Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Temat: Wymiana szklanek już czy poczekać?

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    Chełmno
    Auto
    AR 155 2.0 TS 16v 97'; AR 159 1.9 JTD 150KM
    Postów
    166

    Domyślnie Wymiana szklanek już czy poczekać?

    Witam,
    dziś miałem sprawdzone ciśnienie sprężania w swoim 2.0 TS 16V i wyszło, że na jednym jest ok. 12,5 bara a reszta 14. Robiłem to sprawdzenie przy okazji poszukiwania przyczyn szarpania przy ruszaniu i na niskich obrotach na biegach 1,2 i 3. Taki efekt czkawki przy dodaniu gazu jakby poduszki były zerwane.
    Faktem jest również, że czasem też słyszę stukanie na wolnych obrotach - wydaje się, że z popychaczy. Po wymianie oleju (parę dni temu) to stukanie zmalało jakby się wypłukał może jakiś nagar ze szklanek czy co, że zaczęły lepiej pracować - nie wiem czy to możliwe.
    Teraz prośba o poradę.
    1. Czy powinienem piorunem planować sprawdzenie i ewentualnie wymianę popychaczy i czy tylko na tym jednym cylindrze czy na wszystkich? Nie wiem na ile to wygląda na pilne.
    2. Czy to się da zrobić bez demontowania głowicy? Jeśli nie to zakładam, że przy okazji nastąpi weryfikacja gniazd zaworowych i samych zaworów. Jeśli jednak tak to na ile ryzykowna jest wymiana szklanek bez sprawdzenia dołu głowicy i zaworów?

    Nie chcę doprowadzić do grubszych problemów zatem będę wdzięczny za rzeczową poradę.

  2. #2
    Użytkownik Fachowiec Avatar rafal_155
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    .
    Auto
    AR 155 1.8 8v 96'
    Postów
    2,263

    Domyślnie

    1,5 bara to właściwie różnica nie odczuwalna dla silnika tym bardziej szarpanie nie jest tym spowodowane. Powinieneś zrobić w tym cylindrze próbę olejową to byś wiedział czy wina pierścieni/gładzi czy zaworów

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    Chełmno
    Auto
    AR 155 2.0 TS 16v 97'; AR 159 1.9 JTD 150KM
    Postów
    166

    Domyślnie

    Też o tym myślałem ale nie byłem pewny czy przy tzw. luźnych silnikach, jakimi są twin sparki, to się da robić i czy to 1,5 bara różnicy to sporo czy niewiele.
    A to stukanie jeśli faktycznie to szklanki to już alarm czy na spokojnie?

    Apropos szarpania/czkawki - jutro ma być jeszcze sprawdzona pompa paliwa, sonda lambda i czyszczona przepustnica. Jeśli to nie pomoże to zostają wtryskiwacze - ma sens demontaż i sprawdzenie lub mycie?

  4. #4
    Użytkownik Fachowiec Avatar rafal_155
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    .
    Auto
    AR 155 1.8 8v 96'
    Postów
    2,263

    Domyślnie

    próbę olejową normalnie w ts się wykonuje.


    Stukać może wariator, szklanki albo wytarta krzywka na wałku (pomijamy panewkę )
    więc ciężko o diagnozę na odległość. O ile wariator może sobie stukać o tyle szklanka może (nie musi) spowodować wytarcie wałka.


    "ma sens demontaż i sprawdzenie lub mycie"

    ma ale dotychczas z przypadkami z jakimi się spotkałem to środek dolewany do paliwa do czyszczenia pomagał tylko na zachowanie silnika na wolnych obrotach.

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    Chełmno
    Auto
    AR 155 2.0 TS 16v 97'; AR 159 1.9 JTD 150KM
    Postów
    166

    Domyślnie

    No tak gdybam, że raczej szklanki albo co gorsza zawory bo jest ten spadek ciśnienia. Wariator by chyba nie dał takiego efektu pomimo terkotania.
    Jutro się zatem okaże co wyjdzie z pompą paliwa, lambdą i przepustnicą. Jakby co to zdejmę wtryskiwacze do regeneracji i postaram się o próbę olejową + ewentualnie zmienię wariator zanim zdecyduję się na otwarcie silnika jeśli to nie pomoże.

    Wymiana szklanek zatem wówczas byłaby chyba sensowna tylko pytanie jak się praktykuje - wszystkie czy tylko te na słabszym cylindrze?

  6. #6
    Użytkownik Fachowiec Avatar rafal_155
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    .
    Auto
    AR 155 1.8 8v 96'
    Postów
    2,263

    Domyślnie

    wypalony zawór/gniazdo raczej stukać nie będzie, uszkodzona szklanka dlatego dzwoni bo nie trzyma ciśnienia i raczej nie ma możliwości żeby przez nią zawór się nie domykał i ciśnienie spadało. Zrób próbę na tym garku to dużo się wyjaśni, możesz też zajrzeć pod pokrywę zaworów czy wałeczki wyglądają dobrze.

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    Chełmno
    Auto
    AR 155 2.0 TS 16v 97'; AR 159 1.9 JTD 150KM
    Postów
    166

    Domyślnie

    Zrobię próbę olejową ale muszę znaleźć innego majstra bo ten mi zaczął narzekać, że mu czasu szkoda na dłubanie.
    Jakby ktoś wiedział gdzie w kujawsko-pomorskim można podjechać do doświadczonego mechanika na coś takiego to z góry dzięki za info.

  8. #8
    Użytkownik Fachowiec Avatar Rzmudzior
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    wschód
    Auto
    145 1.4 TS '00, Fiat Croma 1.8 '07
    Postów
    2,192

    Domyślnie

    Czkawka przy dodaniu gazu (zwłaszcza pełny dep) to świece/kable/cewki, ew. przepływka. Szklanki sobie mogą lekko postukiwać, w moim też je nieco słychać, nie odbija się to jakoś negatywnie na niczym, zarąbany popychacz cyka wręcz szaleńczo. Stukanie może być też z wariatora i tego świra bym obstawiał Na nowym, dobrym oleju silnik cichnie, jak ja wylałem castrola i wlałem motula, byłem wręcz zadziwiony.
    A jak chcesz zobaczyć, jak auto może pięknie klekotać, to posłuchaj sobie kiedyś starych TSów na popychaczach płytkowych
    Z Alfą jak z kobietą... Żyć trudno, a zabić szkoda

    Alfa Romeo 145, Toyota Yaris, Fiat Croma
    https://makramomaniak.pl/

  9. #9
    Użytkownik Alfa i Omega
    Dołączył
    04 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 164 Super 3,0 V6 24v
    Postów
    416

    Domyślnie

    Dopuszczalna różnica ciśnień to 1bar.Wyciszenie stukania popychaczy po wymianie oleju to efekt lepszego ciśnienia oleju (nowy olej nie jest rozrzedzony przez benzynę) sprawdź ciśnienie oleju.Odnośnie ciśnienia sprężania jeżeli próba olejowa nie poprawi ciśnienia to masz do regeneracji uszczelnienie zawór-gniazdo zaworowe czyli zdjęcie głowicy i regeneracja całej.Wymiana samych popychaczy w tym przypadku nie pomoże.

  10. #10
    Użytkownik Znawca Avatar Wujek
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Olsztyn
    Auto
    Alfa Romeo 156 2.0 16V TS
    Postów
    1,303

    Domyślnie

    NOE napisał "(nowy olej nie jest rozrzedzony przez benzynę)". To używany olej jest u Ciebie rozrzedzony przez benzynę?
    "jeżeli próba olejowa nie poprawi ciśnienia". Próba olejowa nie służy do poprawy ciśnienia.
    Alfa Romeo rządzi i wymiata na ulicach świata. Gniecie diesle i auta D.
    Alfa Romeo 155 2.0 16V TS '97 - była
    Alfa Romeo 156 2.0 16V TS '98 - była
    Renault Laguna III 2.0 T '08 - była
    Dodge Caliber 2.0 CVT '07 - był
    Renault Laguna 2.0 dCi '12 - jest
    Lancia Delta 1.4 TB '09 - była
    Alfa Romeo GT 2.0 JTS '04 - jest

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 13-07-2014, 09:41
  2. Wymiana wahacza górnego a wymiana samych tulei .
    Utworzone przez maxiking w dziale 156
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 20-05-2014, 23:36
  3. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 06-01-2013, 14:29

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory