Objawy:

Mimo, iż po włączeniu silnika na ekranie pojawiał się napis Blue&Me, system ten nie działał. Po wciśnięciu przycisku słuchawki lub "windowsa" na kierownicy, nic się nie działo. Podobnie nie działało odtwarzanie muzyki z pendriva. Oraz dodatkowo mrugał mi licznik kilometrów. Po Podłączeniu kompa z MultiEcu Scan nie mogłem wykonać pełnego osiowania proxy z powodu braku możliwości połączenia z modułem Węzeł Info-Telematyczny/MS Convergence. Padnięty był moduł Blue&Me.

Wybór części:

1. Wchodzimy na ePER, wpisujemy swój numer VIN oraz wyszukujemy moduł odpowiedzialny za Blue&Me odpowiedni do naszego modelu samochodu.

Ścieżka do znalezienia części to:
... 555 URZĄDZENIA I STEROWANIA ELEKTRYCZNE > 55521 URZĄDZENIA DLA RADIA SAMOCHODOWEGO > 55521-010 RADIO I URZĄDZENIA INFOTELEMATYCZNE

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screen Shot 2018-05-20 at 21.52.31.png
Wyświetleń:	0
Rozmiar:	289.8 KB
ID:	245813

Po wejściu w tą część wyskoczy wam okno z rozwijaną listą części zamiennych i wcześniejszych (poniżej przykład z mojego modelu - u Ciebie może być inny):

Nazwa:	Screen Shot 2018-05-20 at 21.53.16.png
Rozmiar:	116.6 KB
ID:	245814

2. Szukamy tych modeli na allegro, olx, giełdach i gdzie dusza zapragnie. Ja nie mogłem znaleźć tych z sekcji zamienne i zdecydowałem się na model wcześniejszy, który wisiał na allegro po 100zł za używkę.

Montaż:

1. Otwieramy schowek i podważamy czymś gumową zaślepkę na jego górnej ściance.

Nazwa:	IMG_20180516_212928.jpg
Rozmiar:	161.4 KB
ID:	245815

2. W środku, w głębi znajduje się śruba. Odkręcamy ją torxem.

Nazwa:	IMG_20180516_201757.jpg
Rozmiar:	53.5 KB
ID:	245816

UWAGA, aby po odkręceniu śruba nie wleciała do wewnątrz konsoli.

3. Podważamy palcami panel środkowy zaczynając od strony nawiewu pasażera i odczepiamy go w kierunku kierownicy. Trzyma się już tylko na zatrzaskach.

Nazwa:	_DSC1598_300dpi.jpg
Rozmiar:	55.9 KB
ID:	245817

4. Wkładamy cztery grube gwoździe lub inne długie przedmioty w zaznaczone "szyny", a następnie równomiernie wyciągamy moduł ku sobie.

Nazwa:	IMG_20180516_210321.jpg
Rozmiar:	119.6 KB
ID:	245818

Ja tutaj natknąłem się na mały problem. Przewody od modułu były zaczepione zatrzaskiem do listwy w środku konsoli, przez co były na tytle krótkie, że nie pozwalały do końca wyciągnąć modułu. Musiałem się trochę nagimnastykować i odłączyć wtyczkę gdy moduł jeszcze cały nie wyszedł z konsoli.

5. Samą wtyczkę odłącza się następująco. Wpierw wciskamy śrubokrętem płaskim zabezpieczenie A, a następnie odbezpieczamy wtyczkę zawleczką B, która wypchnie ją z gniazda.

Nazwa:	IMG_20180516_215938.jpg
Rozmiar:	51.8 KB
ID:	245819

6. Wyjmujemy moduł. I teraz jeśli podobnie jak ja mieliście problem z za krótkimi przewodami, możecie odpiąć zatrzask trzymający przewody, aby dały większe pole manewru.

Nazwa:	IMG_20180516_210228.jpg
Rozmiar:	77.7 KB
ID:	245820

7. Podpinamy nowy moduł i możemy przetestować działanie. W moim przypadku od razu załapał i zadziałał bez konieczności podpinania kompa.

Nazwa:	IMG_20180516_210245.jpg
Rozmiar:	101.9 KB
ID:	245821

8. Składamy całość. Ja nie wpinałem już zaczepu od przewodów w środku konsoli bo nie dałbym rady włożyć później modułu. Obawiałem się, że może będą się gdzieś obijać podczas jazdy i będzie to słychać, ale nic takiego nie występuje. I tak są na tyle krótkie, że nie ma tam zbytnio luzów.

9. Zakładamy panel zaczynając od strony kierowcy. Na końcu trochę gimnastyki będziecie mieć z ponownym przykręceniem panelu przez otwór w schowku. Trzeba uważać żeby śruba nie spadła gdzieś do środka, a jednocześnie trafić w otwór.

Na sam koniec można przeprowadzić osiowanie proxi, aby pozbyć się mrugającego licznika.

Mi cała operacja zajęła może z godzinę - głównie przez te nieszczęsne przewody zamocowane zatrzaskiem