Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Wariator na wolnych obrotach

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar Nero_espresso
    Dołączył
    01 2021
    Mieszka w
    Szamotuły
    Auto
    Alfa Romeo Mito 1.4 Turismo, Alfa Romeo 145 1.6 Sportiva
    Postów
    8

    Domyślnie Wariator na wolnych obrotach

    Dzień dobry,

    Pytanie dotyczące charakterystycznego dźwięku wariatora. Otóż hałasuje tylko i wyłącznie na ciepłym silniku i wolnych obrotach kiedy zostawię silnik włączony na powiedzmy 2- 3 minuty. Po przegazowaniu wariator cichnie. Co może być tego przyczyną. Dodam tylko ,że wariator po regeneracji u specjalisty który wie o co chodzi i na regenerację posiadam jeszcze gwarancję. Nie chcę być w gorącej wodzie kąpany i oddawać go na gwarancję, po pierwsze wiąże się to ze zwaleniem na nowo paska i wałka,a po drugie jakieś tam doświadczenie z twin sparkiem mam, to nie jest moją pierwsza Alfa,ale z takim zachowaniem wariatora pierwszy raz się spotkałem.

    Pozdrawiam wszystkich Alfisti!

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2022
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Fiat Stilo 1.9 JTD 8v 115KM
    Postów
    94

    Domyślnie

    Sprawdź ciśnienie oleju na rozgrzanym silniku.

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar Nero_espresso
    Dołączył
    01 2021
    Mieszka w
    Szamotuły
    Auto
    Alfa Romeo Mito 1.4 Turismo, Alfa Romeo 145 1.6 Sportiva
    Postów
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dale Zobacz post
    Sprawdź ciśnienie oleju na rozgrzanym silniku.

    Silnik jest dzwon, ciśnienie sprawdzone, na każdym z garów około 12.

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    11 2010
    Auto
    była 156 1,8TS, jest 159 2,4 200 KM
    Postów
    350

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nero_espresso Zobacz post
    Silnik jest dzwon, ciśnienie sprawdzone, na każdym z garów około 12.
    Na garach to kompresja. Ciśnienie OLEJU sprawdź. Ale to zły trop. Jak nie pali sie (mruga) lampka ciśnienia oleju, to jest OK. Masz zużytą sprężynkę w wariatorze, która na wolnych obrotach (olej wtedy nie jest pompowany) powoduje, że zębatka w środku lata jak żyd po pustym sklepie.

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar esco1982
    Dołączył
    12 2014
    Mieszka w
    Olsztyn
    Auto
    AR 166 3.0 V6 99r.,AR 147TI 1.6 TS 06r.
    Postów
    758

    Domyślnie

    Cytat Napisał jadzia Zobacz post
    Ale to zły trop. Jak nie pali sie (mruga) lampka ciśnienia oleju, to jest OK.
    Czemu zły trop? Czujnik ciśnienia oleju zadziala dopiero poniżej 0.3 bar a to juz bardzo mało, więc warto sprawdzić cisnienie na wolnych obrotach.
    AR 146 1.4 BOXER, AR 147TI 1.6 TS, AR 166 3.0 V6

  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    11 2010
    Auto
    była 156 1,8TS, jest 159 2,4 200 KM
    Postów
    350

    Domyślnie

    Cytat Napisał esco1982 Zobacz post
    Czemu zły trop?
    Bo terkotanie wariatora u [MENTION=38598]nero[/MENTION]_espresso odbywa sie tylko na wolnych obrotach. Więc cisnienie oleju na wolnych obrotach, kiedy nie jest on pompowany do wariatora, nie ma związku z terkotaniem tegoż.

  7. #7
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar esco1982
    Dołączył
    12 2014
    Mieszka w
    Olsztyn
    Auto
    AR 166 3.0 V6 99r.,AR 147TI 1.6 TS 06r.
    Postów
    758

    Domyślnie

    Cytat Napisał jadzia Zobacz post
    Bo terkotanie wariatora u @nero_espresso odbywa sie tylko na wolnych obrotach. Więc cisnienie oleju na wolnych obrotach, kiedy nie jest on pompowany do wariatora, nie ma związku z terkotaniem tegoż.
    Wariator nigdy nie chodzi "na sucho" więc potrzebuje oleju do smarowania - jeżeli na wolnych obrotach i rozgrzanym silniku zaczyna terkotać to może mieć zbyt slabe samorowanie i regeneracja nic nie pomoże bo polega ona na wymianie zestawu naprawczego (spręzyna, podkładka itp.) - terkotanie wynika z luzów miedzy zębami - słabe smarowanie, Olej ma kasować te luzy i wyciszać pracę wariatora lub zbyt duży luz miedzy zebami (zużyty wariator z powodu słabego smarowania)

    Cudów w mechanice nie ma - jeżeli po przygazowaniu przestaje terkotać to tylko dlatego że dostaje odpowiednie smarowanie i wycisza się jego praca.
    AR 146 1.4 BOXER, AR 147TI 1.6 TS, AR 166 3.0 V6

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    11 2010
    Auto
    była 156 1,8TS, jest 159 2,4 200 KM
    Postów
    350

    Domyślnie

    Cytat Napisał esco1982 Zobacz post
    Wariator nigdy nie chodzi "na sucho" więc potrzebuje oleju do smarowania
    A możesz zacytować, gdzie ja napisałem, że wariator chodzi na sucho? Zapewniam cię, że wariator jest cały czas smarowany, tylko nie w tym miejscu, w którym tobie sie wydaje że jest. Smarowane jest jego łożysko/panewka, bo obraca sie on razem z wałkiem.

    Cytat Napisał esco1982 Zobacz post
    jeżeli na wolnych obrotach i rozgrzanym silniku zaczyna terkotać to może mieć zbyt slabe samorowanie
    Naprawdę chciałeś tak napisać? Gdyby na wolnych obrotach wariator miał złe smarowanie, to nie terkotałby, tylko zatarł sie w ciągu kilku sekund.
    O ile dobrze pamiętam z instrukcji serwisowej, wariator napełnia się olejem przy 1900 obrotów. Przy rozruchu, na wolnych i pow. ok. 4500 (ach ta pamięć), oleju nie potrzebuje wcale.

    Cytat Napisał esco1982 Zobacz post
    terkotanie wynika z luzów miedzy zębami - słabe smarowanie,
    Widziałeś jak wygląda wariator w środku? Po podaniu oleju, zębatka przesuwa się helikalnie (w czasie przesunięcia jednocześnie obraca się na wałku). Terkotanie to skutek uderzania zębatki w obudowę (denko, nie boczne ścianki) wskutek luzów po zużyciu sprężynki.

    Cytat Napisał esco1982 Zobacz post
    Cudów w mechanice nie ma
    Potwierdzam

    Cytat Napisał esco1982 Zobacz post
    jeżeli po przygazowaniu przestaje terkotać to tylko dlatego że dostaje odpowiednie smarowanie i wycisza się jego praca.
    ... bo olej przesuwa zębatkę w środku i przyciska ją do obudowy (denka).

    Naprawdę

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar esco1982
    Dołączył
    12 2014
    Mieszka w
    Olsztyn
    Auto
    AR 166 3.0 V6 99r.,AR 147TI 1.6 TS 06r.
    Postów
    758

    Domyślnie

    Smarowanie panewki na której obraca sie wariator to inny temat i co on ma wspólnego z terkotaniem? Niepotrzebnie uczepiłem się tego smarowania - masz rację źle to napisałem. Sam jak teraz czytam to się smieje...

    Cytat Napisał jadzia Zobacz post
    Widziałeś jak wygląda wariator w środku? Po podaniu oleju, zębatka przesuwa się helikalnie (w czasie przesunięcia jednocześnie obraca się na wałku). Terkotanie to skutek uderzania zębatki w obudowę (denko, nie boczne ścianki) wskutek luzów po zużyciu sprężynki.
    Jak może przsuwając sie jednoczesnie obracać ? Jak juz coś to przesuwając się obraca obudowę wariatora zmieniając o ileś tam stopni położenie koła rozrządu wzgledem wałka. Na ściankach obudowy sa skośne zęby takie jak na zęnetrznej stronie zębatki.

    Dobrze wiem jak wyglada w środu bo mam dwa na zapas i sam je regenerowałem (zestaw naprawczy). Czyli twierdzisz że w wariatorze (po regeneracji u goscia, który sie na tym zna) nadal występuje luz wynikający ze zużytej sprężyny?(głowny elemnt zestawu naprawczego) Mało tego jest tam jeszcze podkładka z tworzywa sztucznego (jest w zestawie naprawczym) która ma amortyzowac te uderzenia.

    Troche naciagana teoria jak dla mnie.

    Dlatego uważam, że ten konkretny wariator juz nie nadaje sie do regeneracji bo luz miedzy zębami które odpowiadaja za przsunięcie jest już poza tolerancją i dlatego wystepuje terkotanie, po przygazówce wariator wypełnia się olejem i luz ten jest kasowany i przez chwile jest cicho.
    Ostatnio edytowane przez esco1982 ; 21-06-2023 o 13:14
    AR 146 1.4 BOXER, AR 147TI 1.6 TS, AR 166 3.0 V6

Podobne wątki

  1. [GTV] Oj oj oj! Wozi na wolnych obrotach
    Utworzone przez Robert C w dziale Gtv/Gtv Spider
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 27-04-2019, 06:30
  2. [146] Falowanie na wolnych obrotach
    Utworzone przez Dawid_987 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 18-04-2012, 18:35
  3. Na wolnych obrotach źle pracuje V6
    Utworzone przez slavik10 w dziale 166
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 09-07-2011, 20:37
  4. [146] gasnie na wolnych obrotach
    Utworzone przez stux w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 22-04-2010, 11:32
  5. Szarpie na wolnych obrotach 2,4 jtd
    Utworzone przez Arek 146 w dziale 156
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 23-02-2009, 08:41

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory