Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Temat: Zmiękczenie zawieszenia - sprężyny z Brava?

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar raven17a
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    Żyrardów
    Auto
    146 1.9JTD
    Postów
    150

    Domyślnie Zmiękczenie zawieszenia - sprężyny z Brava?

    Witajcie,
    Jako że mam dosyć corocznego wymieniania wahaczy (ostatnio były TRW, jakieś 20 tysięcy wytrzymały) a do tego moja Alfa siadła z jednej strony (różnica między prawą a lewą stroną zawieszenia to 1,5 cm z przodu) chciałbym wymienić sprężyny na jakieś miększe. Może ktoś już próbował to robić? Myślę czy nie kupić po prostu sprężyn do Brava JTD. Do tego mam jeszcze pytanie czy w Sport packu nie były czasem montowane jakieś inne sprężyny niż do zwykłej wersji? Może jakieś amortyzatory o zmniejszonym skoku? Chciałbym na razie wymienić same sprężyny bo dwumas się zbliża już i nie chce się na razie wpychać w koszta.

    Pozdrawiam.

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Arek1987
    Dołączył
    03 2015
    Mieszka w
    PL-00
    Auto
    F..k new cars, I'm driving oldschool :)
    Postów
    317

    Domyślnie

    Sportpack ma glebe -30mm i twardsze zawieszenie

  3. #3
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Przecież bardziej miękkie zawieszenie szybciej się zużywa. Jeśli masz skok większy to tuleje gumowe ulegają szybszemu zużyciu. Ja miałem kilka razy Sport Pack w różnych alfach i zawsze niższy zawias mniej dawał się we znaki. Jeśli masz 1,5 cm różnicy między prawą a lewą stroną to sprawdź gniazdo amortyzatora, które w 145/6 często koroduje. Poza tym oczywiście cały zawias ze stabilizatorem i łącznikami do przeglądnięcia. Jeśli wszystko będzie sprawne to wahacze powinny spokojnie wytrzymywać 35 tys. nawet przy JTD.

  4. #4
    Użytkownik Świeżak Avatar raven17a
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    Żyrardów
    Auto
    146 1.9JTD
    Postów
    150

    Domyślnie

    Gniazda amortyzatora nie są zardzewiałe a całe zawieszenie przejrzane nie raz, wszystko było zdejmowane albo do wymiany albo do sprawdzenia. Im twardsze zawieszenie tym bardziej się zużywa ponieważ każde uderzenie w zawias nie jest amortyzowane przez co działają na nie dużo większe siły. O ile mniej się zużywają sprężyny i amortyzatory, to cała reszta jednak bardziej.

  5. #5
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Cytat Napisał raven17a Zobacz post
    Gniazda amortyzatora nie są zardzewiałe a całe zawieszenie przejrzane nie raz, wszystko było zdejmowane albo do wymiany albo do sprawdzenia. Im twardsze zawieszenie tym bardziej się zużywa ponieważ każde uderzenie w zawias nie jest amortyzowane przez co działają na nie dużo większe siły. O ile mniej się zużywają sprężyny i amortyzatory, to cała reszta jednak bardziej.
    Co nie jest amortyzowane?! Rozumiem, że żartujesz... Przestudiuj sobie zasadę działania tulei gumowych i sworzni w tych wahaczach, które Ci tak szybko lecą a zobaczysz, że Twoja teoria mija się z praktyką.

  6. #6
    Użytkownik Świeżak Avatar raven17a
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    Żyrardów
    Auto
    146 1.9JTD
    Postów
    150

    Domyślnie

    Wiem jak działają wahacze. I wszystko co ja odczuwam w samochodzie (a mogę Ci powiedzieć nawet grubość farby z jaką są namalowane pasy na przejściach) odczuwa też zawieszenie. Wahacze nie tylko chodzą góra-dół ale też trzymają koło przy każdym uderzeniu w nierówność na drodze, i przy twardym zawieszeniu te siły są po prostu dużo większe i częstsze. W domu mam dwa Bravo (które ma praktycznie takie samo zawieszenie) i czuje jak w nich przenoszone są wszelkie nierówności na zawieszenie - nie ma takiej siły uderzenia w zawias. Dlatego chce zmiękczyć zawieszenie i trzymajmy się tego tematu.
    Sportpack ma glebe -30mm i twardsze zawieszenie
    Amortyzatory były standardowe w takiej wersji?

  7. #7
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Cytat Napisał raven17a Zobacz post
    Wiem jak działają wahacze. I wszystko co ja odczuwam w samochodzie (a mogę Ci powiedzieć nawet grubość farby z jaką są namalowane pasy na przejściach) odczuwa też zawieszenie. Wahacze nie tylko chodzą góra-dół ale też trzymają koło przy każdym uderzeniu w nierówność na drodze, i przy twardym zawieszeniu te siły są po prostu dużo większe i częstsze. W domu mam dwa Bravo (które ma praktycznie takie samo zawieszenie) i czuje jak w nich przenoszone są wszelkie nierówności na zawieszenie - nie ma takiej siły uderzenia w zawias. Dlatego chce zmiękczyć zawieszenie i trzymajmy się tego tematu.

    Amortyzatory były standardowe w takiej wersji?
    Nie rozumiesz zasady działania tzw silentblock'ów i sworzni. To nie podlega dyskusji... Fiat Bravo to inne auto. Fakt zastosowania tych samych wahaczy nie świadczy o tym, że to identyczna konstrukcja.
    Zmiękczaj sobie wedle uznania a potem zmieniaj wahacze jeszcze częściej bo każdy wjazd na nierówność będzie skutkował większym zakresem pracy tulei gumowych i sworzni a to znaczy, że zużyją się jeszcze szybciej...
    Zadajesz pytanie, ktoś Ci radzi, co zrobić ale Ty i tak swoje. To już powoli klasyka tego forum.

  8. #8
    Użytkownik Świeżak Avatar raven17a
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    Żyrardów
    Auto
    146 1.9JTD
    Postów
    150

    Domyślnie

    Cytat Napisał Belfer Zobacz post
    Nie rozumiesz zasady działania tzw silentblock'ów i sworzni. To nie podlega dyskusji... Fiat Bravo to inne auto. Fakt zastosowania tych samych wahaczy nie świadczy o tym, że to identyczna konstrukcja.
    Zmiękczaj sobie wedle uznania a potem zmieniaj wahacze jeszcze częściej bo każdy wjazd na nierówność będzie skutkował większym zakresem pracy tulei gumowych i sworzni a to znaczy, że zużyją się jeszcze szybciej...
    Zadajesz pytanie, ktoś Ci radzi, co zrobić ale Ty i tak swoje. To już powoli klasyka tego forum.
    W żaden sposób nie neguję tego co piszesz. Tuleje będą wykonywały mniejszą pracę góra-dół przy twardym zawieszeniu. Ale nie powiesz mi że przy twardym zawieszeniu nie działają na wahacze większe siły?

  9. #9
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Nie działają. Ponieważ to amortyzator ze sprężyną przejmują większą siłę uderzenia. Wahacz ma to utrzymywać w odpowiednich płaszczyznach. Bardziej bym się tutaj o felgi martwił

  10. #10
    Użytkownik Świeżak Avatar raven17a
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    Żyrardów
    Auto
    146 1.9JTD
    Postów
    150

    Domyślnie

    Felgi swoją drogą co roku prostuje.

    Cytat Napisał Belfer Zobacz post
    Ponieważ to amortyzator ze sprężyną przejmują większą siłę uderzenia
    Właśnie większą, ale im mniejszą siłę przejmie amortyzator ze sprężyną tym większa wypadkowa sił na wahacz. Poczytałem trochę na temat wytrzymałości zawieszenia w Bravo/Brava/Marea i o ile przy małych silnikach wahacze wytrzymują około 50 tys tak przy dieslach wcale nie jest tak różowo. Jeszcze próbuje się podpytać na forum Fiata i zebrać jakieś konkretniejsze dane bo trudno coś w internecie wynaleźć.

Podobne wątki

  1. [159] Sprężyny zawieszenia
    Utworzone przez vojtas w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 22-05-2016, 21:43
  2. [146] Sprężyny zawieszenia
    Utworzone przez Tipo14000 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 11-11-2008, 11:36
  3. [166] Sprężyny zawieszenia
    Utworzone przez Raulcarlos w dziale 166
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 01-06-2008, 21:22

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory