Strona 1 z 6 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 54

Temat: Kolejny problem

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta Avatar ecu
    Dołączył
    08 2012
    Mieszka w
    Jelenia Góra
    Auto
    Alfa Romeo 146 1.4 TS
    Postów
    96

    Domyślnie Kolejny problem

    Witam,

    Ja z kolejnym problemem. Mianowicie zauważyłem, że rano na zimnym sliniku przy ruszaniu świeci mi się lampka hamulca ręcznego. Wygląda to mniej więcej tak:

    Ruszam 1 bieg świeci się, 2 bieg mniej więcej od 1600 obrotów zapala się, 3 bieg zapala się od 1900 obrotów, 4 bieg podobnie, 5 bieg powyżej 2 tyś obrotów. Auto powoli się rozgrzewa i lampka zapala się coraz mniej ale np dzisiaj po przejchaniu około 15 km zapaliła mi się na 5 biegu przy 2 tyś obrotów. Gdy się zaświeci obojętnie na jakim biegu to zraz po wciśnięciu sprzęgła gaśnie. Czasem nie świeci tylko mryga/przerywa. Podjazd do domu mam pod dość sporą górkę i tam jadąc na 3 biegu około 3 tyś obrotów też bardzo często mi świeci.

    Czytałem już kilka tematów na forum ale powoli głupieje, jeżeli chodzi o Alfę to ja już nic nie wiem i wolę spytać nawet jak rozwiązanie jest banalne.


    Kolejna srawa to lekkie falowanie obrotów mniej więcej w przedziale 900 - 1200. Brać się za silnizej krokowy czy raczej nie ruszać tego ?

    Ah i ostatnie pytanie wydaje mi się, że auto ma mało mocy na 1 biegu. Stąd moje pytanie jako laika czy kończące się sprzęgło może spowodować, że nie ruszy się pod dużą górkę ? Biegi wchodzą dobrze ale mechanik powiedział mi, że w najbliższym czasie będę miał do wymiany sprzęgło bo bierze strasznie nisko i szarpie.

    - - - Updated - - -

    Odpowiem sam sobie bo pierwszy problem chyba zażegnany, dolałem płynu DOT4 i teraz nic się nie zapala, chyba winny był zbyt niski poziom płynu i przy ruszaniu i zmianie biegów lub jadąc pod górkę mrygała lampka hamulca. Oby to było to na razie jest OK.
    Ostatnio edytowane przez ecu ; 28-08-2012 o 08:39

  2. #2
    janio
    Gość

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o falowanie wolnych obrotów, to wyczyść przepustnicę - takie wstępne czyszczenie przeprowadzisz po odpięciu rury doprowadzającej powietrzem do przepustnicy, ale to czasami nie wystarcza i trzeba wymontować przepustnicę.
    Jeśli chodzi o zależność mocy i sprzęgła... no jeśli ślizga Ci się sprzęgło, to moc silnika nie jest przenoszona na skrzynię biegów, a więc to nie kwestia mocy samego silnika, tylko jej transmisji na układ napędowy. Jadąc pod górkę zwróć uwagę na obrotomierz, jeśli obroty wzrastają, a samochód nie przyspiesza, to masz sprzęgło do wymiany, jeśli nie... no cóż, to chyba te 105 koników sobie jednak nie radzi

    Jeśli chodzi o pierwszy problem, który już sam rozwiązałeś, to normalne działanie czujnika poziomu płynu hamulcowego.
    Ostatnio edytowane przez janio ; 28-08-2012 o 13:07

  3. #3
    janusz
    Gość

    Domyślnie

    pozostaje dolać płynu do układu i sprawdzić czy nie ma wycieków

  4. #4
    janio
    Gość

    Domyślnie

    Włączanie się kontrolki od poziomu płynu wskazuje albo na wycieki, albo na zużycie tylnych (przy przednich jest czujnik zużycia) klocków/tarcz hamulcowych lub o nieuzupełnieniu płynu przy odpowietrzaniu układu, bo układ hamulcowy jest układem całkowicie zamkniętym, a wiec innych powodów ubytku płynu praktycznie nie ma.

  5. #5
    Użytkownik Rowerzysta Avatar ecu
    Dołączył
    08 2012
    Mieszka w
    Jelenia Góra
    Auto
    Alfa Romeo 146 1.4 TS
    Postów
    96

    Domyślnie

    Źle napisałem nie tyle mocy co właśnie nie trafianie tej siły na koła, tak mi się wydaje że sprzęgło się ślizgało i stąd właśnie brak mocy pod tą górkę.

    A czy to wyjęcie przepustnicy to skomplikowany proces ? bo zrobiłem już tyle przy tym aucie, że chciałbym to dopiąć na ostatnio guzik. Zostało tylko lekkie falowanie obrotów, sprzęgło ale to już wymieni mechanik, no i problem z przednią szybą kierowcy którą trzeba od połowy lekko podciągnąć ręcznie bo inaczej "sama" elektryka nie daje rady, wygląda to tak jakby szyba nie szła do góry w prawidłowym położeniu tylko opadała w kierunku przodu auta.

  6. #6
    janio
    Gość

    Domyślnie

    Wyciągnięcie i przeczyszczenie przepustnicy nie jest zbyt skomplikowane, trzeba tylko po kolei poodłączać wszystkie podłączenia, krokowiec, komputer, masę, linkę gazu, rurę doprowadzającą powietrze... będziesz widział co tam jeszcze. Cała przepustnica przykręcona jest czterema śrubami z łbami typu torx, a więc musisz się zaopatrzyć w taki klucz (nie pamiętam rozmiaru, chyba 35, ale nie jestem pewny). Jeśli chodzi o szybę, często przyczyną tego stanu rzeczy (u mnie problem dotyczył tej z prawej strony, czyli od pasażera), jest zbyt mocne dokręcenie mocowania... lusterka zewnętrznego, tak, to nie żart. Zbyt mocno skręcone mocowanie lusterka ściska prowadnicę i to powoduje, że szyba się nie może sama domknąć i się kosi.

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta Avatar ecu
    Dołączył
    08 2012
    Mieszka w
    Jelenia Góra
    Auto
    Alfa Romeo 146 1.4 TS
    Postów
    96

    Domyślnie

    To może zrobić to kompleksowo i wyjąć silniczek krokowy do wyczyszczenia ? A co do szyby to wydaje się to bardzo prawdopodobne bo właśnie ucieka/kosi w kierunku mocowania lusterka zewnętrznego i tylko w tym miejscu się tak zacina, wtedy jak ją wrócisz na właściwy tor i tak chwile przytrzymasz to już dojedzie do góry. Jutro to sprawdzę z samego rana.

    Janio a może wymieniałeś w tym modelu sprzęgło ? Jak bardzo skomplikowana to czynność, bo mechanik mnie nastraszył, że w tych autach to dużo pracy i nie łatwe to zadanie. Mechanik chce 450 zł a ja wspólnie z Tatą wymieniłbym to za friko, Tata wymieniła już sprzęgła w Hondzie czy Renault ale nigdy w Alfie stąd nie wiem czy w ogóle zawracać mu głowę.

  8. #8
    janio
    Gość

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o silniczek krokowy, to oczywiście przy okazji warto wyczyścić... pod warunkiem, że masz wersję z krokowcem, a nie z silniczkiem biegu jałowego, bo jego praktycznie się nie czyści, chociaż można rozebrać i nasmarować, bo lubi się zaciąć i wówczas jedyny ratunek, to wymiana, a tani nie jest, wiem, bo miałem tę wątpliwą "przyjemność".

    Sprzęgło miałem wymieniane, ale sam tego nie robiłem, bo nie mam do tego warunków (kanał, podnośnik), a poza tym, było ono robione przy okazji... wymiany silnika ale jakoś nie widzę powodu, dla którego miałoby to być bardziej skomplikowane niż w podanych przez Ciebie samochodach - 450 zł za robociznę, to chyba trochę drogo. Jeśli chodzi o obawy mechanika, to wydaje mi się, że biorą się one z tego, że nigdy wcześniej nie robił tego w 145/146 i się po prostu asekuruje
    Ostatnio edytowane przez janio ; 28-08-2012 o 21:35

  9. #9
    janusz
    Gość

    Domyślnie

    witam za robotę to trochę za drogo ja będę wymieniać uszczelniać od strony sprzęgła i może sprzegło zależy w jakim jest stanie za 250zeta więc poszukaj tańszego

  10. #10
    Użytkownik Rowerzysta Avatar ecu
    Dołączył
    08 2012
    Mieszka w
    Jelenia Góra
    Auto
    Alfa Romeo 146 1.4 TS
    Postów
    96

    Domyślnie

    tak właśnie mi się wydawało, że 450 zł to dość dużo, no nic będę szukał dalej ale w tym mieście ciężko o dobrego i taniego mechanika. A jak sprawdzić czy mam silniczek krokowy czy silniczek biegu jałowego ? Różnią się znacznie wyglądem ?

Podobne wątki

  1. [156] Problem z przepływomierzem po raz kolejny ...
    Utworzone przez matesiontko w dziale 156
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 23-04-2013, 16:10
  2. Kolejny problem - pomocy!
    Utworzone przez Jack92 w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 28-03-2013, 21:06
  3. [155] Kolejny problem...
    Utworzone przez Nowicjusz w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 05-09-2011, 18:40
  4. [155] Kolejny problem
    Utworzone przez Tweety w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 12-02-2011, 16:51
  5. Problem ze sprzęgłem.... po raz kolejny. 2.4 JTD
    Utworzone przez ziomek184 w dziale 156
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 29-06-2010, 20:45

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory