Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Temat: 2.5V6 pokazuje wysokie temperatury

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar Viper 2000HP
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Kampinos
    Auto
    AR 166 2.5 V6 1999r.
    Postów
    12

    Question 2.5V6 pokazuje wysokie temperatury

    Cześć,
    Mam problem z przegrzewaniem się Wariatki. Od jakichś 4 miesięcy wskazówka na zegarze zaczęła się wychylać pond 90* w korkach, na postoju lub po "przepałowaniu" na wyższych obrotach.
    Teraz trochę chronologii z napraw układu chłodzenia do tej pory:

    09.2016 - nagrzewnica (plus reanimacja wentylatora - paliły się bezpieczniki) (288kkm)
    07.2017 - chłodnice (klimy i wody) (296kkm)
    06.2018 - termostat Behr (309kkm)
    09.2018 - dolny wąż chłodnicy (oryginalny) (310kkm)
    10.2018 - rozrząd z pompą wody (pompa SKF) (312kkm)

    Od lutego 2019 Wariatka stała nie ruszana przez rok, bo był problem z pracą silnika (wyszło, że źle był ustawiony rozrząd pomimo załatwienia blokad dla mechanika...).
    Ruszyła w kwietniu 2020 i pojeździła do sierpnia po czym eksplodowała skrzynia biegów i poszła na kołki do grudnia 2022 (pół samochodu wtedy rozebrałem oprócz skrzyni, traumatyczne przeżycia, nie chce do tego wracać...).

    12.2022 - zbiorniczek wyrównawczy (oryginalny) i nowy parownik + płukana do układu chłodzenia i przepłukanie całego układu "do czystej wody" (316kkm)

    Pod koniec zeszłego roku pomimo minusowych temperatur wskaźnik zaczął pokazywać po 110-115* więc wymieniłem:

    01.2024 - termostat (oryginalny, chociaż poprzedni Behr działał równie dobrze) (318kkm)
    02.2024 - czujnik temperatury (FAE) i rezystor dmuchawy 30ohm (raz NTY i później GT-Bergmann, bo w NTY nie wierzyłem) (318kkm)

    Brak reakcji - temperatura na wskaźniku dalej przekracza 90*, pierwszy bieg moim zdaniem załącza się jakoś dziwnie późno (cienka kreska nad 90* na wskaźniku, wg Multiecuscan 98*) i kręci się jakoś od niechcenia (bardzo powoli), drugi bieg dopiero "gasi pożar" ale odpala się przy 110* (wg Multiecuscan, czasem prawie przy czerwonej cienkiej kresce na liczniku, a do białej grubej dochodzi notorycznie) i zaczyna się sinusoida między 90* i 110* i nieważne czy jadę w korku, Wariatka stoi czy dostaje "po garach", jedynie jednostajna jazda na niskich obrotach (max 2k rpm) w okolicach 60km/h pozwala oscylować w granicach tych 90* na zegarach. Sam wskaźnik idzie w górę nieco szybciej niż pokazuje komputer, ale jak już dobije do tych 110-115 to odczyty się wyrównują i za sobą podążają mniej więcej.
    Wymuszenie załączenia obydwu biegów z poziomu Multiecuscan działa i odpalają bez problemu (inna sprawa, że ten pierwszy bieg jakoś tak niemrawo moim zdaniem, bo dość łatwo mogę odróżnić łopatki wentylatora w czasie obrotu, gdzie zazwyczaj w innych samochodach nie jestem w stanie tego zrobić, bo kręcą się za szybko).
    Macie jakieś pomysły co tu jeszcze może nie działać (ja mam wrażenie, ze wymieniłem w zasadzie cały układ chłodzenia oprócz samego wentylatora, a najstarsza część ma 30kkm nalotu, więc chyba też niezbyt dużo)?
    Jakby nie odczyty z komputera to zacząłbym zegary obstawiać, no ale koniec końców komputer też pokazuje przekroczone 110* a wcześniej wskazówka nie przekraczała 90*...
    Złomowanie odpada
    Z góry dzięki za pomoc

  2. #2
    Administrator Quadrifoglio Verde Avatar Piotriix
    Dołączył
    10 2005
    Mieszka w
    PL
    Auto
    Alfa psuje się w dniu zakupu i ten stan trwa aż do dnia sprzedaży.
    Postów
    7,469

    Domyślnie

    Na moje oko masz dwie opcje
    Wentylator
    Pompa wody / wirnik kręci się na ośce/ Rozrząd i tak już masz stary i jest do wymiany.
    Ps parownik gdzie masz wpięty?
    Na tym cienkim powrocie do zbiorniczka ile płynu wraca?
    Kto chce szuka sposobu,
    kto nie chce szuka powodu.
    155 V6 LPG-163 KM-była
    156 V6 LPG-190 KM-była
    147 2.0TS 150 KM Selespeed LPG.-była
    166 2.0 V6 TB -215 KM- LPG-była
    Giulietta 1.4 TB -207KM -LPG -jest

    Lancia Delta 1.8 TBI 283KM -jest

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar Viper 2000HP
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Kampinos
    Auto
    AR 166 2.5 V6 1999r.
    Postów
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotriix Zobacz post
    Na moje oko masz dwie opcje
    Wentylator
    Pompa wody / wirnik kręci się na ośce/ Rozrząd i tak już masz stary i jest do wymiany.
    Ps parownik gdzie masz wpięty?
    Na tym cienkim powrocie do zbiorniczka ile płynu wraca?
    Wentylator - na zasadzie, że silnik już nie daje rady kręcić odpowiednio szybko, bo jest zużyty?

    Pompa wody/rozrząd - mają najechane 6 kkm i kwalifikują się już do wymiany? Szczerze mam małe pojęcie o mechanice, więc chcę się dowiedzieć - rozrząd oprócz nalotu (powiedzmy te 60kkm) muszę wymieniać ze względu na wiek? W jaki sposób to się zużywa? Guma na pasku aż tak parcieje? Rolki nie ruszając się jak się zużywają? Serio wytłumacz jak debilowi zasadność takiej wymiany przy tym przebiegu,żebym sobie na przyszłość krzywdy nie zrobił czekając na te 60kkm,bo wymiany rozrządu wcześniej nie zakładałem
    Nie podważam, pytam

    Parownik mam wpięty w okolicach trójnika do nagrzewnicy.
    Na powrocie leci tak jak zawsze - "wartkim strumieniem", przy większych obrotach bardziej wartkim
    Dzięki za odzew

  4. #4
    Administrator Quadrifoglio Verde Avatar Piotriix
    Dołączył
    10 2005
    Mieszka w
    PL
    Auto
    Alfa psuje się w dniu zakupu i ten stan trwa aż do dnia sprzedaży.
    Postów
    7,469

    Domyślnie

    Cytat Napisał Viper 2000HP Zobacz post
    Wentylator - na zasadzie, że silnik już nie daje rady kręcić odpowiednio szybko, bo jest zużyty?

    Pompa wody/rozrząd - mają najechane 6 kkm i kwalifikują się już do wymiany? Szczerze mam małe pojęcie o mechanice, więc chcę się dowiedzieć - rozrząd oprócz nalotu (powiedzmy te 60kkm) muszę wymieniać ze względu na wiek? W jaki sposób to się zużywa? Guma na pasku aż tak parcieje? Rolki nie ruszając się jak się zużywają? Serio wytłumacz jak debilowi zasadność takiej wymiany przy tym przebiegu,żebym sobie na przyszłość krzywdy nie zrobił czekając na te 60kkm,bo wymiany rozrządu wcześniej nie zakładałem
    Nie podważam, pytam

    Parownik mam wpięty w okolicach trójnika do nagrzewnicy.
    Na powrocie leci tak jak zawsze - "wartkim strumieniem", przy większych obrotach bardziej wartkim
    Dzięki za odzew
    Sam opsałeś bieg wentylatora jako za wolny.
    Rozrząd wymieniamy na przebieg lub na wiek
    3 lata w klimacie zimnym 4-5 lat w ciepłym.
    To sa zalecenia producenta podane w instrukcji obsługi
    Kto chce szuka sposobu,
    kto nie chce szuka powodu.
    155 V6 LPG-163 KM-była
    156 V6 LPG-190 KM-była
    147 2.0TS 150 KM Selespeed LPG.-była
    166 2.0 V6 TB -215 KM- LPG-była
    Giulietta 1.4 TB -207KM -LPG -jest

    Lancia Delta 1.8 TBI 283KM -jest

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar Viper 2000HP
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Kampinos
    Auto
    AR 166 2.5 V6 1999r.
    Postów
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotriix Zobacz post
    Sam opsałeś bieg wentylatora jako za wolny.
    Rozrząd wymieniamy na przebieg lub na wiek
    3 lata w klimacie zimnym 4-5 lat w ciepłym.
    To sa zalecenia producenta podane w instrukcji obsługi
    Ok, dzięki za wyjaśnienie. Ostatni czas spędziłem na szukaniu wentylatora i zgłupiałem...
    Który wybrać, bo w każdym coś jest nie tak... A to obudowa nie pasuje, a to wtyczka, a to moc... W Allegro wrzucam dane samochodu i wyskakuje mi wszystko po kolei: wersja do 2.0TS, dwuwiatrakowy do 2.4, nowe to głównie NRF, ale tam jest napisane, że mają 380W, a gdzieś wyczytałem, ze oryginalny ma 480W... Domyślam się, że obudowa to kwestia wtórna, sam wentylator z silnikiem pewnie można przełożyć, ale jego moc już robi różnicę?
    Łatwo być nie może jak widzę, czy jednak brać pierwszy z brzegu i nie lamentować?

Podobne wątki

  1. Komputer pokazuje wysokie spalanie
    Utworzone przez peter779 w dziale 147
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 28-10-2021, 16:58
  2. Zegar nie pokazuje temperatury silnika
    Utworzone przez Mahus w dziale GT
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 12-01-2021, 14:03
  3. [159] 1.8 mpi czujnik temperatury oleju. Nie pokazuje temperatury silnika.
    Utworzone przez Stepaniuk w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 28-12-2017, 11:51
  4. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 29-08-2016, 23:43
  5. Wskazowka temperatury. Na zimnym silniku pokazuje 70st.
    Utworzone przez rpw2005 w dziale 166
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 27-05-2015, 20:49

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory