Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1
Wyświetlany wątek znajduje się w dziale Zrób to sam - Czyli instrukcja serwisowa pisana przez naszych użytkowników. W tym dziale przeczytasz m.in. jak wymienić termostat, filtry, żarówki, tarcze i klocki hamulcowe, a nawet sprzęgło czy pasek rozrządu.
UWAGA!!
W tym dziale publikujemy opisy napraw, przydatne dane techniczne itp. Nie komentujemy i nie zadajemy pytań!
    E.T.
    Gość Avatar E.T.

Domyślnie [AR 164] Caraudio - wygłuszenie drzwi i montaż głośników

Witam,

Pomimo iż drzwi w AR 164 są całkiem solidnie zabezpieczone, nie mogłem sie oprzeć pokusie, aby to poprawić przy montażu nowych głosników i chętnie podzielę się doświadczeniem. Oryginalne głosniki to mało znana firma Autosonik ( teraz głównie multimedia), nie najgorszej jakości woofery z przodu o mocy 30w rms

Przepraszam ale nie mam fotek lepszej jakości

Materiały : Taśma dekarska Soudal, dostępna w Obi. Kupiłem dwie rolki o szerokości 15cm i długości 10m, koszt ok. 110pln. i jeszcze zostało. W sklepie lakierniczym ( motoryzacyjnym) zakupiłem środek do odtłuszczania, ok 30 zł oraz paczkę ściereczek bawełnianych za ok 10 zł. do tego potrzebne są drobiazgi do cięcia, wałeczek do dociskania tapet, suszarka bądź opalarka.

jeden dzień pracy od rano do wieczora i dwa dniu bólu pleców.

a teraz po kolei :
    1. Zdjąłem tapicerkę. Pod nią ukazuje się wykładka z filcu zapakowanego w białą folię, którą zdjąłem i schowałem, gdyż nie planowałem jej potem zakładać. Dodam, że można ją tam na końcu z powrotem włożyć, bo zmieści się po wygłuszeniu, ale jest niebezpieczeństwo że będzie szeleściła od drgań.
    Pewnym problemem jest folia zabezpieczająca przed wodą spływającą przez szczelinę szyby. Biorąc pod uwagę, że w drzwiach znajduję się mnóstwo kabli, silniczek od szyb oraz cięgna wrażliwe na korozję zdecydowałem się jej nie usuwać, choć znawcy mogą twierdzić że na pewno gorzej przez to gra Na czas oklejania podwinąłem ją maksymalnie do góry.

2. Czyszczenie. Przed odtłuszczaniem polecam nasmarować wszystkie cięgna, mechanizmy i zamki. Można użyć WD 40, silikon w sprayu lub ostatecznie smar w sprayu-choć ten może gęstnieć w niskich temperaturach więc przynajmniej do zamków nie polecam. Zabieramy się do czyszczenia, należy dokładnie odtłuścić powierzchnię do klejenia, czyli zewnętrzna blacha drzwi od środka, wewnętrzna ( bliższa) blacha drzwi, miejscami również od środka drzwi, oraz od strony tapicerki.

3 teraz najfajniejsze- kleimy Taśmę należy kleić na gorąco. Ja podgrzewałem paski na piecyku elektrycznym, a następnie po naklejeniu wygładzając podgrzewałem suszarką- wtedy jest pewnośc że nie odpadnie. Oczywiście taśmę przed położeniem podgrzewałem od strony sreberka, nie kleju W niektórych miejscach, np za głośnikiem nakleiłem dwie warstwy-tam ciśnienie jest największe. UWAGA, nie należy zaklejać podłużnych otworków, którymi woda musi wypływać na samym dole drzwi ! Po dokładnym oklejeniu wnętrza drzwi ( w tym częściowo od strony wewnętrznej, czyli jakby klejem do nas) czas na :

4.Głośniki: głośniki w 164 montowane są na plastikowych uchwytach, co jest rozwiązaniem niekonieczne najlepszym, jeśli chcemy włożyć b. mocne głośniki. Ekstremiści zapewne zastosowaliby uchwyty z mdf-u, ja oceniłem sytuację i stwierdziłem że co za duzo to nie zdrowo. Jest to dość solidne i pozwala, po dokładnym oklejeniu, na odizolowanie przedniej strony membrany od tylnej. Warto upewnić się, że głębokość głośników nie przeszkodzi w otwieraniu szyby.U mnie spokojnie weszły głośniki o głębokości 65mm, zostało jeszcze jakies 10mm .Tweetery które były w nowym zestawie wymagały powiększenia otworów- z ciężkim sercem dziabnąłem tapicerkę.
    Po porady dotyczące kabli i podlączenia odsyłam do stron Car audio. Lub na PW

5 . Ostania część to zaklejenie wszelkich otworów od strony tapicerki tak, aby utworzyć z drzwi zamkniętą komorę. Wcześniej jednak pamiętajmy, aby opuścić folię ochronną ! Ja poszedłem na kompromis i ułożyłem ją tak, aby za głośnikiem pozostała wolna przestrzeń, woda ma szanse ściekać w bok, silniczek od szyb jest zakryty. Dodam, że głośniki samochodowe są impregnowane i wilgoć im bardzo nie szkodzi, ale bezpśredni prysznic nie jest wskazany. Szczególną uwagę zwracamy na dokładne oklejenie głośnika dookoła. Pamiętajcie o wyprowadzeniu linki klamki, kabelka na tweeter i na lampkę w tylnej części drzwi Dobrze również od razu zrobić dziury na śruby i zatrzaski.

6. Jeśli wszystko już ładnie błyszczy, zakładamy tapicerkę. Trochę gimnastyki jest przy podpinaniu linki otwierania drzwi. Zatrzaski należy dokładnie naprowadzić na otwory, gdyż jeśli tego nie zrobimy i bedziemy próbować dobijać je na siłe, mogą pojawić się wybrzuszenia na tapicerce.

7 Delektujemy się się fajnym soundem :uszy: Zastosowane głośniki : PowerBass es-6c pod wzmacniaczem Harman/Kardon, dość leciwy i niezbyt mocny, 2x35w rms, ale gra ładnie. Ciekawostka : oryginalne tweetery są na prawde dobre !! Jeśli ktoś nie planuje wzmacniacza a jedynie radio, to spokojnie mozna je zostawić.

8.Właściwie to czasem nawet nie włączam radia, silnik i wydech to najlepsze car audio w AR 164 :shock:
    Załączone obrazy Załączone obrazy [AR 164] Caraudio - wygłuszenie drzwi i montaż głośników-gotowe_861.gif   [AR 164] Caraudio - wygłuszenie drzwi i montaż głośników-srodek_125.gif   [AR 164] Caraudio - wygłuszenie drzwi i montaż głośników-gole_293.gif   [AR 164] Caraudio - wygłuszenie drzwi i montaż głośników-gole2_578.gif   [AR 164] Caraudio - wygłuszenie drzwi i montaż głośników-folia_996.gif  

[AR 164] Caraudio - wygłuszenie drzwi i montaż głośników-fabryczny_107.gif   [AR 164] Caraudio - wygłuszenie drzwi i montaż głośników-deur_164_209.gif   [AR 164] Caraudio - wygłuszenie drzwi i montaż głośników-deur_164_2_118.gif  

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)