Temat: Pomoc przy zakupie AR159 / Brera

  1. #15771
    Użytkownik Znawca Avatar anAlfaBeta
    Dołączył
    08 2015
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Giulia Veloce
    Postów
    1,960

    Domyślnie

    Ziomeczki, ogarnijcie ten offtop może...
    Giulia Veloce Misano Blue 2.0 TB
    159 Sportwagon Q-Tronic '06 Nero Oceano była

  2. #15772
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    04 2017
    Auto
    Alfa romeo
    Postów
    840

    Domyślnie

    Z mojej strony tyle w temacie. Chciałem tylko opisać na własnym przykładzie jak można się zawieść przy zakupie mimo zastosowania wszystkich znanych i polecanych technik mających zminimalizować ryzyko zakupu szrota.

  3. #15773
    Użytkownik Znawca Avatar anAlfaBeta
    Dołączył
    08 2015
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Giulia Veloce
    Postów
    1,960

    Domyślnie

    Ja powiem tyle: Chciałeś na siłę znaleźć usterkę, to Ci jakąś znaleźli... Z kompresją 2 czy 5 bar w JTDm to byś nigdzie nie pojechał.
    Giulia Veloce Misano Blue 2.0 TB
    159 Sportwagon Q-Tronic '06 Nero Oceano była

  4. #15774
    Użytkownik Fachowiec Avatar KaaC
    Dołączył
    01 2014
    Mieszka w
    Gostyń/Leszno/Rawicz
    Auto
    AR 166 2.4M-Jet 06r
    Postów
    2,435

    Domyślnie

    Cytat Napisał anAlfaBeta Zobacz post
    Ja powiem tyle: Chciałeś na siłę znaleźć usterkę, to Ci jakąś znaleźli... Z kompresją 2 czy 5 bar w JTDm to byś nigdzie nie pojechał.
    Było u nas jedno JTDm z kompresja na drugim garku 6b i jeździło.

    Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka


    Za największego wroga ludzie mają tego, kto mówi im prawdę // Platon.

    Była Marea 2.4TD HLX 125KM '98r
    Była Marea 2.4JTD ELX 131KM '99r
    Była 166 2.4JTD 10v 150KM '03r
    Była 166 2.4JTDm 20v 175KM @ 238KM 504Nm by @sdero '04r
    Jest 166 2.4M-jet 20v 2006r @ ?

    Masz problem z autem ? Chcesz usunąć klapy wirowe, DPF bądź EGR ?
    Zrobić kompleksową diagnostykę ?
    Wymiany rozrządów/eksploatacja i remonty silników ?
    Załatwimy nawet programowo !

    Zapraszam na nasz warsztat.

  5. #15775
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2018
    Auto
    159
    Postów
    91

    Domyślnie

    z kompresja ponizej 20 nie odpalisz w zimie auta, a zkompresja taka jak masz nie zapalisz go, wiec nie pisz gupot, musi miec przynajmniej kompresje na 2 cylindrach po 22-24bary by zapalalo dobrze i chodziło bardzo nierówno

  6. #15776
    Użytkownik Fachowiec Avatar KaaC
    Dołączył
    01 2014
    Mieszka w
    Gostyń/Leszno/Rawicz
    Auto
    AR 166 2.4M-Jet 06r
    Postów
    2,435

    Domyślnie

    Cytat Napisał luksad2200 Zobacz post
    z kompresja ponizej 20 nie odpalisz w zimie auta, a zkompresja taka jak masz nie zapalisz go, wiec nie pisz gupot, musi miec przynajmniej kompresje na 2 cylindrach po 22-24bary by zapalalo dobrze i chodziło bardzo nierówno
    U nas, czyli na warsztacie. Zimą nie zima fura paliła dobrze. Na 3x garku miała po 25-27b, a. Na drugim tylko 6b. Jeździła ok, ale raz po raz nie równo pracowała.

    I jak już to "głupot", a nie "gupot"

    Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka


    Za największego wroga ludzie mają tego, kto mówi im prawdę // Platon.

    Była Marea 2.4TD HLX 125KM '98r
    Była Marea 2.4JTD ELX 131KM '99r
    Była 166 2.4JTD 10v 150KM '03r
    Była 166 2.4JTDm 20v 175KM @ 238KM 504Nm by @sdero '04r
    Jest 166 2.4M-jet 20v 2006r @ ?

    Masz problem z autem ? Chcesz usunąć klapy wirowe, DPF bądź EGR ?
    Zrobić kompleksową diagnostykę ?
    Wymiany rozrządów/eksploatacja i remonty silników ?
    Załatwimy nawet programowo !

    Zapraszam na nasz warsztat.

  7. #15777
    Użytkownik Rowerzysta Avatar grosii
    Dołączył
    01 2010
    Mieszka w
    TLW
    Auto
    AR33 1.5, AR33 1.7, 146 1.7 16v, 156 1.6TS, AR 166 2.4, 166 FL 2.4 jest 159 2.4 TI, Giulietta QV
    Postów
    459

    Talking

    Cytat Napisał dpar Zobacz post
    To ja ci powiem, że u mnie okazało się być dużo gorzej.
    Ogłoszenie wcale nie okazyjne, cena jedna z wyższych na Allegro (grubo ponad 40 000 zł). Właściciel prywatny, wyskakuje z pełnej dokumentacji, faktur, wykresu na hamowni. Pokazuje co wymieniał, dlaczego i potwierdza fakturami.
    Wysyłam do niego firmę zajmującą się wykonywaniem raportów i oględzin. Firma sprawdza, stwierdza wóz na medal. Ale jakoś ten raport na odwal zrobiony, zamawiam drugą firmę. Jedzie, sprawdza. Mechanik opisuje, że silnik odpala łatwo, pracuje równo, osiągi oczekiwane, brak problemów ze zmianą biegów, nie kopci. Brak wycieków płynów eksploatacyjnych poza zapoconą skrzynią biegów w okolicy wybieraka. Podobno standard w C635. Ekspert stwierdza, że kupiłby to auto, a wszystko co mówi sprzedawca, pokrywa się ze stanem rzeczywistym. Przed zakupem jedziemy do ASO. Samochód wjeżdża na warsztat, jest sprawdzany, nie widzą problemów. Targować się i kupować - stwierdza kierownik.
    Kupuję, wracam do domu. W czasie jazdy czuję delikatne wibracje przy hamowaniu silnikiem. Konsultacja z mechanikiem - poduszki. Faktycznie, jedna rozerwana, wymiana, brak poprawy. Jadę do lokalnego serwisu specjalizującego się w alfach. Robią jazdę próbną. Mechanik stwierdza, że wóz chodzi na medal i on nie czuje żadnych wibracji. Upieram się, że są. Za kierownicę wsiada starszy mechanik. Robią rundkę, wracają. Starszy stwierdza, ze może faktycznie coś jest, ale samochód nie jest nowy i jak nowy nigdy jeździł nie będzie. Sprawdzają przeguby. Na prawym lekki luz, na lewym minimalny luz na różnicowym. Ale nie mają części, nie wymienią. Jadę do ASO. W ASO kolejna diagnostyka. Stwierdzają, ze przyczyną wibracji jest koło dwumasowe. Jeden z warsztatowców stwierdza, ze silnik trochę trzęsie bardziej niż powinien. Stwierdza, żebym sobie wtryski sprawdził. Sprawdzam. Mimo niedawno wykonanej przez poprzedniego właściciela regeneracji, na drugim wtrysku korekcja +2,4. Na trzecim trochę powyżej +1 na pierwszym i ostatnim OK. W tzw. międzyczasie stwierdzam również wibracje w czasie przyspieszania i szum od napędu. Wymieniam prawą ośkę. Szum znika, wibracje praktycznie są niewyczuwalne. Bardziej czuć jakby nienaturalną pracę silnika niż wibrowanie.
    Od zakupu mija ponad rok. Silnik poprawnie odpala nawet w mrozy, nie kopci, wkręca się na obroty. Spalanie w normie. Emerycka jazda 5,5 litra, normalna jazda w trasie 6,5-7,0 litra, ostra jazda po mieście i korki 11 litrów. 0-100 km/h w 8,4 sekundy i prędkość maksymalna ponad 230 km/h. Przypomina mi się to co mi mówili w ASO o wibracjach silnika i o wtryskiwaczu. Zastanawiam się też, czy ubytek oleju rzędu 60-140 ml (w zależności od eksploatacji - dużo tras, ubytek mniejszy) na 1 000 km jest normalny. Jadę do specjalistów od silników diesla, którzy odprawiają mnie z kwitkiem. Komputer nie wyświetla błędów, silnik nie kopci, pracuje równo, odpala jak trzeba, korekcje jak najbardziej w normie. MES podaje czasem wartości z dupy, więc nie ma co się przejmować. Namawiam na jazdę testową. Tester nie czuje żadnych wibracji. Jego zdaniem samochód jedzie idealnie. Stwierdza tylko dość niską kulturę pracy jak na CR i kiepski dół, gorszy niż w 1,9 JTD. Nalegam na sprawdzenie wtrysków, sugeruję również sprawdzenie kompresji.
    Sprawdza kompresję i okazuje się, że silnik nadaje się na śmietnik. Na pierwszym cylindrze 2 bar, na drugim 7, na trzecim 5 na czwartym 7. Sam się dziwi, że ten silnik tak działa. To co widział wskazywało mu na możliwe problemy z kompresją, ale nie że aż tak. Dziwne że samochód odpala normalnie. I teraz albo remont silnika, albo nowy silnik.

    Opcja to albo wymienić silnik na nowy, albo wyremontować stary. Jakie tego będą koszty - wiadomo.
    I generalnie jestem w dupie. Mógłbym uderzyć do sprzedawcy, ale już za późno. Do pół roku istnieje domniemanie, że pojazd posiadał wadę w dniu sprzedaży. Minęło sporo ponad rok i prawie 20 000 km. Istnienie wady w dniu sprzedaży muszę udowodnić ja. A nie ma opcji abym to udowodnił. Na hamowni moc przekracza 170 KM. Dwie firmy sprawdzające + ASO nie stwierdziło problemów. Nie można mieć żadnych zastrzeżeń do uczciwości sprzedającego. Po prostu mechanicy kierując się doświadczeniem, obserwując pracę silnika, nie wpadli na pomysł by sprawdzić kompresję. Ich zdaniem praca silnika na to nie wskazywała.

    Zatem wydając grubo ponad cenę rynkową, zachowując wszelką ostrożność przy zakupie, dysponując pełną dokumentacją, można jak widać kupić szrot - który nadaje się tylko jako ładny przycisk do papieru.
    dpar weź może lepiej sie już nie wypowiadaj na temat motoryzacji bo robisz z siebie pośmiewisko! stary 7 bar to silniki benzynowe mają problemy z odpaleniem a ty piszesz że Twój diesel nawet się poruszał! miałeś jakiś super nowoczesny odprężony motor z kompresją równą ciśnieniem w oponach stary dokształć się trochę na ten temat i zastanawiam się jak możesz jeszcze się wypowiadać doradzając komuś auto... jakby twoją kompresję zsumować to osiągniemy wartość sprężania jednego cylindra silnika diesla aby mógł pracować

    - - - Updated - - -

    chyba yebne zaraz ze śmiechu hahahaha 2bar

  8. #15778
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    04 2017
    Auto
    Alfa romeo
    Postów
    840

    Domyślnie

    Napisałem to co mi zostało przekazane z BOK serwisu w czasie rozmowy telefonicznej. Mam kłamać, że podano mi coś innego bo te wartości fizycznie uniemożliwiają pracę silnika? Nie będę też się kłócił z babą przez telefon, że nie ma racji bo silnik z czymś takim pracował nie będzie, bo raczej nic to nie da.
    Pisałem później, że mam wrażenie, iż mechanik "zapomniał o jedynce z przodu" - albo raczej osoba która przekazywała mi tę informację. Z późniejszej rozmowy z mechanikiem dowiedziałem się, że na żadnym cylindrze nie ma nawet 50% tego co powinno być. Ale to w zasadzie nie on wykonywał pomiar tylko jego pomocnik i nie pamięta dokładnych wartości jakie wyszły...
    W tym czasie tam na miejscu mnie nie było, dlatego mam zamiar jeszcze pojechać w inne miejsce i powtórzyć pomiar. Wg. mnie jest szansa, że mogli karteczki z wynikami pomiarów pomylić, ale to już gdybanie.

    Więc jak masz jakieś żale to kieruj je do warsztatu, a nie do mnie. Ja stwierdzam co mi przekazano i informuję, że wg. mnie nie działo się nic co by mogło wskazywać na taki stan rzeczy (nawet pomijając już te absurdalne wartości które mi podano). Każdy potrafi w Wikipedii przeczytać jak działa silnik Diesla i się mądrzyć, że to albo tamto jest niemożliwe, ale nie każdy w konfrontacji z mechanikiem z 30 letnim doświadczeniem będzie negował jego kompetencje na podstawie tego co w internetach przeczytał. Ja wolałem odebrać auto i umówić się gdzie indziej.

    - - - Updated - - -

    Napisałem to co mi zostało przekazane z BOK serwisu w czasie rozmowy telefonicznej. Mam kłamać, że podano mi coś innego bo te wartości fizycznie uniemożliwiają pracę silnika? Nie będę też się kłócił z babą przez telefon, że nie ma racji bo silnik z czymś takim pracował nie będzie, bo raczej nic to nie da.
    Pisałem później, że mam wrażenie, iż mechanik "zapomniał o jedynce z przodu" - albo raczej osoba która przekazywała mi tę informację. Z późniejszej rozmowy z mechanikiem dowiedziałem się, że na żadnym cylindrze nie ma nawet 50% tego co powinno być. Ale to w zasadzie nie on wykonywał pomiar tylko jego pomocnik i nie pamięta dokładnych wartości jakie wyszły...
    W tym czasie tam na miejscu mnie nie było, dlatego mam zamiar jeszcze pojechać w inne miejsce i powtórzyć pomiar. Wg. mnie jest szansa, że mogli karteczki z wynikami pomiarów pomylić, ale to już gdybanie.

    Więc jak masz jakieś żale to kieruj je do warsztatu, a nie do mnie. Ja stwierdzam co mi przekazano i informuję, że wg. mnie nie działo się nic co by mogło wskazywać na taki stan rzeczy (nawet pomijając już te absurdalne wartości które mi podano). Każdy potrafi w Wikipedii przeczytać jak działa silnik Diesla i się mądrzyć, że to albo tamto jest niemożliwe, ale nie każdy w konfrontacji z mechanikiem z 30 letnim doświadczeniem będzie negował jego kompetencje na podstawie tego co w internetach przeczytał. Ja wolałem odebrać auto i umówić się gdzie indziej.

  9. #15779
    Użytkownik Rowerzysta Avatar grosii
    Dołączył
    01 2010
    Mieszka w
    TLW
    Auto
    AR33 1.5, AR33 1.7, 146 1.7 16v, 156 1.6TS, AR 166 2.4, 166 FL 2.4 jest 159 2.4 TI, Giulietta QV
    Postów
    459

    Domyślnie


  10. #15780
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar FilipoInzhagi
    Dołączył
    01 2018
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 159 była Stelvio 200
    Postów
    546

    Domyślnie

    Po przeczytaniu postów [MENTION=74144]dpar[/MENTION] też mam wrażenie jakby to pisały dwie różne osoby, [MENTION=74144]dpar[/MENTION] wydawało mi się że jakieś tam pojęcie o mechanice posiadasz a przyjmujesz na klatę takie pierdoły że mój 6cio letni syn by się uśmiał. Mimo wszystko życzę Ci powodzenia w ogarnięciu Belli.

Podobne wątki

  1. Prosze o pomoc przy zakupie Alfa Romeo Brera
    Utworzone przez dycha w dziale Porady przy zakupie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 02-10-2013, 20:41
  2. [brera] Pomoc przy zakupie Brery
    Utworzone przez orishas555 w dziale Kupić - nie kupić? Auta z ogłoszeń
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 23-08-2013, 22:32
  3. Pomoc przy zakupie Alfa Romeo Brera
    Utworzone przez paweldante w dziale Kupić - nie kupić? Auta z ogłoszeń
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 09-07-2012, 10:27
  4. [Brera] Pomoc przy zakupie AR Brera
    Utworzone przez kamilbrera w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 25-03-2011, 08:32

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory