły na naprawę i próbują dobić się do Alfy z prośbą o pomoc, póki co bezskutecznie. Wiem również, że w zeszłym roku (w okolicach kwietnia/maja) była akcja serwisowa na wszystkie modele z 2022, która miała ten problem wyeliminować - wygląda na to, że niekoniecznie.

    Ma ktoś jakieś pomysły co z tym fantem zrobić?

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2023
    Auto
    Alfa Romeo Tonale 130KM
    Postów
    33

    Domyślnie

    A skąd wiesz w czasie jazdy czy stop ci działa?(wykluczając ,że ktoś jedzie za tobą i obserwuje)

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2024
    Auto
    Tonale Sprint, 1.5 MHEV (2022)
    Postów
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jenks Zobacz post
    A skąd wiesz w czasie jazdy czy stop ci działa?(wykluczając ,że ktoś jedzie za tobą i obserwuje)
    Najpierw dowiedziałem się tego od policjanta, który za mną jechał, nagrał i wystawił pouczenie (ubłagałem, żeby nie zabierał mi dowodu rejestracyjnego). Później sam zacząłem to obserwować (po zmroku widać odbicie świateł w wycieraczce. Tylko górne światła STOPu mogą się w niej odbijać, bo tylko one ją doświetlają od góry). Ostateczne potwierdzenie dostałem jadąc do ASO - przede mną jechała Tonale z tym samym problemem.

    Serwis dał znać, że jestem 6 klientem z tym samym problemem w ciągu ostatniego miesiąca.

  4. #4
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,222

    Domyślnie

    Taka usterka powinna skutkować NATYCHMIASTOWYM wycofaniem wszystkich aut z użytku do czasu usunięcia problemu. zwłaszcza, że z tego co piszecie nie jest to problem jednostkowy. Do tego poinformowanie stosownych urzędów. Podejście "jeździć - obserwować" w przypadku źle działających świateł stop jest jakimś totalnym absurdem.

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2024
    Auto
    Tonale Sprint, 1.5 MHEV (2022)
    Postów
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Machaju Zobacz post
    Taka usterka powinna skutkować NATYCHMIASTOWYM wycofaniem wszystkich aut z użytku do czasu usunięcia problemu. zwłaszcza, że z tego co piszecie nie jest to problem jednostkowy. Do tego poinformowanie stosownych urzędów. Podejście "jeździć - obserwować" w przypadku źle działających świateł stop jest jakimś totalnym absurdem.
    Niestety - zgłoszenie ze strony "zwyczajnego" użytkownika nie bardzo obchodzi urzędy. Przetestowałem to

  6. #6
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,222

    Domyślnie

    Może rozwiązaniem jest wizyta na SKP i pozbycie się dowodu rejestracyjnego.

  7. #7
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2024
    Auto
    Tonale Sprint, 1.5 MHEV (2022)
    Postów
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Machaju Zobacz post
    Może rozwiązaniem jest wizyta na SKP i pozbycie się dowodu rejestracyjnego.
    Realnie na tym tylko tracę - pozbędę się samochodu na bóg wie ile, dostanę karę od leasingodawcy, a Alfa prawdopodobnie wzruszy ramionami.

  8. #8
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,222

    Domyślnie

    Zastępczego nie dostaniesz?
    W każdym razie wniosek na dziś: jak Tonale hamuje to niekoniecznie zaświeci światła stop, a jak zaświeci to wcale nie znaczy że hamuje. zgadza się?
    Ostatnio edytowane przez Machaju ; 11-02-2024 o 13:31

  9. #9
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,301

    Domyślnie

    Cytat Napisał Machaju Zobacz post
    Zastępczego nie dostaniesz?
    W każdym razie wniosek na dziś: jak Tonale hamuje to niekoniecznie zaświeci światła stop, a jak zaświeci to wcale nie znaczy że hamuje. zgadza się?
    Wjadę w ten "nowej jakości " samochód AR (BTW , ouć, 8 wizyt w 7 miesięcy w ASO... a miało być _tym razem_ inaczej , jakieś mrzonki o Lexusie ) w każdym razie wjadę i oczywiście wina tego co wjechał - moja. Generalnie trzymam odległość, ale na światła jednak patrzę, od Tonale trzeba więc 2-3 razy więcej niż zwykle. Dzięki Rumian za ostrzeżenie.

    A co do rozwiązania to oczywiście - sprawne auto zastępcze i tego niech robią do skutku aż zadziała, już masz pouczenie od Policji, jakbyś miał zabrany DR to łatwiej może byłoby takie stanowisko w ASO uzasadnić, ale generalnie co to do uzasadniania, dowód leci za brak stopu i tyle.

  10. #10
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2023
    Auto
    Alfa Romeo Tonale 130KM
    Postów
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rumian Zobacz post
    Cześć,
    piszę, bo nie znalazłem podobnego tematu na forum.

    W zeszłym roku wziąłem w leasing swoją Tonale Sprint 1.5 MHEV (2022) - samochód się sypie od kiedy go odebrałem z salonu (8 wizyt w ASO w ciągu pierwszych 7 miesięcy)
    Co jeszcze Ci się sypało?U mnie odpukać auto spisuje się rewelacyjnie.

Podobne wątki

  1. [156] Brak światła stopu i pozycji tył
    Utworzone przez siwu5 w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 03-01-2023, 20:37
  2. [159] Nie działają światła stopu
    Utworzone przez robert9990 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 20-12-2022, 02:04
  3. Nie świecą mi się światła stopu
    Utworzone przez Marcin166 w dziale 166
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 19-01-2022, 20:15
  4. Awaria światła stopu
    Utworzone przez jarzit w dziale 166
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 27-09-2010, 09:54
  5. Świecące światła STOPu
    Utworzone przez Kotu w dziale 147
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 23-06-2010, 19:24

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory